Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Sugestie blat exterior , acoperit

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ceva vreme lucrez la un gratar multifunctional , pe care il construiest sub o copertina in gradina . Structura este toata din caramida , placa de beton armat , gratarul tot din caramida aparenta . Am reusit sa il duc pana in faza scoaterii hornului prin tavanul copertinei dar am o problema. Nu stiu cu ce sa pavez placa . Am inclinat spre marmura , insa se pateaza. Am doua suprafete de aproximativ 1 mp / bucata, in mijlocul fiecareiea existand cate o gaura , una pentru chiuveta si celalalta pentru o plita pe gaz incorporata . Aceste blaturi ( sunt despartite de gratar ) urmeaza sa le plachez cu ceva insa nu am idee cu ce. Piatra naturala se pateaza , orice tratament i-ai aplica. Stiu din experienta unui bun prieten care are si marmura si granit la ceva asemanator si arata groaznic dupa catva ani de utilizare. Pete de ulei care au trecut prin lac si au dar o coloratura urata , urme de vin rosu care s-au impregnat ca in sugativa , chiar urme rotunde de vase fierbinti . Eu am plecat initial pe ideea ca voi gasi o marmura foarte colorata , care sa astupe eventualele pete , si chiar am gasit ceva superb , insa multifunctionalul asta va fi de tavaleala , la exterior si nimeni nu va avea grija sa il protejeze sau sa il stearga, toti pretenii mei vor da cu bere , vin si unsoare de mici pe el asa ca pare sa nu fie o solutie castigatoare. Aveti ceva sugestii , cunoasteti ceva materiale compozite , protejate , sau folii ce se pot aplica ? Ma gandeam chiar sa incerc sa dau o sapa autonivelanta ca sa scot perfect orizontal si ulterior sa aplic o folie asemenatoare cu a blaturilor de bucatarie din MDF. O solutie ar fi fost o gresie groasa de exterior dar ma tem ca se poate sparge.

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Mai perfect decat tabla de inox nu este altceva.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
1 inox
2 gresie portelanata
3 gresie trafic greu

#4
Hypnosfera

Hypnosfera

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 317
  • Înscris: 31.07.2015
Lemn! Fie stejar masiv(merge si facut din lamele), fie mahon, fie tek(tec in unele ziceri). Sa fie bine uscat, si apoi tratat.(sunt multime de uleiuri sau lacuri folosite in industria yachturilor). Primavara, se pune polidiscul cu smirghel pe ele si totul devine nou.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Granit
Orientaeaza-te catre un gialo

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din pacate , nu este o idee buna sa pun lemn pentru ca , desi acoperit de actiunea directa , iarna va intra zapada viscolita ( este inchisa doar din doua parti copertina ) si apa va ajunge acolo. Am posibilitatea sa pun lemn stratificat , chiar la dimensiune pentru ca am niste colaboratori ce lucreaza cu asa ceva , insa solutia nu rezista nici la umezeala si nici la tavaleala. Eu ma gandeam ca or fi aparut nescai materiale compozite cu o suprafata plastifiata ( si termorezistenta ) care sa se poate sterge usor. Intrucat bucatile de acoperit nu sunt mari , m-as risca la asa ceva pentru ca nu poate fi extraordinar de scump .
La gresie m-am gandit si eu , insa nu-s multumit de rezistenta la impact cu corpuri dure . Luasem in calcul  chiar niste pavele mai subtirele ( de 2-3 cm ) si cu suprafata fina , pe care sa le prind in adeziv de gresie de exterior.

Edited by JurasikMan, 12 May 2016 - 14:06.


#7
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cu tratamentul adecvat rezista fără probleme lemnul la umezeala. Dar în cazul tău poate ar fi mai bun un compozit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate