Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

HiMedia Q100/Q30/Q5Pro/Q10Pro Android 7.0 Box TV

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1004 replies to this topic

#793
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 11.12.2007
Un TV box pe care să-l poți folosi și ca player audio serios nu prea există. Există playere cu Android care se mândresc cu fidelitatea lor, dar costă lejer mai mult decât un TV box (200 sau 300 de euro).

#794
racko

racko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2011

View Posttmihai20, on 13 noiembrie 2017 - 14:16, said:

Un TV box pe care să-l poți folosi și ca player audio serios nu prea există. Există playere cu Android care se mândresc cu fidelitatea lor, dar costă lejer mai mult decât un TV box (200 sau 300 de euro).

Mda ... partea proastă este că majoritatea sunt cu Android iar cu Windows 10 n-aș prea vrea. Partea interesantă este că există totuși soluții și pentru Android. De exemplu, pentru telefon folosesc aplicațiile HibyMusic și USB Audio Player PRO. Ambele aplicații fac output bit-perfect, fără resampling, pe ieșirea USB, către un FiiO E17K Alpen 2 care-și face treaba decent pentru un DAC/AMP portabil.

Din ce am citit, am înțeles că LibreELEC poate face passthrough pentru fișiere audio Hi-Res, fără resampling, dar nici cu asta nu sunt 100% sigur. Am întrebat pe forumul LIbreELEC dar n-am primit niciun răspuns ... :( Dacă ar fi așa, aș cumpăra un Android TV Box care să aibă un hardware pe care se poate instala LibreELEC și am încheiat povestea.

#795
livius_13

livius_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 07.05.2006
Buna dimineata
Va rog, o recomandare pentru un soft bun inregistrare audio-video cu o camera web atasata la mediaplayer (Logitech C910) pe HDD intern Himedia Q10.
Multumesc anticipat.

#796
alin34

alin34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.01.2009
Salut! Mai are cineva probleme cu viteza de download/ upload pe cablu  la q10 pro ultima versiune cfw 2.0.6 ?
La mine nu mai depaseste 100Mb up/down .
Cu versiunea 2.0.6 OFW  depaseam lejer 400 Mb download...

Edited by alin34, 18 November 2017 - 22:25.


#797
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 11.08.2007
Exista vreun alt media player mai ieftin si mai bun decat Q10 PRO?

#798
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 11.12.2007
@gigoto: mai bun există, dar nu mai ieftin. Dacă vrei ieftin trebuie să te "murdărești pe mâini" (adică trebuie să faci multe lucruri singur și se complică treaba). Cele mai bune rezultate se obțin cu LibreElec și aici se complică treaba.

#799
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Au scos librelec ceva compatibil pt q5pro?
Candva am tot cautat dat de vreo 2 luni nu m-a mai interesat nimic legat de aparat. Nu prea mai am timp.

Edited by The_Cult, 20 November 2017 - 10:28.


#800
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 11.12.2007
Nu am auzit de LibreElec pentru Q5 sau Q10 Pro. Aș testa și eu pe card. Cred că e bootloader-ul blocat și nu poate boota altceva sau din altă parte decât din memoria internă.

#801
racko

racko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2011

View PostThe_Cult, on 20 noiembrie 2017 - 10:28, said:

Au scos librelec ceva compatibil pt q5pro?
Candva am tot cautat dat de vreo 2 luni nu m-a mai interesat nimic legat de aparat. Nu prea mai am timp.

Nu există și se pare că nici n-o să fie LibreELEC pentru Q5 sau Q10 Pro, ambele au HiSilicon SoC:

https://forum.libree...on-if-possible/

De asta am și renunțat la ideea de a cumpăra Q10 Pro, mi-am luat un Minix Neo U1 cu Amlogic S905. Rulează impecabil atăt sistemul lui de operare bazat pe Android cât și LibreELEC instalat pe SD card. Și așa am și scăpat de resampling-ul făcut de Android pentru fisierele audio. Cu LibreELEC toate fișierele audio (inclusiv cele hi-res) sunt trimise nemodificate pe ieșirea digitală optică, la bit depth-ul și sample rate-ul original. Am instalat pe Minix și Kodi pe Android, versiunea oficială de pe Google Play. Rulează și el ok dar face resampling la 16-bit/48KHz indiferent de rezoluția nativă a fișerelor audio. Oricum, ideea este că în felul ăsta pot să folosesc atât Kodi cât și LibreELEC.

Edited by racko, 21 November 2017 - 11:47.


#802
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am vrut (la fel ca mulți alții) un player cu Android neapărat. Acum aș scăpa de Android, pentru că în afară de câteva aplicații (Netflix, HBO Go) nu prea folosesc Android-ul la puterea lui + lipsa certificării Widevine. Aș lua un oDroid C2 care să booteze LibreElec de pe un card microSD (are chipset S905) (sau de pe un eMMC dacă aș fi arogant). Există Android 7.1 pentru oDroid C2 la nevoie. Singura situație în care Android ar merita este pe un TV, dar atunci ești la mila producătorului legat de actualizări. O soluție de mijloc e acel player Mecool care știe Netflix 720p (și care cu un Rom custom a învățat Netflix 1080p) - care are tot chipset S905. S912 de-abia a început să primească niște build-uri bune și încet-încet începe să prindă S905 din urmă. Android pe TV box e plin de probleme, acum am aflat din plin.
Am vrut să vând Q10 Pro, dar am renunțat după ce Cristian Stoica a reușit să aducă CFW cu zeci de fix-uri pe care HiMedia nu le-a făcut. Acum nu aș mai obține cât aș dori pe Q10 Pro (pe care l-am vrut și cu HDD intern).

PS: chestia asta cu Android user friendly e praf în ochi. Un LibreElec concentrat în jurul Kodi e de câteva ori mai bun decât Android.

Edited by tmihai20, 21 November 2017 - 16:19.


#803
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Apropo de hdd intern, am băgat și eu vreo 2 în el și ambele erau foarte fierbinți tot timpul. Pur si simplu nu le puteam ține în mână. E drept ca erau niste vechituri dar oricum... am renunțat să le mai țin în el.

#804
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am și acum un HDD în el, se încinge puțin, e relativ normal. E bine să nu fie obturate fantele de aerisire ale Q10 Pro, al meu are loc cel puțin pe o parte să aerisească HDD-ul intern.

#805
racko

racko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2011

View Posttmihai20, on 21 noiembrie 2017 - 16:18, said:

Acum aș scăpa de Android, pentru că în afară de câteva aplicații (Netflix, HBO Go) nu prea folosesc Android-ul la puterea lui + lipsa certificării Widevine.

Ca fapt divers, Minix Neo U1 suportă Google Widevine L1.

#806
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 11.12.2007

View Postracko, on 22 noiembrie 2017 - 10:43, said:

Ca fapt divers, Minix Neo U1 suportă Google Widevine L1.
Widevine L1 nu înseamnă că știe Netflix în 720p. Așa e și G4-ul meu și mai mult de 960x720 nu poate. Singurul TV box care știe 720p Netflix e MECOOL M8S PRO Plus.

#807
racko

racko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2011

View Posttmihai20, on 22 noiembrie 2017 - 11:11, said:

Widevine L1 nu înseamnă că știe Netflix în 720p.

Corect.

#808
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttmihai20, on 22 noiembrie 2017 - 11:11, said:

Widevine L1 nu înseamnă că știe Netflix în 720p. Așa e și G4-ul meu și mai mult de 960x720 nu poate. Singurul TV box care știe 720p Netflix e MECOOL M8S PRO Plus.
xiaomi mi box , wetek.

#809
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 11.12.2007

View Postadiatric, on 22 noiembrie 2017 - 13:36, said:

xiaomi mi box , wetek.

Am uitat să menționez că eu mă refer la cele din China. Mai e și Nvidia Shield care știe chiar și 4K. Mi Box nu are rețea, chiar dacă WiFi-ul e relativ bun.

#810
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttmihai20, on 22 noiembrie 2017 - 13:39, said:

Am uitat să menționez că eu mă refer la cele din China. Mai e și Nvidia Shield care știe chiar și 4K. Mi Box nu are rețea, chiar dacă WiFi-ul e relativ bun.
Mi Box din pacate este un esec total. Fluenta in redare nu am vazut.
Q5pro si Q10pro in schimb stau bine la capitolul asta.
Alt player fara android mai este osmc vero 4k cu s905x si osmc.
Din pacate apple tv 4k a devenit o scula serioasa in afara de faptul ca nu suporta kodi oficial dar se poate pune.

Edited by adiatric, 22 November 2017 - 13:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate