Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Camera zburatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#127
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View Postedri, on 19 martie 2019 - 12:09, said:

Si ai sunat sa anunti ca va fi o drona pe Arges in jos, mai precis la Soldanu? Cum e procedura, trebuie sa-ti dea voie autoritatea, sau anunti autoritatea ca ai inaltat drona?
Categoric ca am anuntat. De fapt, e o relatie duala. Anunt, dar in acelasi timp cer voie. In niciun caz nu ridici drona inainte sa anunti. Chiar trebuie sa anunti cu cel putin 30 minute inainte. Asa spune legea. Cand am anuntat inaltimea la care voi zbura, mi-au spus sa o las mai jos de 250 m, pentru ca se asteapta zboruri SMURD de la Oltenita. Deci, e o colaborare. Daca se ridica fara acceptul MApN, este considerat infractiune si se pedepseste cu amenda penala sau 1 an inchisoare. Deci....

View Postmarius_gimi, on 19 martie 2019 - 12:12, said:


Foarte faine pozele! Cu ce drona ai facut pozele?
Ai prelucrat pozele in LR sau sunt direct din camera dronei?
Mavic PRO. Imaginile le-am mai bibilit un pic. Pentru panorama 360, face singura drona toate cele 34 cadre, ea rotindu-se dupa un algoritm stabilit de producator.

#128
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postudreadan, on 23 martie 2019 - 21:34, said:

Cand am anuntat inaltimea la care voi zbura, mi-au spus sa o las mai jos de 250 m, pentru ca se asteapta zboruri SMURD de la Oltenita. .

Păi dacă te ridicai în spațiul aerian reglementat e normal să anunți, sub 150 m se termină spațiul clasă C, limita de siguranța este la 100 m, deci dacă te ridici la maxim 100 m  în spațiul nereglementat mai trebuie să anunți ? Ce lege mai reglementează asta în România ?

#129
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View Posteugeniusro, on 23 martie 2019 - 22:03, said:


Păi dacă te ridicai în spațiul aerian reglementat e normal să anunți, sub 150 m se termină spațiul clasă C, limita de siguranța este la 100 m, deci dacă te ridici la maxim 100 m  în spațiul nereglementat mai trebuie să anunți ? Ce lege mai reglementează asta în România ?
Te poti ridica la ce inaltime vrei. Mi s-a permis sa ridic si la 500m. Nici aici nu mi-au limitat inaltimea, doar ca m-au avertizat de posibilitatea intalnirii cu elicoptere SMURD. O data pe la Rasnov m-au avertizat de intalnirea cu parapante. Cand eram pe la Crevedia m-au avertizat de ruta de aterizare pe Otopeni. Dar niciodata nu mi-au interzis zborul.

#130
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Drone Awards 2019: Winners and finalists

#131
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
M-am mobilizat in weekend si am dat o fuga pe Rarau (aprox 200 km), sa prind rasaritul....

DJI Mavic 2 Pro

Attached Files



#132
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
Mavic2 Pro si ceva ceata...
Locatie: Biertan, jud. Sibiu

Attached Files



#133
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Mamaia

Attached Files



#134
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Interesanta, dar cam mica, parca e timbru, noroc ca n-am ecran 4k.

Ai avut autorizatie? :)

#135
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Nu e nevoie de autorizatie. Trebuie doar sa anunti zborul cu cca 30 minute inainte. Daca am anuntat... Nu raspund la provocări.

#136
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Zlatni Rat, insula Braè, Croatia

Attached File  zlatni_rat.jpg   420.73K   37 downloads

#137
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Vara asta?

#138
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

View Postedri, on 22 septembrie 2020 - 12:56, said:

Vara asta?

Acum 19 zile :)

#139
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 16.02.2004
Lacul Cuejdel

Attached Files



#140
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Bai baieti. Stie careva care e treaba cu cursurile si examenele? Nu stiu cum e in afara dar in Romania e jale. Cursurile sunt de doi bani, iar la examen sunt foarte putine intrebari care isi gasesc raspunsul in cursuri. De fapt sunt unele intrebari care n-au nici o legatura cu cursurile. Mai mult, sunt notiuni pe care cineva care doreste doar sa ridice o drona nu are de unde sa le stie si nici nu le va folosi vreodata. Sunt notiuni ce necesita studiu mult superior notiunilor din cursuri. E de toata jena. Ca si cand, in mod vadit, se doreste neluarea examenului.

#141
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
DJI Mavic Mini 249g<250g. Pentru asta nu trebuie examen si telefoane, numai eticheta.

#142
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Dane, taman ce ai descoperit o afacere de nisa, fara concurenta.

#143
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Asa e cu examenele astea noi, probabil preia intrebari din domenii conexe cateodata fara legatura cu subiectul. Totusi care e contextul, despre ce curs/examen este vorba?

#144
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 07 martie 2021 - 14:03, said:

Totusi care e contextul, despre ce curs/examen este vorba?

Dronele se împart  în mai multe categorii, după greutatea acestora, după cum urmează: sub 250 de grame, între 250 grame și 2 kilograme și între 2 și 25 de kilograme. O altă împărțire are în vedere specificul zborurilor efectuate cu drona: Open, Specific și Certified.

Nu mai este necesară înmatricularea dronelor și nici deplasarea la AACR pentru CIP. Este obligatorie însă inregistrarea dronelor, indiferent de greutate, in platforma AACR. Pentru înregistrare nu se percep taxe. Din platformă se va emite  un cod care se va printa și lipi pe dronă de către proprietarul/utilizatorul acesteia.

Dronele cu greutatea sub 250 de grame dotate cu cameră foto-video pot fi folosite doar după înscrierea în platforma online AACR și respectând câteva condiții: altitudine maximă: 120m , distanța de minim 30m de clădiri și persoane în plan orizontal.

Pentru dronele cu greutatea mai mare de 250 de grame, trebuie obținută in plus, o certificare de pilot. Această certificare se obține în urma unui examen online la Autoritatea Aeronautică Română. Examenul diferă in funcție de greutate/ categorie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate