Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandări Anime

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Cand am vazut eu Seikai no Senki, demult, si eu m-am mirat sa vad ca e din 2000, ca arata a ceva frate cu Macross de prin anii 80 :)
Dar cred ca asta a fost intentia.

Ma rog, dupa ce vezi suficient de multe anime incep sa te impresioneze astea mai iesite din comun. Primul anime pe care l-am vazut a fost Perfect Blue si nu am inteles nimic din el la vreme aia, eu oricum eram si sunt mai mult pe partea de manga. Dar dupa ani de zile am vazut ca are nota mare si nu intelegeam de ce nu mi-a placut, asa ca m-am mai uitat o data la el si a fost o revelatie.

Insa asta e cu doua taisuri deoarece daca dai azi nota mare unui anime, peste zece ani s-ar putea sa consideri ca nu mai merita nota aia in relatie cu noile anime vazute intre timp.

#20
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Nu mi se pare ciudat pana acum in afara de animatie.
La manga nu am rabdare. Singura pe care am citit-o a fost Kurohime.

Nota o schimbi cand iti dai seama ca nu mai merita. Am facut niste schimbari acum. La unele le-am ridicat nota, iar la altele le-am scazut. Dar cand ai multe ti-e cam lene si nu mai stau sa le schimb si in notepad.

Edited by Genjurooo, 07 May 2016 - 12:26.


#21
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Am terminat seria Seikai no Senki. Toata.
Cel mai bun a fost prequelul, Seikai no Monshou, care-i chiar bun. Urmat de Seikai no Senki 2.
Cel care a concluzionat seria, adica Seikai no Senki 3 este si cel mai prost pt. ca e repezit.

Acum mi-am luat Major.
Deci nu inteleg de ce sunt atat de putine animuri care sa se axeze pe Kendo sau Shogi. Adica o fi beisbolu popular in Japonia, dar chiar pana acolo unde ai haptishpe mii de animuri cu beisbol si doar unu amarat despre Kendo (ca eu stiu doar de Bamboo Blade si ala cu fete...)?

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Eh, baseball, cel mai plictisitor sport in existenta. Vad ca Major are 6 sezoane.

Din ce am observat kendo e practicat mai mult de fete, probabil animeurile cu sabii reale sunt preferate in locul lui.

Nu ma prea atrag sporturile, cu exceptia lui Mitsuru Adachi care are niste anime facute dupa mangaurile lui presarate de umor sec.

Ti-am facut o filtrare, poate este si ceva bun prin lista asta https://anidb.net/pe...st=0&wishlist=0

#23
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Da, Musashi no Ken pare intr-adevar cu Kendo.

#24
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Azi m-am hotarat la Patema Inverted, in urma unei "recomandari" pe 9GAG. :)

#25
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am terminat Hanbun no Tsuki ga Noboru Sora, are doar 6 episoade si e rapid de vazut, interesant drama romance.
Momentan din tot ceea ce urmaresc, cel mai bun si cel mai promitator este Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu.
Urmat de REC care e bun insa inceputul povestii mi se pare fortat si prea convenabil pentru personajul principal.
Planetes este interesant la prima vedere, totusi personalitatea lui Ai Tanabe mi se pare enervanta si irealista mai ales ca se presupune ca lucreaza (incepatoare) intr-un mediu periculos in care orice greseala poate provoca nu numai moartea ei, insa ea face ce o taie capul si actioneaza pe baza unor idei absolut patetice (cel putin asta am vazut in primul episod).
Non Non Biyori este un SliceOfLife dragut, in care nu se intampla nimic si probabil pana la sfarsit nu se schimba mare lucru.
Great Teacher Onizuka au fost interesante primele episoade si foarte amuzante (mai ales ca e vechi), totusi in episoadele urmatoare povestea devine repetitiva si episodica.

Per total la Re:Zero astept cu nerabdare urmatorul episod.

#26
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am terminat REC, mi-au plăcut ideile din final, subiectul cu cariera vs viaţa personală mi se pare foarte bun (şi la Usagi Drop era ceva de genul).
Am început Saishuu Heiki Kanojo şi mi s-a părut senzaţional primul episod, o combinaţie între un soundtrack bun şi o animaţie de calitate, cred că am repetat de vreo 10-15 ori scena în care încearcă să-i dea jurnalul, mi s-a părut atât de adorabilă fata aia.

#27
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Am pus si io Rec asta in lista. Mi-am luat si Joshiraku.
Mie nu-mi prea place sa astept cu nerabdare noi episoade si pana se termina sezonul actual (din care oricum mai am destui candidati) o sa ma uit la altele care deja s-au finalizat.

BTW, pt. a fi la curent cu noile animuri aparute, urmaresc http://anichart.net/spring (zic pt. cei care nu-l cunosc deja)

Saikano... e trist.

------

Despre Major:
E mai bun ca Ace of Diamond din toate punctele de vedere, dar sub Cross Game. Primul sezon din Major e si cel mai bun. Nici sezonul 3 nu-i rau.

#28
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu stiam de anichart, dar parca si pe myanimelist e o lista cu ce e nou http://myanimelist.net/anime/season .
Saikano o fi trist dar dupa episodul 1, nu mi-a mai placut nimic, mi s-a parut ca s-a exagerat mult cu 3 lucruri: Cu SF-ul (un fel de SuperPower ciudat + bonus niste scene ciudate cu invatatoarea nimfomana), cu plansul de mila (forced drama), si cu elicopterele (asta mi se pare amuzant dar n-am vazut niciodata atat de multe elicoptere intr-un anime). Forced drama mi se pare cel mai naspa combinat cu SF si cu niste motive initiale incredibil de neexplicate (fata aia se transforma in arma din ce anume motiv ?), e exact ca in Kokoro Connect:
[ https://illtimedaugustrain.files.wordpress.com/2014/06/screen-shot-2014-06-24-at-8-48-40-am.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am revenit la Hayate no Gotoku!, mi-e dor de Queen Of Tsundere: Kugimiya, Rie.

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Saikano e genul de anime care ori iti place ori il urasti. Un fel de Grave of the Fireflies deoarece daca reusesti sa te adancesti in el o sa te simti ca un rahat dupa ce il termini. Altfel poate parea comic, plictisitor, prea multa drama? Insa despre asta e animeul, nu e cazul sa aveti alte asteptari de la el, nu e highschool slice of life. Latura SF e acolo doar ca suport, daca incepi sa te intrebi de ce se transforma fata in arma deja poti opri anime-ul si sa-i dai delete, ti-a scapat ce e cu adevarat important.

#30
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Grave of the Fireflies nu mi-a trezit nici o emotie tocmai pt. ca vazusem Saikano cu ceva timp inainte. In opinia mea Saikano e cel mai trist anim pe care l-am vazut si are 10 din partea mea (parca), desi pe parcurs nu i-as fi dat mai mult de 7.

@AppleS
Intr-adevar e cam forced, dar nu atat de fortat cum am perceput a fi Shigatsu wa Kimi no Uso (Your Lie in April).

Edited by Genjurooo, 15 May 2016 - 19:28.


#31
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Mizu, on 15 mai 2016 - 18:46, said:

Latura SF e acolo doar ca suport, daca incepi sa te intrebi de ce se transforma fata in arma deja poti opri anime-ul si sa-i dai delete, ti-a scapat ce e cu adevarat important.
Well, nu sunt eu mare amator de SF dar totusi Gokukoku no Brynhildr (despre care toti spun ca e o copie dupa Elfen Lied) mi-a placut mai mult decat Elfen Lied.
In Saikano probabil daca personajele aveau si ele o personalitate care sa para cat de cat reala si sa nu forteze in continuu melodrama, elicopterele si niste actiuni nejustificate era ok.

Asta seara a fost Re:ZERO -Starting Life in Another World, deja am inceput sa astept duminicile sau sa am o stare optimista la sfarsitul weekendului, animeul asta chiar e bun .

 Genjurooo, on 15 mai 2016 - 19:28, said:

@AppleS
Intr-adevar e cam forced, dar nu atat de fortat cum am perceput a fi Shigatsu wa Kimi no Uso (Your Lie in April).
Eu nici nu am ajuns la forced drama-ul din Shigatsu wa Kimi no Uso, ceva nu mi-a placut nici la ala dar am sters aceasta informatie.
Oricum in Saikano personajele mi s-au parut extrem de simplist caracterizate, si cu o falsa personalitate complexa, practic doar un Moe plangacios si unul care pe langa faptul ca habar nu are pe ce lume traieste sau ce anume simte (deja un cliseu in harem-uri) mai are parte si de diverse actiuni perverse ciudate cu nu stiu ce profesoara nimfomana (din nou un cliseu in haremuri) care pare ca nici nu are treaba cu povestea si asa dramatica degeaba.

Edited by _-AppleS-_, 15 May 2016 - 23:43.


#32
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
In cautarea mea de animeuri am dat de Initial D First Stage, ceva cu masini sport nu credeam ca exista.
M-am uitat la un episod din Kimi no Iru Machi, animatia cam stangace in rest e ok.
Episodul 6 din Re:Zero a fost foarte bun mai ales Rem si Ram.
Aoki Hagane no Arpeggio: Ars Nova ma uit acum de incercare, e freetowatch pe Crunchy Roll.

#33
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Deci merge greu cu Rec si Joshiraku. Nu le-as recomanda nimanui. Major ala l-am vazut in cateva zile tot (nu stiu cate sute de episoade) + OVA si doar 2 sezoane pot spune ca sunt bune (din 6, restul fiind doar ok), iar cu astea 2 ma chinui de nu stiu cate zile sa vad 22 de episoade (cat fac impreuna).

Edited by Genjurooo, 21 May 2016 - 15:26.


#34
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Rec nu e cine stie ce pana in episoadele 7-8-9. Are doar 9 episoade mai are si 13 minute pe episod, ar trebui sa-l dai gata foarte rapid.
Joshiraku vad ca e Slice of Life si Comedy, nu l-am vazut dar presupun ca nu prea se intampla mare lucru.
Eu am luat WataMote, interesant personaj principal.
Re:Zero e momentan cel mai bun lucru la care ma uit.

#35
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
E frustrant WataMote. Imi amintesc ca l-am urat pt. cat de frustrant era.

#36
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Da, nu mi s-a parut prea bun.
Noroc ca exista Re:Zero sa compenseze atatea animeuri stangace.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate