Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Certificat actionar

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gabyciobanu

gabyciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 08.11.2014
Buna seara !
Tin sa precizez inca de la inceput ca asta mi s-a parut cea mai relevanta sectiune in care pot posta aceasta intrebare.
Dupa '89 parintii mei au achizitionat sau le-au primit(nu stiu cum a stat treba) niste certificate de actionar la Dacia, cum as putea afla daca mai valoreaza ceva in ziua de astazi? Am inteles ca multe persoane au facut in felul urmator iar certificatele zac pierdute printre hartii.
https://www.google.r...dTgcu7eVSQCWFM: exact asa arata certificatul dar cu alte date..
Ce imi puteti spune despre el?

#2
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Hartie igienica....nu valoreaza nimic....

Edited by Clovis, 14 May 2016 - 23:37.


#3
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Valoreaza.
Da un telefon la o societate de tranzactionare la bursa de actiuni!

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu valoreaza nimic:

http://www.daciagrou...ctiunilor-dacia

Dar cica se dau dividende: http://m.zf.ro/compa...de-lei-14452402

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Daca se dau dividende atunci vei lua ceva. Dar vezi sa nu patesti ca aia care nu au venituri in tara de tip salariu sau pensie, au luat cativa lei dividende la actiunile de tipul asta si le-au venit sute de lei CASS pe an.

#6
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
La Dacia e posibil sa gasesti pe cineva interesat sa iti ofere cativa lei pe el, asta pentru ca nu si-a schimbat personalitatea juridical intre timp.
Dar sunt multe alte cazuri care au trecut prin 3 schimbari de firme si 5 proprietary intre timp, facand asfel nule acele certificate.

Un astfel de exemplu e Ulvex SA, care in 2000 prin fuziune cu Comcereal, s-a infiintat Agricover (care apoi producea uleiurile Ulvex si Soreanca), iar apoi in 2007 divizia de uleiuri a fost vanduta catre Bunge (care producea Floriol si Unisol).
In teorie actiunile ar fi trebuit sa fie la Agricover, pentru ca prin fuziune a rezultat compania asta... in realitate nimeni nu stie ca s-au facut tot felul de inginerii financiare :D

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

Quote

Daca nu puteti fi identificati in Registrul Actionarilor Automobile Dacia, inseamna fie ca v-ati instrainat actiunile pe care le detineati, fie ca sunt necesare clarificari ale situatiei dvs.
Pentru aceasta este necesar sa va adresati in scris Bursei de Valori Bucuresti, la adresa: B-dul. Carol nr. 34-36, etaj 14, Sector 2, cod postal 020922, tel. (021) 307 9500, fax (021) 307 9519.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate