Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

miniSUV sau berlina/compacta/break; 2x4 sau 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View Postgeorge90, on 10 mai 2016 - 12:59, said:

.......

Subaruuuu XV! Din ce mai citeam  ar fi cele mai japoneze dintre japoneze. Poate merita sa fac o excursie la nemti...

Pai nu trebuie sa mergi neaparat pana la nemti !
Iaca un Subaru XV diesel si la SMT !
Mai are garantie inca (aproape) un an.

Si da, in acest moment, Subaru sunt singurii "japonezi" ce-si produc masinile doar in Japonia ( bine, asta daca nu punem la socoteala fabrica din Indiana USA care oricum produce doar pentru piata nord-americana).

Edited by marr, 10 May 2016 - 16:16.


#38
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
la 16 mii gasesti masini serioase ca Tiguan sau X1, nu merita atatia bani un SUV Subaru din 2012

#39
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Nu te mai faci bine :); un SUV Subaru ca sa ma exprim ca tine, e de preferat oricand "glumelor" ale de Tiguan and shit...bre mithul masinilor nemtesti s-a dus draq de mult, mai treziti-va si voi :)

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdorinpopa, on 09 mai 2016 - 19:35, said:

Da, dar totuși nu suntem in 2005, să mai credem că automatele sunt nașpa.
Unii inca prefera manualele. Pur simplu le vine usor sa exploateze ceea ce ofera in plus in situatii dificile. Altora le vine greu.
In alta ordine de idei pe drumuri de pamant prefer automata. La fel si iarna la drum lung dar pe zapada mare la viteze mici m-am convins ca automata e useless. Vb de 4wd. Nu stiu pt ce isi iau altii 4wd dar mie doar in sit asta, ultima, mi-a trebuit si acolo automata a incurcat.
Are avantaje si dezavantaje si asta in conditiile in care mai dai in plus 10% din pretul masinii pe ea in cazul Vitarei.

Edited by underb, 10 May 2016 - 22:23.


#41
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Deci, cauți scuze ca să îți iei manuală. E ok, nu ești singur, sunt o căruța ca tine, care vor "să simtă mașina", fie ea Aveo sau Vitara. O să simți mașina de 120cp foarte bine, ce să zic.

#42
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View Postdorinpopa, on 11 mai 2016 - 05:09, said:

Deci, cauți scuze ca să îți iei manuală. E ok, nu ești singur, sunt o căruța ca tine, care vor "să simtă mașina",....

Si ce te doare pe tine ?
Fiecare da banii pe ce-i place si crede ca-i satisface nevoile.
Nu te poti c@c@ in gustul omului ! :)

#43
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Nu mă doare, dar îi doresc binele omului :)

#44
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View Postdorinpopa, on 11 mai 2016 - 09:15, said:

.... îi doresc binele omului Posted Image

Da' stii cum e: binele nu se face cu forta ! Posted Image

#45
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdorinpopa, on 11 mai 2016 - 05:09, said:

Deci, cauți scuze ca să îți iei manuală. E ok, nu ești singur, sunt o căruța ca tine, care vor "să simtă mașina", fie ea Aveo sau Vitara. O să simți mașina de 120cp foarte bine, ce să zic.
Eu zic sa recitesti ce am scris si sa-ti dai mai putin ochii peste cap.
Sunt 3 situatii distincte in care o prefer clar pe una sau pe cealalta. In rest mi-e indiferent, in nici un caz nu am zis ca prefer manuala ca sa simt masina sau altceva si atata timp cat cele doua cutii nu costa la fel, pt mine e destul de simplu de ales.
Ca tu preferi automata indiferent de situatie e problema ta si ar trebui sa-ti asumi chestia asta, nu sa te simti lezat de faptul ca am spus ca unora le vine usor sa foloseasca micile avantaje ale manualei in anumite situatii iar altora le vine greu.

Cum am zis, cel mai mult ma enerveaza manuala cand trebuie sa merg f incet prin hartoape pe perioade relativ lungi si cel mai mult automata in zapada mare la viteza mica (dar probabil ca tu ramai impotmolit oricum) si consider ca ajuta intr-o oarecare masura la drum lung iarna.

Edited by underb, 11 May 2016 - 12:11.


#46
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

View Postunderb, on 11 mai 2016 - 12:09, said:

Cum am zis, cel mai mult ma enerveaza manuala cand trebuie sa merg f incet prin hartoape pe perioade relativ lungi si cel mai mult automata in zapada mare la viteza mica (dar probabil ca tu ramai impotmolit oricum) si consider ca ajuta intr-o oarecare masura la drum lung iarna.
Don't drink and post.

#47
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Mai exista o varianta in pretul asta. Fiat 500x sau Jeep renegade, 2.0d 140cp, 4x4. E aceasi masina, difera caroseria. Era pusa oferta de pret cu rabla pe oferte auto, in sfaturi de cumparare.

Ai tehnica de jeep, motoare diesel fiat, ar trebui sa fie cat de cat capabil in off road light.

#48
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Daca se merge mai mult pe coclauri Duster este cea mai performanta si fiabila in teren (unghiuri foarte bune, suspensie adaptata la gropi/confortabila, treapta 1 foarte scurta ajuta in teren). Vitara nu mai este ce a fost, practic ii place mai mult asfaltul + tractiune integrala buna iarna sa nu mai dai la lopata cand iesi din parcare.

#49
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005

View PostQAZ, on 17 mai 2016 - 12:36, said:

... Vitara nu mai este ce a fost, ....

Pai cam nimic nu mai e ce a fost !
Acum, nu stiu daca sa numim asta evolutie sau nu  ....
Mai degraba adaptare la piata - in loc sa-si vanda masinile catre 5 "nebuni" ce vor off-road adevarat, mai bine la vand catre 500 de oameni ce le vor doar pentru incalecat borduri si mers la mall. Si in acest din urma caz, au si costuri de productie mai mici si un ciclu mai scurt de inlocuire a produsului.

Astia, putini, pasionati de off-road "adevarat", din pacate, nu prea mai au multe variante printre modele actuale. Asa ca, volens-nolens, se distreaza cu vechile Patrol, Vitara, Defender ....

#50
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postt-balt, on 14 mai 2016 - 17:49, said:

Mai exista o varianta in pretul asta. Fiat 500x sau Jeep renegade, 2.0d 140cp, 4x4. E aceasi masina, difera caroseria. Era pusa oferta de pret cu rabla pe oferte auto, in sfaturi de cumparare.

Ai tehnica de jeep, motoare diesel fiat, ar trebui sa fie cat de cat capabil in off road light.

Am avut inchiriat 10 zile intr-un concediu un Fiat 500x. Interior mai modest cu plastice mai proaste n-am vazut niciunde.

#51
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postmarr, on 08 mai 2016 - 13:02, said:

Cu mici negocieri ar putea fi si Honda HR-V ( asta pleaca de la ~ 21.000 Euro).

mi se pare doar sau nu au pe site varianta 4x4 ?\

http://www.hondatrad...e-si-preturi/33

Edited by george90, 23 May 2016 - 15:43.


#52
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

View Postmufasa, on 18 mai 2016 - 20:15, said:

Am avut inchiriat 10 zile intr-un concediu un Fiat 500x. Interior mai modest cu plastice mai proaste n-am vazut niciunde.
Ai incercat Duster?

View Postgeorge90, on 23 mai 2016 - 15:43, said:

mi se pare doar sau nu au pe site varianta 4x4 ?\
http://www.hondatrad...e-si-preturi/33
HRV nu are 4x4, pentru asta trebuie sa alegi CRV

#53
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostKroghy, on 23 mai 2016 - 21:12, said:

Ai incercat Duster?
Nu, probabil de aia n-am vazut mai prost.

#54
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Gata. Azi am semnat pt Vitara mica! Acum imi mai trebuie decat o bucata de pamant si familie :D

Multumesc tuturor, si cumva daca vreti sa va scap de o rabla va rog un PM.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate