Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Achizitionare blu ray player

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Daca incerci sample de aici vei vedea cat de limitat este Panasonic: http://kodi.wiki/view/Samples
Eu am avut probleme chiar si M2TS, TS, MOV native fara modificari, impachetari, transcodari, in diverse cadente si bitrate inclusiv la subtitrari.Chiar daca reusea sa redea pe unele era inutilizabil agata, sacada, tremura ca si cum nu putea redea corect frecventa cadre si/sau bitrateul.
Pioneer BDP-450 era complet altceva si el a fost alesul.

#38
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Acum, ati vazut si voi, astia de la Sony se lauda ca reda tot ce e pe piata. EU tot nu as crede 100%, dar oricum, sunt pe acolo, iar Panasonicul si LG-ul sunt si ele cu aceleasi cu aceleasi pretentii.
O sa vedem...
As vrea tare mult sa ruleze filme de pe HDD extern, formatat NTFS. Sunt scule mult mai ieftine care deja o fac, ar trebui ca si ele sa fie in stare.
Ma uitam ca nici functia de 3D nu o mai au inscriptionata ca odata, mare, pe partea frontala, sa se vada din afara magazinului. A ajuns sa fie ca ceva "standard".

Cand aud de Panasonic, inca vad marca bine cotata in lista mea. E ca ceva mai pentru cunoscatori, cu pretentii, de aici si pretul mai piperat la unele aparate. Iar daca amintim si de divizia Technics, putem trage concluzii.
Niu stiu cat se vede asta intr-un player, dar e clar ca nu se joaca.

Sony a fost (si este) un jucator mondial cu pretentii, apoi a mai intrat si pe piata entry-level, marca pare cateodata prea comuna, dar inca gasesti la ei varfuri in tehnologie, cu inovatii de la an la an. Si inca mai platesti ceva in plus pentru brand. Am TV, DVRecorder, player, camera DSLR, camera video, etc si...sunt de cursa lunga. Fara vreo problema, de ani de zile.

Despre LG am si eu o parere asemanatoare ca unora dintre voi. Am doar un TV, merge bine, imagine OK, functii multe, meniu prietenos.
Deci vad marca LG destul de inovativa si capabila in a implementa tehnologiile noi, se apropie de consumator prin meniuri usoare, dar pe undeva si eu o vad (poate nemeritat) ca pe o "masina coreeana", frumos pe dinafara, cu mai toate functiile de pe piata, dar cu hibe tehnice. As minti totusi daca as spune ca pana acum as fi avut vreo problema cu marca asta si de multe ori ma atrage, mai ales prin pret. Au un marketing agresiv. Si le merge...
Am observat ca telecomenzile sunt extraordinar de ieftin facute. La aia "inteligenta" i-a crapat scrol-ul din prima luna, iar la cea clasica, "scrisul" se duce de parca ar fi imprimat cu o creta.

Pana la aparitia player-elor pe la noi, tot astept sa mai apara informatii despre ele, detalii. Am mai spus-o, incepe sa ma enerveze asteptarea si saparea dupa informatii, asa ca cel putin in cazul asta, tare mi-e ca primul care o sa apara e si achizitionat. Acum ca Sony o sa fie primul, e norocul lui... Posted Image  Dar si al meu, ca tot sunt inclinat spre el in proportie de 60%... Posted Image

Edited by Gabryel, 15 April 2017 - 15:10.


#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004

View PostFC72, on 15 aprilie 2017 - 08:04, said:

Pioneer BDP-450 era complet altceva si el a fost alesul.

Da, dar si pretul e altul.
Legat de acele sample-uri - unele din ele sunt ptr 4K deja. Si oricum nu vei gasi niciodata un player care sa le redea pe toate. Apar tot timpul standarde noi, poti pica pe un format cu standard modificat, iar update-urile la un player in general se opresc dupa 1-max 2 ani.

Legat de SONY - probabil va avea DRM-ul cel mai bine implementat. Deci daa vei folosi filme de pe torenti s-ar putea sa ai surprize la unele.

#40
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Da, asta e foarte probabil. Posted Image
Deja m-am lovit de protectie si la un player Samsung.
Pentru aspectul asta ma gandesc sa nu mai dau player-ul Sony pe care il am acum. Asta nu stie de asa ceva. Posted Image
Nu sunt adeptul pirateriei (la care chiar si calitatea de multe ori sufera enorm), dar am strans in timp cat de cat tot ce e clasic in materie de filme (sau reprezentativ pentru un gen) si care nu prea se mai gasesc pe discuri. Cel putin pe la noi.
Oricum, rezolutia e mai mica, de sunet nu mai spun, asa ca in final le redau si de pe laptop si aia e.
Ma mir ca nu au aparut pana acum niste programele de "ametit" protectiile astea.
Era unul pentru jocurile de la consola Wii, dupa download, intra in fisier si modifica atat zona cat si protectia, rezultand un joc curat curat, numai bun de rulat.
Un simplu "click" si se rezolva problema.
A fost o chestie de conjunctura, ca acum am atat Xbox One cat si PS4 si amandoua sunt nemodate si nici prin gand nu le-as moda.
Avantajele online, jocurile free, precum si update-urile la jocuri, conteaza mult mai mult.
Eu zic ca e chestie de timp si pt filme, doar ca e prea liniste, ...pare ca inca nu se misca nimic. Posted Image

Edited by Gabryel, 16 April 2017 - 12:12.


#41
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005

View Posteiffel, on 13 aprilie 2017 - 12:51, said:

Deocamdata singurul 4k de la noi de pe piata este asta - http://www.emag.ro/b...k/pd/D0ZNG2BBM/
Mai e disponibil OPPO UDP-203 tot la emag.

Edited by gac, 17 April 2017 - 12:54.


#42
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
OPPO, firma tare, nimic de zis, dar de la 1850 lei (Sony), la 3.800 lei, diferenta e considerabila.
Mai ales ca ofera aceleasi facilitati. (Poate doar sa foloseasca alti algoritmi la decodari dar, ... tot pe acolo bat.)
Preturile incep sa mai scada, ca si tehnologiile astea, nu mai sunt atat de "spatiale".:)
Le-a mai trecut din... "noutate"...

#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,dar OPPO sunt deja din alta liga ,atat dpdv al calitatii fizice a constructiei si a componentelor folosite ,cat si a performantelor. Pe partea de audio raman imbatabili la BD Playere. A nu se uita ca au modele si cu iesiri balansate.

#44
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Corect...
Eu joc in Liga Amatorilor, o recunosc si e mai bine asa... :)
Doar pt filme, deci o folosire acazionala, ...e prea mult. Dar asa vad eu lucrurile, asta nu inseamna ca e si corect.
La ce incaperi avem in general, nu cred ca nu te poti bucura 100% din ce pot sculele din zona profi. Ar cam trebui construite incaperile in jurul lor.  :D
In fine, iti dai seama, am alocat si un buget pe care nu vreau sa-l depasesc in cazul asta.
Daca te potrivesti, cu cat citesti mai mult, cu cat te interesezi, inchei fiecare zi cu alt model in minte, cu alti 1000 -2000 lei alocati in plus. :)
Am mai patit asta si nu o data...

#45
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Momentan nu sunt prea multe modele pe piata si sunt la prima generatie, daca nu este foc mai bine astepti mai ales ca nu prea ai mare lucru de redat in 4k.
Poti configura PC-ul pentru fisiere 4k si orice altceva, nu discuri, temporar, pana se clarifica treaba cu DV si se rezolva problemele de citire de care sufera inclusiv Panasonic UB900.
Samsung are Cinavia activa pe toate sursele Sony nu avea pe USB dar la asta nou nu se stie.

#46
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
O sa mai analizez, da...
Deocamdata, ma enerveaza, dar nici nu am timp sa stau pe capul Receiver-ului, ca in setarile audio nu vad optiunea Atmos sau DTS-X (cum mai vad la unii pe Youtube), desi am facut ultimul update.
Ori nu am boxele in configuratie Atmos, ori ar trebui sa setez receiver-ul pe configuratia respectiva, ori ca nu are ca sursa ceva Atmos,...deocamdata nu stiu cauza.
Are Dolby Surround, DTS Neural X, etc, dar Atmos sau DTS-X nu apare in optiuni. Inca suntem la nivelul de cunoastere reciproca. Poate in zilele ce urmeaza o sa aprofunsez.
De asta si vreau sa am si ceva nativ care sa redea in Atmos, pentru ca orice blu-ray, are inregistrat ca siguranta un fisier audio Dolby (sau ceva de genul, mai simplu), ca discul sa poata fi redat pe player-ele mai vechi.
Am discuri Atmos, dar playerul actual (care nu are nici USB) nu poate reda asa ceva, asa ca la receiver nu ajunge mare lucru.

#47
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru a avea Atmos si DTS-X sunt necesare 2 conditii sa instalezi si configurezi sistemul de incinte 7.1 dupa cum scrie in manual, pentru a putea reda asa ceva si apoi sa trimita sursa streamul care va fi recunoscut si decodat.
Dupa cum scriam pana si un Egreat R6S trimite un astfel de stream din orice fisier care contine astfel de sunet.
Nu este o optiune selectabila din receiver, intra automat, eventual poti selecta coloana sonora de la materialul sursa, din player, daca exista in mai multe formate.
Atentie ca unele playere BD printre care si Sony nu redau sunetul de inalta rezolutie (Dolby TrueHD, DTS-MA, Atmos, DTS-X) de la fisiere pe USB doar de la disc optic.

#48
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2005

View PostGabryel, on 18 aprilie 2017 - 12:54, said:

Ori nu am boxele in configuratie Atmos, ori ar trebui sa setez receiver-ul pe configuratia respectiva, ori ca nu are ca sursa ceva Atmos,...deocamdata nu stiu cauza. Are Dolby Surround, DTS Neural X, etc, dar Atmos sau DTS-X nu apare in optiuni.

DTS:X si Atmos n-o sa-ti apara in veac cu 5.1. Cum a scris si FC72, trebuie minim 7.1 si in plus trebuie sa aloci doua boxe dintre ele pentru Front Height/Top Front/Top Middle/Front Dolby (una din variantele astea) in meniul Zone 2 sau Amp Assign (nu mai stiu sigur). Atunci cand te joci in optiunile de configurare a celor 2 boxe suplimentare, iti si apare jos ca DTS:X si Atmos sunt selectabile sau nu in respectiva configuratie. Am un receiver cu meniu practic similar cu al tau (X1300W) si pana nu am adaugat 2 boxe peste 5.1-ul initial si nu le-am configurat in Zone 2 ca Front Height nu am vazut Atmos si DTS:X activ.
Simple as that.

Edited by korbus, 18 April 2017 - 14:55.


#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Mai nou poti folosi direct PC-ul cu Windows 10 ca sa redai Atmos:
Attached File  Untitled-2.png   474.7K   37 downloads

In Ultima versiune -Creators Update in Sounds - la placa ta de sunet mergi la tabul Spatial Sound si selectezi Dolby Atmos for Headphones. Te va duce in Store sa instalezi o aplicatie Dolby Atmos. Ulterior la configurarea ei poti selecta sa redai si prin receiver, pe mufa HDMI.

#50
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Daca folosesti PC-ul trebuie sa configurezi din softwarele de redare, exemplu playerul MPC-HC la audio bitstream si vei avea Atmos catre receiver nealterat la o calitate foarte buna pe iesirea HDMI.

#51
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Da, deci e clar, e asa cum credeam...
O iau step by step, intai cu player-ul, apoi o sa iau boxele necesare.

#52
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
O comparatie relativ nou aparuta...
Nu stiu cat e de subiectiva sau obiectiva, dar deocamdata asta e tot ce putem face ca sa aflam mai multe detalii despre player-ele astea...
Intre UP970 LG vs UBP X800 Sony & K-8500 Samsung,
doar intre LG UP970 vs SONY UBP-X800.
si inca una intre Sony UBP X800 vs Microsoft Xbox One S.

Pentru cei care nu au timp/rabdare sa urmareasca,...castigatorul e Sony. Dupa parerea "autorului"...

Edited by Gabryel, 21 April 2017 - 15:46.


#53
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Dupa cum intuiam si recomandam, Sony imi pare cel mai echilibrat, pe nevazute daca trebuie sa il alegi acum.

#54
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Pai o sa-l iau, dar astept luna lui Mai, ca deocamdata e liniste.
Data aproximativa a comercializarii, o stiu de la cineva de la AVStore.
Am intrebat si la Sony, direct, dar ca de fiecare data, "dorm in papuci". N-au nicio treaba, sunt relaxati total, nu raspund la nicio solicitare, iar asta e treaba veche, pentru ca nu e prima data cand sper la o informatie de la ei si...nimic.
Se pare ca sunt doar niste hamali, care distribuie in tara produsele.
M-am gandit serios zilele astea, daca sa-l iau de pe ebay, desi nu aveam niciun avantaj, doar ca nu le mai faceam vanzare "muților" de la Sony Romania. Nu m-ar mira, la cat sunt de "energici", sa aduca player-e de astea abia prin iunie...
Bine ca le cumpar aparatura, dar presimt ca player-ul e ultimul gadget. Si nu o spun neaparat ca o razbunare (pentru ca nu baga in seama consumatorii, mai ales ca eu figurez la ei cu vreo 5 aparate inregistrate, desi detin mai multe), ci doar ma uit la oferta pietei si acum avem mai multe variante in a alege ceva.
Inca suntem o tara bananiera, daca nici in luna asta, Sony nu a alocat un lot, cat de mic, pentru Romania, desi lansarea a fost de ceva timp. Sunt convins ca prin Croatia, Cehia, deja sunt si SIGUR nu fac aia vanzari anuale ca-n Romania. Nu mai spun de lipsa manualelor si a meniurilor in limba romana, dar in bulgara, in slovena, etc, sunt nelipsite de la orice aparat. Suntem niste jalnici...
Daca mai e valabila si faza cu acea calitate indoielnica a produselor pentru piata estica a UE, (pentru orice eventualitate) chiar imi pare bine ca am luat Denon-ul din UK. :)
Asteptam..."si asta ne ocupa tot timpul".
(Daca dupa prima saptamana din Mai nu apare, il iau din "afara".)

Edited by Gabryel, 25 April 2017 - 02:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate