Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Degradare sol

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View Postblazzelia, on 06 mai 2016 - 09:45, said:

Am o problema si sper, in primul rand ca am nimerit pe forumul potrivit si ca, in al doilea rand, e cineva aici care ma poate ajuta cu informatii.

Am cumparat un teren acum 3 ani, am sapat o fantana si am construit o casa. Pe o parte din teren practic agricultura - in special legume. De cand am construit fantana am folosit apa din ea ca sa ud o portiune din teren pe care cultiv rosii, ardei, vinete si castraveti. Anul acesta am observat un fenomen neplacut in zona respectiva de teren. Pamantul s-a facut bolovanos, bolovanii sunt foarte tari, abia ii poti sparge cu sapa, au o culoare gri, iar pamantul de dedesupt a devenit cleios.
Anul trecut am facut o analiza chimica si microbacteriologica a apei intrucat intentionam s-o folosesc si in casa, insa analiza a iesit foarte proasta la ambele capitole. Cu partea microbilogica sunt lamurit ca se poate rezolva, insa la partea chimica a iesit un procentaj foarte mare de amoniac - ceva de genul peste 1000% - si nu ma duce mintea ce s-ar putea face In plus, ca toata panza freatica din judetul Iasi, apa e destul de dura.

Are cineva idee ce se intampla cu solul pe care l-am stropit cu apa asta? Terenul e foarte bun pentru agricultura si nu a aratat asa in nici un caz cand am inceput sa cultiv pe el.

Am atasat si o poza cu solul asa cum arata el acum (poza pe care am facut-o la jumatate de ora dupa ce trasese o ploaie).

Multumesc,

B

Terenul trebuie arat cat mai adanc toamna si primavara intri cu motocultor sau disc, dupa spatiu.
In privinta fantanii, as repeta testele, o asemenea cantitate de amoniac pare incredibila ( 1000% fata de norme ). Chiar si asa, poate fi folosita, cu o conditie, sa o lasi la aerisit in bazin deschis si amoniacul se va evapora. Iti faci un bazin de 1000L sau cat ai nevoie , deschis, din fantana intra in el, din el in casa sau la irigat.

#20
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cand ai sapat fantana, unde ai depozitat pamantul rezultat in urma sapaturii? Nu cumva l-ai imprastiat uniform pe portiunea aia de teren cu care ai probleme acuma???

#21
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013
Iata ce era in afara limitelor pe buletinul de analiza chimica:

- duritate totala - 22.44 gr. germane (interval referinta 5 gr. germane)
- amoniac - 8.650 mg/l (interval referinta 0.5 mg/l)

View Postrand, on 07 mai 2016 - 19:05, said:

Cand ai sapat fantana, unde ai depozitat pamantul rezultat in urma sapaturii? Nu cumva l-ai imprastiat uniform pe portiunea aia de teren cu care ai probleme acuma???

Nu, in nici un caz, in majoritate pamantul de la forarea fantanii avea  culoare si consitenta de lut. Cum terenul e in panta, l-am folosit ca umplutura pentru o terasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate