Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Achizitionare blu ray player

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Salut ,
  Vreau sa cumpar un blu ray player care sa fie cat mai bun pe partea audio (adica sa l pot folosi si ca CD player sau media player ) . O sa fie conectat la un receiver Onkyo rz900, bugetul : maxim 600€. Intre un pioneer bdp 180 si un lx58 sunt diferente majore pe prtea de sunet? Am citit despre anumite blu ray playere ca pot avea  si control de volum , adica pot fi folosite ca si preamplificatoare cum ar fi Cambridge Audio 752BD, aceasta functie imbunatateste ceva in configuratia mea?
  Un player BD de care am citit ca ar avea pretentii audiofile este Panasonic dmp bdt700 si este si la un pret rezonabil, un sfat?? .  Multumesc
PS : Imi cer scuze ca am mai postat aceasta intrebare in alta parte, in aria "video", intr un topic deja existent, dar fara raspuns.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Foarte bune pe audio sunt OPPO - da trebuie sa mai pui ceva:
http://www.emag.ro/d.../c?tree_ref=218
https://www.avstore....CFYZuGwodUvoAUA

Da, Panasonic sunt destul de bune pe audio - mult peste Samsung, LG sau altele.

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Si ultimile Sony sunt bunisoare pe partea de audio. Interesant e ca la mai multe marci de BD playere la ultimile serii se incearca reintroducerea SACD-ului .Adica fisiere digitale DSD. Asa ca modelele mai noi citesc si acest format ,pt. cine e interesat.
+1 pentru cele de la Oppo pe partea de audio ,dar si "+1" pt. cat costa.
Edit: La bugetul tau te poti baga la un Oppo BDP 103. Vad e cam 500$. La noi preturile alea sunt absolut nesimtite. Incearca sa-l iei direct din State

Edited by edigee, 07 May 2016 - 15:24.


#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Cand mi-am luat BD-Player una din cerinte a fost calitatea sunetului satul fiind de media-playere chinezesti care sunau oribil.Atentie ca ma refer sa calitatea streamului digital furnizat unui DAC pe coaxial sau receiver multicanal pe HDMI.
Dupa multe teste si incercari m-am oprit la Pioneer BDP-450, sansa a fost ca l-am avut 2 saptamani acasa in teste de la un cunoscut(nu exista in magazine la momentul ala), avand astfel posibilitatetea sa il compar side-by-side cu altele.
Chiar si dupa asta cand am avut alte playere le-am conectat spre comparatie.
Pioneer a fost intotdeuna ceva mai bun, sunetul este crisp, dinamic si detaliat, la alte playere se pot sesiza limitari, Sony de exemplu este mai moale, fara detaliu ala, Panasonic este solid, plin dar ii lipseste atacul, suna curat dar monoton.Playerele de categorie B gen Samsung suna mai nefocusat, mai nedefinit si incoerent iar chestiile no-name sunt congestionate, compresate, amestecate, metalice.Denon am ascultat si era ceva mai bun decat Pioneer, avea o clasa mai sus rafinamentul si precizia dar si pret dublu.
Totusi Pioneer a iesit castigator pentru ca reda toate formatele audio SACD, DVD-A, FLAC de pe discuri optice, pe linga foarte multe formate video dupa USB ceea ce nu gaseam la altele.Criteriu asta video a fost primordial, partea audio a fost doar o confirmare a calitatii.

#5
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ar fi interesanta o opinie din partea lui Picard, mai ales ca el, la un moment dat, a optat pentru BDP Cambridge Audio si nu pentru Oppo ! Sper sa nu fac vreo confuzie...

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Ar fi, desi unele Cambridge Audio din cate stiu sunt Oppo.

View PostFC72, on 07 mai 2016 - 15:22, said:

Pioneer a fost intotdeuna ceva mai bun, sunetul este crisp, dinamic si detaliat, la alte playere se pot sesiza limitari, Sony de exemplu este mai moale, fara detaliu ala, Panasonic este solid, plin dar ii lipseste atacul, suna curat dar monoton.Playerele de categorie B gen Samsung suna mai nefocusat, mai nedefinit si incoerent iar chestiile no-name sunt congestionate, compresate, amestecate, metalice.Denon am ascultat si era ceva mai bun decat Pioneer, avea o clasa mai sus rafinamentul si precizia dar si pret dublu.
Totusi Pioneer a iesit castigator pentru ca reda toate formatele audio SACD, DVD-A, FLAC de pe discuri optice, pe linga foarte multe formate video dupa USB ceea ce nu gaseam la altele.Criteriu asta video a fost primordial, partea audio a fost doar o confirmare a calitatii.

Acum ar mai trebui spus ca si aici depinde si de modelele testate, ptr ca un Top de gama de la o firma va suna mult peste un entry-level de la alta.
Eu am avut LG - slab din toate punctele de vedere  - a si crapat la 2 zile dupa expirarea garantiei, dar asta a fost demult - chiar LG fiind a costat enorm atunci - nu prea gaseai optiuni decente ca pret pe vremea aia.
Acum am Panasonic. Si asta e cam vechi deja - a iesit demult din garantie, dar a fost primul model cu DAC Hi-Fi de top pe el. Inca suna exceptional, dar e un pic cam complicat de configurat - meniuri stufoase si setari in diferite locuri. Da, pare ca ii lipseste atacul daca nu debifezi Night Surround din setari - la mine era bifat ca default. La fel si sunetul nu era default pe PCM. Si imaginea e destul de impresionanta comparativ cu fostul LG.
Pioneer nu m-a impresionat - dar n-am ascultat modele de top.

View Postedigee, on 07 mai 2016 - 15:20, said:

Interesant e ca la mai multe marci de BD playere la ultimile serii se incearca reintroducerea SACD-ului .Adica fisiere digitale DSD. Asa ca modelele mai noi citesc si acest format ,pt. cine e interesat.

E normal - afara se vind destul de bine SACD-urile. In Germania si Anglia cel putin partea dedicata lor in magazine e cam cat aria de CD + DVD de prin Altex/ MediaGalaxy. la noi - le-am pomenit ca sunt sigurele care mai au ceva raioane ptr asa ceva.

#7
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005

View Posteiffel, on 07 mai 2016 - 16:34, said:

....unele Cambridge Audio din cate stiu sunt Oppo.

Nu e chiar asa.

Playerele universale Cambridge Audio (CA) si cele de la Oppo au in comun aceleasi kituri OEM/chipsets Mediatek, de unde vine si asemanarea intre ele.

Mai ales pe partea audio apar diferente notabile, cum ar fi de exemplu DAC-urile, Wolfson WM8740 la CA si respectiv ESS Sabre32 Reference la Oppo.

Sunt posesor de CA 751BD si inainte de a-l achizitiona am cautat sa aflu cat mai multe informatii posibile despre playerele CA si Oppo.

Edited by gac, 07 May 2016 - 17:38.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Pai am zis "unele".

Vazusem acum vreo 2 ani un review si in momentul in care era demontat avea pana si carcasa de OPPO in interiorul carcasei de CA. Din pacate de-acum 2 ani nu mai tin minte modelul. Dar mi-a sarit in ochi - ca si celui care realizase review-ul.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008

View Posteiffel, on 07 mai 2016 - 18:18, said:

Pai am zis "unele".

Vazusem acum vreo 2 ani un review si in momentul in care era demontat avea pana si carcasa de OPPO in interiorul carcasei de CA. Din pacate de-acum 2 ani nu mai tin minte modelul. Dar mi-a sarit in ochi - ca si celui care realizase review-ul.
Poate te refereai la Lexicon ,care sunt(erau) identice ,dar costa mult mai mult.
https://www.audiohol...xicon-outside-1

Edited by edigee, 07 May 2016 - 20:48.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Mda, e posibil, parca asta e articolul citit atunci - cat mai imi pot aduce aminte.

#11
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Am citit in plus si prin review uri din reviste de specialitate si forumuri din strainatate si  mi am cam facut o idee. Oppo este foarte scump si pentru calitati pe partea de sunet trebuie mers la varf , Cambridge Audio este la baza tot un oppo cum zicea un coleg mai sus, dar partea audio este total refacuta, dar si acesta e foarte scump(1200€).  Pioneer ul este foarte laudat mai ales lx58 sau lx88 sau acest Panasonic dmp bdt700 care rivalizeaza cu oppo pe partea audio la un pret mult mai mic.
Sa cumpar din America in niciun caz, chiar daca e mult mai ieftin daca e vreo problema tehnica unde l trimit? In tara vad ca mai mai exista pe piata bdp 450, dar aici nu mai exista la vanzare( Franta) , doar bdp 100 ,bdp 180 sau lx58 sau lx88.  Care sa fie succesorul lui 450?
Deci mai mult ca sigur o sa raman pe Pioneer sau Panasonic... Multumesc pentru raspunsuri si poate mai veniti cu o parere ...

#12
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Iti recomand un player simplu + un amplificator cu DAC incorporat....daca vrei audio !

#13
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Stiu asta, dar am cautat cel mai bun compromis. De rz900 sunt foarte multumit cum presteaza pe stereo, nu mai zic home cinema...  Singurul lucru care mi lipseste este un blu ray player mai de calitate, am avut un lg, pe iesirea analogica RCA era imposibil sa ascult o melodie intreaga sunetuldevenea imediat obositor ( distorsiuni , habar nu am ce avea) . Acest Pioneer bdp 180 nu este cumva succesorul lui 450? Ca pe acesta din urma nu l mai gasesc la vanzare cum am scris mai sus.

#14
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 01.07.2006
Cred ca-i succesorul lui BDP 160, care a urmat lui 150 - pe care-l folosesc cu succes de vreo 4 ani. Atunci am dat pe el 750 lei, deci la pret se incadreaza. La 1000 lei cat costa BDP 180 e prea ieftin ca sa fie succesorul lui 450.

#15
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Dar de ce foloseai acel LG pe iesirea analogica, Adrian ?!
Avand in vedere pretul receiverului tau, banuiesc ca e ceva si de capul DAC-ului integrat, prin urmare, de ce nu foloseai o iesire digitala din acel LG, acesta ramanand doar cu rolul de transport ?

Ba chiar, sa iei aminte la treaba asta, ca daca iei un BDP de 1000Euro si legi digital receiver-ul la el, tot doar rol de transport va indeplini, decodarea facand-o receiver-ul.

Dat fiind ca tu ai pomenit, si chiar repetat, ca te intereseaza sunetul, eu iti sugerez sa iei in vedere doar un DAC standalone la care sa legi analogic receiver-ul, fiindca un DAC la un pret in bugetul tau, va bate la fund un BDP in acelasi buget.

Apropo, pana acum ce-ai folosit ca sursa ?

#16
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Atunci aveam onkyo 636 :) ... Acum am o unitate hp cu placa de sunet asus xonar dx. mai ascult muzica de pe deezer (am un cont la ei) , mai descarc muzica sau filme, sau le vad online pe Kodi, dar mai am si dvd uri, discuri blu ray, cd uri audio si de asta vreau o unitate optica. Receiver ul are un dac destul de bun, mult mai muzical fata de vechiul 636, nu mai zic imbunatatirile pe partea de bas. Fisierele hi rez le pot citi direct cu receiver ul de pe un stick sau hdd extern si se aud foarte bine. Cum nu mai am lg ul, normal ca vreau si un player blu ray. Posted Image
   Si daca tot iau un blu ray vreau si o iesire analogica buna ... pe cat se poate limitat fiind de buget .

#17
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
In legatura cu transportul digital sunt diferente zic eu, playerele ieftine nu au decodare HD, pe cand de la o anumita suma au True HD si Dts HD intern, ma gandesc si la componentele folosite pentru acest "transport", doua iesiri hdmi (una pentru video si alta pentru audio) nu stiu cat ajuta treaba asta, dar asa citesc pe aici noutatile :)
  http://www.hdfever.f...oneer-bdp-lx58/
Un mic fragment din testul unui Lx58 :

"Audio numérique : qualité du transfert et réglages
Mais, avant d’aborder la qualité du circuit analogique, je tenais tout de même à signaler l’excellente qualité audio via HDMI de ce lecteur. Les OPPO n’étaient pas mauvais de ce côté là, mais l’audio numérique manquait un peu de dynamique et de niveau en sortie. Le Pioneer offre un transfert numérique de très bonne qualité, dynamique, avec un très bon niveau en sortie et une image sonore très nuancée et parfaitement intelligible. Le tout sans même utiliser la technologie PQLS qui permet de réduire le jitter du flux numérique, mais qui nécessite un amplificateur compatible PQLS."

#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
LX 58 este un fel de BDP450 cu DAC intern si modulele interne ecranate, adica mai ingrijit construit, chiar si vizual arata ca 450.
Modelul 180 este cel entry level fara pretentii doar ieftin.
Toate diferentele amintite de mine sunt doar in mod digital adica playerul pe post de transport, 450 neavand nici o iesire analogica.Nu exista inlocuitor, este ultimul player BD de top (exceptand seria LX) facut de Pioneer si posibil sa nu mai produca vreodata asa ceva mai ales ca au fost preluati de Onkyo.
Momentan inca utilizeaza numele dar in cativa ani va dispare ca brand home-cinema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate