Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sumuleu Ciuc - pelerinajul anual de Rusaliile Catolice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Peste 1000  de pelerini  au plecat din Budapesta indreptandu-se spre Harghita , acolo unde are loc pelerinajul anual prilejuit de sarbatoarea Rusaliilor Catolice . Acestia  au fost intampinati cu  bucurie de rude , prieteni ,in gara CFR Targu Mures  unde pe timpul opririi  au fost tratati cu dulciuri si  s-au intretinut amiabil cu localnicii . O manifestare cu mare traditie  si cu puternice semnificatii pentru comunitatea  maghiara . De remarcat  atmosfera placuta , de sarbatoare si de asemenea drapelele tinutului   format din cele trei judete cu populatie  majoritara maghiara  si de asemenea pe peron , drapelele statului vecin ,Republica Ungara  . Aici se  poate deschide o discutie , dar  fara  patima va rog , adica cu ,dar in masura civilizat dozata , si anume in ce masura este legala afisarea pe teritoriul  romanesc a drapelului altui stat , in afara   cladirilor legal indreptatite desigur ,consulate ,ambasade .   http://stirileprotv....avut-parte.html

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Dar de ce trebuie sa vina catolicii la noi pt pelerinaje cand ei au fost fericiti cu aceasta religie din Vest nu din Est ?

#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 gingisKHAN2015, on 13 mai 2016 - 16:48, said:

Aici se  poate deschide o discutie ,

se poate deschide o discutie, dar mi-e ca se va inchide un topic


Din partea mea sa afiseze ce steaguri vor, mortul de la groapa nu se mai intoarce.

Edited by Damascus77, 13 May 2016 - 16:56.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
:facepalm:


Imi aduc aminte cand am asteptat in aeroport o grupa de studenti francezi.

I-am asteptat dragut, cu pancarte si cu steagul frantei.


O fi ceva gresit?

Hai sa sarim in sus de cur la orice steag gasim.


Ah, tot vad steagul republicii moldova. Ala nu e ilegal?

#5
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

 unucelalalt, on 13 mai 2016 - 16:55, said:

Dar de ce trebuie sa vina catolicii la noi pt pelerinaje cand ei au fost fericiti cu aceasta religie din Vest nu din Est ?
Din cauza de statuie facatoare de minuni(povestea cunoscuta de la ortodocsi) si aratat de Fecioara ca si la Lourdes.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
OMG!!!


Am vazut azi la Cora steagul Arabiei Saudite!!!

Hai, sariti. Paranoia, ISIS, bombe, islamizare, burqa, camile, nisip, desert... Al Khalas!

#7
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Poate ca vor sa asculte:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cI5GHnCmLXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Crestinii ortodocsi nu au vreo ingradire in Vest, teritoriu majoritar catolic, de ce n-ar putea fi si invers? Ne afecteaza cu ceva?

#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
Dupa titlu, credeam ca este vorba de un subiect pentru aria Religie.

Dupa continut, subiectul este unul deja "clasic" in Poiana (bagat batul prin gard pentru intaratat spiritele).

Despre "anumite" steaguri s-a mai discutat aici si nu vad ce se poate adauga. Cadru legislativ exista si fiecare poate afisa orice steag dar nu oriunde si pe orice cladire. Am vazut steaguri imprimate si pe chiloti sau sutiene.



Edited by gabicen, 13 May 2016 - 17:21.


#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Respectuos va atrag atentia iubitilor   ca daca intram sa bagam batzul prin gard  mintenas se aplica legea forumului . Nu e topic de  paranoia , nu e cu zazanie interetnica , e o discutie intre oameni educati si civilizati . Aceasta manifestare are loc anual si as aprecia daca cineva  stie mai multe sa ne lamureasca pe toti .Cum a aparut ,ce  explicatie este in spatele fenomenului , istoria lui ca sa fiu mai precis . Cu  respect atrag atentia  sa nu deviem in nasparleli specifice care sa duca la inchiderea lui . Sa  invatam  de la cei care stiu ,asta e spiritul Softpedia  si nu ne vom abate . Vorba aia ,forget google ,ask Softpedia ! Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 13 May 2016 - 17:24.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

Quote

. Aici se  poate deschide o discutie , dar  fara  patima va rog , adica cu ,dar in masura civilizat dozata , si anume in ce masura este legala afisarea pe teritoriul  romanesc a drapelului altui stat , in afara   cladirilor legal indreptatite desigur ,consulate ,ambasade .  


Uite despre ce e vorba Posted Image
Despre steaguri.


Steagul Italeei, Spaniei si alte zeci de steaguri expuse public n-au fost sesizate. dar asta al Ungariei, Huooooo! Vin ungurii, ne iau Ardealul, gata micii, paprika si gulyas!

Edited by lex404, 13 May 2016 - 17:29.


#12
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Nu vad nicio problema, la pelerinajul acesta merg si romani, toata lumea se intelege foarte bine.
Eu nu am fost, dar am rude greco-catolice in Zalau care merg.
Macar si din considerente de turism mi se pare o chestie buna.

Edited by Cris007, 13 May 2016 - 17:32.


#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu te grabi lex , nu asta e parerea mea cel putin si nu ia nimeni nimic nimanui . E o  intrebare doar atat , pentru a fi informati de cei care stiu ,sa nu ne mai impiedicam de Wiki si alte balarii . Avem aici oameni de toate meseriile si bine pregatiti  . .Uite , maestrul criss 007 ne explica foarte fain ,si asta e spiritul topicului . Fara exagerari , doar  stiintific si la obiect . Dar ,totusi ,stie cineva  ceva efectiv despre aceasta traditie ? Istoria ei ?

Edited by gingisKHAN2015, 13 May 2016 - 17:38.


#14
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Are legatura  cu rezistenta secuiasca la  incercarile de convertire la protestantism din partea principiilor calvini. S-a dat  dat o batalie intre catolici si protestanti  chiar de rusaliile catolice, au invins catolicii,  cica li s-a aratat Fecioara Maria in ajunul bataliei asa ca i-au facut  o statuie despre care unii afirma ca ar face minuni. Petru unii e  prilej de a-si afirma catolicismul in fata protestantilor, pentru altii de a cere miracole din partea statuii si desigur mai sunt probabil si unii care folosesc acest pretext pentru Erdely pamant unguresc.

Edited by iulian_k, 13 May 2016 - 17:53.


#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
S-ar putea totusi sa ma fi inselat si sa fie mai potrivit pe religie la catolicism ,din dorinta de a dezbate efectiv ceea ce   e la baza acestui pelerinaj . Daca se considera mai nimerit acolo , cine are  posibilitate din staff  , ok , sa ne mutam acolo cu tot cu discutie . Daca nu , nu !  Posted Image

Iulian , deci  secuii sunt catolici ca si maghiarii ?

Edited by gingisKHAN2015, 13 May 2016 - 17:48.


#16
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Un Maglavit de-al lor,...Petrache Lupu mai lipseste,...

#17
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

 gingisKHAN2015, on 13 mai 2016 - 17:47, said:

S-ar putea totusi sa ma fi inselat si sa fie mai potrivit pe religie la catolicism ,din dorinta de a dezbate efectiv ceea ce   e la baza acestui pelerinaj . Daca se considera mai nimerit acolo , cine are  posibilitate din staff  , ok , sa ne mutam acolo cu tot cu discutie . Daca nu , nu !  Posted Image

Iulian , deci  secuii sunt catolici ca si maghiarii ?
seuii sunt catolici, restul maghiarilor transilvaneni sunt in majoritate reformati(calvini) , in Crisana si Banat mai sunt cativa maghiari romano-catolici - bunica-mea era, fara sa fie secuica - in Ungaria, din cate am  inteles sunt 50/50

Edited by iulian_k, 13 May 2016 - 17:54.


#18
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 Cris007, on 13 mai 2016 - 17:29, said:

Nu vad nicio problema.

Problema este una inchipuita. De genul Hai sa facem ceva ca tot n-avem ce face.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate