Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Patrick Ekeng (Dinamo) s-a prabusit pe teren

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Firma privata cei care au intervenit pe teren si l-au transportat cu ambulanta la spital...

#20
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
informatiile sunt la ora asta foarte contradictorii:unii spun ca salvarea nu avea dotarile necesare altii spun ca salvarea era ok.

#21
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postionut_blue, on 06 mai 2016 - 23:10, said:

Firma privata cei care au intervenit pe teren si l-au transportat cu ambulanta la spital...

Nope boss, clubul e cupabil, nea coita, astia cu banii. Ca ei trebuiau sa ceara/plateasca expres ambulanta cu toate dotarile necesare. Ce platesti, fix aia primesti.

Edited by mihaigerard, 06 May 2016 - 23:11.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postalex1912, on 06 mai 2016 - 23:05, said:

"A fost adus la noi cu o ambulanţă, fără manevre de resuscitare" - purtatorul de cuvant de la spitalul Floreasca.

View Postmihaigerard, on 06 mai 2016 - 23:08, said:

Mda, zic unii ca ambulanta contractata de catre club nu avea aparatura necesara, guess who's fault is that.
E drumul scurt, spitalul fiind langa stadion practic, au gard comun.

Edited by andreic, 06 May 2016 - 23:13.


#23
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postandreic, on 06 mai 2016 - 23:12, said:

E drumul scurt, spitalul fiind langa stadion practic, au gard comun.

Aici e treaba de secunde.

#24
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
as inchide clubul. auzi ambulanta sa nu calce gazonul, medicul ala franzela nu i-a facut masaj cardio care e primul lucru care se face si oricine care a participat la un curs de prim ajutor stie ca primul lucru trebuie facut masaj, ambulanta de 2 lei fara aparatura necesara .. incredibil, mai bine ii faceau masaj pe teren pana venea smurd-ul

#25
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View Postmihaigerard, on 06 mai 2016 - 23:11, said:



Nope boss, clubul e cupabil, nea coita, astia cu banii. Ca ei trebuiau sa ceara/plateasca expres ambulanta cu toate dotarile necesare. Ce platesti, fix aia primesti.
Eu m-as mira sa nu aiba la privat defibrilator pe ambulanta.Pe orice Smurd este.
Probabil sunt zvonuri.Si daca il ai, nu se foloseste in toate cazurile ci doar in anumite ritmuri ale inimii cd aparatul recomanda șoc.Se vor elucida lucrurile zilele astea.Pacat de el si de familia lui ca era tanar.

#26
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postionut_blue, on 06 mai 2016 - 23:18, said:

Eu m-as mira sa nu aiba la privat defibrilator pe ambulanta.Pe orice Smurd este.
Probabil sunt zvonuri.Si daca il ai, nu se foloseste in toate cazurile ci doar in anumite ritmuri ale inimii cd aparatul recomanda șoc.Se vor elucida lucrurile zilele astea.Pacat de el si de familia lui ca era tanar.

Nu era SMURD. Parca era ambulanta Puls. Privat.
Daca e adevarat, bate vantul puscariei pe la Dinamo. NU stiu ce rol are Danciulescu pe acolo dar nu suna bine.

Edited by mihaigerard, 06 May 2016 - 23:24.


#27
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postramiz, on 06 mai 2016 - 23:10, said:

informatiile sunt la ora asta foarte contradictorii:unii spun ca salvarea nu avea dotarile necesare altii spun ca salvarea era ok.

Cum dracu sa fie ok daca aia nu au inceput manevrele de resuscitare chiar de pe teren?

View Postandreic, on 06 mai 2016 - 23:12, said:

E drumul scurt, spitalul fiind langa stadion practic, au gard comun.

3 min au trecut pana a venit ambulanta! Stii ce se intampla cand esti resuscitat peste 10 min? Daca te stabilizeaza dupa zece min sunt riscuri maxime ca sa ramai cu sechele! Resuscitarea trebuia inceputa chiar pe teren!

#28
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

"A fost adus la noi cu o ambulanță fără manevre de resuscitare, din ce știm noi." a comentat un medic de la Spitalul Floreasca, întărind ipoteza că intervenţia nu s-a produs aşa cum trebuia.
sursa
Indiferent care e distanta de la locul faptei si pana la spital, daca cei de pe ambulanta nu au facut nimic atunci ar trebui dati afara fara nici o discutie.

Edited by tigerheart, 06 May 2016 - 23:33.


#29
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Posttigerheart, on 06 mai 2016 - 23:32, said:

sursa
Indiferent care e distanta de la locul faptei si pana la spital, daca cei de pe ambulanta nu au facut nimic atunci ar trebui dati afara fara nici o discutie.

Man, la ambulantele private platesti tipul serviciului de care beneficiezi. Daca vrei ambulante cu toate dotarile necesare, inclusiv de urgenta medicala, te costa $$$$. Ei iti ofera si optiunea unei masini dotata doar pentru transport accidentati, ceea ce probabil s-a intamplat in cazul de fata. Au luat varianta cea mai ieftina.

#30
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
medicii prezenti acolo trebuiau sa ii faca masaj cardio si sa foloseasca un defibrilator portabil. nu este extraordinar de scump unul si este foarte usor de folosit chiar si de novice. chiar si cei de la smurd fac masaj pe loc si au defibrilator la ei si doar cand este cat de cat stabilizat il urca in ambulanta. orice secunda chiar si de cand il iei de jos pana il bagi in ambulanta conteaza, masajul nu trebuie oprit sub nici o forma pana pacientul nu este stabilizat. nu vreau sa par rasist dar as inchide clubul ala condus de tigani si de interese fara personal profesionist. este inadmisibil

#31
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Posttigerheart, on 06 mai 2016 - 23:32, said:

sursa
Indiferent care e distanta de la locul faptei si pana la spital, daca cei de pe ambulanta nu au facut nimic atunci ar trebui dati afara fara nici o discutie.

Eu zic ca trebuie bagati inauntru, intre gratii!

View Postmihaigerard, on 06 mai 2016 - 23:36, said:


Man, la ambulantele private platesti tipul serviciului de care beneficiezi. Daca vrei ambulante cu toate dotarile necesare, inclusiv de urgenta medicala, te costa $$$$. Ei iti ofera si optiunea unei masini dotata doar pentru transport accidentati, ceea ce probabil s-a intamplat in cazul de fata. Au luat varianta cea mai ieftina.

Ba esti copac? Ce medic e ala care constata ca nu-i mai bate inima pacientului si nu se apuca de resuscitare imediat?

#32
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Cica totusi i-a facut masaj cardiac...

Quote

Medicul lui Dinamo, Liviu Bătinenau, a dezvăluit cum au avut loc manevrele de resuscitare în cazul lui Ekeng.
"I-am făcut masaj cardiac şi i-am eliberat căile respiratorii pe teren şi le-am spus medicilor să-l urce direct pe targă. Nu ştiu cât timp a trecut până a venit ambulanţa, nu realizez trecerea timpului atunci.  Probabil vom afla şi o cauză în zilele următoare. Nu există ambulanţă fără medic, probabil era şi medic pe ambulanţă. Pe targă i-am făcut masaj cardiac şi am ajuns aici repede (n.r. la Spital): un minut, două.
Vom vedea in zilele urmatoare la ce concluzie se ajunge...

Oricum... pacat ca a murit Posted Image ... nimeni nu merita un astfel de sfarsit.

Edited by tigerheart, 06 May 2016 - 23:45.


#33
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Posttigerheart, on 06 mai 2016 - 23:43, said:

Cica totusi i-a facut masaj cardiac...

Vom vedea in zilele urmatoare la ce concluzie se ajunge...

Te-ai uitat la meci? Eu m-am uitat si nu am vazut nici macar o urma de masaj cardiac, nici macar cand a venit ambulanta!

Edited by bietu, 06 May 2016 - 23:46.


#34
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postbietu, on 06 mai 2016 - 23:40, said:

Ba esti copac? Ce medic e ala care constata ca nu-i mai bate inima pacientului si nu se apuca de resuscitare imediat?

Deci mister... Cand jucatorul este in fibrilatii nu poti face masaj cardiac. Intelegi? Adica il faci, dar degeaba. Trebuie sa ai defibrilator si sa actionezi cu ala. Posted Image

Au avut defibrilator pe ambulanta care a intrat pe teren au ba?

Edited by mihaigerard, 06 May 2016 - 23:48.


#35
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Da, m-am uitat... asa am avut si eu impresia.. nu prea sarea lumea sa il ajute cumva.. si ambulanta aia zici ca era la parada, asa se misca.

#36
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Oribil... Nu mai sunt la curent cu fotbalul, dar e groaznic cand un sportiv moare pe teren.
Dumnezeu sa-l ierte si condoleante familiei, cred ca familia lui e daramata psihic de acest deces..
edit: vad ca pe GSP se cer deja dosare penale si anchete serioase...tolontan va mai manca o paine si dupa acest deces...se pare ca a devenit specialitatea casei.


"S-a produs un stop cardio-respirator. S-au încercat o oră jumătate toate procedurile de resuscitare. Avea momente când își revenea, apoi cădea iar, nu s-a reușit nimic.
Toate ambulanțele au aparate de resuscitare. Ambulanța a ajuns într-un minut și ceva de la stadion la spital.
Nici un sportiv nu-și poate exercita această activitate dacă nu are un aviz, iar Ekeng a primit acest aviz de la INMS.
Jucătorul a fost resuscitat în ambulanță, până la spital. Au mai fost decese în sport, dar nu pot să mă pronunț exact ce s-a întâmplat aici. Era și un medic pe ambulanță", a declarat doctorul Liviu Bătineanu.

http://www.gsp.ro/gs...ati-477271.html

Edited by n-amname, 06 May 2016 - 23:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate