Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Ford Focus 1.0 Ecoboost 125 CP

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#145
Ily80

Ily80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2017

 obreja_g, on 09 ianuarie 2017 - 21:05, said:

Acum ai cateva optiuni. Mergi si le vezi si mai ales vezi ce oferte au.
Megane sunt masini bune si moderne. Insa cred ca preturile iti vor depasi bugetul chiar mai mult decat la Skoda Octavia 1.0 tsi. Vorbesc de motorizarea 1.2 TCE 130 CP ca motorizarea 1.6 sce e destul de slabuta si consuma si mult.
Si la Opel nu stiu daca la motorizarea 1.4 turbo 125 CP te vei incadra in buget.
Deci singura care se va incadra in buget va fi Honda. Vezi insa de spatiul interior.
Celelalte care iti depasesc bugetul ar fi in ordinea preferintelor mele dar nu trebuie sa coincida cu a ta:
Opel Astra 1.4 turbo 125 CP daca te multumeste portbagajul
Skoda Octavia 1.0 TSI

Renault-ul Megane cred ca va iesi si mai mult din buget decat Opel si Skoda.

Oricum vezi-le pe toate deoarece eu stiu de preturile din noiembrie. Intre timp e posibil sa se mai fi schimbat ceva. In plus vezi ca la Renault daca dai la casare o masina din grupul Renault (Dacia) iti mai da un discount de 1100 Euro la discounturile existente. Asa ca mergi la dealeri si vezi ce oferte au. Nu se stie de unde sare iepurele.
Nici eu nu-mi puneam problema unui 1. 5 ecoboost dar renuntan la unele optionale combinat cu o oferta buna, am reusit sa-l iau.

Deci, in principiu, pentru datele "problemei mele", as avea ca variante "de rezolvare":
1. Opel Astra K (in functie de pret) 1.4l,125 CP - fiind un upgrade al modelului J cu imbunatatiri la multe capitole;
2. Skoda Octavia 1.0l TSI Smart - desi, recunosc faptul ca am o retinere privind TSI-ul.
3. Hyundai Elantra sau Honda

Multumesc.

#146
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011

 Mihai_mb, on 10 ianuarie 2017 - 16:30, said:

Poate fara TVA. Sau masina de demonstratie. Nu imi imaginez asemenea discount de la VW, cand toata lumea ii stie destul de inflexibili. Pe site incepe de la 17.792,38.
De discount-uri de 20-30% am mai auzit doar la Ford.

In vara VW era in galeata cu scandalul, 100% masina era 13k dar era cheala, pe comanda, cu noul motor 1.0 TSI. Tin minte ca eu ii tot spuneam tipului sa nu faca prostia sa ia masina cheala, sa mai puna 1k si sa ia cu 14k un Golf Trendline 1.2 TSI de pe stoc cu pachet Park Pilot + pachet Select - aka senzori fata / spate, clima in doua zone, cotiera cu ventilatie spate si proiectoare cu asistenta la virare. Exemplu, 14k. Daca mai puneam  la socoteala si istoricul cu un Passat, un Beetle si doua Octavia luate de noi de la ei cu siguranta mai ieseau si comenzile pe volan, poate si un tempomat.

Cand vrei masina noua trebuie sa umbli, sa ceri preturi, sa conduci. Daca te iei dupa ce scrie pe site ...

Edited by floo1987, 10 January 2017 - 18:18.


#147
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 Ily80, on 10 ianuarie 2017 - 16:49, said:


Deci, in principiu, pentru datele "problemei mele", as avea ca variante "de rezolvare":
1. Opel Astra K (in functie de pret) 1.4l,125 CP - fiind un upgrade al modelului J cu imbunatatiri la multe capitole;
2. Skoda Octavia 1.0l TSI Smart - desi, recunosc faptul ca am o retinere privind TSI-ul.
3. Hyundai Elantra sau Honda

Multumesc.
Corect dar trebuie sa vezi urmatoarele lucruri la ele.
1) Opel Astra k - spatiul interior si mai ales portbagajul
2) Skoda Octavia - suspensiile se spune ca sunt putin cam dure
3) Hyundai Elantra - consumul in oras, Honda - spatiul interior

Motorizarile de la 1 si 2 sunt ambele noi. Daca vor fi probleme la motor, ceea ce ma indoiesc, vor apare inainte de sfarsitul garanției. Vezi la Opel ca numai ptr. vreo 250 euro iti face o prelungire a garantiei la 5 ani in limita a 100000 km. Skoda are 4 ani dar nu stiu daca e sau nu cu limita de km.
Succes.

 floo1987, on 10 ianuarie 2017 - 18:16, said:

In vara VW era in galeata cu scandalul, 100% masina era 13k dar era cheala, pe comanda, cu noul motor 1.0 TSI. Tin minte ca eu ii tot spuneam tipului sa nu faca prostia sa ia masina cheala, sa mai puna 1k si sa ia cu 14k un Golf Trendline 1.2 TSI de pe stoc cu pachet Park Pilot + pachet Select - aka senzori fata / spate, clima in doua zone, cotiera cu ventilatie spate si proiectoare cu asistenta la virare. Exemplu, 14k. Daca mai puneam  la socoteala si istoricul cu un Passat, un Beetle si doua Octavia luate de noi de la ei cu siguranta mai ieseau si comenzile pe volan, poate si un tempomat.

Cand vrei masina noua trebuie sa umbli, sa ceri preturi, sa conduci. Daca te iei dupa ce scrie pe site ...
La noi in oras, skoda are o politica inflexibila de preturi, de aceea cred ca nici vw nu face discounturi asa de mari. Vin insa din timp in timp cu oferte bune cum e asta cu Skoda Smart.
Acuma probabil ca depinde si de dealerii locali ce vanzari au.

#148
Ily80

Ily80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2017
Buna seara. Am cautat pe site-ul skoda si versiunea de 1.0l Smart este la Fabia.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si bunele intentii. Cu stima.

#149
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Hai ca nu-i asa de greu:

http://cc.skoda.at/n...fb_Motor;fb_AUV

#150
Ily80

Ily80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2017
Multumesc. Eu cautasem pe alt site si erau cele cu versiunile Active, Ambition, Style. Multumesc.

#151
all4u

all4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2006
Revenind la topicul initial...
Pentru cei ce au in dotare FF sau au urmarit preturile, cum vi se pare oferta de zilele acestea de Ford?

Ford Focus Trend 5 usi 1.0 EcoBoost 100 CP  
+ pachet Trend (AC automat, SYNC 3, faruri ceata, cotiera)
+ Garantie extinsa 2+3 ani sau 100k km
pret special 13.175 Euro

Pretul de catalog ar fi 16.000 Euro + 2.000 Euro pachetul Trend.

Intentionez sa iau un FF cat mai curand, dar de 125CP...
Nu stiu cum au fost preturile anul trecut, cand banuiesc ca pe timpul "rabla" s-au putut obtine reduceri destul de mari.
Deci aveti ceva pareri cu privire la pret? Mic, mare, s-ar mai putea negocia ceva?

Edited by all4u, 19 March 2017 - 00:47.


#152
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Anul trecut in rabla a fost 10000 daca nu ma insel, insa nu cred ca avea sync pe el, era ala plin de butoane pe consola centrala!

#153
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Anul trecut aceeasi masina era 12.000 cu rabla. Aceleasi dotari. Acum daca apare si rabla ar fi mai ieftina.

#154
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

 all4u, on 19 martie 2017 - 00:46, said:

Revenind la topicul initial...
Pentru cei ce au in dotare FF sau au urmarit preturile, cum vi se pare oferta de zilele acestea de Ford?

Ford Focus Trend 5 usi 1.0 EcoBoost 100 CP  
+ pachet Trend (AC automat, SYNC 3, faruri ceata, cotiera)
+ Garantie extinsa 2+3 ani sau 100k km
pret special 13.175 Euro

Pretul de catalog ar fi 16.000 Euro + 2.000 Euro pachetul Trend.

Intentionez sa iau un FF cat mai curand, dar de 125CP...
Nu stiu cum au fost preturile anul trecut, cand banuiesc ca pe timpul "rabla" s-au putut obtine reduceri destul de mari.
Deci aveti ceva pareri cu privire la pret? Mic, mare, s-ar mai putea negocia ceva?

Oferta mi se pare normala pentru acest Focus (nici mare dar nici extraordinara). La Ford nu te poti lua dupa preturile de catalog fiindca discounturile la ei sunt foarte mari. Asta este politica lor. Oamenii stiu ca se fac discounturi care nu se afiseaza si cu asta ii atrage la showroom. Acolo oricum vei fi vrajit de ei si vei pleca cu o masina mai buna decat ti-ai propus dar vei lasa si mai multi bani decat ti-ai propus. Nu-i un lucru rau nici pentru tine fiindca oricum dupa negociere vei da bani mai multi dar si vei obtine mai mult de banii aia. Spre exemplu eu plecasem chitit pe o masina in 13000 euro si am luat una de 14750. Dar am luat-o cu motorizarea de 1.5 si alte cateva maruntisuri (camera video marsarier, vopsea metalizata). La nici-o firma nu puteam lua in acest pret anul trecut o masina de 150 CP.
Vezi poate au unele pe stoc si daca te multumesc dotarile incearca sa mai negociezi si o scoti mai ieftin si decat aceasta oferta. Problema este sa te multumeasca aceasta motorizare. Din cate stiu este cu 5 trepte. La drum lung sa ai 6 trepte conteaza si la consum si la confortul sonic, deci poate scoti in acest pret una de 125 CP.

#155
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.10.2015
In aprie 2018 am cumpărat un FF 1l 125 cp ecoboost wagon, echipare Trend plus cu pachet de iarnă :volan, parbriz, scaune, clima auto dual zona, esp+abs, asistenta la plecarea în rampa comenzi vocale și pe volan Sync 3,toate geamurile electrice cu impuls, etc la 14500 euro

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate