Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sa donez sange

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Donatii de sperma unde se pot face?

#38
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
În vulvă, mă!

#39
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

În vulvă, mă!
mai direct nici ca se putea :P
..desi ar mai fi de enumerat cateva locuri suplimentare   :drac:

#40
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Postrox, on Apr 15 2006, 11:41, said:

ieri am fost....a fost cam nasol, fiindca colegii voluntari care "m-au racolat" prin facultate joi mi-au zis sa nu mananc nimic ..drept urmare, spre sfarsit mi s-a facut oarecum rau, da' mi-au dat un calciu efervescent sa-l beau si a fost ok. ce m-a "lovit" pe mine...a fost mizeria personalului. erau pur si simplu ingrozitoare asistentele alea de la municipal, si doctorii, si toti...urlau la lume ca "dati-va la o parte, ca vine televiziunea sa ne filmeze, si nu vin sa va vada pe voi!" . tranteau, bufneau, bombaneau, erau f revoltate si nemultumite de orice....si la ora 12, mai erau o multime de oameni la usa, cand mi-a venit randul, asta dupa vreo 2 ore de sprijinit peretii, imi zice " mai strange si tu din pumn si deschide-l ca sa curga mai repede, ca altfel stam aici pana maine! abia intrasem de 5 minute si deja se umplusera mai mult de 3/4 de punga...asta nu mi-a placut deloc....
Rox, am vazut o poza cu tine pe topicul "Hai sa vedem cum aratam" si pari foarte slaba.. Te-au lasat sa donezi??? Ca nu cred ca ai 58kg, limita inferioara la femei. Vad ca postul tau e mai vechi, dar ma gandesc ca prevederea cu limita de kilograme nu e de azi de ieri.

#41
jacft

jacft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.02.2009
am si eu o intrebare: de ce nu pot sa donez din postura mea de minor (-18 ani)? ok chestia ca al meu corp "in crestere" nu ar suporta acel -400ml da macar 200-300ml de sange as putea si eu sa donez daca sunt sanatos nu? ar trbui sa se faca o campanie in scoli :)  :D

#42
DaemonEyes

DaemonEyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.11.2006
am donat si eu acu 1-2 ani cand era o campanie prin facultate .

Din toti studentii au refuzat 3-4 , unii prea slabi , altul avea tensiunea prea mare , altul bause in ziua precedenta.
Eu chiar nu mancasem , si mia zis ca nu era necesar , doar sa nu mananc gras dimineata .
Nu stiu cum e prin alte parti , dar aici in iasi aveau niste ace super groase (deja era pregatit , nu vazusem cand il desigilase) in maxim 1 minut era plina punga (cred ca avea 400 ml). am 1.87 ~80 kg si pot sa zic ca n-am simtit nici cea mai mica urma de disconfort in aceea zi, deci probabil si o cantitate mai mare donata,  pentru barbati n-ar fi periculoasa.
am primit atunci : bonuri de 250 mii parca , 1 zi gratis pe mij de transport si cel mai important o bratara rosie de cauciuc (scria donator pe ea)  chiar am purtato 2-3 luni.

daca s-ar mai face actiuni pe la locuri de munca sau facultati s-ar strange lume , asa sa se duca omul singurel f greu (lenea fiind mare)

#43
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009
stiti de vreun research asupra beneficiior donarii de sange?

-pt barbati ar fi ok, deoarece mai dai jos posibil fier in exces
-altcv?

#44
Lion-revived

Lion-revived

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.06.2007
Sunt din orasul Bacau, am donat sange pe vineri (10.07.2009) la spitalul municipal Bacau.
Acul este sterilizat si se desface sub privirea ta si chiar daca nu sunt slabe sanse ca el sa fi fost folosit de mai multe ori.
Cantitatea de sange pe care o recolteaza de la fiecare persoana este de exact 350ml.
Eu am 18 ani, 82kg, 182cm si cel putin in cazul meu nu am avut nici un efect negativ precum ameteli, greturi si altele, ba chiar parca ma simteam mai bine dupa... singura chestie catusi de cat ciudata a fost faptul ca mia taiat pofta de mancare in ziua aia si am baut multe lichide.
Primesti 7 tichete de masa in valoare de 8,48 lei fiecare (cam 60 lei) .
Primesti un abonament pentru transport public pe o luna valabil pe toate traseele
Ti se fac analize la sange pentru mai multe boli prebum hepatita a, hepatita b, sifilis si altele ...
Este chiar recomandat ca un om sa doneze sange cam odata pe an pentru a purifica si improspata sangele.
Aceasta este procedura in Bacau, dar nu cred ca este diferita in alte judete.
Eu unu spun ca merita ...am 60ron in plus pentru Liberty Parade :))

Edited by Lion-revived, 14 July 2009 - 23:49.


#45
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Ma bate si pe mine gandul sa donez sange. Cum va simtiti in timp si dupa ce donati sange? Va refaceti intr-o zi sau trebuie sa-mi fac scutire pentru inca o zi?
S-a mai schimbat ceva din 2009?

In fiecare oras primesti alt numar de tichete sau x luni abonament autobuz? Sau e peste tot la fel?
Nu ma duc pentru avantajul financiar, dar daca tot imi dau tichete, de ce sa nu le accept.

Edited by red_dog4ever, 18 October 2011 - 17:58.


#46
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011

View Postred_dog4ever, on 18th October 2011, 18:54, said:

Ma bate si pe mine gandul sa donez sange. Cum va simtiti in timp si dupa ce donati sange? Va refaceti intr-o zi sau trebuie sa-mi fac scutire pentru inca o zi?
S-a mai schimbat ceva din 2009?

In fiecare oras primesti alt numar de tichete sau x luni abonament autobuz? Sau e peste tot la fel?
Nu ma duc pentru avantajul financiar, dar daca tot imi dau tichete, de ce sa nu le accept.
Doneaza vinerea, restul depinde de om, slabit te simti, este recomandat sa te odinesti dupa.
Ete penis, eu m-am dus pentru tichete, era pustan, când am auzit ca ma platesc sa fac fapte bune, numai ca pe vremea mea nu era cu abonamente gratuite, sau alte astea.

Ziua libera + tichete este în toate orasele, se dau doar tichete, nu se da cash, ca am vazut multi care aveau vise ca primesc banet.

Edited by Aether, 18 October 2011 - 18:16.


#47
ridichie

ridichie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.05.2010
Am aftat de curand ca am grupa 0 negativ si m-am gandit sa ma duc sa donez sange, stiind ca grupele negative sunt rare.Am cautat putin pe net si am zis sa ma duc la Centrul de transfuzie sanguina Bucuresti; ajung acolo(luni 24.10.'11), trec pe langa sala de la parter, unde mirosea infernal(fiind plina cu tigani,care probabil asteptau sa doneze) si urc unde fusesem indrumat.Am facut abstractie  de mizeria si mirosul de acolo si m-am apucat sa citesc afisele lipite pe usa...pe unul dintre ele scria ca locatarii cartierelor: Pantelimon,Rahova,etc(inca vreo 4-5) nu au voie sa doneze pana pe data de 31.10.2011.Eu fiind din Rahova am intrat si am intrebat ce inseamna asta, iar asistenta mi-a raspuns in cea mai mare scarba(ca si ceilalti cu care am avut contact acolo) ca suntem in carantina.La insistentele mele a detaliat ca datorita unui tantar care" nu stiu ce face..."
Cam astea ar fi conditiile in care se doneaza pe acolo, si se plang ca nu doneaza lumea....pai cum sa donezi(asta daca nu esti in carantina cumva) cand faci 30-40 de min bara la bara pana acolo, in liberul de la munca si odata ajuns esti tratat ca un milog si nu te baga nimeni in seama......(excluzand jegul si mirosul de acolo) :thumbdown:

#48
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Daca am racit sambata, dar mi-a trecut azi,  mai pot dona?

Daca am calciu si magneziu sub limita(putin), pot dona?

O s-o intreb si pe doctorita maine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate