Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

cap lonjeron si bara fata sudate (ok?)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
in urma unui impact frontal cu un gard de ciment mi s-a propus ca reparatie schimbarea cadrului motor si sudarea capului lonjeron si a barii fata la un Logan.
este ok?

masina va prezenta aceeasi siguranta?

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
N-ai vreun telefon cu camera sa bagi p'acolo printre fierotanii sa ne arati si niste poze?

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Daca e facuta corect de ce nu ? Depinde cine / cum le face .

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 missionnad, on 04 mai 2016 - 16:24, said:

N-ai vreun telefon cu camera sa bagi p'acolo printre fierotanii sa ne arati si niste poze?
Acum vreo 20 de ani intr-un servis in Rusia 2 celoveci aveau o tabla de podea jos si sudau la ea praguri , stalpi etc . - Bai ...ce faceti voi aici ? Au zis ca fac un avtomobil Lada . Au niste meseriasi f buni . Cunosc si eu vreo 2 in IS care iti fac elemente de caroserie din ciocan de zici ca e original .

O fi mai rau ca asta ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F1rp23Jizh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
E un mester la rusnaci care doar cu asa ceva se ocupa si ii cam iese treaba:
https://www.youtube....tussik01/videos

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 01.10.2004
Teoretic merge solutia tehnica propusa. Practic ar fi bine sa scapi de ea dupa, nu va mai avea aceiasi siguranta. Vinde-o, nu tine la pret.
Ca si proiectare partea din fata a masinii est facuta in asa fel incat la impact frontal grupul motor sa fie dirijat in jos si nu spre habitaclu. Sudand in conditii de service elementele de caroserie, practic se modifica rezistenta in partea din fata a autoturismului. Una este sudura pe linia de fabricatie, alta taierea prin sudura, urmata de sudura cadrului motorului. Altfel se va comporta caroseria in zonele de sudura.
In caz de impact frontal te poti pomeni ca bordul iti striveste genunchii

Edited by claudiu1, 09 May 2016 - 06:00.


#7
mad_max_f_z_m

mad_max_f_z_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.08.2006
Asa, Claudiu, indeamna lumea sa dea tepe, ca si tie ti-ar conveni sa-ti faci credit pe cativa ani, sau sa-ti rupi de la gura ca sa-ti iei o masina din care sa cazi la o luna dupa ce o iei! Mai ales ca Loganu e masina pe care si-o iau magnatii care se pisha pe bani!

#8
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Capul de lonjeron e una, lonjeronul alta.
Altele noi sau din dez. si gata.

Reparatia e pe banii tai sau pe casco?
Nu e scoasa dauna totala?

#9
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
in sfarsit, timpul a trecut si masina e gata.

majoritatea mecanicilor cu care am vb spun ca poate fi ok, din pacate are niste batai ciudate la franare, trebuie verificata inca o data.
intrebarea mea pt azi este daca verificarile astea pe care meseriasii le place sa le numeasca diagnoza pot fi demonstrate de o hartie care sa iasa din vreun aparat, din ceva, ca la ekg, ce ma-sa, sau totul e doar prin palpare, ca la apendicita si te pune sa ridici piciorul drept.

abureala asta de care ei sunt mandri pt ca clientul, scuze de cacofonie, nu e priceput la fiare, le da dreptul sa zica "e ok, bre, merge si-asa"?
le place sa zica ca te-ai dus cu masin la doctor, ca o face el mai buna ca noua. dar poate sa-mi dovedeasca cumva ca "geometria"e ok? ce o fi si aia, geometria lui Euclid sau a lu ma-sa mare, ca sunt secretosi ca nu cumva sa mai pui intrebari. si de-o faci iti zic "ce, dom'ne, ma jignesti, adica n-ai incredere in ce fac eu?"
nu, dom'ne, n-am, ca nu vreau sa-mi tataie anumite parti ale corpului in curbe si la viteza. ca mai am si pe-altii in masina si sunt ai mei, nu ai tai.

asadar, geometria, directia si alte verificari mecanice pot fi insotite de o hartie doveditoare sau doar de vorbe?


hai ca m-am enervat.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Poti face verificari pe un stand ITP, nu la aia care o repara, la altii, ii spui inginerului ca vrei sa gaseasca si acul in carul cu fan, si vezi ce zice.Ar trebui sa fie pana in 100 lei.In mod normal , un service autorizat RAR tre sa ofere si hartii, dar daca e unul din cele care regleaza directia prin metode babesti, fara nimic de masurat, nu o sa iti dea.( PS:nu contest metodele mai neortodoxe, daca esti meserias, reglezi directia in fata blocului, la fel si sudurile, insa sint putini care chiar o pot face)

#11
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Da, exista stand pentru reglat geometria,acela iti spune tot, unghiuri bune, rele, masina e dreapta, rotile sunt aliniate si se regleaza. Ai hartie scoasa ca totul e ok dupa.
Iarasi exista stand de frane si iti spune ovalizarea la discuri si forta de franare faca e ok. Primesti hartie.
Exista stand pt amortizoare si iti spune daca sunt in parametrii.

In final ai verificat ca ai echilibrate cauciucurile si ca nu au boalfe pe undeva? De regula astea si discurile de frana dau batai un directie oe franare sau in mers.

Edited by t-balt, 09 June 2016 - 07:35.


#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
papirusuri poti capata la diagnoza, verificare geometrie, suspensie

#13
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
Attached File  directie dupa reparatie.jpg   278.24K   47 downloads


belea mare, la o verificare directie zice meseriasu ca e problema: poate cineva sa-si exprime opinia despre o prima testare dupa reparatia din iunie?

Attached Files


Edited by coca-marius, 23 January 2017 - 12:37.


#14
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Inclin sa cred ca doar au simulat reglajul. Alte pareri?

#15
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Esti nebun? Cand a prezentat Loganul vreo siguranta ?
Daca e meserias bun se face fara probleme ...
Am vazut auto facute din doua bucati (sudate la jumate)...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate