Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cicatricea de la apendicectomie este in relief

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Salutare!

Mi-am scos apendicele acum vreo 4 ani, clasic nu laparoscopic. Pe cicatrice pe sub piele se simte la palpare o formatiune in relief(ca un fermoar).

M-am apucat de sala recent si cand fac abdomene se simte un discomfort in zona cicatricii. Nu doare efectiv, dar nici placut nu e.

Sa ma opresc din a face abdomene? Exista riscul sa ma eviscerez singur? :D

#2
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
N-are nimic. Disconfortul va dispare. Putea fi si mai rau, eu simteam mancarimi in zona cusaturii. In 4 ani tesuturile au avut timp sa se refaca. Incepe mai lejer pana se obisnuieste zona cu solicitarea. De asemenea, cu timpul cicatricea va fi tot mai putin vizibila, si va dispare zona cu textura diferita.

#3
cordis

cordis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.03.2016

 Wotan, on 09 mai 2016 - 17:25, said:

N-are nimic. Disconfortul va dispare. Putea fi si mai rau, eu simteam mancarimi in zona cusaturii. In 4 ani tesuturile au avut timp sa se refaca. Incepe mai lejer pana se obisnuieste zona cu solicitarea. De asemenea, cu timpul cicatricea va fi tot mai putin vizibila, si va dispare zona cu textura diferita.
am operatie de la 9 ani si nici acum dupa mai bine de 10 ani nu a trecut cicatricea si se vede foarte clar.

#4
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Cicatricea mea de la operaţia de apenticită nu arată prea grozav nici după peste 45 de ani.
Drept este că am avut dren montat pentru vreo 10 zile. În rest, niciun disconfort.

#5
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007

 Mos_Ilie, on 09 mai 2016 - 19:03, said:

Salut,

Cicatricea mea de la operaţia de apenticită nu arată prea grozav nici după peste 45 de ani.
Drept este că am avut dren montat pentru vreo 10 zile. În rest, niciun disconfort.

Multumesc, si eu am avut tub de dren(facusem peritonita).

Multumesc tuturor de raspunsuri, o sa o iau mai usor

#6
Hashis

Hashis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.04.2016
ai bride peritoneale daca simti discomfort la abdomene

nu mai solicita deloc zona ca sa nu ajungi la ocluzie intestinala si iar la cutit

#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

 Mos_Ilie, on 09 mai 2016 - 19:03, said:

Salut,

Cicatricea mea de la operaţia de apenticită nu arată prea grozav nici după peste 45 de ani.
Drept este că am avut dren montat pentru vreo 10 zile. În rest, niciun disconfort.
Am avut operatia la 12 ani, la 40 mai e inca vizibila dar dupa vreo 10 ani (nu mai tin minte exact) nu se mai simteau la pipait diferente de textura/ zona intarita in zona operatiei.

#8
fiorino3003

fiorino3003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.08.2009
Buna ziua de cateva luni bune, din iarna mai precis am dureri abdominale in toata zona sub buric, radiaza si ma doare spatele si piciorul drept. Cum iau cateva zile antibiotice totul revine si nu mai am nimic.Este posibil sa fie apendicele?, toate analizele sunt foarte bune.

#9
luminita-

luminita-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.04.2010

 fiorino3003, on 18 iunie 2017 - 05:42, said:

Buna ziua de cateva luni bune, din iarna mai precis am dureri abdominale in toata zona sub buric, radiaza si ma doare spatele si piciorul drept. Cum iau cateva zile antibiotice totul revine si nu mai am nimic.Este posibil sa fie apendicele?, toate analizele sunt foarte bune.
Mai degraba o boala inflamatorie intestinala, dar nu se poate exclude nici apendicita. Un gastroenterolog ai vizitat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate