Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

MAGNAT Monitor Supreme 2002 (5.1)

- - - - -
  • Please log in to reply
816 replies to this topic

#793
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
@ edigee, Nu prea...
@ cutinastefan, Nu cred ca e de la Yamaha, pentru ca n-ar avea bass, dar are si bass-ul mult mai puternic si mai "ritmic"
@ pcezar, E cu bani? Nu vreau, sunt roman. Multumesc :)

#794
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ce inseamna bas ritmic? N-am mai auzit de asa ceva. Tot "ritmic" e basul si la muzica clasica. Sau e aritmic? A fi sau nu ritmic(basul) e apanajul unei marci sau alteia de amplificatoare?
Cum adica esti roman si nu dai bani? Nu dai pt. ca asa suntem noi si vrem numai "moca"? Ca de saracie daca zici e un argument complet ipocrit in cazul tau daca ti-ai permis sa dai atatia bani pe sistemul ala. Si pe un sub de care spui ca n-ai nevoie.
Repet ,tu chiar vorbesti serios ca asculti mai mult de pe YT? Calitatea a cam tot ce e pe acolo e de la slaba in jos.

#795
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
- Este mai detaliat bass-ul,e mai "vanos" mai agresiv, se aude si cea mai mica schimbare de frecventa, parca nu mai e atat de amestecat cu alte sunete.
- Daca se poate gratis, de ce nu?
- Da, chiar ascult mai mult de pe YouTube, dar iti las un screen si cu proprietatile folderului cu muzica FLAC pe care le am.

Attached Files



#796
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Proprietatile unui folder nu spun absolut nimic. Fisierele flac in sine conteaza si de multe ori din surse din aste gen torente mult sunt facute chiar din mp3-uri.
Incearca si alte genuri muzicale ,mai evolueaza putin. O sa descoperi abia atunci ce poate sistemul ala al tau ,nu cu chestii hipermonotone si mecaniciste.

#797
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
Daca vrei o sa-ti trimit 2-3 mel in privat din ce gen muzical vrei sa te convingi ca am muzica de calitate in folderul acela :)

#798
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ca sa se ,,convinga'' trebuie sa aiba si fisierul original de pe CD, altfel, daca nu ai ascultat niciodata melodia respectiva te poate pacali foarte usor un mp3 bun.

#799
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
Salutare baieti, dupa cum v-am spus am vandut subwooferul de aproximativ o luna, l-a cumparat cineva de la Cluj care are tot Dali Zensor 7, iar eu cand am auzit ca e interesat de subwoofer si ca il vrea pentru Zensor 7 in combinatie cu amplificator stereo, i-am zis ca in mare parte asta e motivul pentru care il vand pentru ca nu il pot integra perfect cu boxele, a zis ca el poate, ca stie etc. Dupa aproximativ 12-15 zile mi-a zis ca inca nu l-a integrat si ca tine crossoverul la 60Hz si volumul la 20-25%, dar e enorm, i-am explicat ca e prea mult si ca deja incaleca boxele, iar el dupaia mi-a zis ca il foloseste pentru filme, si ca pentru asta l-a luat, dar o sa incerce cu un amic care se pricepe cu chestiile astea......

Concluzia? e simpla.... Trebuia sa va ascult cand mi-ati spus ca nu se impaca boxele de podea cu subwooferul... (Ce stia taranul din mine ce e HiFi-ul) Posted Image

Mi-am dat seama ca sunt putini care stiu sa aprecieze un sunet curat, inclusiv iubita mea care nu are urechea antrenata, stramba din nas cand aude multe sisteme, si imi explica, cu cuvintele ei ce nu e ok (baraie bass-ul, inaltele te surzesc etc) in concluzie nu e un sunet echilibrat, ba chiar recent am fost amandoi intr-o masina de lux sa-i spunem si se auzea bestial bass-ul, si mi-a zis ca nu i-a placut deloc, si eu o intrebam de ce, si ea mi-a zis ca nu se auzea clar, desi mie mi-a placut bass-ul puternic, si ii dau dreptate, sunetul trebuie sa fie echilibrat.

Poate ca nu stiu multe, dar cel putin am invatat elementele de baza, va multumesc mult Posted Image

Edited by ion_daniel, 11 April 2017 - 01:49.


#800
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013

View Postion_daniel, on 11 aprilie 2017 - 01:31, said:

Salutare baieti, dupa cum v-am spus am vandut subwooferul de aproximativ o luna, l-a cumparat cineva de la Cluj care are tot Dali Zensor 7, iar eu cand am auzit ca e interesat de subwoofer si ca il vrea pentru Zensor 7 in combinatie cu amplificator stereo, i-am zis ca in mare parte asta e motivul pentru care il vand pentru ca nu il pot integra perfect cu boxele, a zis ca el poate, ca stie etc. Dupa aproximativ 12-15 zile mi-a zis ca inca nu l-a integrat si ca tine crossoverul la 60Hz si volumul la 20-25%, dar e enorm, i-am explicat ca e prea mult si ca deja incaleca boxele, iar el dupaia mi-a zis ca il foloseste pentru filme, si ca pentru asta l-a luat, dar o sa incerce cu un amic care se pricepe cu chestiile astea......

Concluzia? e simpla.... Trebuia sa va ascult cand mi-ati spus ca nu se impaca boxele de podea cu subwooferul... (Ce stia taranul din mine ce e HiFi-ul) Posted Image

Mi-am dat seama ca sunt putini care stiu sa aprecieze un sunet curat, inclusiv iubita mea care nu are urechea antrenata, stramba din nas cand aude multe sisteme, si imi explica, cu cuvintele ei ce nu e ok (baraie bass-ul, inaltele te surzesc etc) in concluzie nu e un sunet echilibrat, ba chiar recent am fost amandoi intr-o masina de lux sa-i spunem si se auzea bestial bass-ul, si mi-a zis ca nu i-a placut deloc, si eu o intrebam de ce, si ea mi-a zis ca nu se auzea clar, desi mie mi-a placut bass-ul puternic, si ii dau dreptate, sunetul trebuie sa fie echilibrat.

Poate ca nu stiu multe, dar cel putin am invatat elementele de baza, va multumesc mult Posted Image
Mă gândeam eu că mai devreme sau mai târziu, "domnişoarele de pension" ce ţi le-ai adus în casă (Yamaha şi Dali) îţi vor educa gustul. Mai bine mai târziu decât niciodată !

#801
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Da exact ,desi mai sunt oarece "scapari" ca de pilda basul ala din masina care suna "bestial"....

#802
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E clar ca omul are cerințe diverse. Poate asculta și ceva rafinat, dar din când în când și ceva bubuială. Una funcționează bine pe boxele hi-fi alese, alta nu. Una cere rafinament, alta forță pura în bas. Părerea mea ar fi sa își schimbe amp-ul cu unul care chiar are management de bas, pentru ca altfel nu o sa fie niciodată mulțumit. Sau un crossover digital. Și apoi sa ia de test un bas reflex de PA. Serios. Un sub mic (pentru PA) și al dracu ar trebui sa ii dea exact kick-ul pe care niciodată nu o sa îl aibă cu orice hi-fi în situația data. Oricum a dat banii degeaba pe atâtea difuzoare din Dali dacă merge pe varianta subwoofer, dar na, omul căpos, neinformat, dar care are fixuri. Însă măcar o sa aibă ceea ce are nevoie, bas în piept.

E drept, ieftin nu e, dar măcar sa ia împrumut unul de test, dar doar setat corect, adică separație de frecvență (fie bass management în amp fie crossover digital) ca altfel nu faci nimic.

M-aș uita la sub-uri mici, de maxim 12", eventual dublu 10 dau 8, care sa aibă presiune fix unde vrea el, kick bass. Ca in mașină  :)

Și când vrea hi-fi pur, revine la boxe fără sub, când vrea sa duduie pereții, sub on!

Edited by MembruAnonim, 12 April 2017 - 05:53.


#803
popica35

popica35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.08.2006
Va salut....am citit topicul de la început al userul-ui "ion daniel " și nu sunt hotarat ce ar fi mai ok sa cumpăr. Precizez ca stau la casă,voi asculta intr-un living de 25 m si imi place sa ascult muzica "mai pe bass",iar boxele as vrea să ducă si mici petreceri. M-am hotarat asupra a doua modele care se încadrează în bugetul meu și anume Magnat 2002 sau Hector Victa Prime 702 și as vrea să le folosesc cu un simplificator Denon 720AE sau Cambridge topea ar 20. Stiu ca la Magnat trebuie amplificator care să le ducă,mai puternic dar nu stiu care combinație ar fi mai ok. Multumesc.

Scuze....s-a tastat greșit: amplificator Denon 720AE sau Cambridge Topaz SR20.

#804
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Ti s-a mai raspuns si in alt topic...Boxele Heco sunt renumite tocmai pentru joasele de care sunt capabile ,iar ca amplificator pentru facut galagie ia unul SH cu putere mai mare, asa cum ti s-a mai recomandat . Un Harman Kardon dual mono (PM 665) sau un Nad.

HK 665 oricum e un amplificator cu ajutorul caruia poti asculta si muzica nu doar zgomot . Modelul asta e mai bun ca majoritatea celor noi .

Edited by titoo, 17 January 2019 - 14:21.


#805
Kogaion78

Kogaion78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.05.2008
magnat mc 200 la "numai" 35w e bun de ceva cu ale lor 2002 si cum se compara cu denoane marantz onkyo yamaha etc etc plz ???.....
celelalte amplificatoare magnat (7000 9000 ceva....) isi merita pretul in jur de 1000 euroi ???....

P.S.: intrebare abstracta suplimentara: conexiunile moderne bluetooth is mai bune decat cele normale ?......voi ce folositi ???....(optic vs pro)

THX!

#806
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Pt muzica BT APTX HD
Mai sunt niste variante noi.

#807
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nicio conexiune wireless sau BT(orice standard) nu e mai buna decat o conexiune clasica (analogica sau digitala) cu fir.

#808
Kogaion78

Kogaion78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.05.2008
care ar fi variante mai noi ?......

transplusu 1500 e superior 2002 ?....apropo preturile sunt per boxa nu pereche banuiesc.......min 1000 2002-u si 2400 sau asa ceva transplus-u 1500

de ce e 1500 asa puternic si putin scump ???...la fel si 2002 daca e sa ntreb.......si nu e simetric, deci nu-mi "iau" stereo lol :):):)::::)
stie cineva raspunsu in frecv. la astea doo plz ???...poate comparativ cu edifier 2750 sau chiar yamaha hs8 (ca astea-s mai eftine)

mai putin scumpe dar cu specif. la fel adika snr mare chiar 100 si 20hz reali mai stiti ???.....desi nush daca "afiseaza" 36 hz la care se cam opresc metelele grele......

daca e sa alegeti o casca de muzica in pretz 500-1000 (poate si mai sus) ce-ati alege plz ???......

THX!

#809
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Pana in 150 de euro pentru casti audiotehnica ath m50x.

Preturile la boxe nu-s dictate doar de gama de frecvente redata.

#810
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
La casti, dupa ATH M50X, eu m-am extaziat la Meze 99 Classics.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate