Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cocalarul bucureștean în trafic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#37
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

View Postticusor, on 15 mai 2016 - 10:15, said:

Ce e clar e ca ala e un dobitoc. Iar comportamentul este deviant.
Sinceri sa fim, cui i-ar fi trecut prin cap ca atunci cand are ceva de impartit in trafic sa ameninte ca-si scoate mataranga.

Probabil numai cuiva care are ceva rani din trecut. Probabil copilul asta mare l-a vazut pe taica-sau cum o babardeste me maica-sa fara sa se fereasca de el.
Un comportament specific tiganilor care locuiesc cu toti intr-o camera, adultii fac sex fara rusine iar copiii ii privesc. Normal ca se prajesc la creier iar cand ajung adulti au un comportament care lasa de dorit.
De exemplu in raziile politiei multi tigani/tiganci, cand sunt stresati, isi ridica hainele in cap ca argument suprem pentru intimidare.

Problema e a autoritatilor si consta in cum a-l lamuri pe ala ca gestul ala e degradant in primul rand pentru el.

îs ai voştri acolo,de capitală .dehh
toate boratăniile care sunt frații poliției !
la o amendă de 10.000 lei pe loc l ai liniştit pe veci.
la a doua abatere 20.000 ,etc etc
vezi fata aia care a rămas fară un ochi la supermarket.

Edited by viks, 15 May 2016 - 12:10.


#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmaximg, on 15 mai 2016 - 11:29, said:

... Ala a facut un gest ,  unic in viata lui ....

:D Pe bune, mai uita-te o data la poza lui.

#39
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005

View Postmaximg, on 15 mai 2016 - 11:29, said:

Revedeti  " Falling down " ...
Stresul nu este ceva de glumit si e din ce in ce mai mare .
Intre unul care si-o scoate pe strada si o soferita  babaloaica , il prefer pe ala ... Ala a facut un gest ,  unic in viata lui ....soferita clar va ramine tuta toata viata .
Intre o refulare cu ea scoasa pe strada , si un sofer stresat la maxim la volan , prefer gestul ala absolut nepericulos , desi jenant , decit sa fi ramas stresat la volan , adica pericol public . Posibil ca tipul sa-si fi atins limita maxima de stres .
Revedeti filmul .
Sint curios ce-ar spune un psiholog ( adevarat ) .
Ia fa tu un exercitiu de imaginatie si inchipuieste-ti ca "babaloaica" aia era muma-ta ! Si in Lyon unde locuiesc eu sunt multi cercopiteci din astia, majoritatea arabi. Aici insa mai e un pic de simt civic, nu am vazut sa ia cineva vreodata partea pitecantropului. In RO e trendy sa fii "avocatul diavolului"

#40
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Daca esti "stresat la maxim" la volan una din doua: lasi volanul sau mergi TU la psiholog. Nimic nu te indreptateste sa faci tu legea in trafic. Aici - Lyon -  maimutzoii dispar repede pt ca legea se aplica. Si nu doar legea, chiar si doar bunul simt. Pana te obinuiesti, traficul e mult mai stresant decat in RO. Orice abatere 90 euro: ai asigurare valabila  dar nu ai hartia, ai stare tehnica dar nu ai bulina lipita pe numar, ai BT in ureche chiar daca nici nu-l folosesti insa ai uitat de el de la serviciu, punctele dispar dupa 1 an nu dupa 6 luni ca in RO, pct noi le actualizeaza pe cele vechi  etc. Mult blamatele pistoale din filmele cu olteni in numar total de 6 in RO, aici orice echipaj amarat de flici motopolitisti are 2 chiar 3.

#41
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmaximg, on 15 mai 2016 - 07:26, said:

1. FARA REFERIRI LA PERSOANA !
2. FARA REFERIRI LA PERSOANA !
3. Incearca sa porti discutia la modul impersonal.
4. Incearca sa nu dai dramatism situatiei , cu presupuneri de genul " daca era un copil " , daca ...daca ....

Soarta , inseamna ca esti taximetrist sau sofer profesionist ....
Eu sint zilnic , cu zeci de km in traficul bucurestean , si am vazut multe . Am vazut si rele si amuzante , am inteles ce se intimpla in trafic , am lasat si am fost lasat ....Daca puneam o camera in masina , puteam sa deschid un canal cu filmarile , sa dau tot felul de explicatii , sa fac pe desteptul sau moralistul ...
Nu fac asta , am alte preocupari , si nu ma intereseaza " sa ma rid " de altii ...
In Bucuresti , si vorbesc de Bucuresti ca nu cunosc particularitati din alte orase , sa spui ca poti circula si circuli " la literea legii " , ori minti ori esti catastrofa .

Pe bune ? Si cand tu o faci pe aia "tuta" nu e referire la persoana ei ?... adica e ok atata timp cat nu esti tu nu ? Nu fi ipocrit. Si port discutia cum doresc, de asta e libera exprimarea si nu cred ca te-am jicnit cu nimic chiar daca tot incerci sa ii justifici comportamentului urangutanului din poze.

#42
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Tensiune marita ?
Stiam ca regulamentul spune sa nu faci atacuri la persoana , si asta se refera la useri ....Pt restul , poti da cu ei de pereti ...
Nu caut justificare nimanui , doar spun ca nu cunoastem ce s-a intimplat , vazind doar o poza . Cum spuneam , poate fi o disputa intre doi amanti ....
Daca aveam o filmare , puteam face mai multe scenarii .
...Deci gresesti ....iarasi !

#43
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
update :)

Attached Files



#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

View Postticusor, on 14 mai 2016 - 11:31, said:

"Buna seara,
Atasez cateva poze cu un incident din traficul bucurestean. Incidentul a avut loc in seara de 13.05.2015 la ora 20 si 15 minute pe Calea Vacaresti, sensul de mers spre Piata Sudului. Participantul la trafic cu auto B 78 GWH, nemultumit ca nu l-am lasat sa intre pe banda pe care ma deplasam (desi imi taiase deja calea) a venit la mine la masina si profitand ca eram femeie singura in masina a incercat sa ma intimideze cu injurii si amenintari. Am luat telefonul sa ii fac poze, iar atunci a inceput sa faca gesturi obscene, dupa cum se poate observa si in pozele atasate.
Vreau sa va rog sa il postati si sa il facem celebru, daca tot ii place sa faca spectacol.
Multumesc"

Sursa:
http://cetin.ro/coca...restean-trafic/
Si asta e cumva un fel de reclama mascata la un alt site penibil care nu este optimizat pentru mobil?
Credeam ca tu ai fost in cauza, poze facute de tine. Ma si miram cand ai avut timp sa faci si site/blog la incidentul ala.

#45
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postmaximg, on 14 mai 2016 - 20:06, said:

Faci bancuri proaste , lipsite de umor .
Retine ca nu avem decit prezentarea urmarilor , aratate doar de partea zis " vatamata " .
Dupa zona in care s-a intimplat incidentul , cred ca aia este tuta de serviciu . In Bucuresti sint n zone in care din lipsa de modernizare a strazilor , benzile dispar si dn  4 ramine 1 sau chestii de genul , unde se adauga si traficul bara la bara , iar preselectarea , incadrarea pt o directie sau alta devine practic imposibila , asa cum zice codul rutier . In situatiile astea nu ne ramine decit solutia " la intelegere ...treci tu , ma bag eu .... deoarece nici se poate aplica o regula .
Aha... Despre cei care intra pe linia de tramvai sa depaseasca coloana de la semafor dupa care se roaga ca milogii sa le faci si lor loc pentru ca vine tramvaiul, ce parere ai?

Hai sa iti spun ce fac eu in cazul ala: nu ii las nici de al dracu'. Daca e pe alta banda si vrea sa se bage, e ok, il las. Insa cand vine de pe linia de tramvai, :finger:

Edited by baliosss, 18 May 2016 - 06:24.


#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postjericho, on 16 mai 2016 - 09:52, said:

update Posted Image

N-au fost sterse. Brrrrr, o sa trimita mascatii ...

#47
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postbaliosss, on 18 mai 2016 - 06:18, said:

Aha... Despre cei care intra pe linia de tramvai sa depaseasca coloana de la semafor dupa care se roaga ca milogii sa le faci si lor loc pentru ca vine tramvaiul, ce parere ai?
Ce legatura are cu subiectul ? Ma chestionezi pe mine ????

#48
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai vad ca ii iei apararea imbecilului aducand argumente ca "strazile", "traficul", "intelegere" etc. :)
Deci ai putea sa raspunzi la intrebarea asta: Ce parere ai despre cei care depasesc pe linia de tramvai coloana care asteapta la semafor?

#49
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postbaliosss, on 18 mai 2016 - 17:15, said:

Pai vad ca ii iei apararea imbecilului aducand argumente ca "strazile", "traficul", "intelegere" etc. Posted Image
Deci ai putea sa raspunzi la intrebarea asta: Ce parere ai despre cei care depasesc pe linia de tramvai coloana care asteapta la semafor?
Nu e treaba ta cui iau apararea , si am precizat motivele . Stai in banca ta , ca nu eu sint subiectul topicului ., asa ca nu te da interesant si justitiar , ca nu reusesti ...

#50
Veni-Vidi-Vici

Veni-Vidi-Vici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2016
Specimenul in cauza este un argument solid care ma face sa nu cred in evolutie. Daca am evoluat din maimute cum de unii au ramas la acelasi nivel comportamental cu ele ?

#51
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Nu are treaba evolutia speciilor care se intinde pe mil de ani, cu evolutia unui individ  care ramane blocat in infantilism cu ajutorul unor "binevoitori" ca ala care ii ia apararea. Si mie imi place "opozitia", dar nu in chestii care tin de bun-simt, de "7 ani". E elementar ca nu poti sa-ti ridici poalele pe strada la nervi.

#52
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View Postbaliosss, on 18 mai 2016 - 06:18, said:

Aha... Despre cei care intra pe linia de tramvai sa depaseasca coloana de la semafor dupa care se roaga ca milogii sa le faci si lor loc pentru ca vine tramvaiul, ce parere ai?

Hai sa iti spun ce fac eu in cazul ala: nu ii las nici de al dracu'. Daca e pe alta banda si vrea sa se bage, e ok, il las. Insa cand vine de pe linia de tramvai, Posted Image

Sau mai sunt si cei care pe un drum cu doua benzi prima inainte si dreapta a doua la stanga are rosu , vin de pe a doua pe prima ca sa taie coloana si uite asa se aglomereaza pentru ca "desteptii" ii lasa sa treaca , e ok lasai sa treaca dar sa nu te faca sa incetinesti , nu sa ma opresc eu ca sa plece el si sa mai prind eu un semafor , nu e normal asa .

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVeni-Vidi-Vici, on 25 mai 2016 - 20:30, said:

Specimenul in cauza este un argument solid care ma face sa nu cred in evolutie. Daca am evoluat din maimute cum de unii au ramas la acelasi nivel comportamental cu ele ?
Pai nu am evoluat din maimute, ele ne sunt doar rude mai indepartate. Problema este ca evolutia asigura aspectul fizic, fiziologic samd... nu si cel educational.

Edited by andreic, 06 July 2016 - 23:23.


#54
MihaiRado

MihaiRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.05.2016
Ce parere aveti de urmatorul incident tratat in urmatorul video ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F2s18rtFNDo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])? Cine credeti ca are dreptate biciclistul sau soferul? Dezbaterea videoclipului o regasiti in urmatorul articol postat de cei de la 4tuning - http://www.4tuning.r...tate-31218.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate