Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Filme inspirate de filozofia lui Arthur Schopenhauer

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
http://www.tasteofci...schopenhauer/2/

Le-ati vazut si care v-au placut?

#2
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015
Am vazut doar doua din lista (Inland Empire si Me and you and everyone we know). Ciudatele, fara scene memorabile, nu se afla in topul personal.

#3
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015
Eu mă voi întoarce după ce le-am vizionat, pentru că din cele 10 filme toate îmi sunt necunoscute deocamdată.
Sincer, nici nu mi-ar stârni interesul dacă le-aș vedea numai așa, puse undeva, cu un sumar scurt pe sub ele, dar dacă sunt legate de filozofia lui Schopenhauer, atunci sunt curioasă să le vizionez.

Edited by SCENT-OF-SHARP, 06 May 2016 - 19:04.


#4
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Eu am vazut Kumiko the Treasure Hunter. Mi-a adus aminte de basmul Fetita cu chibriturile de Hans Christian Andersen. Cam aceeasi atmosfera psihologica.
Urmaribil dar nu WOW.

#5
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015
Vazut Knight of Cups. Placut si regasit oarecum in personajul principal.
Ca o paranteza; daca vrei sa stii regula de aur,citeste-l mai intai pe nenea Schopenhauer,apoi treci la Nietzsche,dupa care Kant si vei prinde stofa de smecher savant.
Desi nenea a fost un pesimist convins si practica un misoginism extremist care aduce un afront la adresa sexului feminin, omu' a punctat niste chestiuni elementare,chit ca mai exagera el pe ici,pe colo. Nu trebuie decat sa observi felul in care este alcatuita femeia pentru a-ti da seama ca ea nu este destinata unor mari eforturi fizice sau mentale [,,,]Femeile sunt mai potrivite ca doici si invatatoare a copilariei noastre timpurii , cu atat mai mult cu cat ele insele sunt copilaroase , marginite si prostute[,,,]a inzestrat-o cu o foarte mare frumusete si farmec doar pentru cativa ani , cu pretul restului vietii ei.

#6
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q0zmfNx7OM4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Apoi, pe vremea ceea, cine nu era misogin?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate