Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Sumuleu Ciuc - pelerinajul anual de Rusaliile Catolice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
In  caz ca uite , eu Hanul tatar vreau sa merg acolo cu doamna Han  sa vad ca ce-i baiul si cum este , e vreo problema ?  Se uita cineva  mai nu stiu cum la noi sau la altii ?  De multe ori intru la Catedrala   Catolica si ma inchin  in stil ortodox , nime nu are nici o treaba am vazut , acolo de exemplu poate mere orisicine sau e vreo restrictie ?  Mentionez ca maghiara mea e putin mai sus de genunchiul broastei , cateva cuvinte mai uzuale ,iar doamna Han  e Tufa de Venetia ,fiind din alta zona a tarii decat mine ! Ar fi vreo problema ?

#20
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016
Sincer, nu vad absolut nicio problema in afisarea altui steag pe teritoriul Romaniei. Asta e. La europeanul din Franta o sa vezi multe, multe steaguri ale altor tari desfasurate pe teritoriul Frantei. O fi asta o problema?

#21
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 gingisKHAN2015, on 13 mai 2016 - 17:59, said:

In  caz ca uite , eu Hanul tatar vreau sa merg acolo cu doamna Han  sa vad ca ce-i baiul si cum este , e vreo problema ?  Se uita cineva  mai nu stiu cum la noi sau la altii ?  De multe ori intru la Catedrala   Catolica si ma inchin  in stil ortodox , nime nu are nici o treaba am vazut , acolo de exemplu poate mere orisicine sau e vreo restrictie ?  Mentionez ca maghiara mea e putin mai sus de genunchiul broastei , cateva cuvinte mai uzuale ,iar doamna Han  e Tufa de Venetia ,fiind din alta zona a tarii decat mine ! Ar fi vreo problema ?
N-am fost niciodata, prea curios nu sunt, dar banuiesc ca misuna pe-acolo si jobbici in cautare de scandal. Unde-i rost de multime se strang si nationalistii care pretind ca reprezinta interesele acelei multimi.Totusi  banuiesc ca daca se trece de faza injuraturi si s-ar pune problema de violenta fizica ar fi cine sa sara in ajutor.

Edited by iulian_k, 13 May 2016 - 18:11.


#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Iulian , pai eu mi-s om de scandal ? Las sa fie , aia cu ale lor ,noi cu ale noastre . Am umblat si lucrat in absolut toata Romania , in cateva zile ajung in jud. Brasov , n-am avut treaba niciunde cu nimeni . Eu intreb din punct de vedere turistic , cum bine spunea criss7 , nu ma duc la   panarama ca nu  imi sta in caracter . Doar daca sunt ceva obiceiuri sau datini acolo pe care nestiindu-le  si neavand cine imi explica sa nu ma fac de minune ,eu sau altii care ar vrea sa mearga la un loc sfant . La portughezi  mere oricine ,acolo unde a aparut fecioara la copilita aia , nu e nici o problema ,asta spun adica .

#23
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Aha , deci tot topicul era apropo pentru colegul  Zorba Grecu in cautare de motive de  judecata.

#24
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Topicul nu are de a face cu nimeni  si am explicat despre ce este vorba .Cine-i Zorba ?

Edited by gingisKHAN2015, 13 May 2016 - 18:36.


#25
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Si secuii sunt maghiari,cum avem printre romani,moldoveni,olteni etc.

Ca religie sunt multi catolici dar la fel de multi unitarieni. Restul maghiarilor sunt reformati,evanghelici etc.

Pelerinajul dateaza din 1567 de cand au luptat pentru catolicism acolo.

Incepand din anii 90 a devenit sarbatoarea crestina si pelirinajul tuturor maghiarilor la care participa si romani catolici.

#26
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014

 unucelalalt, on 13 mai 2016 - 16:55, said:

Dar de ce trebuie sa vina catolicii la noi pt pelerinaje cand ei au fost fericiti cu aceasta religie din Vest nu din Est ?

La cere "noi"?
Traiesti in Sumuleu Ciuc, in Harghita?

Quote

Acolo, in acest sfarsit de saptamana va avea loc una dintre cele mai mari procesiuni catolice din Europa Centrala si de Est. Pelerinii au fost primiti cu flori, cozonac si apa.

Nu inteleg care e problema ta, BOR cumva sau altceva?

#27
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 farockhcm, on 13 mai 2016 - 18:41, said:

Si secuii sunt maghiari,cum avem printre romani,moldoveni,olteni etc.

Ca religie sunt multi catolici dar la fel de multi unitarieni. Restul maghiarilor sunt reformati,evanghelici etc.

Pelerinajul dateaza din 1567 de cand au luptat pentru catolicism acolo.

Incepand din anii 90 a devenit sarbatoarea crestina si pelirinajul tuturor maghiarilor la care participa si romani catolici.

Multam fain , asta astept  , informatii utile .  Deci   din cate vedem e vorba de o traditie de aproape  jumatate  de mileniu acolo . Multumesc mult . Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 13 May 2016 - 19:09.


#28
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
Ideea e sa le luam banii, apoi un sut in dos inapoi peste granita de stat.


#29
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Jumate de mileniu se face abia in 2067 :D

Frumos, dar speram ca fara steaguri ale ungariei mari

#30
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am editat ,am pus "aproape " !  Matematica si carnea de porc . Mereu grele damascus !

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 gingisKHAN2015, on 13 mai 2016 - 16:48, said:

Peste 1000  de pelerini  au plecat din Budapesta indreptandu-se spre Harghita , acolo unde are loc pelerinajul anual prilejuit de sarbatoarea Rusaliilor Catolice .
Bucurati-va  ca Harghita e nou punct de pelerinaj pentru catolici . Daca doar maghiarii sunt catolici, pentru asta nu trebuie sa ne suparam .

#32
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

 Damascus77, on 13 mai 2016 - 19:00, said:

Jumate de mileniu se face abia in 2067 Posted Image

Frumos, dar speram ca fara steaguri ale ungariei mari
[ http://www.b365.ro/media/image/201410/w620/romania_ungaria__11_octombrie_2014_romania_prc-c8prc-99i_ungaria_se_intalnesc_pentru_a_24_a_oara_41429600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cred ca asa este ok...Posted Image
Sa fie ambele steaguri arborate!
Doar asa nu vor mai fi speculatii.

Edited by xmanyacs77, 13 May 2016 - 19:17.


#33
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 iulian_k, on 13 mai 2016 - 17:52, said:

seuii sunt catolici, restul maghiarilor transilvaneni sunt in majoritate reformati(calvini) , in Crisana si Banat mai sunt cativa maghiari romano-catolici - bunica-mea era, fara sa fie secuica - in Ungaria, din cate am  inteles sunt 50/50
În Crișana și Banat încă sunt destui catolici......
Eu sunt unul dintre ei ;)
Și maghiar și catolic.

#34
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011

 nicu131, on 13 mai 2016 - 16:51, said:

Sa-i dirijeze cineva spre Dunare

Bănuiesc ca daca traiai acum 70 de ani probabil erai gardian la Treblinka, sau daca ai peste 40-45 mai mult ca sigur ca ai fost/ ești securist . Poți fi mândru de tine

#35
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011

 Allahu, on 13 mai 2016 - 19:00, said:

Ideea e sa le luam banii, apoi un sut in dos inapoi peste granita de stat.

Exact, ca in cazul Arsenie Boca presupui ca se întâmpla

#36
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Nu este ceva neobișnuit ca la astfel de evenimente să fie purtate drapele și nu are nimic cu naționalismul. Steagurile sunt folosite exact în scopul pentru care au fost inventate. În primul rânde arată cine ești și de unde vii. În plus în mijlocul unei mulțimi te ajută să-i găsești pe ai tăi.

Mai concret și din proprie experiență, îmi amintesc de Ziua Mondială a Tineretului organizată în 2005 pe vremea fostului papă.  S-au întâlnit în acele zile sute de mii de  pelerini din 193 de țări și foarte mulți purtau drapelul țării sau regiunii de unde veneau. La mine în cartier la o școală erau cazați australieni și mereu îi vedeam pe stradă cu steagul în frunte. A existat chiar o simpatie pentru cei veniți de foarte departe. Într-un tramvai am văzut un grup de tineri români care trebuiau să ajungă la un loc de întâlnire și nu erau siguri unde trebuie să coboare. Soția mea le-a spus unde  e biserica respectivă și când au coborât acolo în toată hărmălaia aia, am văzut cum s-au îndreptat direct ... spre un tricolor pe care cineva îl ținea acolo ridicat tocmai în acest scop. Nu au deranjat pe nimeni steagurile și tinerii care le purtau au avut probabil teme mai interesante de discuție decât despre politică și granițe.


Așa arăta în 2005 pe străzi, la fel în anii următori la Sydney, Madrid sau Rio.

Attached Files

  • Attached File  ko1.gif   103.47K   14 downloads
  • Attached File  ko2.jpg   431.66K   15 downloads
  • Attached File  ko3.jpg   55.63K   13 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate