Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Galaxy S6 vs Huawei P9

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,857
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Tocmai ma uitasem la Huawei P9 la Orange. La specificatii am inteles ca are camera cu lentile Leica si claritatea e peste S6. merita inlocuit cu S6 ?

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Lentilele doar cu brandul sunt Leica.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Gasesti pe net poze facut cu ambele telefoane, si le compari.

http://www.theverge....9-sample-photos

#4
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 13.01.2007
Lentilele sint Sunny International modificate de Leica si drivere speciale de la ei.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostOClaudiu, on 13 mai 2016 - 14:39, said:

merita inlocuit cu S6 ?

Tu stii daca merita in cazul tau, dar cu siguranta P9 e superior.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2016 - 16:44.


#6
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010
Nu cred ca merita dacă ai deja S6. E prea mica diferența ca sa faci acest pas.  E superior la procesor , poate si baterie,ca în rest nu știu dacă e superior și la altceva, și S6 încă duce orice aplicație și își face treaba fără nici o problema. Asa cum s-a zis și mai sus depinde de tine.

#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,857
  • Înscris: 17.09.2003
M-am uitat și eu mai atent la specificații. Într-adevăr, în unele locuri e mai bun P9. Dar, per ansamblu, tot S6 pare mai superior. Plus ca diferența la camera foto e insesizabila.

#8
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,857
  • Înscris: 17.09.2003
Si inca ceva. Un mare minus la P9 este ca nu are stabilizare optica. Am facut un filmulet cu S6 si se vede excelent, fara tremurici si alte chestii. In concluzii, raman la S6.

#9
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Hai totusi sa nu ne imbatam cu apa rece. Inafara de stabilizarea optica, P9 este la toate capitolele peste S6. Ca nu merita efortul sa vinzi S6, sa pierzi niste bani si sa iei P9 e alta treaba. Deobicei un telefon se schimba la 2 ani, nu la un an, asta daca vrei un salt mai mare.

#10
alxo91

alxo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.12.2014
Da, si eu ma gandeam sa trec de la s6 la p9, dar nu, nu merita efortul financiar cat timp s6 inca este un telefon competitiv cu ultimele flagship-uri.

#11
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,857
  • Înscris: 17.09.2003

View Postalxo91, on 16 mai 2016 - 11:02, said:

Da, si eu ma gandeam sa trec de la s6 la p9, dar nu, nu merita efortul financiar cat timp s6 inca este un telefon competitiv cu ultimele flagship-uri.
Da. Asta vroiam sa spun si eu. Constructia lui, perfomanta, nu mai spun de stabilizare optica care conteaza foarte mult, sunt un plus.

#12
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Eu unul m-as feri de huawei, in special din cauza soft-ului (emui). Mi s-a parut plin de bug-uri si probleme, s6 cu marshmallow este la 2-3 ani distanta fata de softul de pe huawei.

#13
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Parererea mea e ca EMUI e la ani distanta fata de software-ul de pe S6. Samsung doar la S7 si S7 Edge au rezolvat multitaskingul. S6 chiar si cu android 6.0 se descurca in multitasking mai slab ca un telefon cu 2gb ram.

#14
aximm3

aximm3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.05.2008
Un aspect e neclarificat: daca l-ai cumpara, astazi, intre care dintre ele ai alege ? (upgrade-ul sigur ca nu s-ar justifica). Preturile sunt foarte apropiate - la Vodafone la liber P9 e la 509 euro iar S6 la 499 euro. La Orange, diferenta e intre 469 euro pt. S6 si 535 euro P9 - zice ca e dual SIM dar nu este un aspect de luat in considerare pentru mine.
La procesor, P9 lasa in urma S6. La camera, diferentele sunt mai mici si se pot recupera - la ambele poti pune software-uri sa reglezi parametri si niciunul nu face poze de DSLR.

Edited by aximm3, 13 October 2016 - 21:04.


#15
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postaximm3, on 13 octombrie 2016 - 21:03, said:

Un aspect e neclarificat: daca l-ai cumpara, astazi, intre care dintre ele ai alege ? (upgrade-ul sigur ca nu s-ar justifica). Preturile sunt foarte apropiate - la Vodafone la liber P9 e la 509 euro iar S6 la 499 euro. La Orange, diferenta e intre 469 euro pt. S6 si 535 euro P9 - zice ca e dual SIM dar nu este un aspect de luat in considerare pentru mine.
La procesor, P9 lasa in urma S6. La camera, diferentele sunt mai mici si se pot recupera - la ambele poti pune software-uri sa reglezi parametri si niciunul nu face poze de DSLR.
Se bat campii grupa mare cu "perfomantele" procesorului. Eu am S5 si inca merge perfect(inclusiv ma joc, simcity buildit Posted Image).

La camere nu ai ce sa faci. S6 are OIS si are senzorul camerei optimizat pt. low light. Va scoate poze mai bune decat P9, indiferent ce "setari" faci pe cel din urma. Display-ul de pe S6 in plus e net superior, ai si wireless charging pe S6 plus alte chestii precum senzori barometru, heart rate, etc.

Edited by MrReason, 05 January 2017 - 05:51.


#16
WolFire

WolFire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.11.2014
Si tot nu s-a clarificat care e "superior"? Am si eu problema asta si nu stiu ce alegere sa fac. Buget 1300 de lei. (Vreau sh).

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
P9 sau S7 pe la 1500/1600 lei sh.

#18
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
La 1300 găsești p9 sigilat cu garanție. S7 sh la banii ăia o să găsești ,, fără accesorii boss,da nu e furat jur,,
Dintre p9 si s6/s6 edge, alege p9. Dacă suplimentezi până la s7, ia s7.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate