Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

FOISOR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
pana la urma m-am hotarat sa il fac din lemn de 80x80.

si o sa pun tigla din azbociment (ce se facea pe vremuri...) in locul unui  acoperis de tabla sau sindrila sau tigla metalica .............
asa ELIMIN total efectul de sera pe care l-ar da celelalte acoperisuri.

#20
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postclaudiu2012, on 15 mai 2016 - 20:10, said:

..........si o sa pun tigla din azbociment (ce se facea pe vremuri...) i..............
Interzisa , periculoasa , chiar penala ideea !

#21
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012
Dar la aspectul estetic te-i gandit? Lemnul este mult mai frumos si prietenos. Mie parca i-mi aduce aminte de balcoanele de prin anii 80´, tot acel fier! Mai tarziu vei dori sa imbraci fierul cu lemn, si nu va fi usor!

#22
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Posttalica, on 15 mai 2016 - 22:12, said:

Dar la aspectul estetic te-i gandit? Lemnul este mult mai frumos si prietenos. Mie parca i-mi aduce aminte de balcoanele de prin anii 80´, tot acel fier! Mai tarziu vei dori sa imbraci fierul cu lemn, si nu va fi usor!


am zis ca il fac din grinzi de lemn brad 8 cm x 8 cm ....ideea e daca merge tigla de azbociment am vreo 40 mp de pe vremea lui tataie:)))))tin racoare....dar banuiesc ca trebuie sa ramforsez structura acoperisului......pt ca va fi greutate pe el....

tigla de azbociment II DAU UN SPRAY VOPSEA EMAILAT...cu un roscat ZICI CA E panou de la GERARD.....care costa de rupe....

View Postmaximg, on 15 mai 2016 - 21:34, said:

Interzisa , periculoasa , chiar penala ideea !


Niste dobitoci toti europenii. azbestul nu este toxic ca te uiti la o placa de azbociment sau stai pe langa una (au stat atatia zeci de ani langa una si nu au murit din cauza asta), aceste placi sunt toxice poate doar in procesul de fabricatie sau de taiere, cand inhalezi praful fin din compozitia acestora. Ca oamenii le au pe bloc, sau ca beau apa din conducte din acestea gata fabricate nu mai dauneaza cu nimic. Sa vedem marii "destepti" cand or sa fie incendii si vor arde acoperisurile de plastic cat de toxice vor fi, fata de acestea din azbociment, care nu poluau deloc, pentru ca nu ardeau... uite asa ne conduc niste tampiti intotdeauna!

TREBUIA SA FIE INTRODUSA CUMVA SI TIGLA METALICA IN PIATA SAU ALTE TEHNOLOGII DE ACOPERISURI...

Edited by claudiu2012, 16 May 2016 - 10:22.


#23
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ai inceput s-o iei pe calea buna cu dimensiunile materialului ca faceai risipa ( rupeai si oasele in tine la montaj . Vezi ca azbocimentul mai are bunul obicei sa ploua prin el . Nu este chiar asa greu , se poate monta pe niste traverse de 25 x 45 puse pe capriori la 400 intre ele .
   Ideea cu sprayul e colosala , ia un camion de tuburi . E o apa chioara in ele si azbocimentul e burete , vei da 3 straturi si nu vei sti daca ai vopsit sau ai visat . Cumpara email la cutie ca un om gospodar si da taraneste cu penson sau trafalet . Vezi ca eu am mai vazut pe unii plangand pe langa ce au vopsit rosu si dupa aia ca sa le treaca durerea au luat-o de la capat si au dat cu maro ca sa fie placut ochiului .

#24
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postunucelalalt, on 16 mai 2016 - 12:02, said:

Ai inceput s-o iei pe calea buna cu dimensiunile materialului ca faceai risipa ( rupeai si oasele in tine la montaj . Vezi ca azbocimentul mai are bunul obicei sa ploua prin el . Nu este chiar asa greu , se poate monta pe niste traverse de 25 x 45 puse pe capriori la 400 intre ele .
   Ideea cu sprayul e colosala , ia un camion de tuburi . E o apa chioara in ele si azbocimentul e burete , vei da 3 straturi si nu vei sti daca ai vopsit sau ai visat . Cumpara email la cutie ca un om gospodar si da taraneste cu penson sau trafalet . Vezi ca eu am mai vazut pe unii plangand pe langa ce au vopsit rosu si dupa aia ca sa le treaca durerea au luat-o de la capat si au dat cu maro ca sa fie placut ochiului .

am gasit grinda 8x8x300 in Chitila la 19 lei rindeluita si de 8x8x400 la 25 de lei rindeluita.
acum problema este ca o placa de azbociment de 32 x 40 cm (am placi mici) cantareste ceva...greutatea acoperisului...sper sa tina 7 stalpi....de 80x80...

La sarpanta peste capriori bat scandura .....(o am deja) problema este la capriori ce dimensiune sa folosesc???? aceeasi dimensiune ca stalpii e ok? sau e risipa???

capriorii la ce distanta intre ei??? 80 de cm e ok???

Edited by claudiu2012, 16 May 2016 - 12:40.


#25
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Te confundasem ca mai e unu' pe aici care facea din lemn de 150 x 150 , cred ca are tat-su padure si nu are ce face cu ea .
Tu schimbasei planul pe fier din lemn si acum faci iar modificarea schimbarii , da . Stalpii de 80 x 80 sunt f suficienti ca si capriorii . Inteleg ca la capriori ai cam 6000 lungime , eu as pune din dulap de 45-50 gros si lat de 120 la 400-450 distanta pe cant . E cam acelasi volum de material dar ai rezistenta mai buna . Taban nu e necesar ca e suficient pe sipci dar e drept ca se vede mai bine decat azbocimentul desi nu sta nimeni cu capul in sus cu ochii in tavan .
Spor la munca !

#26
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
În România, Hotărârea de Guvern nr. 124/2003 a transpus Directiva 87/217/EEC privind controlul poluării mediului cu azbest, impunând restricții la comercializarea și utilizarea azbestului și a produselor care conțin azbest. Conform articolului 12 din această hotărâre, în scopul protejării sănătății populației și a mediului, de la 1 ianuarie 2007, începând cu intrarea țării în Uniunea Europeană, se interzic toate activitățile de comercializare și utilizare a azbestului și a produselor care conțin azbest[1], inclusiv a produselor din azbociment.
Vedeti sanctiunile , daca va intereseaza ....

#27
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postmaximg, on 16 mai 2016 - 16:45, said:

În România, Hotărârea de Guvern nr. 124/2003 a transpus Directiva 87/217/EEC privind controlul poluării mediului cu azbest, impunând restricții la comercializarea și utilizarea azbestului și a produselor care conțin azbest. Conform articolului 12 din această hotărâre, în scopul protejării sănătății populației și a mediului, de la 1 ianuarie 2007, începând cu intrarea țării în Uniunea Europeană, se interzic toate activitățile de comercializare și utilizare a azbestului și a produselor care conțin azbest[1], inclusiv a produselor din azbociment.
Vedeti sanctiunile , daca va intereseaza ....

nu mai fac cu azbest...sa ajung la etapa finala

#28
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Foisorul dorit este cel din atasament....nu il mai fac intr-o apa pentru ca este deplorabil...
si l-am redus de la 14 mp la 2,5 x 3 = 7,5 mp din motive de costuri...

Attached Files


Edited by claudiu2012, 16 May 2016 - 19:04.


#29
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
STALPI= 6 = am comandat 6 grinzi de brad rindeluite la 300 cm de 8 cm x 8 cm din care voi taia la 2,20 m si raman cu 6 bucati de 80 cm. Din cele 6 bucati de 80 cm, o bucata va fi folosita pt POP la sustinerea acoperisului tip con.Cu cele 5 bucati de 80 cm ramase, voi taia la jumatate si le voi folosi pe post de contrafise sau contravanturi la 5 stalpi.Un stalp nu va avea contrafise...
CHENARUL SUS(COSOROABELE) = 5 = am comandat 5 grinzi de brad rindeluite la 400 cm de 8 cm x 8 cm din care nu voi taia nimic(asa vor fi puse).
CAPRIORII = 12 = am comandat 6 dulapi de 5 cm x 15 xm x 400 cm pe care le voi taia in doua si vor rezulta 12 capriori la 2 m. Acestia ii voi pune pe cant adica cu latura de 5 cm pe popul de sustinere de 80 de cm. Popul de sustinere va pleca din centrul foisorului de la 2,20 m
Peste capriori voi bate scandura ROATA ROATA. Peste scandura voi pune direct SINDRILA.

Stalpii vor fi ancorati in camasuiala deja cumparata. cu conexpanduri .

#30
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

View Postclaudiu2012, on 17 mai 2016 - 14:57, said:

STALPI= 6 = am comandat 6 grinzi de brad rindeluite la 300 cm de 8 cm x 8 cm din care voi taia la 2,20 m si raman cu 6 bucati de 80 cm. Din cele 6 bucati de 80 cm, o bucata va fi folosita pt POP la sustinerea acoperisului tip con.Cu cele 5 bucati de 80 cm ramase, voi taia la jumatate si le voi folosi pe post de contrafise sau contravanturi la 5 stalpi.Un stalp nu va avea contrafise...
CHENARUL SUS(COSOROABELE) = 5 = am comandat 5 grinzi de brad rindeluite la 400 cm de 8 cm x 8 cm din care nu voi taia nimic(asa vor fi puse).
CAPRIORII = 12 = am comandat 6 dulapi de 5 cm x 15 xm x 400 cm pe care le voi taia in doua si vor rezulta 12 capriori la 2 m. Acestia ii voi pune pe cant adica cu latura de 5 cm pe popul de sustinere de 80 de cm. Popul de sustinere va pleca din centrul foisorului de la 2,20 m
Peste capriori voi bate scandura ROATA ROATA. Peste scandura voi pune direct SINDRILA.

Stalpii vor fi ancorati in camasuiala deja cumparata. cu conexpanduri .


FOISOR FINAL atasat il voi executa singur. daca gresesc in executare sa imi atrageti atentia multumesc.
singur fara ajutorul nimanui...mi au mai iesit....si altele acum sper si asta.

Attached Files



#31
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
PRIMA ETAPA= 3 ore de munca = 190 lei materialele

burghiu sds de 14 mm = 24 gauri in placa de beton
24 conexpand-uri de 14 mm = 24x1,60 lei = 38,64 lei
6 camasuieli de stalp = 6 x 25 lei = 150 lei
gaurile din camasuiala au 14 mm diametru.
cam greu sa iasa perfect aliniate dar un cm nu e o problema,,,,si la fel de greu daca placa de beton are unghi pt scurgere apa......
mi s a parut f greu sa dau gaurile....la vreo 2 stalpi a trebuit sa largesc a 4 gaura putin mai mult pt a prinde perfect...asta deoarece nu ai cum sa dai perfect cu spiralul deoarece aluneca pe placa burghiul.....(am incercat si cu percutie si fara..)

apropo gratarul e dat cu spray vopsea,,,,,a iesit super.....

Attached Files


Edited by claudiu2012, 18 May 2016 - 20:55.


#32
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Suportii astia retin apa , mai departe iti imaginezi ce se intampla.

#33
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
mai departe se poate sa putrezeasca lemnul la baza. dar fac altceva...cumpar MAPEI MAPEGUM http://www.dedeman.r...stica-5-kg.html
Camasuiala are 9,1 cm, stalpul de lemn are 8 cm ...spatiul ramas din interiorul camasuielii o sa il umplu cu mapegum...si garantat nu mai are moarte....am pus asa ceva la balcon unde aveam infiltratii si s-a rezolvat...

#34
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Te-ai gandit bine , ideea de foisor e ceva rotund , hexagonal sau patrat , cu acoperis in atatea ape cat si laturi . O constructie dreptunghiulara intr-o apa are aspect de sopron de depozit de lemne . Am vrut sa-ti sun de la inceput dar nu ma bag eu in gusturile altora .
Capriorii la 2000 lungime erau f suficienti de 50 x 75 in sectiune  pe cant la 400 intre ei . Cand te duci sa-i iei pune sa iti despice in jumate din latimea de 150 mm = 12 buc cati zici ca ai nevoie .Restul de material iti ramane economie . Se rezolva pe loc pt ca operatia dureaza 10 min., nu au de ce se supara .
Faci risipa de material si incarci greutatea proprie fara rost .

#35
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
asa ceva trebuia sa folosesti
http://linic.ro/wp-c...poteau-PPUR.jpg

#36
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View Postbobitzaaa, on 19 mai 2016 - 12:08, said:

asa ceva trebuia sa folosesti
http://linic.ro/wp-c...poteau-PPUR.jpg
cam asa am luat si noi sa punem suportii de terasa, uite cum apar montati, prinsi cu ancora chimica

Attached Files


Edited by dell99, 19 May 2016 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate