Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

recomandare monitor 4:3 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ssskrface

ssskrface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.05.2008
Salutare tuturor. Am cateva intrebari pt cei care stiu despre ce urmeaza sa scriu.
Unde pot găsi un monitor led in format 4:3 care sa aibă si conector dvi ? Am răscolit prin câteva magazine online si găsesc doar format wide. De ce au abandonat producătorii acest format. Mie personal, îmi displace, mai ales in jocuri.
Apoi, care e politica magazinelor (atât cele online, cat si altex sau mediagalaxy) in privinta produselor cu defectiuni aduse la garantie de către altcineva decât cumparatorul din acte ? In cazul in care cumpăr unul folosit.
Multumesc

#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Nu stiu unde ai cautat, dar am gasit 17 bucati in 5 secunde: http://goo.gl/Vm830N
Nu ai spus ce dimenisune vrei.
Nu ai spus ce buget ai.

Garantia consta din factura (data, nr, produse....) si certificat garantie (serii.....).
Nu conteaza numele persoanei, conteaza datele de mai sus

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si nu exista optiunea da a seta rezolutia sa fie in format 4:3 ?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Garantia e pe produs, nu pe cumparator.
2. Nu te legitimeaza nimeni cand duci un produs la garantie.
3. 4:3 afost abandonat de multa vreme, pt ca e mult mai util sa ai o imagine mai lata, decat una inalta.
Cum fimele si jocurile sunt acum nativ 16:9, insemna ca pe un monitor 4:3 va taia imaginea.

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostroxanaRabinowitz, on 09 mai 2016 - 20:00, said:

Nu stiu unde ai cautat, dar am gasit 17 bucati in 5 secunde: http://goo.gl/Vm830N
Crezi ca daca ai bifat clasic inseamna 4:3 ? ia uitata-te alea nu cumva sunt  5:4 ?

#6
ssskrface

ssskrface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.05.2008
19 inch in 300 350 lei

#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View Poststlk, on 09 mai 2016 - 21:22, said:

Crezi ca daca ai bifat clasic inseamna 4:3 ? ia uitata-te alea nu cumva sunt  5:4 ?
Oricum e mai aproape 5:4 de 4:3 decit 16:9.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ca sa fie 3/4 , asa cum erau majoritatea CRT-urilor (nu toate), rezolutia trebuie sa fie de ex. 960x 1280, nu 1024x1280.
La CRT-uri se putea seta 1024x1280 si pe cele 3/4, chiar si cu tot cadrul umplut, insa imaginea era distorsionata, patratita.

Din toate modelele puse in linkul de mai sus, din pacate doar unul este 3/4 si ala 768X1024 si de numai 15", si cu panou TN, si cu 8 ms latenta, si cu unghiuri de vizibilitate mai modeste, si costa 2550 lei...

In prezent sunt rare si cele 16:10, majoritatea sunt 16:9.
La 16:10 ai 1920 x 1200 ( in loc de 1920 x 1080)
Sau ai 2560 x 1600 ( in loc de 2560 x 1440)
Sau 1440 x 900

De 3/4 au fost multe LCD-uri de 1600x1200, si mai rar de 2048x1536 care era mai mult de CRT.
Insa sunt f rare in prezent.
Se mai gasesc de 1028x1024 care e cam patratos la 4/5.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postssskrface, on 09 mai 2016 - 19:52, said:

Salutare tuturor. Am cateva intrebari pt cei care stiu despre ce urmeaza sa scriu.
Unde pot găsi un monitor led in format 4:3 care sa aibă si conector dvi ? Am răscolit prin câteva magazine online si găsesc doar format wide. De ce au abandonat producătorii acest format. Mie personal, îmi displace, mai ales in jocuri.
De ce iti displace? In 99% din jocuri pe un format 4:3 sau 5:4 ai ingramadite peste imaginea din joc tot felul de elemente (afisajul hartii, nivelul de viata, mana, munitie, etc.), in timp ce la un format 16:9 sau 16:10 ai mai mult loc pentru afisat respectivele elemente.

Pe langa asta, unghiul de vizualizare setat automat de catre jocuri e mult mai ok pe formatele wide. Pe formatele 4:3 sau 5:4 ai arma (in FPS-uri first person) sau personajul (in FPS-uri third person, RPG-uri sau action/adventure) pe jumate de ecran (in cazul rezolutiilor mai mici de 1600x1200), iar daca schimbi unghiul de vizualizare din joc (cand ai in primul rand posibilitatea asta) iti distorsioneaza extrem de tare imaginea pe margini si uneori chiar iti vine sa vomiti daca te joci asa.

Edited by Hider141, 10 May 2016 - 07:42.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Mie imi vine sa vomit cand ecranul e mai lat,

View PostHider141, on 10 mai 2016 - 07:41, said:

De ce iti displace? In 99% din jocuri pe un format 4:3 sau 5:4 ai ingramadite peste imaginea din joc tot felul de elemente (afisajul hartii, nivelul de viata, mana, munitie, etc.), in timp ce la un format 16:9 sau 16:10 ai mai mult loc pentru afisat respectivele elemente.

Pe langa asta, unghiul de vizualizare setat automat de catre jocuri e mult mai ok pe formatele wide. Pe formatele 4:3 sau 5:4 ai arma (in FPS-uri first person) sau personajul (in FPS-uri third person, RPG-uri sau action/adventure) pe jumate de ecran (in cazul rezolutiilor mai mici de 1600x1200), iar daca schimbi unghiul de vizualizare din joc (cand ai in primul rand posibilitatea asta) iti distorsioneaza extrem de tare imaginea pe margini si uneori chiar iti vine sa vomiti daca te joci asa.

Mie imi vine sa vomit inves, atunci cand ecranul e lat, pt. ca ametesc sa ma uit nu doar la mijloc ci in plus si cand cand in stanga - cand in dreapta.
Eu prefer de 3/4, insa nu 4/5.

!6/9 e OK doar la filme, si atunci in extrem de rarele ocazii cand ma uit de acasa, prefer un ecran de peste 42" la care ma uit de la distanta.

De la distanta normala pt monitor ametesc sa ma uit la ecran panoramic.
Chiar si 16/10 mi se pare groaznic, ( as utiliza de nevoie dar extrem de deranjat) iar 16/9 nu as lua nici gratis ca sa folosesc eu - monitor profesional de 20.000 euro ...( AMOLED SONY BROADCAST) - care e catastrofal mai bun decat toate care mai exista.

Jocuri n-am mai jucat de 9 ani deloc, insa inainte am rupt shutere si simulatoare si ma descurcam excelent pe 3/4.
Daca s-a schimbat ceva intre timp la grafica, sincer "mi se rupe"...

Edited by loock, 10 May 2016 - 08:41.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postloock, on 10 mai 2016 - 08:37, said:

Mie imi vine sa vomit inves, atunci cand ecranul e lat, pt. ca ametesc sa ma uit nu doar la mijloc ci in plus si cand cand in stanga - cand in dreapta.
Eu prefer de 3/4, insa nu 4/5.
Nu m-am referit ca imi vine sa vomit de la formatul imaginii, ci de la cat de distorsionata e pe margini daca modifici FOV-ul implicit al jocului, astfel incat la o rezolutie mai mica de 1600x1200 sa nu ai jumate de ecran ocupat numai cu ceea ce spuneam mai sus (mini-harta, arma si diverse alte elemente afisate de un joc). La majoritatea jocurilor elementele astea sunt legate de rezolutia setata, si cu cat ai o rezolutie mai mica, cu atat ai mai putin spatiu pentru a vedea suprafata de joc.

Iar daca alegi dimensiunea potrivita pentru monitor si distanta corecta de la ochi, nu e nevoie sa tot misti capul stanga-dreapta pentru a vedea mini-harta sau alte elemente afisate de joc. Ele ar trebui sa se incadreze in vederea periferica.
De exemplu eu am un monitor de 24" tinut cam la 50-60cm de ochi si nu am probleme in a vedea elementele afisate pe margine in jocuri.

Edited by Hider141, 10 May 2016 - 09:00.


#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cum sunt hosexualii in viata reala asa mai sunt oameni pe invers si cand vine vorba de monitoare.
-Pentru jocuri si filme formatul Wide de 16/9 e foarte potrivit; ba chiar la filme este mult mai potrivit ultrawide 2.33/1 si chiar peste.Majoritatea filmelor sunt la aceasta rata de aspect si e demonstrat stiintific ca, campul vizula al ochilor este mai mare pe latime decat pe inaltime.Deci monitoare patratoase sunt cam o porcarie.
-Pentru Grafica profesionala pe calculator formatul 16/10 este best deoarece este compromisul ideal intre Layout interfetei si fereastra de preview/compozitie, in special in fotografie unde rata de aspect uzuala e 3/2.
-Pentru aplicatii speciale de grafica sau text care necesita spatiu mult pe verticala se folosesc tot monitore de grafica 16/10 dar rotite in modul portret.
In ziua de azi nu ai ce face cu 4/3 sau 5/4.Ele au luat nastere in trecut datorita Tuburilor catodice care la inceput cel mai simplu erau de facut patratoase si foarte bombate; de erau aproape rotunde.Abia apoi tehnologia a avansat si s-au putut face sa fie plate si cu format wide.
Ce sustine loock ca e mai comfortabil pentru ochi un monitor patrat decat unul Wide e o aberatie.Sau poate priveste cu, capul inclinat la orizontala.

Edited by geo123, 10 May 2016 - 09:33.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
3/4 nu e patratos, insa 4/5 este - de asta nici nu-mi place 4/5.

Si eu prefer 16/9 si  2.33/1 la filme, dar la ecrane mari si privite de la distanta, eventual si pe monitoare de broadcast mici - care apropo se fac doar mici, cele mai mari au 20" si sunt deja considerate enorme; vorbesc de AMOLED SONY broadcast, adica scule adevarate.

De la distanta nomala de privit la monitor, 60-70 cm, ametesc sa ma uit la ecran de 20" daca e panoramic.
Mi se pare nu doar groaznic, ci chiar o imbecilitate.

Edited by loock, 10 May 2016 - 10:09.


#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
loock - daca ti-ai obisnuit creierahsu sa proceseze doar imagini de la monitoare 4:3 de la distanta mica, nu inseamna ca restul sunt imbecilitati, mai ales ca 99,99% din restul persoanelor car se uita la monitoare de la distanta asta nu au nici o problema cu formatul 16:9
ca sa nu mai zic ca mai sunt unii (printre care si eu) care la munca au cate 2 monitoare 16:9. iti dai seama? cata informatie? cred ca ai lesina direct matale.

dar tocmai asta e faza: creierashu tau trebuie sa se obisnuiasca cu imaginea si sa faca ceea ce face si in afara monitorului: vederea periferica sa-si faca treaba si sa "ignore" procesarea excesiva a acelei parti din campul vizual.

asa ca incearca sa dai sfaturi pentru ALTII si nu pentru tine. tine cont ca ALTII nu au nici o problema cu monitoarele 16:9. personal prefer sa am acele informatii extra de la acest format si sa le privesc cand am nevoie, decat sa stau sa tot dau scroll.

Edited by shmu, 10 May 2016 - 10:16.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am vedere periferica f. buna, insa am si latenta sinaptica extrem de mica - din acest motiv se intampla 3 lucruri:
1. prefer sa procesez full screen instant pt. a profita de latenta sinaptica extrem de mica.
2. ametesc de la baleiat capul stanga-dreapta, tot datorita latentei sinaptice extrem de mici.
3. Daca un monitor CRT are mai putin de 100 HZ iar ametesc, chiar si la 85 HZ vad cum palpaie si ametesc in cateva minute,  iar la 75 e horror.
Am latenta sinaptica totala combinata cu tot cu raspuns motric de feedback la 0,2 ms fata de 10 cat e normal, iar latenta de receptie e mai mica de 0,02 ms.

Edited by loock, 10 May 2016 - 10:37.


#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
concluzia ar fi ca esti un caz mai special...

oricum, ideea ramane: da sfaturi pt altii si nu pt tine.

#17
ssskrface

ssskrface

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.05.2008
Ok. Eu sunt ca si loock; prefer 4.3 cand umblu pe net si in jocuri fps; 16:9 e excelent doar in filme. Dar, citind ce s.a scris mai sus reies alte întrebări: De ce atâtea modele 5:4 (in link)? Unde e mai util acest format?
De ce diferente asa mari de pret la digaonale mici? Ce naiba au alea de costa atâtea sute de euro? ca la specificatii nu impresionează . E panelul ? Si Cum ajung la contraste dinam. de zeci de M? Admit ca nu am cumpărat de mult monitor nou si nu mai sunt la curent cu dezvoltarea tehnologicilor
si apoi, contează chiar asa mult rezolutia din specs? Ca pot pune orice rez din setarile video si e bine, cu exceptia cazului candimaginea e turtita

nici nu.mi imaginam ca s.au facut crt.uri wide :)). Si care,i faza cu nonitoarele broadcast mici ?

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
de ce atatea 5:4? habarbam.

alea de sute de euro sunt touchscreen si nush de ce am impresia ca sunt folosite in magazine sau alte cele pentru a rula aplicatii de gestiune. si atunci trebe sa fie rezistente samd si costa...

ignora contrastul dinamic.

sfatul meu e sa iei frumusel de la emag un monitor BUN 16:9 si sa il tii 20+ zile sa vezi daca te obisnuiesti cu el. daca merge, il tii. daca nu, il returnezi si te rogi sa gasesti pe undeva pe afara monitoare 4:3.

de ce au disparut? pentru ca 99% din "consumatori" folosesc monitorul si pentru continut video, asadar toate modelele s-au orientat catre 16:9. pentru ca un site sau altceva arata bine si pe 16:9 pe cand un film arata oribil pe 4:3.

exemplu siteu emag. pe FHD are spatiu gol stanga-dreapta - te deranjeaza cu ceva? cred ca doar daca ai pitici.
Attached File  ScreenHunter_92 May. 10 15.02.jpg   209.75K   8 downloads

Edited by shmu, 10 May 2016 - 14:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate