Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nikon D3300/Canon 1300D/Nikon D5200

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
costinesti20003

costinesti20003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2016
daca ai bani si prinzi oferte iati 5300 eu am luat ...5300 ob 18-55 vr ii ..la 2199 ron emag   si sint tare  multumit imi ies niste poze f frumoase in interior afara imi da batai de cap ca imi ies pozele supraxpuse (primele poze) nu stiam nimic si mam apucat sa  citesc  manualu .
dar inca am hibe adica rani grave ca nu stiu sa il folosesc la capacitatea lui max .
dar omul invata mereu

#20
Override

Override

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.11.2007
Buna ziua, aș dori un sfat pentru achiziția unui aparat foto DSLR. Pentru că m-am decis sa trec de la Fujifilm-ul meu S1500 la ceva mai bun, am studiat ofertele de pe mai multe site-uri. Am gasit Nikon D3300 pe la 1800 lei și Canon EOS 700D pe la 1700 lei(dacă aveți și alte sugestii pentru un buget sub sau în jur de 2000 lei, vă rog să le postați). Majoritatea forumurilor care compară aceste două aparate susțin că modelul Nikon e mai bun. Intenționez să folosesc aparatul pentru natură,peisaje, portrete.., și pentru deprinderea unor cunoștințe mai avansate într-ale fotografiei. Mulțumesc

#21
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Important e în principal care dintre obiectivele sistemului (canon sau nikon) te interesează. Dacă cumperi o cameră cu obiectiv interschimbabil intri de fapt într-un sistem (camere, obiective, bliţuri, alte accesorii). Trebuie mai întâi să ştii ce te interesează de la unu sau la altu (canon sau nikon sau pentax sau olympus sau panasonic sau ... ).
În concluzie dacă ştii ce te interesează, ce vrei, ştii ce să alegi ;-)

La obiect, există pe net manualele celor două camere. Le poţi citi, compara, apoi dacă ai şi posibilitatea să dai o fugă până la F64 sau alt magazin şi măcar să ai o evaluare "tactilă" dacă nu le poţi şi încerca. Merită studiul manualelor, al sistemelor, dacă tot vrei să dai un ban. Dă-l în cunoştinţă de cauză.
Baftă.

#22
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostOverride, on 05 septembrie 2016 - 22:03, said:

Buna ziua, aș dori un sfat pentru achiziția unui aparat foto DSLR. Pentru că m-am decis sa trec de la Fujifilm-ul meu S1500 la ceva mai bun, am studiat ofertele de pe mai multe site-uri. Am gasit Nikon D3300 pe la 1800 lei și Canon EOS 700D pe la 1700 lei(dacă aveți și alte sugestii pentru un buget sub sau în jur de 2000 lei, vă rog să le postați). Majoritatea forumurilor care compară aceste două aparate susțin că modelul Nikon e mai bun. Intenționez să folosesc aparatul pentru natură,peisaje, portrete.., și pentru deprinderea unor cunoștințe mai avansate într-ale fotografiei. Mulțumesc

Poti sa-l iei pe oricare. Ai grija sa aiba obiectiv si cu stabilizare (VR pentru Nikon si IS pentru Canon). Nu stiu unde ai vazut tu Canon 700D cu obiectiv 18-55 mm IS la 1700 lei ca la F64 (care are preturi rezonabile) e la 2400 lei (1900 numai aparatul insa oricum iti trebuie obiectiv sa-l folosesti).Senzorul din Nikon este mai bun decat cel din Canon. Camera in sine este mai evoluata la Canon. Ambele sunt entry level. O alta optiune ar fi Canon 100D dar are o ergonomie oribila din punctul meu de vedere.
Oricum orice ar fi e bine sa te duci la un magazin/showroom si sa te joci un pic cu ele. Ia-l pe cel pe care iti place mai mult sa-l folosesti.

#23
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
Eu iti sugerez sa alegi D5200 cu obiectivul kit, sa inveti fotografie cu ele, iar apoi sa-ti iei un obiectiv fix.

Edited by MegaDigitaler, 12 September 2016 - 22:30.


#24
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostMegaDigitaler, on 12 septembrie 2016 - 22:29, said:

Eu iti sugerez sa alegi D5200 cu obiectivul kit, sa inveti fotografie cu ele, iar apoi sa-ti iei un obiectiv fix.

Fix care fix?

#25
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012

View PostDSops, on 14 septembrie 2016 - 11:36, said:

Fix care fix?
35mm 1.8G. Teoretic nu funcționează pe full-frame, practic da.
50mm pe senzor crop e cam lung, o spun din proprie experiență, deşi e un obiectiv grozav.

Edited by MegaDigitaler, 14 September 2016 - 12:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate