Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Motocross

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
AndreiCrt

AndreiCrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.05.2016
Salut , la un astfel de Motocross , imi trebuie permis , sau altceva?
Sunt un pasionat al Motocross-urilor si as vrea sa imi cumpar unul , si nu stiu daca imi trebuie permis !
Asta ar fi unul dintre ele !
http://olx.ro/oferta...html#2da0035388
Si daca imi trebuie , daca se poate sa imi spune-ti pentru ce categorie nu imi trebuie permis ! Ceva mai mic de 250 cm3 !
Multumesc

Edited by AndreiCrt, 12 May 2016 - 19:03.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu iti trebuie permis, il poti cumpara si fara.

#3
RAY-

RAY-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.08.2015
Daca mergi pe drumurile publice, iti trebuie permis pentru moped/motocicleta daca e peste 125cm iti trebuie categoria A2. Daca stai langa padure si vrei sa te distrezi cu ea nu te controleaza nimeni de permis. Mai bine te orientezi spre un enduro ca sa poti sa o si inmatriculezi.

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Motocrosul nu se practica pe drumuri publice asa ca nuai nevoie de nici un carnet pt nimic . Daca iesi cu motorul de pe iarba si intri pe drum ai nevoie de cat A la motoare peste 49 cmc .

#5
AndreiCrt

AndreiCrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.05.2016
Sa zicem ca gasesc altceva , un moped un atv ceva sub 49 cm3 , atunci nu imi trebuie nimic , nu imi face nimeni nimic , nu ?

Deocamdata nu am inca 18 ani sa dau de permis , si stiu ca si la 16 ani se da de cat a sau a1 nu mai stiu sigur , si nu ma dau eu la motoare de 125 cm3 , stiu ca trebuie permis . Vreau ceva in care politia sa nu aiba nicio treaba cu mine !

#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Atunci pt ca orice ti-ai lua azi sau maine poimaine ia si invata din  "biblie "cum am facut toti ca ti-e obligatoriu si de folos si nu mai manca seminte pe aici ca faci coji degeaba :))
http://legeaz.net/oug-195-2002/

#7
AndreiCrt

AndreiCrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.05.2016
Stii ca doar am intrebat , nu am dat cu parul !

#8
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
E fain la motocros

Vezi ca daca vrei sa urci un deal si ai tractiune doar pe spate te poti rastrurna in spate si sa cazi direct in sfecla ca aia cu funicularul.

#9
AndreiCrt

AndreiCrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.05.2016
Normal ca ai tractiune doar pe spate , nu o fi 4x4 :))  Si nu ar fi prima oara cand merg cu asa ceva !

#10
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
O sa te plictisesti repede de ala de 250. Mai strange ceva bani si iti iei de 450 si ceva de firma (yamaha, Honda, ktm) nu cazan dinala.

#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 AndreiCrt, on 12 mai 2016 - 21:42, said:

Stii ca doar am intrebat , nu am dat cu parul !
Cand intri in lumea motoarelor tre sa te inveti cu " mistourile " , la soferi , motociclisti , etc li s-a dus buhul ca-s derbedei si au numai panarame in texte si tinem la traditie . Ai sa vezi tu cand intri in societatea asta selecta cum e ca deocamdata abia ai vazut o poza cu un motor . Iti recomand sa te inscrii la un club .
Cand eram ca tine clubul era Casa Pionierilor si motoarele erau ale clubului . Acolo inveti multe , nu de unul singur .
La noi erau Karturi si o Mobra iar motoare de motocross nu prea erau in Ro in anii '70.Aveam una cam asa de prin razboi . Avea cam 350 kg si nu am fi fost in stare s-o stapanim fara atas .Dumnezeu stie pe unde o fi aia si daca mai exista , e piesa de muzeu .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DkpN__libLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
exista si motociclete cu tractiune integrala

Chiar si biciclete

#13
AndreiCrt

AndreiCrt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.05.2016
Eu vroiam sa stiu daca imi trebuie permis pentru asa ceva !
Peste ce capacitate cilindrica am nevoie de permis etc !
Dar va multumesc oricum!

#14
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
pai din ce stiu trebuie permis ptr orice chestie cu motor

#15
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 motanu_mic, on 13 mai 2016 - 15:42, said:

pai din ce stiu trebuie permis ptr orice chestie cu motor
Lui nu-i trebuie nici un permis stai linistit . Eu i-am pus la # 6 legea , trebuie sa ocheasca 1-2 capitole despre , sa citeasca max 10 min si s-a lamurit . Daca el de lene nu a dat un click cand crezi ca o sa-si mute cwru de pe scaunul de la PC sa se suie pe un motor care nu-i de ici colo sa-l calaresti pe dealuri . Trebuie sa fii putin harnic pt asta nu doar sa visezi.

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 AndreiCrt, on 12 mai 2016 - 21:18, said:

Sa zicem ca gasesc altceva , un moped un atv ceva sub 49 cm3 , atunci nu imi trebuie nimic , nu imi face nimeni nimic , nu ?

Deocamdata nu am inca 18 ani sa dau de permis , si stiu ca si la 16 ani se da de cat a sau a1 nu mai stiu sigur , si nu ma dau eu la motoare de 125 cm3 , stiu ca trebuie permis . Vreau ceva in care politia sa nu aiba nicio treaba cu mine !

Daca iti iei urlatoare din asta si te dai la mine pe strada la 12 noaptea iti rup oasele .

#17
luciohot

luciohot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.11.2009
Cine are skema electric la yamaha dt 125r?nu imi merg luminile!bateria e buna,bec nou!HELP!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate