Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

New Time(s) Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
colys67

colys67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2007

 ApostolulAndrei, on 01 noiembrie 2017 - 21:50, said:

Credeam ca toarnă un singur bloc neofort, dar tu zici ca 2, deci și mai distractiv. Cred ca au și mărit preturile între timp, plus ca mare activitate pe șantier nu am văzut de ceva vreme.
Eu stiu de un bloc lung cu 3 scari  stradal pe Nerva, Neofort60 https://www.ansamblu...al-nerva-traian
Mie personal apartamentele de la New Times mi s-a parut foarte ok compartimentate, cel putin cele de 3 camere mi-au placut foarte mult, bucatarie mare separata, ambele bai cu cada/dus, balcon generos, decomandate, etc, foarte putine lucruri de reprosat in privinta asta. Fata de Neofort mi se pare cu o clasa peste New Times, asta cel putin din schite si ce se vede de la exterior construit pana acum.
Am inteles ca mai sunt foarte putine disponibile, iar pretul a crescut cu 15-20k, poate chiar mai mult la cele cu camere.
Pe santier destul de putina activitate, si la MirceaVoda39 au avut intarziere de  mai bine de 6 luni. Nu m-ar fi deranjat asa tare asta daca aveam ceva garantie.
Autorizatia actuala am inteles ca este pe 9+1 etaje, si cel putin asa au si vandut pana acum, dar vroiau sa construiasca 11+1 sau 2.
Ma gandesc ca e posibil ca de aici activitatea scazuta si sa astepte autorizatia.

Edited by colys67, 02 November 2017 - 19:45.


#20
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Placa asta cu "mai sunt cateva" mi-au turnat-o si mie initial, incercand sa imi vanda etajul 1 sau ultimul. Apoi s-au mai eliberat si la etajul 3,4,5,6 Posted Image) Atat de bine le-au dat ca cele de 2 camere le-au transformat in 3 camere (cu o singura baie si 56-59mp utili: deci confort 2). Cine a riscat si a luat in 2015 pe baza unor poze, 3 camere nu era la pret rau. Dar sa dai banii si sa te muti peste 3 ani e putin cam utopic.

Informatia cu cele 2 blocuri in fata mi-a fost furnizata de cei de la New Times, posibil sa fie eronata.

P.S: cum arata site-ul Neofort, zici ca e site de publicitate, de angajat hostess Posted Image) Ok, e agentie dar trebuie sa inspire si putina seriozitate si profesionalism si fix asta nu inspira. Am citit pe softpedia pe vreo 2-3 topicuri (unul sigur era topicul de Black List de agentii) ca erau enumerate si niste persoane de la aceasta agentie si nu doar cu probleme legate de dezinformari, ci probleme de natura juridica. Search pe forum si documentati-va bine inainte. Asta a fost si ultima mea interventie pe acest topic, pt ca proiectul nu mai prezinta interes.

Edited by Genesis, 09 November 2017 - 18:20.


#21
ciuparlaku

ciuparlaku

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2017
Buna seara,

A cumparat cineva in acest complex ?

Am vazut ca preturile acum variaza intre 145-150 E + TVA pentru un apartament 3 camere.

Daca se poate cateva detalii de la cei care au cumparat.

Merci.

Ionut

#22
sandrabeatrice

sandrabeatrice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2019
Si eu sunt interesata sa aflu daca a cumparat cineva de aici.


#23
colys67

colys67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2007

View Postciuparlaku, on 03 februarie 2019 - 21:30, said:

Buna seara,

A cumparat cineva in acest complex ?

Am vazut ca preturile acum variaza intre 145-150 E + TVA pentru un apartament 3 camere.

Daca se poate cateva detalii de la cei care au cumparat.

Merci.

Ionut
Eu am cumparat. Ce anume te intereseaza? Ar fi cam lung postul sa ma apuc de dat toate detaliile.

Edited by colys67, 12 March 2019 - 17:27.


#24
NeoD

NeoD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.11.2017

View PostGenesis, on 09 noiembrie 2017 - 18:17, said:

Placa asta cu "mai sunt cateva" mi-au turnat-o si mie initial, incercand sa imi vanda etajul 1 sau ultimul. Apoi s-au mai eliberat si la etajul 3,4,5,6 Posted Image) Atat de bine le-au dat ca cele de 2 camere le-au transformat in 3 camere (cu o singura baie si 56-59mp utili: deci confort 2). Cine a riscat si a luat in 2015 pe baza unor poze, 3 camere nu era la pret rau. Dar sa dai banii si sa te muti peste 3 ani e putin cam utopic.

Informatia cu cele 2 blocuri in fata mi-a fost furnizata de cei de la New Times, posibil sa fie eronata.

P.S: cum arata site-ul Neofort, zici ca e site de publicitate, de angajat hostess Posted Image) Ok, e agentie dar trebuie sa inspire si putina seriozitate si profesionalism si fix asta nu inspira. Am citit pe softpedia pe vreo 2-3 topicuri (unul sigur era topicul de Black List de agentii) ca erau enumerate si niste persoane de la aceasta agentie si nu doar cu probleme legate de dezinformari, ci probleme de natura juridica. Search pe forum si documentati-va bine inainte. Asta a fost si ultima mea interventie pe acest topic, pt ca proiectul nu mai prezinta interes.

MINTI, era vorba doar de o agenta si se discuta de faptul ca a dat dovada de aroganta, parere de altfel discutabila. Legat de oamenii de vanzari, e o problema ca arata bine? Statisticile spun ca oamenii frumosi au parte de mai mult succces in viata decat cei ca tine :).

#25
colys67

colys67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2007
.

Edited by colys67, 05 April 2019 - 14:55.


#26
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

View PostNeoD, on 02 aprilie 2019 - 20:38, said:

MINTI, era vorba doar de o agenta si se discuta de faptul ca a dat dovada de aroganta, parere de altfel discutabila. Legat de oamenii de vanzari, e o problema ca arata bine? Statisticile spun ca oamenii frumosi au parte de mai mult succces in viata decat cei ca tine Posted Image.

Ca sa vezi, ti-ai facut cont doar pt asta, Neofort? :) Cam ce succes ai in viata ca bisnitar de apartamente ce se face pres in fata clientilor ca mine? Oricum ai da-o e un job maro si cam fara coloana.

Hai, mai fa alti useri noi incercand sa aduci topicul asta in prim plan. Sau hai nu mai bine ma mai suni din nou sa incerci sa ma lingusesti sa iau un apartament intr-un ansamblu de-al vostru? Nu v-a picat bine expertiza aia tehnica ce am dorit-o la 1 din ansambluri, nu? Va cam balbaiati asa, se facuse brusc cald. Dar sa revenim la topicul asta: ia spune, terminati New Times Residence pana in 2021 ? Nu prea pare la cum merg lucrurile. Si parcul ala frumos din fata, asa cum era el descris in primele anunturi, vad ca se transforma intr-un bloc cu 3 scari. Eu m-am mutat din 2017 in zona, cand m-am prins cam ce seriozitate aveti in proiectul asta. Care era termenul initial de finalizare, septembrie 2017 nu? In ce luna si an suntem acum si voi cam in ce stadiu cu constructia ? Aaa am uitat, voi sunteti aia cu "succesuri" in viata Posted Image))

Edited by Genesis, 08 April 2019 - 13:48.


#27
colys67

colys67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2007

View PostGenesis, on 08 aprilie 2019 - 13:43, said:

Ca sa vezi, ti-ai facut cont doar pt asta, Neofort? Posted Image Cam ce succes ai in viata ca bisnitar de apartamente ce se face pres in fata clientilor ca mine? Oricum ai da-o e un job maro si cam fara coloana.

Hai, mai fa alti useri noi incercand sa aduci topicul asta in prim plan. Sau hai nu mai bine ma mai suni din nou sa incerci sa ma lingusesti sa iau un apartament intr-un ansamblu de-al vostru? Nu v-a picat bine expertiza aia tehnica ce am dorit-o la 1 din ansambluri, nu? Va cam balbaiati asa, se facuse brusc cald. Dar sa revenim la topicul asta: ia spune, terminati New Times Residence pana in 2021 ? Nu prea pare la cum merg lucrurile. Si parcul ala frumos din fata, asa cum era el descris in primele anunturi, vad ca se transforma intr-un bloc cu 3 scari. Eu m-am mutat din 2017 in zona, cand m-am prins cam ce seriozitate aveti in proiectul asta. Care era termenul initial de finalizare, septembrie 2017 nu? In ce luna si an suntem acum si voi cam in ce stadiu cu constructia ? Aaa am uitat, voi sunteti aia cu "succesuri" in viata Posted Image))

Neofort nu mai are nicio treaba cu New Times. Nici nu cred ca au avut, probabil au incercat si ei la inceput sa intermedieze niste vanzari si sa ceara comision de la dezvoltator.
Am observat ca si proiectul din fata, Roka Residence, care de fapt este un singur bloc, au interupt colaborarea cu ei si vand singuri acum.

Intr-adevar New Times sunt niste tepari, trebuia sa fie gata pe la sfarsitul lui 2017 si cel mai probabil vor fi gata la sfarsitul lui 2019. Au noroc ca nu au penalizari. Totusi sa nu fii in stare as termini un bloc in aproape 4 ani spune multe despre ei si constructor (care intre timp si-a modificat putin si numele TRUST CONSTRUCT STRUCTURI SI FINISAJE SRL)

#28
vlad1918

vlad1918

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2009
A apucat cineva să se mute?

#29
DumiMB

DumiMB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2019
Par sa se fi mutat cateva scaune prin balcoane, si 2-3 perdele.
Trec zilnic pe langa acest rezidens, si nu pot sa observ linistea de mormant de pe santier. Noroc cu cei de la Roca din fata ca mai fac galagie cu santierul.
Cateva apartamente din blocul 1 sunt "pregatite" de mutare (au mobilie in balcon, perdele, AC), dar nu par sa fie locuite. Noaptea nu este nici un bec aprins (poate nu or avea inca curent?)
Din primava (cand am fost la vizionare aici, dar nu aveam sacosa suficient de mare) au pus tamplaria termopan la blocul din dreapta si cam 80% din parapetrii de sticla de la balcoane/penthouse. Banuiesc ca o lungesc datorita autorizatiilor. In primavara placuta de la santier mentiona un bloc de 9 etaje (cand clar are 10+penthouse).

#30
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View PostDumiMB, on 01 octombrie 2019 - 13:53, said:

In primavara placuta de la santier mentiona un bloc de 9 etaje (cand clar are 10+penthouse).

Da, se vede si pe maps ca e pentru 9 etaje.
[ https://i.postimg.cc/w3GGthtF/new-times.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asa fac unii, se apuca si cer dupa autorizatie pentru inca un etaj sau doua.

Nici acum nu pare totul gata la al doilea bloc, desi am vazut ca locuiesc oameni in el.

#31
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View PostDumiMB, on 01 octombrie 2019 - 13:53, said:

Par sa se fi mutat cateva scaune prin balcoane, si 2-3 perdele.
Trec zilnic pe langa acest rezidens, si nu pot sa observ linistea de mormant de pe santier. Noroc cu cei de la Roca din fata ca mai fac galagie cu santierul.
Cateva apartamente din blocul 1 sunt "pregatite" de mutare (au mobilie in balcon, perdele, AC), dar nu par sa fie locuite. Noaptea nu este nici un bec aprins (poate nu or avea inca curent?)
Din primava (cand am fost la vizionare aici, dar nu aveam sacosa suficient de mare) au pus tamplaria termopan la blocul din dreapta si cam 80% din parapetrii de sticla de la balcoane/penthouse. Banuiesc ca o lungesc datorita autorizatiilor. In primavara placuta de la santier mentiona un bloc de 9 etaje (cand clar are 10+penthouse).

Daca nu respecta autorizatia de constructie sa fie demolat

#32
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Spune-mi tu o constructie din Romania/din lume care a fost demolata pentru un etaj in plus.

1. Exista intrare in legalitate pentru lucrarile neautorizate.
2. Nu stii ce acte au, deci faci doar niste presupuneri.

3. Demolarea se face din banii primariei. Primaria abia are bani sa treaca strada.
In afara de cazul mediatizat de prin ferentari, unde un intreg bloc a fost costruit fara niciun fel de act, eu unul n-am auzit de vreo demolare, iar constructii in totalitate ilegale sunt cu duiumul.

Edited by tomtom, 16 June 2020 - 10:58.


#33
colys67

colys67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2007
Se stia de la inceput ca nu raman 9 etaje, ei l-au proiectat pt 11+2r, dar n-au reusit sa sa obtina decat pt 10+1
Cine vorbeste de demolarare n-are nicio treaba cu realitatea

#34
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Oricum nici nu e prima data cand fac asta.

Iar de demolat ... 0 sanse.

De cat timp se chinuie aia cu Cathedral Plaza.
Destul de ridicol. Nu a fost o sentinta definitiva ? N-a zis si papa (nu ca ar avea vreo relevanta, mai bine se roaga la doamna Pandele sa-i salveze Posted Image ), n-au declarat unii prin parlamentul european legat de asta si tot degeaba? Posted Image

Edited by Shade14, 16 June 2020 - 23:54.


#35
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Care mai este situatia cu cele 2 blocuri New Times Residence...?
S-a mutat cineva pana la urma? Pareri? Se mai lucreaza la el?  E lucrat cu simt de raspundere? Structura e ok? Probleme?

#36
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Trec constant pe langa el. E cum zice DumiMB, sunt cativa mutati, cred ca 4-5 judecand dupa lumina seara si dupa perdele si flori aparute in balcoane. Asta la unul din blocuri. Parterul acestui bloc nu pare finisat si nu este finisat nimic nici la subsol, pt parcarea subterana. Era blocata intrarea si era plin de cutii si materiale. Deci nu este terminat. Nu stiu cum e in interior, ca nu am fost. Poate oamenii au facut rabat si s-au mutat asa, de cand tot asteapta.

La blocul al doilea, cel din spatele celor de la Roca, nu e mutat nimeni si e in urma celuilalt bloc cu finisajele exterioare. O sa incerc sa ma uit mai atent cand trec data viitoare, ca am impresia ca nici zona ultimelor 2 etaje nu e finisata la exterior la niciunul din cele 2 blocuri. Clar e si altceva la mijloc nu doar partea de autorizatii. Blocurile sunt incepute acum 5 ani. La ce liniste e pe santier , sunt destul de sigur ca Roca vor termina inaintea lor si au bagat puternic de la inceput de 2019, nu din 2016. Daca va uitati pe planurile initiale de la New Times, in fata unuia din blocuri aparea un parc. Acum acolo regasiti blocul Roca. Nu stiu daca asa a fost planul de la bun inceput (sa vanda doar renderizari si in realitate altceva) sau au ramas fara bani si au fost nevoiti sa vanda terenul.

Oricum ar fi, la ce ritm au avut in ultimii 2-3 ani, nu cred sa le termine prea curand, asa ca aveti grija in ce bagati banii. Termenul initial de predare era septembrie 2017 si este evident puternic depasit, iar in plus fata de asta arata ca un santier parasit mare parte din timp. Plus ca daca le ia atatia ani sa faca 2 blocuri, imaginati-va cum va fi suportul post-vanzare cand vor mai aparea defectiuni sau vor trebui facute diverse reparatii inerente. Eu daca ma luam orbeste dupa ei si faceam vreo prostie sa le dau mare parte din bani (pt discountul initial) stateam din vara lui 2016 si pana acum cu banii blocati si fara sa ma mut. Avand in vedere ca isi marketau faptul ca 90% din apartamente s-au vandut in primul an - 2016 - ma intreb unde sunt toti acei proprietari care au contractat si de ce nu apeleaza la institutiile abilitate pentru a-si recupera investitiile. Imi vine greu sa cred ca zeci de oameni sunt in regula sa astepte deja peste 4 ani de zile sa fie terminat un bloc, in conditiile in care nu prea munceste nimeni pe santierul ala.

Edited by Genesis, 08 July 2020 - 10:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate