Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Problema Virtual DJ 7. Modifica bpm-ul prea mult.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Va salut, domnilor. Am inceput sa folosesc de curand un Numark N4 cu Virtual dj, varianta LE cu care vine consola. Problema mea este ca atunci cand modific bpm-ul de la 97 la 100 sa spunem, piesa se aude de parca am schimbat bpm-ul la 115 in loc de 100. Sunt putin in ceata. Asa ceva nu am patit pe nici un soft pe care am lucrat pana acum, nici macar virtual dj de pe la inceputuri (varianta 3.xx). Exista undeva vreo setare care sa-mi permita sa reglez pitch-ul astfel incat sa nu mai strice piesele in halul asta cand le modific putin bpm-ul? Multumesc!

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
Cauta keylock.
Probabil asta e problema ta.

#3
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Ok. Keylock am si pe consola buton. Dar poti fi mai explicit, te rog? Ce legatura are keylock cu faptul ca modifica atat de mult bpm-ul?

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
Pune BPM la 100%. Muta la 110%. Vezi cum se aude vocea.
Pune BPM la 100%. Apasa Keylock. Muta la 110%. Vezi cum se aude vocea.
Keylock iti face vocea sa nu se schimbe atunci cand schimbi BPM-ul.

#5
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Multumesc! O sa incerc.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Nenea Zap, on 11 mai 2016 - 13:23, said:

Pune BPM la 100%. Muta la 110%. Vezi cum se aude vocea.
Pune BPM la 100%. Apasa Keylock. Muta la 110%. Vezi cum se aude vocea.
Keylock iti face vocea sa nu se schimbe atunci cand schimbi BPM-ul.
Numai vocea? Nu si restul orchestratiei?
Pai in cazul asta vocea nu mai e in tonalitate cu orchestratia ,daca se pastreaza pitch-ul vocei doar. Muzica ,chiar asa simpla si rudimentara cum e acolo ,tot are niste reguli stricte.
@initiator.
Keylock in engleza inseamna(in termeni muzicali) blocarea cheii adica a tonalitatii. Adica indiferent cat de mult te joci tu cu bpm-ul tonalitatea piesei(pitch-ul se mai numeste) ramane acelasi. In absenta acestei facilitati de blocare (keylock -la softul asta ,la alte softuri are diferite denumiri) e absolut normal ca atunci cand cresti bpm-ul pitch-ul sa se duca in sus si invers ,cand miscorezi bpm-ul ,piesa se aude mai jos. Programele cu adevarat profesionale ,de studio, cand fac o modificare de bpm automat pastreaza tonalitatea originala. Exista separat un pitch shift cu care poti modifica tonalitatea ,chiar pt. un singur sunet( de ex. o falsare pe voce) nu numai pe tot track-ul.

Edited by edigee, 11 May 2016 - 16:41.


#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
Crezi ca daca el nu stie ce face keylock, il ajuti sa ii spui despre pitch shift si falsare pe voce?
Trebuie sa explici pe intelesul lui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate