Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

HiMedia Q100/Q30/Q5Pro/Q10Pro Android 7.0 Box TV

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1004 replies to this topic

#631
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 11.12.2007

View Postbrumic, on 20 martie 2017 - 08:46, said:


Tocmai de aceea intrebam si eu, aici.
Oricum: comandat, primit, instalat si azi facut cerere de retur. Nu e ceea ce ma asteptam. Mai am un Intel Compute Stick STCK1A32WFC care isi face treaba mult mai bine decat acest HiMedia.

De curiozitate, la ce te așteptai? Pentru că un Intel Compute Stick nu se compară nicăieri cu un player ca Q10 Pro. La ce ai vrut să-l folosești?

#632
brumic

brumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 07.12.2007

View Posttmihai20, on 20 martie 2017 - 10:31, said:


De curiozitate, la ce te așteptai? Pentru că un Intel Compute Stick nu se compară nicăieri cu un player ca Q10 Pro. La ce ai vrut să-l folosești?

Sincer, ma asteptam la o mai mare viteza de reactie de la HiMedia. In plus, fiind resigilat, fostul proprietar i-a dat "Factory reset" si nu mai are aplicatiile customizate, asa cum vin ele de la producator.

#633
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 11.12.2007
Puteai instala foarte ușor cu un zip ultima variantă bazată pe Lollipop sau Nougat. Următorul update va veni întâi pentru Nougat, au spus că au un SDK nou, care poate aduce rezolvări la anumite probleme, dar ar putea să și aducă probleme noi. Eu personal sunt mulțumit spre foarte mulțumit de Q10 Pro. M-am învățat cu ce era mai diferit, dar în rest funcționează bine. Am bănuiala că în timp firmware-ul bazat pe Nougat va ajunge la nivelul de calitate pe care îl avea pe Lollipop.

#634
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
De câteva zile nu-mi merge nici pe HiMedia Q5 Pro şi nici pe un TV smart, Specto Fork. S-a întâmplat ceva sau o fi de vină net-ul meu ADSL de la Telekom? Până acum nu au fost probleme.

#635
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
La mine a făcut figuri după o cădere de curent vineri, mergea 20 de minute și apoi pauză, indiferent de addon. Am pus ip manual dar am dat si o resetare la kodi, mai aveam câteva chestii instalate pe care nu le mai folosesc și mai simplu a fost o instalare de specto decât uninstall la alte 5 addon-uri.

#636
brumic

brumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 07.12.2007
@tmihai20: Avand in vedere ca sunt la primul box cu Android, nu as fi riscat sa ma apuc de instalari de ROM-uri, cu atat mai mult cu cat era in garantie. Am uitat sa mentionez ca filmele la 1080 rulau sacadat iar dupa cateva minute nu mai aveau sunet. Si asta a fost un motiv pentru care am cerut retur.

#637
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 11.12.2007
ROM-ul este oficial și nu duce la pierderea garanției. Problemele pe care le-ai întâlnit tu sunt relativ comune. În primul rând trebuie să fie configurat cum trebuie, să aibă ROM-ul fără software reset. În al doilea rând Wrapper-ul trebuie să fie configurat pentru Kodi. În al treilea rând vine cu Kodi 17 RC care nu e chiar stabil și trebuie dezinstalat, apoi instalat Kodi 17 oficial de pe Play Store. Dacă te mai chinuiai puțin aveai un TV box funcțional. Trebuia să întrebi dacă e normal comportamentul, mai ales pentru că era desigilat. Până la urmă sunt banii tăi, dar să nu te aștepți ca la alt TV box să meargă totul fără să te interesezi sau fără să-l configurezi puțin. Dacă vrei ceva mult mai bun, caută orice TV box bazat pe S905X și pune-i LibreElec sau OpenElec pe un card microSD.

#638
brumic

brumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 07.12.2007

View Posttmihai20, on 21 martie 2017 - 12:08, said:

ROM-ul este oficial și nu duce la pierderea garanției. Problemele pe care le-ai întâlnit tu sunt relativ comune. În primul rând trebuie să fie configurat cum trebuie, să aibă ROM-ul fără software reset. În al doilea rând Wrapper-ul trebuie să fie configurat pentru Kodi. În al treilea rând vine cu Kodi 17 RC care nu e chiar stabil și trebuie dezinstalat, apoi instalat Kodi 17 oficial de pe Play Store. Dacă te mai chinuiai puțin aveai un TV box funcțional. Trebuia să întrebi dacă e normal comportamentul, mai ales pentru că era desigilat. Până la urmă sunt banii tăi, dar să nu te aștepți ca la alt TV box să meargă totul fără să te interesezi sau fără să-l configurezi puțin. Dacă vrei ceva mult mai bun, caută orice TV box bazat pe S905X și pune-i LibreElec sau OpenElec pe un card microSD.


Mersi pentru sfaturi! Sa va raspund punctual:
- Cred ca a suferit un reset pentru ca am vazut la cineva acest TV box si aratau altfel aplicatiile (Kodi, Youtube, etc.). Faza cu resetarea e inevitabila, atunci cand un client doreste retur.
- Wrapper-ul l-am configurat, nu e mare filozofie;
- Da, cu Kodi 17 din Play Store am lucrat, pentru ca nu era decat pictograma in home screen, fara aplicatie. Dar din cate am citit, producatorul pune o versiune personalizata insa daca un utilizator are posibilitatea sa o dezinstaleze, s-a pierdut tot;
- Pe cine sa intreb? :) Aici?
- Momentan sunt foarte multumit de Intel Compute Stick. Daca ar avea si o mufa RJ45 si spatiu mai mare de stocare, ar fi ideal;
- Cu LibreElec sau OpenElec am de gand sa ma joc pe un Raspberry Pi pe care l-am cumparat prin toamna si nu m-am ocupat de el.

#639
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 11.12.2007
1 GB RAM nu e de ajuns pentru redare de fișiere de rezoluție mai mare de 1080p (în LibreElec sau OpenElec). Aici îl găsești pe cel care face firmware-urile custom pentru Q5/A10 Pro. Succes cu Intel Compute Stick :)

#640
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cata nebunie cu stickuri computer, cu raspberry pi.
Nu e mai simplu un chromecast2 sau 4k.
Cast si gata.

#641
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Cu cat ai cunostinte mai vaste , cu atat vrei sa incerci mai multe tipuri de device-uri
De acord cu idea ca in prezent iti trebuie un "minim" de 2Gb ram de sistem , ideal fiind device-urile cu 3/4 Gb de ram , fiind insa putine astfel de device-uri in prezent
Insa discutia devine deja cam off-topic , existand alte threaduri dedicate respectivelor device-uri

Edited by lupull, 22 March 2017 - 05:23.


#642
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
A aparut un nou update de fw pentru Android 5.1
http://www.futeko.co...php?topic=711.0

Edited by frantic, 22 March 2017 - 14:08.


#643
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Urmeaza update pentru Android 7 la sfarsitul lunii martie.

#644
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006
Una bucata intrebare : pentru Q 10 pro , ce versiune de android si ce versiune de kodi credeti ca e mai stabila si calitativa pentru acest moment. ( am un Q 10 Pro + TV 4K , 3D - 55UH8507 ). Momentan am Android 5.1 custom firmware (Futeko ) si kodi 16.1 . Sa trec la noile versiuni sau sa mai astept ?

#645
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am citit că mai sunt probleme cu Kodi 17. În ce condiții îl folosești? HD-Audio passthrough nu funcționează la toți pe Nougat+Kodi 17. Eu personal nu am nici o problemă cu Nougat, dar folosesc SPMC mai des (încă folosește Kodi 16). Am lăsat Kodi 17 să mai testez anumite lucruri, pe post de backup. SPMC e player-ul meu principal.

#646
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
Maine e sfarsitul lunii si nici o urma de firmwere 2.0.2 pt android 7. Te pomenesti ca il baga miane la 12 noaptea :))

#647
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Din practica la Zidoo/HiMedia/Egreat FW sunt anuntate vinerea dupa ora 10:00(16:00China), probabil ai dreptate v2.0.2 Android 7 nu vom avea din cauza problemelor aparute ce trebuiesc corectate de HiSilicon.

#648
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
Pai am intrat pe futeko si ziceau saptamana trecuta ca se amână pe sfarsitul lunii martie .

Edited by M15TER105, 30 March 2017 - 11:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate