Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitionare blu ray player

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostAdrian01, on 08 mai 2016 - 14:33, said:

In legatura cu transportul digital sunt diferente zic eu, playerele ieftine nu au decodare HD, pe cand de la o anumita suma au True HD si Dts HD intern."
Decodarea propriuzisa o face DAC-ul(din player sau receiver). Intr-adevar formatele mentionate nu pot fi transmise decat prin HDMI (peste 1.4). Nu inteleg existenta unui al doilea port pt. audio in conditiile in care HDMI 2.0 are largime de banda arhisuficienta pt orice tip de sunet si oricate canale.
Problema ce apare e aceiasi ca si la formatele stereo hirez. De ex. wav sau flac 24/96. Echipamentel ce ni le permitem noi nu fac diferente intre 16/44,1 si 24/96. Se pot face nenumarate blind test-uri chiar cu echipamente scumpe si rezultatele vor fi in aceasta directie.
La fel si la acele formate hirez multicanal. Nu stiu ce diferente sesizabile vor fi intre DTS obisnuit si DTS Master Audio HD ,poate doar un mic castig in dinamica(perceput).

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca vrei calitate audio nu utilizezi DTS , TruHD & similarele - care exista in toate Blu-Ray playerele ( unele - in special cele cu HD lipsesc la DVD Playere ) - sunt comune ptr discurile Blu Ray. Folosesti doar PCM ( LPCM ) Stereo - ai semnaul audio neprelucrat digital ptr surround. Toate discurile Blu-Ray cu concerte de muzica au coloana audio LPCM 48kHz ca default - tocmai din cauza asta.

La formatele stereo hi-res nu prea ai ce diferente sa auzi - doar sa masori. Influenta e la SNR si dinamica. Nu cred ca poti sa discerni un 10dB in plus sau in minus.

#21
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Aveti dreptate intr un anumit sens ca acele teste sunt facute cu aparate de masura  si alta este urechea umana. Dar daca ar fi si asa inseamna ca aceia ce scriu articole sunt cam fictiune, sau pur si simplu fac publicitate produselor. Posted Image , nu mai zic diferenta de pret . Am filmul Transormers 4 pe blu ray si dvd, nu mai zic ca blu ray suporta mai multe canale dar si noile codecuri (atmos,dts x) dar la mine cand am facut o comparatie pe blu ray calitatea era mai buna, sunet mai clar ,precis si mai dinamic.
Nu sunt adeptul muzici live, chiar daca e "trasa" chiar pe blu ray. Am ascultat dvd uri format DD 5.1 si in surround aud doar aplauze sau cateva mici efecte ce mai scapa , deci nul . Sunt curios ce aduce in plus blu ray pure audio, cu toate ca sunt putine la vanzare si costa destul de mult

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu m-am referit strict ptr muzica.In primul post ai zis ca il vrei si pe post de CD Player sau media Player. CD Player-ul e stereo.
In plus si edigee se refera la formatele stereo hi-res si lui i-am raspuns in principal.

Daca te referi la 5.1 in filme, clar TruHD e mai bun decat ce e pe DVD-uri - un Dolby 5.1 sau DTS obisnuit. care se aseamana mai mult cu MP3 - nu sunt lossless.

#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Principalul avantaj la un player BD de calitate este ca poate citi orice disc de la CD la SACD si DVD-A si poate oferi un stream bun pentru DAC indiferent ca vorbim de PCM sau RAW bitstream.
Din experienta este diferenta mai mare intre playere noname si unele bune de firma, la calitatea sunetul,  decat diferenta intre formate DTS versus DTS-MA.
Existenta  2 HDMI separate pentru sunet si imagine are doua mari avantaje, permite separatia sunetului pentru interferente mai mici si transmiterea catre un device audio, imaginea mergand direct pe alt HDMI in deviceul de afisare.
Alt avantaj este ca daca se utilizeaza receiver mai vechi, acela nu poate face pass-trough la 3D si trebuie conectat direct fara sa treaca prin receiver.
Trecerea unui semnal audio/video prin receiver si mai departe catre un device de afisare scade calitatea si audio si video.Orice pass-trough nu este 100% fara influenta.Eu nu am gasit receiverul care sa lase exact aceesi imagine la iesire, toate fac ceva, nu sunt doar contacte, trec prin chipuri care influenteaza cumva semnalul video.
Cand nu aveam player cu 2 HDMI preferam sa conectez HDMI la proiector si coaxial la receiver, putem pierde HD-Audio pentru a avea imaginea nealterata.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
O posibila problema - ptr ca ai zis de formate - unele playere nu citesc CD- Audio. Sau chiar nu citesc deloc CD-uri.
SACD si DVD-A - sunt foarte putine si doar modelele noi si scumpe.

Trebuie verificat inainte de achizitionare ce formate suporta si eventual pe ce intrari ( Disc, USB, SD card ). De ex playerul meu citeste fisiere flac de pe CD/DVD si USB dar nu si de pe SD.

#25
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Poate nu m am exprimat cum trebuie, da vreau player bd nu numai pentru filme, dar si pentru muzica indiferent pe ce suport este, chiar daca formatele hi rez le pot citi cu receiver ul dar poate se vor auzi mai bine pe un player dedicat.
FC72 este tot ceea ce trebuia sa aud, fix la obiect, multumesc pentru sfaturi si tuturor pentru sprijin, cred ca o sa ma orientez spre un Pioneer ca acestea sunt cele mai complete in formate si foarte laudate pe audio. Acum mai ramane sa vad ce buget pot aloca maxim �� ( ca sa nu mai zic ca pentru "ea" 636 si rz900 se aude la fel si celebrul repros "ce ti trebuie mai mult de atat!" ��)
O zi buna !

#26
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Setate pe flux de date, cam toate BD playerele se descurcă decent pe partea audio. Dar să nu-l lași să facă el procesarea, că e jale! Lasă procesarea sunetului în seama sistemului audio.

#27
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Apropo de ce scriam :
"Panasonic actually recommend using the main HDMI output for video and the secondary HDMI output for sound in order to improve the overall audio fidelity."
Este vorba de noul player Panasonic 4k: https://www.avforums...er-review.12538

#28
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcutinastefan, on 09 mai 2016 - 13:08, said:

Setate pe flux de date, cam toate BD playerele se descurcă decent pe partea audio. Dar să nu-l lași să facă el procesarea, că e jale! Lasă procesarea sunetului în seama sistemului audio.
Samsung BD-F7500 nu e un player ieftin. Este incapabil sa redea un CD audio standard. Se poticneste la fiecare cateva secunde. Generalizarile nu-s bune aproape niciodata.

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Plus ca multe DVD playere si BD playere au un mod foarte ciudat de a aborda CD-urile audio. Se opresc pe fiecare pauza si se "focuseaza" laserul mereu piesa cu piesa . Dureaza vreo doau secunde pauza ce o face aparatul. E o tampenie cand asculti un material fara pauze sonore ,de exemplu o inregistrare live sau un disc ca The Wall(Pink Floyd)

Edited by edigee, 11 May 2016 - 00:10.


#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asa mai exista o problema - sunetul e optimizat ptr filme - basii merg foarte jos si sunt accentuati.

#31
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Salut.
Sunt si eu in cautarea unui nou player.
Sunt cateva care trebuie sa apara in perioada imediat urmatoare si inca le studiez, caut materiale, atat cat sunt scoase de producatori si unele review-uri.
Initial am pus ochii pe Sony UBP-X800, dar trebuie sa apara si unul de la LG, UP970, precum si unul de la Panasonic, DMP-UB400EB.
M-ar interesa sa fie compatibile Atmos si DTS-X, precum si Dolby Vision.
Sony spune ca in functie de piata, O SA VADA daca implementeaza Dolby Vision, printr-un upgrade de firmware. LG in schimb, a comunicat ca il implementeaza sigur.
Ca si review-uri, pe "WHAT HI-FI?" ar fi :
Sony UBP-X800  (sau de pe AVFORUMS) (apare in RO la sfarsitul lunii)
LG UP970 (apare anul acesta, dar nu se stie inca data)
Panasonic DMP-UB400  (sau de pe AVFORUMS)

La o prima impresie, nu stiu, dar parca as inclina spre spre Sony (care, din ce se pare, o sa fie si cel mai accesibil ca pret) sau LG, dar va cer parerea, ca poate imi scapa unele amanunte.
Playerul il atasez la un Receiver AV, DENON AVR-X3300W, cu un sistem 5.1, ... deocamdata (totul e inca in "constructie"). Posted Image

Multumesc mult.

Edited by Gabryel, 12 April 2017 - 13:00.


#32
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Nu cred ca a vazut cineva pe aici playerele alea ca despre testat nici nu poate fi vorba.
Doar asa ca impresie fara a avea pretentii de acuratete si eu as merge pe Sony, din experienta au avut mereu playere ok, silentioase, fiabile, calitate audio/video buna, suport extins diverse formate si acces net complet Netflix, etc.

#33
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Da da, stiu ca sunt inca "virtuale" (pe la noi, cel putin), dar asa cum ai raspuns si tu, accesez acum la cunostintele generale si experiente acumulate pana in prezent.
Stiu ca sunt forumusti mai aprofundati decat mine si asta conteaza.
In formatele video si audio, decodari,...nu sunt la curent, ce e bine de luat in considerare, acum si pentru viitor.
Da, acum doar din specificatiile de pe hartie.

Despre aparitii, Sony a aparut deja se pare in America, am vazut ceva "despachetari" pe Youtube si in ceea ce il priveste pe LG.
Unii ating niste chestii mai tehnice, care intereseaza, cei mai multi, nu.
Chiar si vizual, Sony sta mai bine, dar faza cu ambiguitatea in ceea ce priveste Dolby Vision, face ca multi sa se mai gandeasca atunci cand cauta sa achizitioneze.
Din ce am mai gasit, cert e ca mai toti o sa implementeze DV dupa lansare, prin uprade de firmware, chiar si in cazul LG, desi il anunta ca fiind sigur.
Ca detinator de o linie Sony, as spune ca fiind multumit, doar numai din acest aspect as putea spune ca as prefera tot Sony, dar acum sunt multi concurenti puternici pe piata si pot face alegeri gresite.
Asadar, orice parere e binevenita.
Multumesc.

Eu am acum tot un Sony BDP-S300, de care am fost multumit, desi nici nu prea l-am folosit si poate ca nici cu/pe ce.
Un minus a avut de prima data, dar totul atunci era la inceput cand l-am cumparat si nu puteam face comparatii, timpul exagerat de mare de incarcare a unui blu disc.
Parca si-ar incarca un buffer. Iar acum, ca nici 3D nu este, nici nu mai este in val cu formatele audio, deci, EJECT, desi nu are multe ore de functionare.
Ba chiar f. putine, ceea ce ma face sa-mi para rau, mai ales ca a costat atunci vreo 1.700 lei, deci mult mai mult ca astea pe care le vizez acum, raportat la valoarea monetara.

Edited by Gabryel, 12 April 2017 - 15:20.


#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Deocamdata singurul 4k de la noi de pe piata este asta - http://www.emag.ro/b...k/pd/D0ZNG2BBM/

Review-urile au fost foarte bune cand a aparut, dar posibil si ptr ca singurul concurrent era in Samsung pe care il batea din toate privintele.

Eu am un Panasonic de vreo 3 ani - evident doar FullHD 3D, dar sunt multumit - pe sunet in banii lui nu gaseam nimic pe piata, iar la procesarea imaginii la fel - e printre cele mai bune.

Legat de LG, am avut primul meu Blu-ray, marca asta . A mers perfect 2 ani si o saptamana dupa care a murit mecanica. Destul de ciudat dar si unitatile LG de PC care le-am avut au murit toate, chiar si inainte sa iasa din garantie, fara sa scriu mare lucru cu ele - una doar duap o saptamana.

imaginea si sunetul, comparate cu Panasonicul care I-a urmat - nici nu exista comparative. Panasonicul il spulbera peste tot. Doar la meniuri era mai bine gandit LG-ul - mai simplu si avea setari legate de subtitrari care Panasonicul nu le are sau nu le memoreaza la fel.

Nu as lua LG.

#35
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Intradevar Panasonic este foarte bun pe imagine poate cel mai bun, procesarea video mai ales pe chroma este uimitoare.Partea slaba este cu suportul formatelor fisierelor audio/video de pe USB.

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu n-am sesizat probleme pe USB la fisiere. Ce-i drept, tot ce am le fac mkv-uri, dar fara converzie - doar "impachetare" in container.
In schimb imi reda mai multe formate audio decat TV-ul Samsung. La audio AAC pe TV se aude groaznic, daca se aude ceva, pe Panasonic se aude prefect.

Ce nu poate reda pe audio sunt formatele specifice ptr 4k - gen E-AC3. E normal - nu existau acu cativa ani, standardul Blu-Ray 4k e aparut abia vara trecuta si primele discuri au iesit in toamna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate