Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7375 replies to this topic

#6877
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018

 vasile59, on 11 aprilie 2023 - 18:44, said:


Faci afirmaţii gratuite.
De ce unele persoane cumpara Mercedes si nu alta masina, tot acolo ajungi, tot asa de repede si comod Pentru ca asa doresc

Am trecut de la discuri cu placute la cele simple cu patru muchii taietoare si cred ca sunt de neinlocuit ptr iarba sau buruieni mai inalte de 20 cm

#6878
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,568
  • Înscris: 31.01.2010
Dar cutitele Y ce au, eu doar cu din alea tai pe motocoasa de putere, pe FS55 foloseam pe cel original cu 8 dinti insa motocoasa puternica si Y sint imbatabile.

#6879
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu au absolut nimic.
Am vazut pe Stihl discuri cu 2 sau 3 cutite. Problema lor este ca se descentreaza cand dai in pietre, nu prea poti sa le ascuti (daca nu te pricepi) ca iarasi le descentrezi. Asa este, descentrat si discul meu cu 4 cutite de la makita. L-am pus invers si iar am dat in pietre... ca daca sunt bogat si am... Posted Image. Cum vecinii nu mai vor fan, iar eu nu platesc sa-l ia cineva, uite cum sunt nevoit sa cosesc lunar. Pentru ca nu mai poti nici da foc ierbii, trebuie sa folosesc fir, iarba e maruntita, putrezeste, azotul se intoarce in pamant, iarba devine mai deasa, s.a.m.d., toata lumea este fericita in afara de mine.

Edited by adip1962, 12 April 2023 - 12:43.


#6880
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 16.10.2019
O capra si rezolvi treaba, basca lapte! :)

Sper sa nu mi-o iau pt glumita...

#6881
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am pomi tineri, nu merge. SI nu mergea nici daca-i aveam batrani...

Edited by adip1962, 12 April 2023 - 17:00.


#6882
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
Gâşte... 5-6  "lucreaza" 1500mp de zici ca-i taiata cu laser.

#6883
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Gastele tin loc si de caine de paza, alarma, etc; totusi  iarba nu e de ajuns nici pentru gaste nici pentru caprita - mai ales primavara, iarna si toamna; iar caprita prefera mugurii tineri, frunzele si fructele din pomi (am avut capre pana la 18 ani); apoi oricare din ele papa neuniform...

On-topic: pana la urma, pentru livada si eventualitatea existentei capcanelor (pietre, cioate, etc) firul ramane sfant daca se doreste o cosire rapida; sau o cositoare pe roti ( mult mai scumpa).

#6884
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Oameni buni, ce-ati casunat pe mine?
Eu nu am grija de mine, uit sa mananc, uneori ma neglijez de ajung sa ma uit in oglinda si sa intreb cine-i barbosul... s.a.m.d.
Am programul meu lucrez cat pot, altfel dorm sau stau de veghe pe softpedia... De asta nu am niciun animal si nici nu o sa am. Ar insemna pur si simplu sa-l chinui. In plus, un animal te leaga de casa, iar eu vreau sa-mi pastrez libertatea. Ca de asta nu-mi fac mutatia la tara. Daca maine vreau la mare, ma duc, chit ca-i frig. Da', macar mananc un chefal, mi-am facut pofta. Vreau in alta parte, plec, ura si la gara. Nu am nimic de facut, ploua, e urat, e frig sau e iarna? Stau acasa la Capitala... Nu trebuie sa sparg lemne, sa le duc in casa sa fac focul, sa scot cenusa, s.a.m.d. SI sigur nu trebuie sa dau de mancare la animale. Ca n-am.

Edited by adip1962, 12 April 2023 - 20:42.


#6885
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 16.10.2019
Unde mananci chefal proaspat la mare?

#6886
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006

 adip1962, on 12 aprilie 2023 - 20:41, said:

..., ploua, e urat, e frig sau e iarna? Stau acasa la Capitala tara, uneori la oras (Rm. VL)... Nu trebuie sa sparg lemne, sa le duc in casa sa fac focul, sa scot cenusa, s.a.m.d. SI sigur nu trebuie sa dau de mancare la animale : caini, pisici, gaini, mai nou curci.

Ma tenteaza ideea sa fac un tarc plimbaret (cu gaini inauntru) pe post de cositoare; astea rascheteaza tot; si ingrasa pamantul... am un prieten care a facut unul pentru pui; i-a pus roti si motorase; se plimba cam 1m pe zi.

Edited by liviu9, 12 April 2023 - 21:48.


#6887
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 16.10.2019
Detalii pt tarc se poate?

#6888
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,568
  • Înscris: 31.01.2010

 adip1962, on 12 aprilie 2023 - 12:43, said:

Nu au absolut nimic.
Am vazut pe Stihl discuri cu 2 sau 3 cutite.

Se face sablonsi se ascute fara probleme.
Din tim in timp il echilibrez static pe un dispozitiv construit simplu sau se gaseste de cumparat.
De 20 de ani doar cu disc sau cutite tai si n-am avut o problema cu vibratiile.

Asta e de cumparat, al meu e mai simplu, doar pe dimensiunea discurilor folosite la motocoase.
https://tehnic-mag.r...tuns-gazon.html

Edited by Ion_Bumbu, 12 April 2023 - 22:31.


#6889
laurentiu19_75

laurentiu19_75

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2016
mulțumesc Adip,pt tăierea micilor arbuști crescuți prin livada

#6890
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Problema cu iarba nedorita de altii sper sa o rezolv. Toc iarba uscata, adaug hartie si rumegus, o fac bricheti si sper sa fiu multumit. Nu stiu cum se comporta iarba uscata=fan in brivheti. O singura relatie am gasit pe net ca resturile plantelor menajere uscate lasa o mazga pe cenusar. Poate reusesc sa fac o soba racheta ptr ca dimensiunile ei ma avantajeaza si voi incerca fanul pus in bricheti

#6891
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Desi sunt cam off-topic...

 magtacpactig, on 12 aprilie 2023 - 21:50, said:

Detalii pt tarc se poate?

Cand am fost pe la amicul meu, in urma cu 2 ani facuse un paralelipiped gen "masina Fred si Barney", pe cilindrii actionati electric; pentru 10-15 pui; omul, pensionar singur, fost tehnician proiectant automatist, are mult timp liber, idei si scule cat cuprinde; si-a "impanzit" proprietatea cu tot felul de chestii facute de el; genul "Iustin Capra"...

Eu ma gandesc la ceva mai simplu: un cadru tractabil cu 4 panouri bordurate de 2,5m lungime, roti sprijin protap remorca la colturi pentru reglaj pe inaltime; fuste din linoleum la marginile de jos ale panourilor sa nu iasa locatarele pe dedesupt; deocamdata e doar in stadiul de idee.

#6892
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 magtacpactig, on 12 aprilie 2023 - 21:19, said:

Unde mananci chefal proaspat la mare?
Off topic.
Intotdeauna la Popasul Pescarilor in Olimp. Recomand, dar numai cu rezervare.
Dar, acum multi ani, vreo 15-20 de ani..., am mai mancat unul foarte bun la On Plonge, in portul vechi in Constanta, la "om sarac", adica jos. Sus, la "om bogat" am mancat cel mai bun calcan din viata mea.
Asa cum cea mai buna scrumbie la gratar din viata mea, am mancat-o la terasa terenurilor de tenis de camp din Olimp. Acum vreo 20-25 de ani, poate mai mult...
Cea mai buna saramura de crap - Diana, Belciugatele. Mai buna decat in port la Giurgiu, parca Perla ii spune la restaurant.
Cel mai bun pastrav? Cred ca la complexul Pastravul de langa Sighet. Nu-s insa sigur, am mai mancat unul fenomenal pe langa Bicaz (nu prea aproape).
Pot continua, dar topicul e de motocoase...

Edited by adip1962, 13 April 2023 - 15:26.


#6893
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Am si eu un tarc din asta, dar e prea mic, e bun doar cat sunt mici lighioanele.
Cred ca am folosit o plasa (pardon,, panou bordurat) si jumatate. Taiate pe lung, au rezultat doua laturi lungi de 2m si doua laturi mici de 1m, la inaltime de vreo 75cm (deci erau panouri de 150cm inaltime). Legat bucatile astea cu soricei de plastic si gata. Inconjurat apoi cu plasa rabits, sa nu iasa orataniile.
E usor, intri in mijlocul lui, apuci cu bratele de cele doua laturi lungi si-l duci unde vrei.
Mai pui un panou bordurat peste, sa nu intre cotofene, ulii, pisici si alte jivine, si-un placaj sa tina o zona umbrita si pleci la Olimp Posted Image

Edited by til, 13 April 2023 - 17:07.


#6894
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 ProdanV, on 12 aprilie 2023 - 08:40, said:

De ce unele persoane cumpara Mercedes si nu alta masina, tot acolo ajungi, tot asa de repede si comod Pentru ca asa doresc

Acum 25 de ani am început cu o Huqvarna 25cc. astăzi m-am oprit la FS-240(asta este a 5-a) și toate au fost achizițiionate 'după buget'.

Am trecut de la discuri cu placute la cele simple cu patru muchii taietoare si cred ca sunt de neinlocuit ptr iarba sau buruieni mai inalte de 20 cm
Discul cu 3 dinți(preferabil Sthil) este imbatabil.

Edited by vasile59, 15 April 2023 - 14:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

9 user(s) are reading this topic

1 members, 8 guests, 0 anonymous users

fob2310

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate