Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

HiMedia Q100/Q30/Q5Pro/Q10Pro Android 7.0 Box TV

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1004 replies to this topic

#289
HUHA

HUHA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 31.12.2008

View PostDORIN1979, on 07 octombrie 2016 - 14:01, said:

La oficiu postal vamal cand te vei duce sa ridici colerul o sa te puna sa vi cu factura printata la imprimanta sa vada pretul de achizitie , si o sa mai platesti TVA-ul sumei de achizitie pt produsele achizitionate din statele non UE.

Pentru coletele din afara UE care depasesc  valoarea de 10 euro se percepe TVA-ul + taxele vamale. Pe langa factura, vamesul mai cere si dovada de plata, care poate fi extrasul bancar  sau mail-ul de confirmare de la Paypal. Sunt constient de detaliile acestea, de asta am si zis depinde cum ma descurc la vama. Exista si posibilitatea "nasoala" de a nu platii nimica.

Cu garantia, la plata prin Paypal, returnarea produsului este decontata dupa aceea de paypal.
https://www.paypal.c...ral-conditions
Am decontat retururi de produse , dar in UE pana acuma, dar procedura este la fel .

Cu bugetul, cand am vazut ca ptr un produs de 900 lei mai pot pune 165 de lei in plus fata de buget si este al meu, atunci am scos de undeva cei 165 de lei.  Vad dupa ce ridic coletul de la posta cat m-a costat decizia asta.

#290
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Daca rezolutia din player e setata la 2160p nu e logic ca playerul face upscalingul sa trimita 2160p? Ca sa faca tv-ul ar trebui ca iesirea din player sa fie ceva gen auto, adica sa isi schimbe rezolutia de conectare la rezolutia filmului.

#291
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014
Pai asta am zis si eu. Daca e setat la 2160p si sursa e inferioara 2160p...playerul face upscaling. Daca playerul e setat la 1080p si sursa e tot 1080p automat va face televizorul upscaling la 2160p. Fara acest upscaling al tv-ului rezolutia 1080p pe un panel 2160p ar arata asa:

https://www.google.r...YnmaV4-qmAXugM:

Ce am reusit sa imi dau seama efectiv este ca upscalingul Tv-ului(65UH8507 model 2016) este mai reusit ca al Himedia. Nu e mare branza realizarea....numai ca playerul statea setat aiurea la 2160p cand ma uitam la 1080p, pierzand astfel din calitatea imaginii.
Mentionez ca la continut 2160p Himedia e la fel ca playerul LG. Se vede ok fara diferente notabile intre cele 2.

#292
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Pe toate forumurile se discuta/doreste ca HiMedia sa schimbe automat la 1080p pentru TV UHD in loc de upscaling la 2160p.
Nu pare practic o idee buna fiind necesara schimbarea rezolutie si a spatiului de culoare astfel timpul de schimabare putand sa ajunga la ~7 secunde.
Problema TV setat 2160p24Hz YCbCr 4:2:0 10bit --> ce trebuie sa se intample cu spatiu de culoare pentru BD 1080p 23.976 fps YUV 4:2:0 8bits avand invedere ca YCbCr 4:2:0 10bit este doar pentru 2160p?
Schimbarea rezolutie nu este atat de simpla cum pare pentru unii, nu toate TV + cablurile HDMI functioneaza in parametri asteptati, de aceea exista procesul de confirmare Are you sure to switch cancel/OK la schimbare din Android settings.

View PostThe_Cult, on 07 octombrie 2016 - 22:20, said:

Daca rezolutia din player e setata la 2160p nu e logic ca playerul face upscalingul sa trimita 2160p? Ca sa faca tv-ul ar trebui ca iesirea din player sa fie ceva gen auto, adica sa isi schimbe rezolutia de conectare la rezolutia filmului.

Edited by cristianstoica, 07 October 2016 - 23:32.


#293
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Eu cred ca am scris destul de clar. "Ca sa se intample X ar trebui sa Y". Nicidecum ca "e usor sa Y sau mi-as dori sa Y sau ca e indicat sa Y".

#294
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Logic este sa existe setarea de adaptare automata sau nu a rezolutiei si sa faca asta in functie de content si optiunea aleasa.
Content 4k e 8bit pentru nonhdr si 10bit pentru hdr. Cum la Himedia singurele surse hdr sunt deocamdata clipuri demo spatiul de culoare preferat ar trebui sa fie YCbCr 4:2:0 8bit

Edited by Hansolo, 08 October 2016 - 09:59.


#295
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Sunt seriale netflix "ripuite" 4k 10 bit. Incep sa apara si blu ray-uri 4k hdr. Cred insa ca e mai bine sa faci setarile manual in fct de ceea ce stii ca urmeaza sa privesti. La wetek este optiune de autoswitch dar o las pe no tot timpul.

Edited by The_Cult, 08 October 2016 - 16:28.


#296
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2014
Am testat acele ripuri "10 bit" si nu a aparut notificarea de HDR sau Dolby Vision pe TV. Sunt 10 bit doar cu numele. TV-ul nu le recunoaste. Din cate stiu HDCP 2.2.. nu a fost sparta. Peace!

#297
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
N-am stiut, sorry. Nu am player 10 bit.

#298
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postmagicoolje, on 08 octombrie 2016 - 16:47, said:

Am testat acele ripuri "10 bit" si nu a aparut notificarea de HDR sau Dolby Vision pe TV. Sunt 10 bit doar cu numele. TV-ul nu le recunoaste. Din cate stiu HDCP 2.2.. nu a fost sparta. Peace!
Ba da, cu HD Fury Integral.
Splitter si placa de achizitie HDMI.
Problema e ca Netflix e transmis HEVC, pe HDMI e decodat iar placile HDMI nu prea stiu de salvare hevc si calitate prea buna, de aia de regula sunt fisiere monstruoase h264 si calitate nu prea buna (decodare/recodare). Probabil si metadatele HDR sunt alterate la encodare.

Mersi de info, chiar eram curios despre acele encodari, eu neavand TV HDR. Clipurile de la http://demo-uhd3d.co...rie.php?tag=hdr iti merg HDR?

Edited by Hansolo, 09 October 2016 - 19:08.


#299
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Pai tocmai ca eu am vazut fisiere hevc la majoritatea ripurilor netflix 2160p 10 bit. Sa le fi "captat" prin transcoding h264 si apoi iar codare hevc mi se pare cam deplasat. 10 bit sigur sunt ca wetekul nu le ruleaza, aceleasi erori si macroblocuri ca si la fisierele de test 10 bit, in rest, orice 2160p 8 bit hevc ruleaza fara probleme. Acum n-am de unde sa stiu daca nu o fi si vreo transformare din "rahat in bici" adica din h264 8 bit recodat in hevc 10 bit. Pana nu iau un player care sa suporte hdr n-am cum sa vad diferenta. Intre timp am mai citit ca s-ar fi gasit ceva solutii si la hdcp 2.2.

Edited by The_Cult, 09 October 2016 - 20:58.


#300
horeea

horeea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2015
Salut
La Himedia Q10 Pro cu playerul nativ, filmele pe 10bit cu HDR nu ies din "full screen" dar imi apare pe tv anuntul "HDR is now playing" playerul din kodi merge pe formatul de imagine care il are filmul dar nu este cu HDR si nu stiu daca il vedem macar pe 10bit
Testat pe tv Samsung KS7002, care are HDR
Stie cineva cum se face sa fie imaginea in formatul corect la playerul Himedia?
Multumesc

#301
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005

View PostHansolo, on 09 octombrie 2016 - 18:59, said:

Ba da, cu HD Fury Integral.
Splitter si placa de achizitie HDMI.
Problema e ca Netflix e transmis HEVC, pe HDMI e decodat iar placile HDMI nu prea stiu de salvare hevc si calitate prea buna, de aia de regula sunt fisiere monstruoase h264 si calitate nu prea buna (decodare/recodare). Probabil si metadatele HDR sunt alterate la encodare.

Mersi de info, chiar eram curios despre acele encodari, eu neavand TV HDR. Clipurile de la http://demo-uhd3d.co...rie.php?tag=hdr iti merg HDR?

Am pus toate demo-urile alea pe LG 40UH630 iar playerul intern le ruleaza perfect afisand ca sunt HDR.Imaginea este foarte dinamica, zonele luminoase sunt super puternice chiar si pe fond predominant inchis albul te "inteapa" imaginea parca arde retina dar nu in mod neplacut.Nu este o imagine reala, este fortata, umflata dar trebuie sa recunosc spectaculoasa.
Eu mi-am mai pus problema playerelor externe HDR, adica nu stiu sa existe tv HDR dar fara player intern HDR ca sa aiba nevoie de in player extern.

#302
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare ca deja sunt destule patch-uri si addon-uri pentru himedia q5 pro si q10pro incat sa fie un mediaplayer excelent.

Addon-ul asta e intersant : Q5/Q10 Pro - Auto framerate switching - KODI ADDON

#303
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
O prima problema pe q5 pro. Nu-mi vede banda ac de la router. Si e in aceeasi camera. Routerul merge ok, tableta, telefonul sunt conectate f bine la banda aia. N-am niciun filtru de mac sau altceva.

#304
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Q5 pro cant find 5ghz wifi

Quote

Fixed it by lowering channel to 64.


#305
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Hmmm, nu e un canal chiar ok pt banda aia, dar treaca, bine ca merge. Merci frumos.
Later edit.
Playerul asta e ciudat. Fara sa fie conectat la net (chiar daca si fct de backup si restore e dezactivata dar am zis sa si deconectez), isi reinstaleaza la butare aplicatiile pe care le dezinstalez, facebook, skype, chrome. Le considera atat de importante? :)))

Edited by The_Cult, 15 October 2016 - 17:37.


#306
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
De unde setam ca subtitrarea sa se vada cu scrisul cat mai corect ? Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate