Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Casa mica in Buzau (P+M)

- - - - -
  • Please log in to reply
512 replies to this topic

#505
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Bod ce vrei sa iti faci? :)

#506
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Adica?

#507
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Nevermind...

#508
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016
Salutare!
Am uitat sa pun pozele de final :D dar nu intentionat, cum ar crede Bod :) , ci pentru ca am inceput munca..nu stiu cum reusesc altii sa posteze zi de zi dar tot respectul pentru ei, ca fac acest efort.
Attached File  IMG_20170802_130525.jpg   145.81K   79 downloadsAttached File  IMG_20170802_130039.jpg   210.99K   82 downloadsAttached File  IMG_20170802_130124.jpg   153.65K   121 downloads

Si niste poze legate de cosul de fum, tencuit si varuit.
Attached File  IMG_20170801_204001.jpg   170.37K   132 downloadsAttached File  IMG_20170801_205042.jpg   78.32K   122 downloads

Referitor la experienta cu echipa Csomi..am fost placut impresionat...nici nu se compara cu echipele de muncitori de la noi..care tot timpul te suna ca mai trebuie ba un cancioc, ba un burghiu, ba o panza de flex...tot timpul isi dau aiurea cu parerea..e o mare diferenta.

Au terminat mesterii si tencuiala pe interior...pus dreptarul si verificat la colturi..planeitatea..a iesit bine.
Am dat comanda de calorifere, astept sa mi le livreze iar urmatorul pas este sa le montez pe pozitie si apoi o sa montez si teava de tur, care va veni trasa prin pod, pentru asigurarea circulatiei naturale. Imi pare rau ca n-am prevazut in planseu gauri pentru tevi, pentru ca acum va trebui sa le dau cu carota. Sper sa mearga sa le dam de jos in sus, adica din camera, catre pod.

#509
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016
Mi-am dat seama ca am uitat sa va arat cum a iesit acoperisul proiectat de Brawnie (proiect ce a avut mai multe pagini decat proiectul casei :D ), cu chertari ca la Maramures :)

Attached Files



#510
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Salutare,
Poti da ceva detalii despre sobă?
Constructorul meu e ungur din Harghita (stabilit pe langa Bucuresti)și am vazut la el în curte o sobă din zidărie ce arata destul de fain. La intrebarea cat costa halatul? Răspunsul ă fost intre 7000 Si 9000 lei. Sobă și cos la gata. Dar fără schimbătoare de căldură , cos bun și alte alea. Acuma stiu ca nu vorbim se sobele de teracota din sudul țării ce costa 2000 lei dar mi sa parut cam mult.
Schimbatorul de căldură e folosit pt ACM sau încălzirea locuinței. De cate ori pe zi trebuie făcut focul? Cam cât a costat? Orientativ doar.
Multumesc.


#511
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016
Salutare,
Marimea sobei si implicit costul acesteia, depide atat de suprafata casei cat si de izolatia acesteia.
Pretul sobei este dat de calitatea materialelor folosite si in mica masura de manopera. Ca si costuri, este apropiata de o centrala pe peleti dar trebuie avut in vedere ca la soba nu sunt componente care sa necesite consum de curent, piese sau asistenta specializata.
Focul, teoretic se face de 2 ori pe zi, dar depinde de cat de izolata este casa.
Combustibilul poate fi lemn uscat dar si bricheti...probabil la cat dai pe costul lemnelor + taiat / crapat / stivuit..te apropii de costul brichetilor..inca nu am facut calculele dar urmeaza.

#512
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 vlad-28, on 11 august 2017 - 22:42, said:

Mi-am dat seama ca am uitat sa va arat cum a iesit acoperisul proiectat de Brawnie (proiect ce a avut mai multe pagini decat proiectul casei Posted Image ), cu chertari ca la Maramures Posted Image
Attached File  tmpoACvpC.jpg   27.62K   3 downloads

#513
leveske

leveske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.01.2018

 BodCasa, on 23 iulie 2016 - 14:46, said:

Frumos tare....
Nu am mai vazut asa "lucratura" pana acum.... Felicitari, Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Esti Posted Image Posted Image



Nu prea exsista experienta cu asa izolatie in toata Romania....
Deci trebuie avut rabdare cu curajosi care o fac.... Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Nu doar in Romania...nici altundeva nu exista asemenea mod de a izola o fundatie...este o noutate

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate