Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7373 replies to this topic

#2989
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
E o saracie de proiect, diametru de taiere e mic, impingi la ea sa curete 30cm. pana faci 1000m. consumi de 3 -4 ori mai mult decat cu una de umar care penduleaza peste 1m la o cursa.

#2990
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View Postcalinus68, on 04 noiembrie 2018 - 20:45, said:

E o saracie de proiect, diametru de taiere e mic, impingi la ea sa curete 30cm. pana faci 1000m. consumi de 3 -4 ori mai mult decat cu una de umar care penduleaza peste 1m la o cursa.
Sa inteleg ca ai(avut) una ?

#2991
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View Postcatalin2804, on 31 octombrie 2018 - 12:30, said:

@nico99900 - Ia o masina de tuns gazonul. Pana anul acesta si eu eram cu motocoasa de vreo 5 ani, dar in vara mi-am luat o masina de tuns gazonul ceva mai moca si fara tractiune sa vad cum merge. Merge blana. Si tund 1 ha+ intr-o plantatie de zmeura.
   @lepetir Cu o masina de tuns gazon termini mult mai repede decat cu motocoasa de umar si nici nu esti oboasit.
  Daca nu iti trebuie iarba recomand masina de gazon. Balariile sa nu le lasi sa creasca mai mari de 30-40cm ca merge mai greut atunci.

Multumesc pentru sugestii.
M-am gandit ca din astea doua o sa aleg una.Amandoua au tractiune. In rest sunt cam la fel cred. De asemenea orice sugestii sunt binevenite.
Multumesc.
http://www.mcculloch...wers/m46-140wr/
https://www.murray.c...ers/eq500x.html
Vinde vreuna dintre astea doua marci in Romania?

#2992
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Vezi oferta de Mcculloch la Dedeman

#2993
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
In primavara am cumparat o motocositoare cu lama Progarden , model JRF 1001A -1
echipata cu o lama de taiere cu latimea de 87 cm , utilaj cu care m-am descurcat
destul de bine la taierea ierbii relativ scurte (gazon )

Nu am avut niciun fel de randament si am fost nevoit sa abandonez folosirea utilajului
la taierea ierbii inalte ( pentru fan ) si a trebuit sa revin la cositul traditional din cauza ca :

- iarba taiata cade in fata motocositoarei in loc de lateral /  se aduna deasupra lamei
- destul de des , iarba taiata infunda lama ,obligandu-ma sa opresc motocositoarea
   si sa desfund lama ,   manopera destul de dificila si incomoda .
  
Nu stiu cum as putea sa rezolv aceste probleme care ma impiedica sa folosesc motocositoarea
pentru taierea ierbii destinate rezervei de iarna pentru animalele din gospodarie

M-am gandit ca poate ar fi eficient sa confectionez si sa montez cumva un mic un paravan metalic
chiar deasupra lamei taietoare , dar as aprecia foarte mult si sfaturile / indrumarile celor care
au experienta mai indelungata in folosirea si intretinerea motocositorilor cu lama .
(am observat aceleasi probleme si la alte modele ,  mult mai scumpe ...)

Poate ca pina la urma , impreuna , vom gasi o solutionare si pentru aceste probleme ,
ramin indatorat pentru ajutor .

Attached Files


Edited by bowpack14, 06 November 2018 - 18:33.


#2994
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011
Încearcã și tu diferite improvizații...Eu am avut astfel de probleme la cositoarea rotativã și am fãcut un fel de deflector și s-a rezolvat

#2995
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Eu am o norocoasa Carpatina.Cand cosesc cineva sta in spatele lamei si da cu furca contra directiei de înaintare a motocoasei.Asta la iarba de la 60 cm im sus.La iarba mica nu imi trebuie ajutor.Asta o folosesc doar intre pomi in livada sau sub nuci pe raza pe care nu pot sa intru cu tractorul.

#2996
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Salut am o motocositoare HECHT 5060 cu tambur iar ea vine cu doua lame montate doar. Mi am cumparat de la producator celelante doua lame cu gandul sa le montez poate taie mai bine dar suruburile trimise de producator nu merg stranse pina la capat cu piulitele primite am inteles ca sunt atipice au 13 inchi la pas si de accea nu se potrivesc. Am fost la magazinele de bricolaj la cele auto dar tot nu am gasit nimic compatibil. Ma gandesc ca nu pot pune cele doua lame fara sa fie stranse bine ca la viteza aia de rotatie e periculos.
Cu ce le pot inlocui sau strange piulitele pe suruburi aveti idee cine a mai montat asa ceva?
Multumesc.

#2997
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Lăcătuș de mă făcea mama... Improvizează un distanțier și rezolva dilema.

#2998
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Domu Vasile trebuia sa traduceti ca o saiba rezolva problema cu stransul.
Dar eu am o alta  intrebare pentru intrebator: lamele de la cositoarea cu tambur rotativ nu cumva trebuie  sa fie mobile si de acea are o impresia ca nu se strang suruburile pana la capat? Eu asa stiu ca functioneaza lamele de taiere la o astfel de cositoare.
Vorba aia Inginer sa ai putere.

#2999
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Mai repede 13 spire/ inch sau cum masuram noi ar fi pas de 1,95mm...

#3000
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Surubul are la capatul de jos un suport special unde permite sa miste si sa culiseze lamele mobile. Problema e la piulite pe linga faptul ca au o garnitura in capat care nu ii da voie sa coboare pe surub nici nu au compatibil distanta dintre pasii filetului lor si cel al surubului care este mai mare.
La noi gasim suruburi de 12 sau 14 iar pt 13 nu se potriveste nici o piulita. Piulitele care le am eu  sunt de 12 si de accea nu pot cobora pe filet iar cele de 14 e prea larga.

#3001
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Acum e clar.
Strunești tija pentru M12 și adaptezi, cumperi etc. o piulita (fain ar fi M12 X 1,5).

@Idl 1 scuza- mi te rog inadvertență, de la o vârstă te lasă toate vad.

Edited by vasile59, 05 December 2018 - 17:58.


#3002
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Attached File  1_26037.png   209.25K   12 downloads


Asta ar fi surubul, cutitul si piulita. Surub metric cu pas fin

In capul piulitei este o garnitura de plastic pentru a nu permite desfacerea  surubului. Pe acea garnitura de plastic prima data se strange foarte greu surubul pe ea.. Dupa cum spuneam ceva forta, asta daca nu ai stricat cumva filetul la surub

Mai este si o saiba pe care poate nu ai comandato

#3003
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Poate merge sistemul cu bolț și siguranța; așa am avut la cositoarea cu 2 tamburi antrenată de motosapă.
Cositoarea s-a prăpădit de mult, dar bolțurile erau ok...

#3004
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Salutare. Intrucat am si eu 1000 mp de fan de cosit si dispun de un agregat cu tractiune,am zis ca ar fi bine sa l folosesc. Dar nu stiu ce cap de cosit cu lama ar trebuii..tot ce am gasit pana acum difera la modul de cuplare. Rog daca se poate sa ma lumineze cineva, unde si ce fel de utilaj ar trebuii ? ca dupa 3 ore de cosit cu motocoasa de umar dau din maini 2 zile 🤔

Attached Files



#3005
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Nimeni, nici o parere? Nu are nimeni asa ceva?

#3006
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 gogoritagogorita, on 09 ianuarie 2019 - 12:33, said:

Nimeni, nici o parere? Nu are nimeni asa ceva?
Dragul meu pe acest topic se discuta despre pârâitoare mici, f. mici in comparatie cu ce dorești tu.
Poate pe alt topic vei găsi mai multe detalii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

8 user(s) are reading this topic

0 members, 8 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate