Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Raze infrarosii - rog raspuns

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
cicivo

cicivo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2007
Am mare nevoie de un raspuns
Problema mea - cum stabilesc , cum verific daca sursa care degaja caldura este de tip infrarosu ( far infrared ) sau bec cu halogen sau quartz . Mai exact am achizitionat un produs cosmetic care emite caldura dar daca este fake sub o folie are quartz sau halogen iar daca este ok ar trebui sa fie infrarosii . Diferenta intre infrarosii si celelalte este de sanatate sau nu ..
Am incercat cu camera video dar far infrared nu degaja lumina rosie ,iar sursa mea de caldura are un strat  protector .
Poate are cineva o idee mai ok

Va multumesc anticipat

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
o poza face cat 1000 de cuvinte...
si eticheta daca se poate

#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
toate sunt in infrarosu. Cu cat temperatura sursei de caldura e mai scazuta cu atat e infrarosul mai indepartat.
nu exista infrarosu fake. Tot ce e fake e teoria de marketing ca "infrarosul meu e mai infrarosu decat infrarosul celorlalti deci trebuie sa cumperi de la mine".

PS la un banal bec cu incandescenta >95% din energie este emisa in infrarosu

Edited by blimpyway, 10 May 2016 - 23:53.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Este exact pe dos fata de cum crezi cu radiatia IR.

Reperul fata de care este "far" este spectrul vizibil, deci "far" are frecventa mai mica, mai exact imediat dupa microunde.

Spectrul vizibil nu este considerat radiatie ionizanta, pt ca lungimea de unda asociata este supra-atomica, si nu este daunatoare.
Dar frecventele mai mari, UV, X, gama sunt subatmice si ionizante.
In sensul celalalt, radiatia IR apropiata de spectrul vizibil, nu este daunatoare in cantitati mici.
Radiatia IR poate fi impartita in mai multe categorii:
- near infrared (NIR, IR-A) are lungime de unda mai mare de 700 nm, intre 0,75 si 1,4 microni, pana pe la 1050 nm inca poate fi vazuta de unii oameni, iar frecventa este intre 400 THZ si 214 Thz - o scriu invers pt ca pastrez reperul spectrului vizibil.
- short wavelenght IR (SWIR, IR-B ) 1,4 - 3 microni lungime de unda, 214 - 100 Thz.
- mid wavelenght IR ( MWIR, IR-C, midIR, IIR) 3 - 8 microni, 100 - 37 Thz.
- long wavelenght IR ( LWIR ), 8 - 15 microni lungime de unda, 37-20 Thz.
( intre 6 - 14 microni este numita si frecventa rezonanta )
- far-infrared ( FIR) 15 microni - 1 mm, 20 THz - 0,3 Thz.

FIR se cam suprapune la capat cu microundele care nu sunt deloc sanatoase; microundele sunt considerate intre 300 Mhz si 300 Ghz, cu lungime de unda intre 1m si 1 mm.
Microundele sunt o radiatie EM care fara a fi ionizanta poate afecta si influenta materia fizica, in multiple feluri, chiar foarte agresiv putand agita moleculele de apa pana la frecventa Ghz a radiatiei, fenomen ce produce caldura prin frecarea, agitarea si ciocnirea moleculelor, provocand inclusiv spargerea acestora, denaturarea si distrugerea organica.

Caldura normala este in zona MWIR si LWIR.

Edited by loock, 11 May 2016 - 00:10.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://m.wikihow.com/See-Infared-Light

#6
cicivo

cicivo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2007

View PostD3an, on 10 mai 2016 - 23:21, said:

o poza face cat 1000 de cuvinte...
si eticheta daca se poate

In primul rand multumesc pentru promtitudine
Deci mai mult decat aceasta poza de pe link nu am , iar eticheta e made in China...

View Postblimpyway, on 10 mai 2016 - 23:47, said:

toate sunt in infrarosu. Cu cat temperatura sursei de caldura e mai scazuta cu atat e infrarosul mai indepartat.
nu exista infrarosu fake. Tot ce e fake e teoria de marketing ca "infrarosul meu e mai infrarosu decat infrarosul celorlalti deci trebuie sa cumperi de la mine".

PS la un banal bec cu incandescenta >95% din energie este emisa in infrarosu


Ok , am inteles si asta dar atunci de ce se vorbeste despre cat de bune sunt radiatiile emise de lampa cu infrarosu si nu cu cele de quartz care emit infrarosu  daca 95 la suta este infrarosu ?

View PostD3an, on 10 mai 2016 - 23:21, said:

o poza face cat 1000 de cuvinte...
si eticheta daca se poate
http://www.rowe.ro/T...-Cellulite.html

#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
@look, sa inteleg ca nu recomanzi incalzirea la microunde?

la fierbere/aburi etc moleculele nu se agita cam la fel?

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcicivo, on 11 mai 2016 - 00:08, said:

Ok , am inteles si asta dar atunci de ce se vorbeste despre cat de bune sunt radiatiile emise de lampa cu infrarosu si nu cu cele de quartz care emit infrarosu  daca 95 la suta este infrarosu ?

Repet, intelegi pe dos, probabil din cauza ca nu folosesti corect reperul spectrului vizibil pt. evaluarea a ce inseamna "far", IR indepartat.

Becurile cu incandescenta emit natural spectru vizibil prin incalzire fizica la +/- 2700 K ( 2800 K la halogene)
Logic ca radiatia IR emisa de ele pleaca de la vizibil, apoi IR apropiat, apoi MWIR, si ajung si la LWIR, insa mai slab cu FIR tocmai pt ca e departe de spectrul vizibil in jos catre o frecventa mica, insa frecventa in sine este extrem de mare la FIR ajungand pana la microunde, 20 Thz - 300 Ghz - si este o radiatie EM agresiva pt. materia organica, atat vie cat si moarta.

E ca vorba batraneasca - extremele se aseamana - si spre microunde este daunatoare, si spre UV/X/gama e daunatoare radiatia.

#9
cicivo

cicivo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2007

View Postloock, on 11 mai 2016 - 00:00, said:

Este exact pe dos fata de cum crezi cu radiatia IR.

Reperul fata de care este "far" este spectrul vizibil, deci "far" are frecventa mai mica, mai exact imediat dupa microunde.

Spectrul vizibil nu este considerat radiatie ionizanta, pt ca lungimea de unda asociata este supra-atomica, si nu este daunatoare.
Dar frecventele mai mari, UV, X, gama sunt subatmice si ionizante.
In sensul celalalt, radiatia IR apropiata de spectrul vizibil, nu este daunatoare in cantitati mici.
Radiatia IR poate fi impartita in mai multe categorii:
- near infrared (NIR, IR-A) are lungime de unda mai mare de 700 nm, intre 0,75 si 1,4 microni, pana pe la 1050 nm inca poate fi vazuta de unii oameni, iar frecventa este intre 400 THZ si 214 Thz - o scriu invers pt ca pastrez reperul spectrului vizibil.
- short wavelenght IR (SWIR, IR-B ) 1,4 - 3 microni lungime de unda, 214 - 100 Thz.
- mid wavelenght IR ( MWIR, IR-C, midIR, IIR) 3 - 8 microni, 100 - 37 Thz.
- long wavelenght IR ( LWIR ), 8 - 15 microni lungime de unda, 37-20 Thz.
( intre 6 - 14 microni este numita si frecventa rezonanta )
- far-infrared ( FIR) 15 microni - 1 mm, 20 THz - 0,3 Thz.

FIR se cam suprapune la capat cu microundele care nu sunt deloc sanatoase; microundele sunt considerate intre 300 Mhz si 300 Ghz, cu lungime de unda intre 1m si 1 mm.
Microundele sunt o radiatie EM care fara a fi ionizanta poate afecta si influenta materia fizica, in multiple feluri, chiar foarte agresiv putand agita moleculele de apa pana la frecventa Ghz a radiatiei, fenomen ce produce caldura prin frecarea, agitarea si ciocnirea moleculelor, provocand inclusiv spargerea acestora, denaturarea si distrugerea organica.

Caldura normala este in zona MWIR si LWIR.


Multumesc pentru raspuns , acum sunt in bezna daca eram doar intr-o ceata totala .
Deci
am primit mai jos si un link despre cum pot vedea caldura infrarosie  ;
Bun ,  dar eu cum fac diferenta daca as avea o camera sensibila la infrarosu asa cum se foloseste in video respectiv .
Adica daca lampa respectiva e quartz are culoare pe video si daca  e lampa cu infrarosu  are alta culoare , sau ar fi indicat sa pun o bucata de sticla in fata camerei ?

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Post41ex, on 11 mai 2016 - 00:21, said:

@look, sa inteleg ca nu recomanzi incalzirea la microunde?

la fierbere/aburi etc moleculele nu se agita cam la fel?

Se sparg moleculele organice, sunt denaturate, aduse la nivelul de minerale anorganice sau organice descompuse.
E ca si cum ai manca mancarea digerata, altfel spus e ca si cum ai manca "rahat".

Nu se agita la fel, nu poti sa compari agitatia termica produsa la 373,3 K ( 100 C ) cu agitatia Ghz ( miliarde /s).

Edited by loock, 11 May 2016 - 00:30.


#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Cred ca se referea la materia vie. Acolo e periculos. Cand incalzesti ciorba sau sandwich-ul nu cred ca are importanta. Pana la urma tot despre cresterea agitatiei moleculare vorbim, indiferent de metoda prin care o producem.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
La infraroșu depinde și de natura materialului cât de adânc pătrunde radiația în el.
De ex. prin plastic e nevoie de 5,5um, la metal 2-10um, etc.
În general cu cât  sursa emite mai multă lumină vizibilă cu atât IR-ul este mai apropiat. O rezolvare aproximativă ar fi măsurarea temperaturii la suprafața elementului radiant, cu un termometru IR, dacă este sub 5-600 C radiația este sigur far IR, la 800-1000 C ești aproape de vizibil.

#13
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postloock, on 11 mai 2016 - 00:00, said:

Microundele sunt o radiatie EM care fara a fi ionizanta poate afecta si influenta materia fizica, in multiple feluri, chiar foarte agresiv putand agita moleculele de apa pana la frecventa Ghz a radiatiei, fenomen ce produce caldura prin frecarea, agitarea si ciocnirea moleculelor, provocand inclusiv spargerea acestora, denaturarea si distrugerea organica.

Ce vrajeala. Agitatia moleculelor = temperatura. Le agita mai tare = le inclazeste mai tare.  Le sparge = descumpunerea moleculor la temperaturi ridicate.
Poti sa spui ca microudele pot provoca inclaziri locale mai mare decit temperatura medie a obiectului, dar nici pe departe asa rau ca focul care arde fundul tigaii.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcaiuscorneliu, on 11 mai 2016 - 00:28, said:

Cred ca se referea la materia vie. Acolo e periculos. Cand incalzesti ciorba sau sandwich-ul nu cred ca are importanta. Pana la urma tot despre cresterea agitatiei moleculare vorbim, indiferent de metoda prin care o producem.

Crezi gresit.
Materia vie are celule organice, substante organice, aminoacizi, enzime, alcaloizi, glucide, lipide, proteine, vitamine organice complex B, D, E A, K, PP, etc.
Daca le dai cap in cap de miliarde de ori pe secunda, le descompui in minerale brute si amestecate fara noima - caca fiert.

Edited by loock, 11 May 2016 - 00:36.


#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Si totusi mancarea incalzita la microunde are acelasi gust cu cea incalzita clasic. Nu conteaza si perioada cat bombardezi moleculele alea?

#16
cicivo

cicivo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2007

View Postcicivo, on 11 mai 2016 - 00:24, said:



Multumesc pentru raspuns , acum sunt in bezna daca eram doar intr-o ceata totala .
Deci
am primit mai jos si un link despre cum pot vedea caldura infrarosie  ;
Bun ,  dar eu cum fac diferenta daca as avea o camera sensibila la infrarosu asa cum se foloseste in video respectiv .
Adica daca lampa respectiva e quartz are culoare pe video si daca  e lampa cu infrarosu  are alta culoare , sau ar fi indicat sa pun o bucata de sticla in fata camerei ?



Look , ai mila de mine si lamureste-ma ca pe prosti ( vad ca nu sunt departe ) dar sunt doar o biata cosmeticiana care vrea sa se documenteze asupra produselor pe care le foloseste .
Acesta e tunelul
http://www.rowe.ro/T...-Cellulite.html

Nu are carte tehnica , are un panou electronic pe care setezi timpul si temperatura .
Eu vreau sa stiu daca in invelisul respectiv este introdus un circuit cu raze infrarosii  sau un circuit cu lampi pe care mi-l pot face singura dintr-o bucata de politub si cateva becuri ..

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Fie nu ai gust, fie nu ai mancat niciodata mancare buna.
Pana la un punct asta e un noroc, nu sti ce pierzi si e greu a iti para rau dupa ce nu cunosti, insa tot trist si nesanatos este.

View Postcicivo, on 11 mai 2016 - 00:38, said:

Look , ai mila de mine si lamureste-ma ca pe prosti ( vad ca nu sunt departe ) dar sunt doar o biata cosmeticiana care vrea sa se documenteze asupra produselor pe care le foloseste .
Acesta e tunelul
http://www.rowe.ro/T...-Cellulite.html

Nu are carte tehnica , are un panou electronic pe care setezi timpul si temperatura .
Eu vreau sa stiu daca in invelisul respectiv este introdus un circuit cu raze infrarosii  sau un circuit cu lampi pe care mi-l pot face singura dintr-o bucata de politub si cateva becuri ..

Cum suna politub... - parca e dintr-o carte SF ieftina din anii '50...Posted Image
Circuit este folosit impropriu - se refera mai mult la interconexiuni si designul schemei electrice.
Te referi la o sursa de IR.

Daca pui un filtru rosu peste niste halogene, ai eliminat tot spectrul vizibil de peste rosu.
Si in caz ca tot e suparatoare lumina (rosie), peste rosu pui un filtru din ce gasesti albastru, verde, ba chiar si galben daca nu e prea crom/roscat, si ai taiat tot spectrul vizibil. ( prin orange trece partial rosu).

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Ai vreun studiu pe care te bazezi? Din ce tocmai am citit pe net efectul de degradare il obtii si daca fierbi excesiv. Nu e cu nimic diferit de microunde. Eu cred ca tine totusi de perioada in care aplici tratamentul termic si nu de metoda.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate