Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Liceenii" - filmul unei generatii

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Am deschis acest topic pentru a discuta despre filmul romanesc "Liceenii" precum si despre celelalte ecranizari din aceasta serie:
Declarație de dragoste (1985), Extemporal la dirigenție (1988), Liceenii Rock'n'Roll(1991),
Liceenii în alertă (1993) !
In ultimii ani acest film este difuzat  constant de catre posturile PRO TV, ANTENA 1, PRIMA TV, KANAL D si NATIONAL TV!Reuseste sa faca audienta de fiecare data!A fost, este si va fi un film de succes!

Liceenii este un film de dragoste românesc din 1986, regizat de Nicolae Corjos. Rolurile principale au fost interpretate de actorii Ștefan Bănică-junior, Mihai Constantin, Oana Sârbu, Cesonia Postelnicu, Tudor Petruț, Tamara Buciuceanu-Botez și Ion Caramitru. Filmul prezintă povestea de dragoste dintre doi elevi de clasa a X-a: Mihai Marinescu (Ștefan Bănică Jr.) și Dana Vasilescu (Oana Sârbu). Idila lor va trece prin multe încercări.
El se află pe locul 25 în topul celor mai vizionate filme românești din toate timpurile după cum atestă un comunicat din 2006 al Uniunii Autorilor și Realizatorilor de Film din România.
După ce rămăseseră corigenți la matematică în clasa a IX-a, elevii provinciali Mihai Marinescu (Ștefan Bănică-junior) și Ionică Popescu (Mihai Constantin), colegi de cameră la căminul liceului, au învățat toată vara și au reușit să treacă la examinarea din toamnă. Spre deosebire de Ionică care a obținut doar nota 5, Mihai a luat nota 10 și vrea ca în anul următor să nu mai ajungă într-o astfel de situație, cu atât mai mult cu cât urmează susținerea examenului de treapta a II-a. Dirigintele clasei a X-a B este profesorul de filozofie Mihai Gavrilescu (Ion Caramitru), poreclit de elevi „Socrate”.
Mihai este îndrăgostit în secret de colega sa Dana Vasilescu (Oana Sârbu), căreia îi pune periodic un trandafir în pupitrul băncii. Dana este însă iubita colegului Șerban Pascu (Tudor Petruț), premiantul clasei, și crede că trandafirii sunt puși de acesta. În ședința Biroului Organizației UTC, unii elevi propun schimbarea lui Șerban din funcția de secretar al organizației, iar Dana, în calitate de reprezentantă a comitetului UTC, afirmă că acesta este malițios și individualist. Șerban este înlocuit astfel cu Vlad Hulubei (Cătălin Păduraru) și își exprimă nemulțumirea că nu a fost susținut de iubita sa, punând mai presus interesul personal față de interesul clasei. Cei doi iubiți se despart.
Pentru a se apropia de Dana, Mihai începe să studieze șahul pentru a o impresiona, fata fiind campioană la acest joc. El participă la un simultan de șah, fiind lăudat cu acest prilej. De asemenea, Mihai se oferă să ajute la realizarea unui referat pentru cercul de literatură, refuzând invitația severei profesoare Baldovin (Tamara Buciuceanu-Botez), poreclită „Isoscel”, de a participa la Olimpiada de matematică. Astfel, el își neglijează lecțiile pentru școală și începe să ia note mici, spre amărăciunea tatălui său (Sebastian Papaiani).
Cu prilejul petrecerii organizate pentru aniversarea de către Șerban a vârstei de 17 ani, el se împacă cu Dana. Mihai își dă seama că Dana nu va fi pentru el decât o colegă și începe să învețe din ce în ce mai mult așa cum și-a dorit răposata sa mamă. Notele sale devin din ce în ce mai mari, iar tatăl său este mândru de activitatea sa școlară. La un meci de fotbal, Mihai este lovit de Vlad, iar Ionică, crezând că fapta a fost intenționată, îi pune o piedică lui Vlad, provocându-i acestuia o luxație a piciorului. Dirigintele îl sancționează pe Ionică cu avertisment și trei săptămâni de consemnare în internat. Ulterior, Vlad obține premiul I la Olimpiada națională la matematică.
La teza de matematică, Mihai refuză să-l ajute pe Ionică după ce încercase de mai multe ori să-l convingă să învețe în loc să-și piardă timpul. Șerban îl critică pe Mihai pentru că nu-l interesează de interesul clasei, iar Dana își dă seama că iubitul ei este egoist și individualist, cerându-le celorlalți elevi să adopte o atitudine pe care el o disprețuia. Cei doi se despart iarăși. În perioada următoare, Dana constată că suferă tulburări de vedere, dar refuză să se destăinuie celorlalți. Mihai află de problemele medicale ale fetei prin intermediul lui Ionică, acesta citind pe ascuns câteva fraze din jurnalul Danei, și-l anunță pe Socrate care vorbește cu părinții ei.
În ultima săptămână a anului școlar, Ionică este meditat la matematică de Mihai și obține notă de trecere, evitând astfel corigența. El își convinge colegul de cameră să-i pună Danei în pupitru o floare, atunci când aceasta urma să intre în clasă, iar fata își dă seama cine este cel care i-a pus flori în bancă în timpul întregului an. Toți elevii clasei reușesc să treacă de treapta a II-a, Mihai și Vlad obținând nota maximă. Dana îl felicită pe Mihai, iar acesta îi dăruiește un obiect de podoabă ce aparținuse mamei lui, după care cei doi se sărută.

Sursa: wikipedia


"Anul acesta se împlinesc fix trei decenii de la premiera peliculei ”Liceenii”, film pe care televiziunile continuă să-l difuzeze în draci. Actorii Ştefan Bănică Jr, Oana Sârbu şi Mihai Constantin, protagoniştii producţiei care a isterizat o ţară întreagă, sunt astăzi de nerecunoscut. Fotoreporterii Click! i-au surprins, zilele trecute, pe stradă, dar şi pe terenul de tenis.
Filmul ”Liceenii” i-a făcut celebri pe Ştefan Bănică Jr, Oana Sârbu şi Mihai Constantin. Cum producţia, regizată în 1986 de Nicolae Corjos, nu şi-a pierdut încă parfumul, haideţi să vedem ce mai fac protagoniştii acestei pelicule, clasată pe locul 25 în topul celor mai vizionate filme româneşti, din toate timpurile. Ştefan Bănică Jr (48 de ani) avea doar 18 ani când l-a interpretat pe Mihai Marinescu, veşnicul îndrăgostit de colega sa de clasă, Dana Vasilescu. Dacă la acea vreme era un puşti şarmant şi atât de slab încât nici uniforma nu cădea bine pe el, iată că acum cântăreşte cu 15 kilograme în plus.

Actorul a trecut prin două căsnicii, cu Mihaela Rădulescu şi cu Andreea Marin, are doi copii, pe Radu (13 ani) şi Violeta (8 ani), şi-a înălţat o vilă, dar şi un bloc, şi se îmbracă în haine de fiţe. Munceşte enorm, joacă în piese şi are concerte în toată ţara, astfel că-şi permite luxul să schimbe maşinile ca pe ciorapi. Fotoreporterii Click! l-au surprins, deunăzi, stând de vorbă cu un prieten, şi gesticulând teatral, în timp ce privea mândru la BMW-ul lui de 50.000 de euro, din parcare. Cât o priveşte pe Oana Sârbu (47 de ani), interpreta romanticului personaj Dana, ea a rămas o prezenţă discretă în show-biz. Din 1986 şi până acum, solista a bifat un divorţ de compozitorul Virgil Popescu, în 2009 a înfiat un băieţel pe nume Stelian, iar în 2014 s-a despărţit de Robert Turcescu, după o relaţie de zece ani. În fiecare seară, ea îşi scoate la plimbare cei doi căţeluşi, pe care de-abia îi ţine în lesă.
Cât îl priveşte pe Mihai Constantin (51 de ani) sau simpaticul Ionică, elevul căruia matematica îi dădea groaznice dureri de cap, iată că fotoreporterii Click! l-au surprins pe terenul de tenis. Dar nu în timpul vreunei partide chinuitoare care să-l ajute să dea jos burtica, ci în pauză, stând pe scăunel şi sorbind cu poftă dintr-o doză de bere. Doar roşul din obraji ne mai aminteşte de zglobiul licean, căci în rest, barba îi acoperă acum aproape jumătate din faţă. Actorul se bucură de succes, fiind distribuit la Teatrul Naţional şi la Bulandra, dar şi la Godot Café, unde joacă în ”Acum ori niciodată”, pe 14 mai, de la orele 22.00, şi în ”Masculin/ feminin”, pe 13 mai, de la orele 22.00".

Sursa: http://www.click.ro/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9fponh4A0lU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fcokoGjTpCQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mediasettv, 09 May 2016 - 14:55.


#2
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ar trebui lipit aici: http://forum.softped...seria-liceenii/

#3
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Alături de filmele "Pistruiatul", "Roșcovanul",
"Brigada Diverse",serialul " Toate pânzele sus",etc., filmul "Liceenii" continua sa facă senzatie!

Edited by mediasettv, 09 May 2016 - 15:13.


#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Eu am trait in acea perioada si filmul mi s-a parut cam anost desi l-am vazut atunci. Asta deoarece parca arata (doar) franturi din viata de adolescentilor de atunci. Filmul, in opinia mea, este un compromis intre mai multe aspecte ale vietii de elev adolescent de atunci.
Bine-inteles ca a "prins" unele aspecte, insa intr-o ora si ceva nu se poate arata/descrie UNIVERSUL trairilor interioare si sociale ale adolescentilor de atunci.

Am repetat de atat de multe ori cuvantul "adolescent" pentru ca acesta este scopul filmului, in pofida canoanelor comuniste de atunci.

Edited by vladutgm, 09 May 2016 - 16:37.


#5
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Declaratie de dragoste
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qQs3vNVKFzU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


EXTEMPORAL LA DIRIGENTIE
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a0Iy7Ez7Fyk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


LICEENII ROCK'N'ROLL
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w-IPD9R7rtg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Liceenii in alerta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Nq-DTzyWYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa:youtube

Edited by mediasettv, 09 May 2016 - 17:44.


#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Astea de dupa revolutie nu mi-au placut deloc ,dar Liceeni si Declaratie de dragoste le-am vazut de zeci de ori . Era omor de lume in 86 la lansare ,tiganii luau  toate biletele si dadeau la suprapret la cinema . Liceenii a fost bun  ,cu toate comunismele din el ,vezi piesa gresita la strung a lui Mihai pentru care sare asta noaptea  s-o refaca si inca alte cateva clisee .Dar mi- a placut ce mai ,in general a fost bun ,pe atunci  oricum mare branza la cinema nu se dadea !

Edited by gingisKHAN2015, 09 May 2016 - 17:56.


#7
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Io am ramas cu sanii Oanei Sirbu in minte. Am vazut toata seria si mic si mare, insa cand am vazut prima data scena de sex dintre Banica si Oana cu sanii Oanei in prim-plan aveam vreo 12 ani si eram... wowwwwww!!! Imi doream atunci un player sa pot da back! :)

Fimele sunt/au fost ok pentru acea periaoda. Da, e clar ca erau niste filme pentru adolescenti, mie mi s-au parut foarte americane pentru acea perioada.

#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sanii dupa revolutie .La  ale noastre  nici  macar sarafan scurt nu avea saraca . Asexuali toti  !

#9
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Oana Sârbu a apărut topless în "Liceenii Rock'n'Roll", film făcut după revoluţie. Ăsta mi-a plăcut, însă "Liceenii în alertă" nu.

#10
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
"Liceenii in alerta" mi se pare cel mai slab din toata seria!Serialul dupa care s-au inspirat ptr.acel film este "Twin Peaks"(un super serial)!

#11
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
filmul  ,, declaratie de dragoste" cu adrian paduraru si teodora mares mi se pare cel mai bine realizat  .

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postramiz, on 09 mai 2016 - 19:53, said:

filmul  ,, declaratie de dragoste" cu adrian paduraru si teodora mares mi se pare cel mai bine realizat  .

Si aia a jucat cu sanii goi.

#13
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Ar fi interesant daca s-ar face un film nou cu actorii din "Liceenii"!(cu actorii care mai sunt in viață)

Edited by mediasettv, 11 May 2016 - 09:52.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Total neinteresant. Vino cu o idee de scenariu. Ce ar putea sa se intample? Unii cu copii, altii divortati ... Posted Image

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da, dar aia cu copii, copilele sa joace topless, ca altfel nu se vinde filmul.

#16
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Sursa de inspiratie ar putea fi:filmul "Plăcintă americană-Reuniunea", bineînțeles modelul românesc!

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu stiu cum ar fi: banchetul de 20 de ani, toti isi baga (beep) in profii de atunci si in nenorocitii de patroni de la multinationale care-i muncesc, desi ei au invatat in liceu doar sa faca piese la strung... La urma toti se imbata si danseaza manele pe mese.

#18
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Din pacate, regizorul filmului "Liceenii in alertă" a murit!
https://www.realitat...it_2093612.html
Spre nefericirea pasionaților de filme românești de calitate, actorii si regizorii acestor filme nemuritoare se duc unul cate unul!
https://m.youtube.co...h?v=jlZotj5Of0I

Edited by mediasettv, 15 August 2017 - 21:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate