Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Telefon android furat (avea parola),il poate folosi/vinde?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postxwildmanx, on 16 mai 2016 - 07:53, said:

Daca as fi hot de telefoane din acet topic m-as inspira.Nu mai dati detalii despre cum se poate pacali un telefon furat.Maine ai putea sa fii tu victima,batut cu armele tale.

Ok, scuze.
Dar iti dai seama ca, dupa ce mi-am securizat smartphone-ul cum am stiut mai bine, am incercat singur "sa mi-l fur", impteuna cu alt smartphone si tot. Bineinteles ca am reusit "sa mi-l fur", fara probleme. Deci...

Nu mai intru in detalii tehnice, dar orice telefon se poate aduce la stadiul de nou. Fie el si iOS sau Symbian (s40, s60) sau Windows (Mobile, Phone), RIM, whatever...
Iti trebuie ceva cunostinte (pe care le gasesti gratis pe google).

Acum, nu stiu in cazul tau, dar, de dragul argumentului, DA, se poate.

#38
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014

View Postbalauru23, on 16 mai 2016 - 08:35, said:

La android 5.1 daca resetezi telefonul iti cere sa introduci ultimul cont de google cu care a fost sincronizat telefonul. Nu stiu daca se poate scrie alt rom daca nu ai optiunea de dezvlotator activata.

https://support.goog...r/6088915?hl=en


Asta e nasol....am primit update pe el dar nu cred ca era 5.1   nu stiu unde pot gasi lista de update uri

Dar asta citisem si eu pe net,ca i cere ceva pass sau vechiu cont

In mare se poate inchide,stiam ca daca l duce la cineva care se pricepe gen hotii si asociatii lor,il poate crackui (schimba firmware etc desi e mai complicat adta) dar individu parea un salahor cu 3 clase inclusiv 2 ani de gradinita,deci sigur io tine prin vre un sertar si baleste sau l a dat pe mana la "baieti" cu 50 de pei acolo sa aiba o luna cafea de la automat

#39
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Ei, pai daca-l duce la cineva care se pricepe, poti sa te oftici, ca o sa ia bani buni pe el.
Daca il da pe 100 lei la coltul blocului, poti sa te oftici, ca telefonul tau a sfarsit in felul asta.

In linii mari, poti sa te oftici.

Ca sa te simti mai bine, du-te la politie, fa plangeri, etc, fa tot posibilul ca sa nu te oftici data viitoare.

______
Si mie mi s-a furat un telefon, tot in RATB.
M-am ofticat, nu mi s-a gasit.

#40
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postfoxbat, on 16 mai 2016 - 07:56, said:

hai sa nu tollam pe un topic serios. cu furturile nu e de gluma. daca vrei sa iti vinzi mizeriile de iphone ( care tot linux sunt ) cauta alt loc. chiar nu e cazul
androidul este pe val tocmai pentru ca nu se adreseaza " fitzoseniilor" din ziua de azi, securitate este la fel peste tot. ba chiar pe android poti s-o cresti si mai mult daca vrei.
bafta

Ai o problema grava, si gresita.
Eu nu sunt fanboy.
Produsele Apple din punctul meu de vedere sunt pentru snobi.
Eu folosesc android de 5 ani de la versiunea 3.0.
Eu nu sunt foarte multumit de sistemul asta de operare.
Care e treaba ta ?
Eu prefer windows, are interfata inteligenta si se satura cu 512Mb / 1Gb RAM, problema e ca nu are aplicatii.
Eu am inceput sa utilizez sisteme de operare din 1990, de la limbajul bazic pana la linux.
Dintre toate am ramas la windows desktop, e un sistem de operare bun.
Si totusi nu sunt fanboy, ca am ales android mobil.
Dar adevarul e ca androidul e praf ca toate OSurile mobile.
Copilasii sunt incantati de mizeriile astea glossi, eu veteran nu dau 2 lei pe ele.

#41
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014
P.S se poate inchide,sper ca hotul sa faca cancer si sa nu aiba 1 leu :)

Multumesc pt raspunsuri.

#42
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eh... uita de el
si data viitoare fii mai atent!!!... poate ti-a cazut pur si simplu din buzuinar... sau nu te-a mai vrut de stapan si a plecat
nu-i un telefon dupa care sa plangi!

Edited by Nero-d, 16 May 2016 - 14:45.


#43
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Totusi, as sublinia o speta: acesti indivizi pot fura in voie ca cetatenii nu fac plangeri la militie. Insasi militienii conving pagubitii sa nu faca plangere deoarece trebuie sa deschida un dosar, apoi dupa treizeci de zile trebuie sa l inchida, iar dosarul nerezolvat ii/le strica statistica dupa care isi primesc bonusurile. Daca eu iau amenda de cate ori ma prinde radarul atunci el sa deschida un dosar de cate ori se fura ceva . Daca toti am face plangere in fiecare autobus ar fi un militian.  
Dunte si fa plangere, nu te lasa intimidat. E acolo pe banii tai, daca tu ai avut o zi proasta e pentru ca el sau colegii lui nunsi au facut treaba.

Apoi se mandresc ca scade rata criminalitatii. Normal, daca cele mai frecvente cazuri nu ajung pana in statistici.

#44
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... ca sa faci plangere, pierzi juma de zi pe putin... eventual martori, actele telefonului (dovada proprietetii)

politia iti gaseste telefonul (uneori) numai daca e o infractiune grava... cum ar fi tâlhăria!!!, nu ca esti tu căscat!
ce-ai vrea? sa-l gaseasca pe hot si sa-i dea amenda sau ce? sa-l aresteze si sa-l trimita in judecata poate, nu???
si sa te citeze di pe tine la fiecare termen vreo 2 ani!
sau sa vina hotul la tine (insotit), sa te "roage" sa-ti retragi plangerea!!!
ganditi fratilor! ca e gratis!

Edited by Nero-d, 17 May 2016 - 07:14.


#45
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu am asistat la un astfel de "proces", intradevar a durat cam 4 ore, incluzand deplasarea la fata locului pentru cercetare si prelevare de amprente din locatie Posted Image
Din nefericire nu erau camere care sa surprinda clar cine a fost infractorul.
Dar daca s-a intamplat in RATB sunt camere, e mai usor de depistat, iar amprentare nu are rost, nu va face nimeni in autobuz.

Edited by vubiv, 17 May 2016 - 07:48.


#46
Donut

Donut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.05.2016
Eu am un Sony Xperia E4,  credetima ca nu stiu ce au facut cei de la Sony cu telefonul asta ca oricat as incerca sa il bootez in recovery mod  nu intra. Am citit pe XDA cum ca memoria pt recovery ar fi frea mica si karnelul ar fi enkriptat=>imposibilitatea de a instala intr-un recovery modat, imposibilitatea de a reseta telefonul la setarile din fabrica. Cea ce mie mi se pare destul de enervant,  lucrand/experimentand pe el.
Ps: ai grija de telefonul tau, fi mai atent si cand alegi ce model sa cumperi, si ce metoda de blocare setezi.

#47
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mai gogoșică care postezi tu aiurea... telefoanele nu sunt facute, nu au ca scop sa experimentezi tu pe ele...
nu te-ai prins?!?

Edited by Nero-d, 20 May 2016 - 06:37.


#48
Donut

Donut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.05.2016
Da stiu,  vorbesc aiurea mereu.


Apropo de telefoane,  eu nu le cumpar pentru ce pot face ele ci pentru ce pot ace eu cu ele(de la root pana la costum ROM-uri)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate