Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Infinitatea universului nu poate fi demonstrata

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postsarac.lipit, on 12 mai 2016 - 13:21, said:


Sonda teimisã-n 70 parcã...a ieșit din galaxia noastrã.
A trecut frumos, elegant aș putea spune fotografiind tot...dar... Cum de n-a fost atrasâ de una din planetele mari ? Așa calcule(renale) are omenirea...de ocolește la milimetru gravitația?
eu am alta nedumerire in afara de ce spui tu...cum naiba de nu a fost lovita/deviata de niciun pietroi chiar si mici dimensiuni?

#38
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005

View Postsarac.lipit, on 12 mai 2016 - 13:21, said:

Foarte corect
Cum spațiul e de fapt curb...ne plimbãm de nebuni de pe un meridian pe altul și a firmãm sus și tare cã e infinit...
Întrebare simplã
Sonda teimisã-n 70 parcã...a ieșit din galaxia noastrã.
A trecut frumos, elegant aș putea spune fotografiind tot...dar... Cum de n-a fost atrasâ de una din planetele mari ? Așa calcule(renale) are omenirea...de ocolește la milimetru gravitația?
A fost calculat totul la micron...   ecuaţii cât să umpli caiete întregi. De fapt s-a folosit de atracţia gravitaţională a planetelor mari pt. a accelera la viteze foarte mari, altfel nu ieşea ca glonţul din sistemul solar

#39
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postmihaicozac, on 12 mai 2016 - 14:09, said:

...ieşea ca glonţul din sistemul solar
sau de 20 de ori mai repede decat glontul ;)

#40
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmihaicozac, on 12 mai 2016 - 14:09, said:

A fost calculat totul la micron...   ecuaţii cât să umpli caiete întregi. De fapt s-a folosit de atracţia gravitaţională a planetelor mari pt. a accelera la viteze foarte mari, altfel nu ieşea ca glonţul din sistemul solar
sunt atat de multe variabile in spatiu incat orice calcule sofisticate ai face ceva tot poate merge prost mai ales pe distante uriase asupra carora nu ai control
spatiul este un mediu extrem de ostil, sincer eu cred ca sonda aia e oale si ulcele de mult(parerea mea)

#41
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View PostValmont43, on 12 mai 2016 - 14:41, said:

eu cred ca sonda aia e oale si ulcele de mult(parerea mea)
Voyager 1 inca mai are sisteme active si continua sa transmita date. Verifica pe site-ul NASA sau macar pe Wikipedia ;)
http://voyager.jpl.n...didyouknow.html

#42
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
am rezervele mele indiferent ce spun yankeii

#43
phanebest

phanebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.06.2007
Nu e nevoie de o demonstratie atat de sofisticata. E suficient sa te uiti noaptea pe cer ca sa-ti dai seama ca universul e finit. vezi https://en.wikipedia...rs'_paradox

#44
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Postvladutgm, on 12 mai 2016 - 11:34, said:


E un paradox al mintii. Noi suntem centrati in minte si acceptam doar ce accepta mintea.

Postarea ta este foarte buna.

Deja se studiaza parcurgerea distantelor uriase prin gaurile negre. Distante uriase e o exprimare relativa, pe masura mintii noastre. Teoretic s-a stabilit ca intr-o gaura neagra spatiul nu mai exista, asa ca trecerea dintr-o gaura neagra in alta s-ar face aproape instantaneu desi acele gauri negre pot fi la mii de ani lumina una de alta.
Sau ai fi strivit si ai deveni una cu singularitatea.

#45
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostValmont43, on 12 mai 2016 - 14:41, said:

... sincer eu cred ca sonda aia e oale si ulcele de mult(parerea mea)

daca nema putirinta...geaba !
numa* ca providenta i-a oferit un "bonus"
un balon de plasma
sa *vezi* si sa nu crezi !
...sisteme active ?

View PostGogu Steriade, on 12 mai 2016 - 14:46, said:

Voyager 1 inca mai are sisteme active si continua sa transmita date. Verifica pe site-ul NASA sau macar pe Wikipedia ;)
http://voyager.jpl.n...didyouknow.html

cu tehnologia din anii 70, nu putea inregistra date decat pe banda magnetica
si ar trebui puse intrebari referitoare la :
-capacitatea de stocare
-capacitate de prelucrare
-capacitatea de transmisie a datelor
-banda de frecventa la distanta aia
-nu mai discutam de energia necesara
plus ce a subliniat Valmont43
-intemperiile !!!
+
+
+
Jules Verne joaca in divizia judeteana pe langa nasa !

+ ca infinitul reprezenta o sperietura pentru multi
pentru a iesi din incurcatura, se apeleaza la o ...*metafora* : granitele sistemului solar ! ...granitele galaxiei...etc

#46
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Sunt de fapt 2 lucruri diferite, Spaţiul şi Universul. E posibil ca Spaţiul să se întindă dincolo de zona populată cu materie, care reprezintă Universul observabil. Dincolo de această limită să nu mai fie decât vid cosmic (sau materie întunecată, dscpre care încă nu ştim mare lucru), apoi poate mai apare undeva un Univers, mult prea departe ca să fie detectat, şi tot aşa, la nesfârşit. Matematica nu interzice un astfel de model.

#47
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmihaicozac, on 12 mai 2016 - 18:57, said:

... E posibil ca Spaţiul să se întindă dincolo de zona populată cu materie, care reprezintă Universul observabil. Dincolo de această limită să nu mai fie decât vid cosmic (sau materie întunecată, dscpre care încă nu ştim mare lucru), apoi poate mai apare undeva un Univers, mult prea departe ca să fie detectat, şi tot aşa, la nesfârşit. Matematica nu interzice un astfel de model.

nu era vorba despre a interzice un astfel de model, ci daca poate fi demonstrat !

#48
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostSkeptik, on 12 mai 2016 - 10:43, said:

Salut softpedia.

Va propun un experiment de imaginatie prin care voi incerca sa va demonstrez ce am scris in titlu.
Sa presupunem ca am construit o masinarie super desteapta care ne poate ajuta sa traversam distante uriase(oricat vreti voi) in cateva miimi de secunda.
Ei bine, oricat ne-am deplasa cu ajutorul acestei masinarii prin univers nu vom putea niciodata afla daca universul este cu adevarat infinit. De ce? Marginea ar putea sa fie mereu ,,dupa colt" sau dupa locul in care am abandonat cautarea ei.

Astept contraargumente.
Argumente referitor la? Vrei sa conteste cineva infinitatea infinitului sau ce?

View PostSkeptik, on 12 mai 2016 - 11:57, said:

Ok, de acord cu tine.
Cum dovedim? De unde stim ca nu exista la un moment dat o margine ...?
Nu se poate dovedi.

#49
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSkeptik, on 12 mai 2016 - 10:43, said:

nu vom putea niciodata afla daca universul este cu adevarat infinit. De ce?

Există o demonstraţie a imposibilităţii cunoaşterii a ceea ce există "dincolo" de Univers, pe care a făcut-o Kurt Gödel, prin teorema imposibilităţii demonstrării sistemelor formale cu mijloacele sistemului însuşi.

Adică, de exemplu, nu se poate demonstra ceva dintr-o dimensiune superioară, utilizând mijloace dintr-o dimensiune inferioară. În mod asemănător, nu se poate demonstra ce e "dincolo de Univers", folosind exclusiv metode din..."acest Univers".

Din acest motiv nu se poate demonstra nici existenţa şi nici ne-existenţa lui Dumnezeu. Posted Image


Singura metodă prin care am putea demonstra ce e cu Cosmosul, ar fi să ieşim în afara lui. La fel, singura metodă prin care am putea demonstra situaţia din alte dimensiuni, ar fi să se transceadă acele dimensiuni. Altfel e imposibil: raţiunea noastră din dimensiunea 3D, are o limită, iar aceasta e dată de paradox.

Edited by lupini, 13 May 2016 - 12:27.


#50
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

View Postphanebest, on 12 mai 2016 - 17:18, said:

Nu e nevoie de o demonstratie atat de sofisticata. E suficient sa te uiti noaptea pe cer ca sa-ti dai seama ca universul e finit. vezi https://en.wikipedia...rs'_paradox
  logic ca e finit...

Imi pun intrebarea cateodata daca legile fizicii privind stelele nu se aplica si universurilor. Mi-as inchipui ca universurile sunt sferice ca si stelele si ca intre ele sunt distante enorme.

Edited by Zeratulx, 28 July 2016 - 23:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate