Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Decodor integrat in card ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor. Va rog sa-mi spuneti daca vi se pare in regula urmatoarea situatie:

Maica-mea si-a modificat de curand grila de programe prin intermediul unui card introdus direct in televizor - problema este ca pe procesul verbal de predare-primire apare si un decodor, pe langa cardul mai sus-mentionat; atunci cand maica-mea a intrebat de ce apare si acel decodor, in conditiile in care nu primise nimic altceva inafara de card, i s-a raspuns ca respectivul decodor este integrat in card ... ceea ce eu nu cred ...
S-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie? Ma gandesc ca, de exemplu, daca maica-mea va dori sa-si schimbe furnizorul de cablu peste un an, va trebui sa returneze atat cardul, cat si decodorul, care figureaza ca ar fi in custodia ei, dar pe care totusi nu l-a primit ... si atunci va trebui sa plateasca vreo 50 de lei ... nu este vorba de suma de bani in sine, dar de ce sa o fure nu stiu care angajat smecher al UPC, daca situatia se poate rezolva si altfel?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Tot atat platesti si cu acel decodor, si fara el. Faptul ca nu l-ai primit e din cauza ca tu ai cerut acest lucru, motivand ca ai televizor compatibil.

#3
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Pai e CAM-ul + cardul Nagravision de decriptare. Daca scoti cardul din CAM o sa vezi ca "decodorul" este CAM-ul.

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
din moment ce mergi fără de codor... plasticu' ăla...preia funcţia ''decodor''
în general pe contract apare şi modelul decodorului
la tine ce scrie?

#5
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Da, daca poti sa ne faci o poza acolo unde scrie modelul decodorului, dar cred, dupa cum am spus si eu, ca e CAM-ul in care intra cardul si pe care il bagi in televizor.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ultimele CAM+ de la RDS vin fara card.
Are loc de introdus card, dar nu e nevoie de el pt decodarea de programe.

#7
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016

View PostAdm, on 10 mai 2016 - 21:35, said:

Ultimele CAM+ de la RDS vin fara card.
Are loc de introdus card, dar nu e nevoie de el pt decodarea de programe.

Da, alea se numesc Irdeto si codarea Irdeto se poate "sparge" foarte usor, nu intru in detalii pentru ca politica forumului nu-mi permite.

Edited by queron, 10 May 2016 - 21:38.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cardurile noi de la digi nu mai au cartela. Il pui intr-un tv compatibil CI sau CI+ si va functiona ca atare.
Sunt irdeto dar variante noi. smitcam ci+

View Postmurilexix, on 10 mai 2016 - 19:35, said:

Buna ziua tuturor. Va rog sa-mi spuneti daca vi se pare in regula urmatoarea situatie:

Maica-mea si-a modificat de curand grila de programe prin intermediul unui card introdus direct in televizor - problema este ca pe procesul verbal de predare-primire apare si un decodor, pe langa cardul mai sus-mentionat; atunci cand maica-mea a intrebat de ce apare si acel decodor, in conditiile in care nu primise nimic altceva inafara de card, i s-a raspuns ca respectivul decodor este integrat in card ... ceea ce eu nu cred ...
S-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie? Ma gandesc ca, de exemplu, daca maica-mea va dori sa-si schimbe furnizorul de cablu peste un an, va trebui sa returneze atat cardul, cat si decodorul, care figureaza ca ar fi in custodia ei, dar pe care totusi nu l-a primit ... si atunci va trebui sa plateasca vreo 50 de lei ... nu este vorba de suma de bani in sine, dar de ce sa o fure nu stiu care angajat smecher al UPC, daca situatia se poate rezolva si altfel?

Vezi in contul tau upc digital ce ai trecut, sau pe contract ce ai in custodie.

Edited by adiatric, 11 May 2016 - 11:58.


#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Deci omul întreabă de UPC iar ceilalți vorbesc de RDS. Bravo!
Queron a explicat deja mai sus.
Cum este la RDS este absolut irelevant .

Edited by Kalman2007, 11 May 2016 - 14:14.


#10
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Pe procesul verbal de predare-primire apare, pe langa SIM card, si decodorul, dar nu scrie modelul decodorului, ci doar numarul de serie, de tipul: 218067xxxxxx (doar cifre). Este in regula?

#11
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Ai smartcard și atât, nu ai decodor adică mediabox. Cardul îl ai în acel CAM, l-ai primit împreună, nici nu se dă separat.
Deci e în regulă.

Edited by Kalman2007, 11 May 2016 - 14:23.


#12
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate