Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vorbit/scris corect - sunt depasit daca ma astept la asa ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostDany_Darke, on 06 mai 2016 - 07:17, said:

iar pt initiator, nu esti depasit de nimic in ideea expusa, cum ca ar fi ideal sa cunoastem limba ce o vorbim, insa esti cu totul depasit de situatie si de logica, atata vreme cat te astepti ca pt a scrie si a programa intr-un limbaj informatic, care culmea, comenzile se scriu in engleza, tu ai nevoie de gramatica limbii romane la perfectie pt asta.
Posted Image


View Postmyshyk, on 06 mai 2016 - 07:00, said:

Corectitudinea in scris si vorbire, reflecta nivelul real de cultura pe care il are fiecare individ in parte. Nu pot fi toti la fel de culti/inculti. Dar sa mai si fii mandru de incultura sau felul agramat in care te prezinti in fata celorlalti, e alt subiect de discutie.
Corectitudinea in scris si vorbire e foarta importanta la romani, chiar inaintea bunului simt si a corectitudinii fata de altii. Aici mi se pare ca suntem total depasiti ca si societate fata de altii.

Edited by Bursul, 06 May 2016 - 07:46.


#20
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004

View PostNero-d, on 06 mai 2016 - 07:05, said:

rolul si scopul limbajului si scrisului e comunicarea!!! (este o unealta)
atata vreme cat acest scop e indeplinit, cu sau fara greseli, cu sau fara diacritice, cu sau fara greseli de tastare... nu mai conteaza nimic!!!... scopul scuza mijloacele iar analizarea formei in detrimentul continutului e paguboasa!!!
Și ce faci atunci cînd o banală virgulă schimbă sensul unei întregi fraze, ducînd la cu totul alt rezultat? >> Exemplu <<

Uite, eu scriu cu grafia comunistă cu ”î” în loc de ”â”. De ce? Pentru că introducerea lui ”â” în interiorul cuvintelor mi se pare o înapoiere din punct de vedere lingvistic. Unde mai pui că e și inestetic, plus că se creează confuzii majore uneori, mai ales atunci cînd se scrie fără diacritice. Unul din lucrurile bune făcute de comuniști a fost reforma lingvistică din 1953, care a modernizat la acea vreme ortografia limbii române. Detalii aici. Știu, părerile sînt împărțite, nu cred că e un subiect de dezvoltat, dar ideea e că în relativ recenta mini-reformă a  Academiei au fost schimbate niște reguli care n-ar fi trebuit schimbate.
Pentru mine e o formă de protest împotriva cretinătăţilor debitate de fosilele senile din Academia Română care îşi protejează astfel progeniturile ce scriu cu picioarele şi se exprimă într-un hal făr' de hal, pînă şi străinilor care vorbesc binişor româneşte căzîndu-le greu. Introducerea formelor arhaice "nicio", "niciun", ”sunt”, precum şi înlocuirea literei "î" cu ”â” chiar şi acolo unde nu e cazul (în numele proprii, de exemplu, sau în denumirile localităţilor etc.) şi altele asemenea reprezintă pentru mine un atentat asupra limbii române, drept pentru care îmi rezerv dreptul de a nu folosi aceste reguli idioate care ne aruncă înapoi în timp cu mai bine de 60 de ani.  Ce mai urmează, introducerea în ortografia limbii române a formelor "tz", "sh", "k", "brb", "asl pls" etc? Plus alte tîmpenii ”elaborate” de niște dobitoci care n-au nici o legătură cu lingvistica, sau cu limba română în general.

View PostDany_Darke, on 06 mai 2016 - 07:17, said:

[...] pt a scrie si a programa intr-un limbaj informatic, care culmea, comenzile se scriu in engleza, tu ai nevoie de gramatica limbii romane la perfectie pt asta.
Da, comenzile se scriu în engleză, dar există o groază de variabile care se scriu [și]  în limba română: page_title de exemplu, sau diverse casete/textboxes care conțin documentație sau informări în limba română. Acolo ce faci dacă scrii anapoda?

Edited by darkzone, 06 May 2016 - 08:34.


#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Corectitudinea in scris si vorbire e foarta importanta la romani, chiar inaintea bunului simt si a corectitudinii fata de altii. Aici mi se pare ca suntem total depasiti ca si societate fata de altii.
pai nu, dar stii cum e? cand n-ai alte atuuri... te agati de ce ai... si le dai importanta nemeritata!!!... le supraevaluezi...
scriu prostii dar macar le scriu corect... deci merit aplauze! Posted Image

plus de asta... ca si grammar nazi, n-ai sa faci tu ce n-a facut scoala...
interventiile gratuite de genul, in afara futilitatii dovedesc doar faptul ca esti nevorbit... sau poate neinjurat (riscand deseori o reactie violenta)...
asta in afara faptului ca mi se par o forma de discriminare!
plus, plus ca fracturezi o idee doar ca sa-ti dovedesti tu superioritatea neintrebat si deseori offtopic!

Quote

Și ce faci atunci cînd o banală virgulă schimbă sensul unei întregi fraze, ducînd la cu totul alt rezultat?
nu faci nimic... iti vezi de viata in continuare!!!
exemplele respective sunt studiate si fabricate intentionat pentru a dovedi ceva!!!... in viata reala nu vei intalni asemenea "greseli"!

Edited by Nero-d, 06 May 2016 - 08:44.


#22
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Ba vei intalni...

De exmplu vad tot mai des folosit cuvantul "dupa" in loc de "de pe".
"Am luat paine dupa masa." in loc de "am luat paine de pe masa".

"Dupa" inseamna "in spatele cuiva, a ceva", sau poate fi folosit ca si prepozitie temporala.

Dar cand vad propozitii de genul "am pus telecomanda dupa noptiera"....ma apuca plansul. Cine PLM isi pune telecomanda in spatele noptierei?

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sa nu o gaseasca sotul si sa schimbe pe fotbal :devil:

Edited by Dany_Darke, 06 May 2016 - 09:50.


#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bai frate... unde traiesti?!? cum auzi tu asemenea exemple??? unde???
ce dracu e cu ele??? unde le gasesti?
in viata mea n-am auzit lucruri mai stupide... auzi... painea... cine si cui ii zice asa ceva???

daca prin absurd ar exista o asemenea exprimare "Am luat paine dupa masa.", evident ca ea se refera exact la prepozitia temporala la care faci referire!!!
jura-te tu ca n-ai folosit niciodata in vorbirea curenta "pă" in loc de "pe"!!! si ca tu pronunti clar si corect "E A" (pronume personal)... nu "ia" ca toata lumea

Edited by Nero-d, 06 May 2016 - 10:13.


#25
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
daca sefu imi trimite un email in care imi spune "team propus la bonus de 10000$, sami trimiti contul bancar" il refuz politicos, eu nu accept asa ceva de la unu care nu stie limba romana. Cred ca toti asta care nu altceva de facut, doar sa caute greseli ar face la fel Posted Image

View PostNero-d, on 06 mai 2016 - 10:05, said:

bai frate... unde traiesti?!? cum auzi tu asemenea exemple??? unde???
Cred ca in Berceni ...acolo am auzit exprimari similare (btw stiu ca in lb romana e similitudine da mie place similar)

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Sau poti sa accepti si sa-ti imaginezi ca nu-i functioneaza tasta "-". Eu asa as face :D

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostOctavian_SK, on 06 mai 2016 - 10:41, said:

Cred ca in Berceni ...acolo am auzit exprimari similare (btw stiu ca in lb romana e similitudine da mie place similar)

ce este btw? cum putem sa avem incredere in ceea ce scrii, daca nu scrii corect gramatical, nu stii la perfectie gramatica limbii romane, nu scrii pe forum.

#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

View PostBursul, on 06 mai 2016 - 10:42, said:

Sau poti sa accepti si sa-ti imaginezi ca nu-i functioneaza tasta "-". Eu asa as face Posted Image

deci corect era -10000$ ?!? Posted Image

Edited by Nero-d, 06 May 2016 - 12:07.


#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostDany_Darke, on 06 mai 2016 - 10:43, said:

nu stii la perfectie gramatica limbii romane
Cu siguranta toti cei care scriu pe acest forum, de la "admini" la Galeo au pe perete un certificat emis de Academia Romana cum ca stiu la perfectie limba romana...Posted Image... era pe vremuri urmatorul banc:

Unu vrea sa se angajeze la Galati la combinat, maturator, dar aia il refuza pe motiv ca nu stia sa scrie;
10 ani mai tarziu pe Champs Elysee opreste o limuzina, intra unu intr-un (nici de-al draq nu vreau sa scriu intrun)  magazin de bijuterii si cere cel mai scump diamant pentru fiica sa. Dupa ce ii este impachetat, vanzatorul il roaga sa semneze nush ce certificat. La care asta ii zice "prietene daca as fi stiut sa scriu, acum eram maturator la Galati"

asa si aia cu gramatica in exces...da macar si-au implinit visul...stiu sa scrie corect

View PostDany_Darke, on 06 mai 2016 - 10:43, said:

ce este btw?
O abreviere. Cine a trecut mai departe de Cuca Macaii stie despre ce-i vorba

#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
octavian, toata lumea a prins ironia, insa se pare ca tu ai muscat cel mai tare din cotor, ca sa fii sigur

#31
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004

View PostNero-d, on 06 mai 2016 - 08:28, said:

exemplele respective sunt studiate si fabricate intentionat pentru a dovedi ceva!!!... in viata reala nu vei intalni asemenea "greseli"!
Nu zău? Ia vezi diferența dintre cele două propoziții de mai jos:

”Am găsit o capră în tufiș”
”Am găsit-o capră în tufiș”

Posted Image

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ba zau!... in ce tufis???
sau si tu te faci ca nu pricepi?!?
astea sunt exemple pe care nu le intalnesti in viata!
in primul rand ca tu n-ai cum sa gasesti o capra sau s-o gasesti capra... in al doi-lea... ca n-o gasesti in tufis!!!... pentru ca n-o cauti!
nu in ultimul rand... cui ai poveati asa ceva?!? cine ar fi interesat?
nu vezi absurdul si stupiditatea?
daca te-ai exprima verbal pe cale orala... care ar fi diferenta intre cele 2 variante???
pronunti cumva cratima aia?!?
cand lansezi varianta 2 retarda, deja interlocutorul stie identitatea caprei... nu poti s-o arunci asa in eter fara sa faci precizarea pe cine ai gasit capra... deci in nici un caz nu poti crea confuzie!
te strambi ca un copil nu tocmai isteț!

mai sunteti?

Edited by Nero-d, 06 May 2016 - 13:47.


#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

Quote

I had to help my uncle Jack off a horse.
I had to help my uncle jack off a horse.

View PostNero-d, on 06 mai 2016 - 13:42, said:

daca te-ai exprima verbal pe cale orala...
Pe cale orala conteaza mai putin ce ai gasit sau cum...

#34
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBursul, on 06 mai 2016 - 07:45, said:

Corectitudinea in scris si vorbire e foarta importanta la romani

Eu aş zice că dimpotrivă, suntem la fel ca restul naţiilor "moderne": nu ne pasă cum scriem.


Dacă ne uităm la comentariile de pe YouTube, ne cuprinde groaza. De exemplu, m-am uitat la unele lecţii făcute "online" de unii profesori, lecţii comentate de elevi. E îngrozitor: aceşti copii de până în 18 ani...sunt analfabeţi de-a binelea !

E adevărat, eu nu sunt un adept al vânării greşelilor. N-am făcut-o şi nici n-am s-o fac, aşa cum e o practică răspândită, cum spunea Nero-d, că atunci când se epuizează argumentele, nervii îi fac pe unii să scoată în evidenţă greşelile de scriere ale celor pe care sunt nervoşi.

Nu sunt un adept al vânării greşelilor, e adevărat, însă, e ca şi în artă: aşa cum nu-mi plac anumite lucrări artistice care nu sunt pe gustul meu estetic, tot aşa, nu-mi plac nici textele în care omul nici măcar nu se străduie scrie corect, sau măcar estetic.

Edited by lupini, 06 May 2016 - 14:14.


#35
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Poststuiberv, on 06 mai 2016 - 01:50, said:

De ceva timp vad tot mai des aceleasi greseli flagrante in scris (si le si aud in diverses situatii).
Azi m-am uitat la aria de Programare si mi-am pus mainile in cap...
Mai ales ca programarea inseamna ca tu folosesti un limbaj pentru a-i spune computerului ce sa faca.
Cum poti fi un programator bun (adica sa stapanesti foarte bine un limbaj) daca tu nu ai fost in stare sa inveti corect limbajul folosit de semenii tai???
Off... Zici 'aria de programare' de parcă ar fi populată numai cu programatori de la google, ms ori altele asemenea.
Lasă-i în pace; na-i văzut că-s destui pe-acolo plini de sine: 'mi-am facut nişte librării', ;'voi ce librării folosiţi?'  
În schimb alţii se amuză(nu ştiu pe ce arie) că pe un sit on-line obscur apare în meniul de produse "Mauşi"Posted Image (nu căutaţi pentru că era postată o captură de ecran).

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu. Devii mai destept si mai invatat pe zi ce trece fara sa faci nimic deosebit.
Mai departe, depinde de cat de abil esti sa profiti de situatie.
Ca-n "Idiocracy".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate