Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Imbunatatire boxa portabila

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
123o2

123o2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.11.2009
buna seara.
Am cumparat si eu o boxa portabila activa Akai SS023A-X10 si as vrea sa ma ajute cineva din Tg.Mures sa o modific putin.
Un domn a modificat-o deja"Am imbunatatit radical frecventa de redare a basilor, daca initial boxa nu scotea mai nimic sub 100 hertzi, acum coboara pana la 40 hertzi. Pentru asta am capitonat boxa in interior cu fonoabsorbant, folie subtire alba, gen cum se impacheteaza televizoarele; gaurile de basreflex originale le-am astupat cu capace de plastic negre, sunt prost calibrate si merge mai bine fara ele. In locul gaurilor am montat doua difuzoare piezo de inalte, ce s-au potrivit perfect in gaurile initiale, juri ca asa a fost din fabrica. Boxa are acum 4 difuzoare pe 3 cai, are inalte foarte bune, suna incredibil de bine, cu sunet apropiat calitativ de o boxa profesionala scumpa; Am montat alt tub pentru basreflex, lung, ce bate in jos, spre podea, scoate mult mai bine basii asa, suna practic ca un subwofer cu difuzor de 25 cm. Ca sa sune asa, am schimbat un condensator in preamplificator, ce erau pus intentionat mic si din cauza asta nu avea basi mai deloc; Am montat un condensator de filtraj de 10000 microfarazi la 35 volti in paralel pe alimentare, astfel s-au redus considerabil distorsiunile. Am redus putin amplificarea montatnd o rezistenta de 7,5k in serie pe intrare la etajul final, acum nu mai distorsioneaza deloc nici la volum maxim, posibilitatea sa se strice sa redus astfel considerabil."
Cine ma poate ajuta ? nu vreau comentarii de genu"nu merita"e bataie de cap"..etc.
Cine vrea sa ma ajute si poate astept un mesaj.multumesc anticipat

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu merita, e bataie de cap. Ia-ti direct una mai buna, Akai nu mai exista ca firma japoneza, a dat faliment, acum e doar o marca inchiriata de niste turci.

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu sunt turci ,nu au fost niciodata turci ,nu stiu de unde a aparut aceasta legenda aici pe forum.
N-ar fi fost rau sa fi fost turci dar din pacate sunt chinezi sadea ,dar din aia de ultima speta ,aia care fac pe vapor.

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
N-ai mai postat odata, sau ai facut-o pe un alt forum ?!!!

Ca tot sunt pe la tara acum, voi cauta pe-aici ca sigur mai gasesc prin vreun pod sau beci niscaiva casetofoane de pe vremea lui Gheorghiu-Dej (exagerez ( :) ), apoi iau legatura cu nea Cornel ala, sa le schimbe el ceva condensatori si sa-mi faca boxe hi-fi din ele.
Pai daca a convins el o prostie de boxa chinezeasca, si mono, pe deasupra, sa sune ca niste boxe pro scumpe, e clar ca si din casetofonul meu trebuie sa iasa niscaiva Diablo Utopia.
Prosti astia de fac drivere de mii de Euro, tot ce trebuie e o boxa Akai si pe nea Cornel, sa-i schimbe un condensator, sa-i astupe porturile bas-reflex, s-o burduseasca cu material fonoabsorbant si sa-i adauge niste tweetere de 10lei/bucata, puse alandala, fara vreun filtru intre ele, si gata boxa capabila sa se ia la tranta cu boxe de 7 - 8 ori mai scumpe.

Nu stiu daca e mai mult ridicol sau mai mult penibil !

#5
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
,, am schimbat un condensator in preamplificator, ce erau pus intentionat mic ''  ...va dati seama ce s-or fi chinuit aia care au facut gun...pardon , boxa activa ! Parca-i vad cum isi chinuie mintile cum sa faca un produs cat mai prost , si in cele din urma unu' mai istet vine cu solutia salvatoare : ,,Stiu cum facem ! ai punem un condensator de valoare mica ,sa nu aiba bas ''
Dar toata oribila conspiratie a fost dejucata de nea cornel care cu renumita sa perspicacitate a identificat condul si a dejucat complotul antiaudiofil !!

#6
picieri

picieri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 29.08.2004
Salutare,
stie cineva cum se numeste integratul din final?
Eventual o schema cu interiorul are cineva, sau unde se poate gasii?

Multumesc.

Edited by picieri, 13 December 2017 - 11:07.


#7
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Eu am modelul asta de boxa. E adevarat ca se aude cam prost pe default, fara basi si inalte. Ea e facuta sa sune tare, nu corect.

Dar de ce sa te chinui sa o desfaci si sa ii inlocuiesti sau sa ii adaugi piese, cand poate fi facuta sa sune bine din egalizator ? Trage in sus de banda de 60Hz, 125Hz, 8000 Hz si 16.000 Hz. Si knobul de joase de pe boxa dat aproape de maxim si gata, ai rezolvat in cateva minute. Difuzorul are diametrul destul de mare cat sa poata duce frecventele joase fara distorsiuni care sa deranjeze. Un player cu multe benzi la egalizator e AC3 player, dau sigur mai gasesti si altele. Asta daca redai muzica de pe telefon prin bluetooth, metoda care o recomand,  si nu prin stick usb. Bine, ideal ar fi prin fir, chiar daca boxa e portabila.

Succes.

#8
picieri

picieri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 29.08.2004

View PostBG_183, on 14 decembrie 2017 - 21:10, said:

Eu am modelul asta de boxa. E adevarat ca se aude cam prost pe default, fara basi si inalte. Ea e facuta sa sune tare, nu corect.

Dar de ce sa te chinui sa o desfaci si sa ii inlocuiesti sau sa ii adaugi piese, cand poate fi facuta sa sune bine din egalizator ? Trage in sus de banda de 60Hz, 125Hz, 8000 Hz si 16.000 Hz. Si knobul de joase de pe boxa dat aproape de maxim si gata, ai rezolvat in cateva minute. Difuzorul are diametrul destul de mare cat sa poata duce frecventele joase fara distorsiuni care sa deranjeze. Un player cu multe benzi la egalizator e AC3 player, dau sigur mai gasesti si altele. Asta daca redai muzica de pe telefon prin bluetooth, metoda care o recomand,  si nu prin stick usb. Bine, ideal ar fi prin fir, chiar daca boxa e portabila.

Succes.

Am facut chestia asta dupa care suna destul de binisor dar nu suficient pentru mine. Vreau sa rezolv cumva zogomtul care mi se pare exagerat de mare, in 2017 sa iesi pe piata cu asemenea greseli mi se pare o grosolanie, sigur se poate rezolva.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Toate produsele acestei pseudofirme din acest segment sunt absolut la fel. Zicea pe aici cineva de un amplificator ce avea inversata polaritatea la una dintre iesirile de boxe.

#10
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postpicieri, on 17 decembrie 2017 - 16:27, said:

Am facut chestia asta dupa care suna destul de binisor dar nu suficient pentru mine. Vreau sa rezolv cumva zogomtul care mi se pare exagerat de mare, in 2017 sa iesi pe piata cu asemenea greseli mi se pare o grosolanie, sigur se poate rezolva.

Eu am dus-o la garantie din cauza fasaitului ala de fond. Mi-au zis ca ala asa e din fabrica si e ceva normal.

Daca nu te impaci cu el returneaza boxa. Eu o tin doar pentru exterioare si petreceri in aer liber unde zgomotul ala de fond nu mai e deranjant.

#11
picieri

picieri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 29.08.2004
Nu am de gand sa il returnez, in majoritatea timpul va fi folosit afara, ocazional in casa pana se plictiseste copila. Dupa sarbatori voi surubarii la ea, pana atunci ma gandeam sa studiez un pic schema in cazul in care o voi gasi. Nu exista sa nu se poate filtra zgomotul, prima data trebuie identificata sursa lui, ceea ce nu stiu inca daca provine din etajul final sau din mixer, din sursa nu prea are cum deoarece este o baterie.

#12
oliviucristian26

oliviucristian26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2016
Salutare,

Am si eu o boxa Akai iar în momentul în care bag un stick USB melodia se aude preț de câteva secunde 10,20 de secunde după care nu se mai aude,  se oprește. Este dusa mufa usb?? Știe cineva ce are? Poate e vreo setare anume și nu știu eu. Țin sa menționez ca am cumpărat-o acum 2 zile. Ma poate lamuri cineva?

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Akai=cea mai ordinara chinezarie.
Retur la produs. De luat altul.
Cat priveste melodiile pe USB ,vezi ce foarmate suporta. Poate nu suporta mp3VBR de exemplu.

#14
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
edigee esti invidios Posted Image Posted Image Posted Image

Attached File  52654492_2056278757802077_3262078346221060096_n.jpg   36.06K   133 downloads
Attached File  51925992_2056278827802070_6971735608020434944_n.jpg   46.46K   114 downloads

#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Cata nesimtire din partea lor... ce vor sa spuna ca cei de acum care produc mizeriile alea, sunt aceiasi care au inventat marca AKAi? La prosti, prinde...Posted Image

Edited by baribalu, 27 February 2019 - 11:29.


#16
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Buna ziua,
Am si eu o boxa identica care a inceput sa se comporte cam suspect.
Boxa era la incarcat si ascultam muzica, cand am auzit un fel de fasait peste sunetul produs de melodie, dar nu peste sunetul melodiei, iar ledurile de la incarcare palpaiau.
Am incercat si cu boxa scoasa din priza, dar tot asa facea.
Posibil sa faca asta ca am tinut-o in soare?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, sper sa fi detaliat ce trebuie.
Multumesc.

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Desi e vechi topicul inca este de actualitate la chinezariile pe care le are jumatate de Romania pentru gratare, mici , beri etc
Am un x6 de tavaleala de cativa ani la care i-am adus o gramada de imbunatatiri - azi e ultima din set.
"Fasaiala" este de la condensatorul de filtraj de la tweeter are original 2,2 micro la 100 v - se pune unul de 4 micro la 100v si deja va fi alta viata Posted Image
La x6 dupa o serie de vreo 6 difuzoare schimbate , de la cele tip auto la difuri de boxe , am montat un Definitive 35W/4 ohmi dedicat pentru sonorizari incaperi in travan . Sunt difuzoare specializate PA ce vin cu filtru pe 2 cai gata montat de o calitate ireprosabila , aici ma refer la firma producatoare .
Boxa daca nu o vezi nu o recunosti dupa sunet , are un bass superb cu inalte cristaline de boxe scumpe adevarate .
Verdict : difuzoarele din boxe sunt de tot rahatul !
Saptamana viitoare am un X10 la echipare cu un Celestion de 100W/4 ohmi - vedem ce iese ...
Da , pretul la astfel de difuri depaseste posibil pretul boxei cu totul DAR nimeni nu te obliga sa le cumperi noi din magazin , merg super de pe olx dar sa nu fie rebobinate sau defecte- asta discuti cu vanzatorul . De exemplu diful Definitive vine la 126 dolari , enorm daca il cumperi nou dar pe olx gasesti la 60-150 lei astfel de difuri, acum am vazut Visaton PA de tavan care iar e o mega firma de difuzoare .

Edited by ldpe, 02 April 2022 - 18:06.


#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am crezut  ca era vorba de un bmw x6

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate