Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

New Time(s) Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Salut,

A intrat cineva in legatura cu cei de la New Time(s) Residence? E un ansamblu de 2 blocuri de 11 etaje, undeva in zona Timpuri Noi - Nerva Traian (pe fiecare site sunt postati intr-un alt punct). Luandu-ma dupa pozele pe care le-am mai gasit pe internet, stadiul actual este de fundatie, iar preturile, cel putin in momentul asta, sunt chiar bune comparativ cu ce se mai gaseste prin zona (presupunand ca vor fi aproape de bulevard si intr-un spatiu cat de cat aerisit).

https://www.titirez....ence-unirii_383

Le-am dat un email cu mai multe intrebari si, pe masura ce primesc raspunsuri, o sa scriu aici.

#2
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ansamblul este pe Nerva Traian pana la urma, chiar in spatele primului rand de blocuri, pe partea dreapta, cum vii dinspre Splai. Am atasat un printscreen de pe Google Maps cu zona incercuita.

Beneficiarul este: SC Spatiu Comercial Vitan SRL
Constructor: SC Trust Construct SRL

Cautand pe Google, nu pot spune ca am gasit mare lucru despre firmele astea. Daca are cineva vreo experienta cu ele, il rog sa o impartaseasca. In rest, cum vi se par preturile, locatia, constructia? La ~1400 eur/mpu in faza asta este cu aproximativ 20% mai ieftin decat alte ansambluri noi din zona (Mircea Voda 39 de exemplu).

Attached Files

  • Attached File  ss.png   4.42MB   233 downloads


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 12 mai 2016 - 22:38, said:

Beneficiarul este: SC Spatiu Comercial Vitan SRL
actionar principal si administrator este "ROIBU ALEXANDRU CALIN". poti cauta pe google despre el, e destul material.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2016 - 08:42.


#4
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postfigo1988, on 12 mai 2016 - 22:38, said:

Ansamblul este pe Nerva Traian pana la urma, chiar in spatele primului rand de blocuri, pe partea dreapta, cum vii dinspre Splai. Am atasat un printscreen de pe Google Maps cu zona incercuita.

Beneficiarul este: SC Spatiu Comercial Vitan SRL
Constructor: SC Trust Construct SRL

Cautand pe Google, nu pot spune ca am gasit mare lucru despre firmele astea. Daca are cineva vreo experienta cu ele, il rog sa o impartaseasca. In rest, cum vi se par preturile, locatia, constructia? La ~1400 eur/mpu in faza asta este cu aproximativ 20% mai ieftin decat alte ansambluri noi din zona (Mircea Voda 39 de exemplu).

Mircea Voda 39 este făcută de aceeași investitori. Si acolo au ieșit cu pret mic fata de zona Si când au început sa se vândă au sărit mult in sus.

#5
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Din raspunsurile primite de la un agent de-al lor de vanzari:
- Termenul de predare este septembrie 2017 (este normal timpul de executie) ?
- Se vinde doar la cheie, ramane sa discutam despre finisaje
- Parcarea subterana doar se va inchiria la inceput

View PostMembruAnonim, on 13 mai 2016 - 08:36, said:

actionar principal si administrator este "ROIBU ALEXANDRU CALIN". poti cauta pe google despre el, e destul material.

Da, am citit ca e un personaj destul de controversat (destule scandaluri prin presa), dar pe de alta parte e o cantitate cunoscuta si probabil ca are bugetul necesar sa termine constructia. O sa cumpar azi rapoartele celor doua firme sa vad exact care-i situatia.  Despre Trust Construct ai auzit ceva?

View PostProhilRezidential, on 13 mai 2016 - 10:25, said:

Mircea Voda 39 este făcută de aceeași investitori. Si acolo au ieșit cu pret mic fata de zona Si când au început sa se vândă au sărit mult in sus.

Interesant. Agentul care mi-a raspuns azi de dimineata mi-a spus ca pana acum nu au dezvoltat decat spatii comerciale. Cat de sigura e informatia cu Mircea Voda? Te referi la combinatia dezvoltator-constructor sau doar dezvolatatorul?

PS: Ti-am trimis un PM zilele trecute Posted Image

Edited by figo1988, 13 May 2016 - 11:01.


#6
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Foarte sigura.

#7
vadimtudor

vadimtudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.01.2012
Confirm, e acelasi dezvoltator cu mirceavoda39. Daca vrei sa vorbesti direct cu dezvoltatorul, suna la numarul de pe site-ul mirceavoda39.ro. Astfel sari peste agentii imobiliari, care vad ca au inceput deja cu stangul, fiind incomplet informati ("a dezvoltat numai spatii comerciale") si care oricum nu prea isi merita banii, fiind complex nou.
Poate poti negocia suplimentar 1-2000 EUR cu el pt ca nu mai trebuie sa plateasca agenti.

#8
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Am luat un raport complet pentru firma SC Spatiu Comercial Vitan SRL. Pe langa Roibu Alexandru, ceilalti doi actionari sunt fratii Cojoc, unul dintre ei milionar din topul Forbes. Nu zic ca asta e o garantie 100%, dar cu siguranta e mai bine decat un anonim care nu stii daca mai are 2 lei in conturi. De asemenea, din cate am inteles, au o garantie mobiliara pusa pe conturi, probabil in contul ipotecii contractate pentru a cumpara terenul.

Despre terenul de fundare din zona ce ziceti? Niste colegi de-ai neveste-mii i-au spus ca nu ar fi ok, ca e o zona mlastinoasa si nu se poate construi. Nu cred ca e adevarat, altfel in acelasi pericol ar fi si blocurile pe care le construiesc cei de la Ikea langa, precum si toate blocurile de pe Nerva Traian.

PS: La agentul respectiv am ajuns trimitand un email la adresa lor oficiala, deci ar trebui sa fie destul de bine informat, sper eu. Pana la urma e aceeasi echipa (beneficiar-constructor) ca la MirceaVoda 39 sau doar beneficiarul?

Edited by figo1988, 14 May 2016 - 13:13.


#9
Strumpfix

Strumpfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2014
Am fost sa vorbim cu agentul despre proiect. Proiectul parea sa fie ok si finisajele sunt peste medie.

Saptamana trecuta erau construite 2 etaje in fiecare bloc. Preturile nu sunt prea mici. De exemplu, pentru un apartament cu 2 cam  84.000 + tva era valabil doar etajele 1-2, unde ai vedere buna intr-o casa a vecinului. De la etajul 3 in sus pretul era 95.000+tva.

Locul de parcare subteran era 12.000 + tva, cu posibilitate de inchiriere in prima faza.

Zona este clar buna.

#10
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Da, la pret ajunge cam la fel cu un apartament de la Blvd Unirii, renovat. Asta cel putin la 3 camere. Noi am cam renuntat la ansamblul asta. Timpul de finalizare (cam 14 luni de acum) plus avansul pe care ar trebui sa-l platim unui SRL care azi e, maine nu mai e, ne face sa spunem 'pas'. Nu zic ca e ceva in neregula fix cu ansamblul asta neaparat, problema cu avansul se intalneste la toate proiectele neterminate.

De unde stii ca finisajele sunt peste medie? Contractul include si marca sau bugetul?

#11
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013
Poate cineva sa-mi dea numaru de telefon al dezvoltatorului?

Multumesc anticipt.

#12
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Asta e: http://www.primarie3...a 2.03.2015.pdf ?

Edited by sovu, 01 August 2016 - 11:20.


#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pana la urma a luat cineva aici? Noi ne-am reorientat la un bloc 'comunist' pe Goga, dar de cate ori am mai trecut pe langa ansamblu nu pareau sa fii inaintat f mult.

#14
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
A cumparat cineva aici sau mai are informatii noi ?

#15
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Daca acum 2 saptamani erau inca preturile afisate online (preturi finale conform new times), nu mai sunt valabile - s-au scumpit in medie cu 20.000 euro fata de cel afisat (la blocul 2, ca blocul 1 nu se stie cand e gata, termenul de finalizare mi-a fost spus asa cu jumatate de gura drept a doua parte a lui 2018). Se pregatesc de legea cu tva 0 la locuinte: daca aveai oricum bani sa dai TVA-ul, de ce sa fie mai ieftin pt tine si nu i-ai baga in buzunarul lor in schimb. Am mai observat miscarea asta la inca 2 dezvoltatori...traiasca tara noastra draga.

#16
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
M-am uitat si eu la acest complex din pacate sunt niste probleme care ma fac sa ma reorientez - in spatele blocului vederea este trista + ca exista un salon de nunti si botezuri deci distractie garantata in toate weekendurile.

In fata se demoleaza o cladire unde probabil mai apare un bloc, deci la revedere priveliste. Compartimentarile interioare sunt din BCA ceea ce mie personal nu imi place iar termenul de livrare undeva spre finalul anului viitor.

#17
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
In fata acolo unde se prezenta in planul initial un frumos parc, vor mai turna nu unul ci 2 blocuri. Asa de apropiate ca nu mai trebuie sa iti contractezi cablul Tv, vei vedea la vecinul lejer. Datele tehnice cerute de mine pt a fi analizate nu mi-au fost furnizate nici pana in ziua de astazi. Termenele oferite de asemenea nu au nicio legatura cu realitatea comunicata (mie in aprilie mi-au dat ca termen final de 2017), blocurile sunt departe de a fi in faza finala. Am considerat ca nu merita riscul si m-am reorientat intr-un bloc din zona, adiacent, constructie 1994.

Edited by Genesis, 01 November 2017 - 15:57.


#18
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostGenesis, on 01 noiembrie 2017 - 15:56, said:

In fata acolo unde se prezenta in planul initial un frumos parc, vor mai turna nu unul ci 2 blocuri. Asa de apropiate ca nu mai trebuie sa iti contractezi cablul Tv, vei vedea la vecinul lejer. Datele tehnice cerute de mine pt a fi analizate nu mi-au fost furnizate nici pana in ziua de astazi. Termenele oferite de asemenea nu au nicio legatura cu realitatea comunicata (mie in aprilie mi-au dat ca termen final de 2017), blocurile sunt departe de a fi in faza finala. Am considerat ca nu merita riscul si m-am reorientat intr-un bloc din zona, adiacent, constructie 1994.

Credeam ca toarnă un singur bloc neofort, dar tu zici ca 2, deci și mai distractiv. Cred ca au și mărit preturile între timp, plus ca mare activitate pe șantier nu am văzut de ceva vreme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate