Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

HDMI to Scart

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am mai multe filmari de familie in calculator, format divx/mkv... H264, si doresc sa le tranafer pe casete VHS, de dragul oldies ului. Am un videorecorder VHS si m-a apucat nostalgia analogului.
Am reusit vre-o cateva filmulete, editate si codate in formatul amintit, sa le tranafer VHS, inregistrandu le pe suport DVD si redandu le apoi cu un DVD player. Legatura intre player si recorderul VHS e prin intermediul unui cablu scurt Scart-Scart.
La unul din filmulete insa am intampinat o problema, la redarea cu DVD playerul imi apar dungi intretaiate la obiectele/persoanele in miscare. Am zis ca o fi de la progressive vs. interlaced insa daca compar acest filmuletz problematic cu cele transferate pana acum, cu media info sau Gspot, au aceleasi caracteristici video, fara nici cea mai mica diferenta. Si, totusi, acest film pe playerul DVD face dungile amintite. De ce oare?
Am redat cu un xbox360 filmul respectiv imprimat pe DVD iar asa nu mai sunt vizibile dungile, posibil xbox ul are procesor mai puternic si proceseaza OK, spre deosebire de DVD player. Ar fi in regula sa redau filmele cu xbox ul insa acesta are doar iesire HDMI si nu am cum sa il pun in legatura cu videorecorderul VHS, care are intrare doar Scart.
Am vazut pe aliexpress ca exista un convertor HDMI to Scart, atasat o poza, insa din descriere pare ca converteste, citez:"Scart composite". Posibil deci conversia HDMI ului sa fie un simplu composite, nu Scart, ceea ce ar insemna calitate video slaba. Asa sa fie?
S a jucat cineva cu asa jucarie? merita?
Cum altfel as putea rezolva transferul?
Multumesc.

Edited by SIG, 08 May 2016 - 16:10.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sau poti folosi un DVD player - VCR combo. Pe aparat exista un buton direct de transfer de pe DVD pe VHS.

#3
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Nu am avut un combo niciodata insa data fiind perioada cand erau la moda inca nu se inventase H264. Stiu combourile sa redea Xvid? N-as dori sa fac conversie din xvid in mpeg2 din considerente de calitate

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu, dar multe playere DVD stiu DivX. S-ar putea sa stie si Xvid si atunci iesi direct SCART - SCART din dvd player in VCR. Sau poti folosi un media player gen Popcorn.

Edited by Ion_de_la_Raion, 08 May 2016 - 17:35.


#5
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Mai exista o solutie.
Rulezi filmele pe o placa video cu TV-out (conector S-video sau RCA).
Nu am vazut pe PCI-e asa ceva dar cred ca vei gasi un PC mai vechi la care poti pune o placa AGP cu TV-out.

Sunetul il iei de la computer.
Semnalele video si audio le introduci in video recorder VHS.
Iar la video recorder pe iesire conectezi un alt TV pentru control.

Edited by radurus, 08 May 2016 - 20:40.


#6
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, chiar am o asemenea placa video ce are doua iesiri DVI plus una S-video. Nu am folosit o intrucat e mai slaba calitativ decat Scart ul. As vrea sa inregistrez VHS la max. de calitate posibil.
DVD playerul meu reda Xvid, apropo de mentiunea colegului anterior, si am folosit cu succes varianta inregistrarii filmelor pe blank uri DVD iar apoi redate de playerul cuplat la rec. VHS printr-un cablu scurt si mai semi profi Scart-Scart. Atat ca acum am dat de un film ce la redare cu playerul onduleaza multiplu imaginile ce presupun miscare. Habar nu am din ce cauza. O fi de la encoderul folosit...desi, daca l compar cu un alt film OK, care nu prezinta acele ondulari, streamul video are aceleasi caracteristici.

Edited by SIG, 08 May 2016 - 21:13.


#7
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Cam la asemenea dungi ma refer ca am si eu. Cum scap de ele?
Stiti cumva, DVD recorderele au procesoare mai puternice decat cele player? Poate ca un procesor mai puternic decat se gaseste in DVD playere reuseste sa proceseze, sa faca sa dispara dungile. Pe pc sau Xbox nu sunt vizibile, de aceea trag concluzia legata de procesor.

Attached Files



#8
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Posibil sa fie o intrebare de profan, placa grafica Ati Radeon HD 4850 de la calculatorul meu are si mufa S-video, pe langa cele doua mufe DVI. Intrebarea e daca mufa S-video e doar Out sau e si In? As inregistra cu calculatorul ceva casete VHS.
Multumesc.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
DOAR OUT!

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostSIG, on 27 mai 2016 - 22:44, said:

Cam la asemenea dungi ma refer ca am si eu. Cum scap de ele?
Stiti cumva, DVD recorderele au procesoare mai puternice decat cele player? Poate ca un procesor mai puternic decat se gaseste in DVD playere reuseste sa proceseze, sa faca sa dispara dungile. Pe pc sau Xbox nu sunt vizibile, de aceea trag concluzia legata de procesor.

Foloseste deinterlace.

#11
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Am patit si eu aceeasi treaba cu encodarea in MPEG2.
Dupa ce am comutat de pe interlace pe progressive nu a mai aparut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate