Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

cum a fost examenul medical pentru permis

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
http://sfaturipracti...ermis-auto-pdf/

Boli interne: palparea ficatului, stomacului si a intregii zone abdominale
    Chirurgie-ortopedie: se verifica daca exista fracturi sau vatamari corporale la nivelul corpului si membrelor si daca exista interventii chirurgicale incompatibile cu sofatul
    Neuro-chirurgie: este de fapt un interviu asupra unor probleme precum pierderea cunostintei, dereglari de somn, medicatie, interventii chirurgicale
    Psihiatrie, examen psihologic: interviu mai general cu intrebari de genul – daca va intelegeti bine cu sotia/familia, daca fumati, consumati alcol
    Oftalmologie: se verifica vazul, prin citirea unor litere aleatorii pe o plansa, cu acoperirea alternativa a unuia dintre ochi. Nu se verifica distingerea culorilor(discromatopsie)
    O.R.L.: se verifica auzul. Se face foarte serios :). D-na asistenta spune cateva cuvinte in soapta, din capatul incaperii, iar tu spui cu voce tare ce auzi. Desigur, trebuie sa iti acoperi una dintre urechi, pe urma inversezi pozitia. Nimeni nu se uita daca chiar iti acoperi urechea care nu e spre asistenta
    Obstetrică ginecologie: sangerari abundente, medicatie hormonala care poate afecta conducerea, etc.

daca medici ar fi corecti si ar raporta problemele soferilor, acu nu am fi avut cinci morti la Braila din cauza unui epileptic

#56
ruxypuffy96

ruxypuffy96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.04.2016

 STARTREK1, on 29 aprilie 2016 - 09:37, said:



Boli interne: palparea ficatului, stomacului si a intregii zone abdominale


Măcar am scăpat de palpare :)

#57
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
daca femeile merg la ginecolog, si barbatii sa mearga la un control amanuntit de prostata, ca sa nu te taie in timp ce conduci

#58
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Topic la misto!

Initiatoarea ne relateaza doar chestiile asa-zis pudice pentru ea si in rest nimic. Stai fata, sa vezi cand nasti sau ai vreo boala jos, nu iti mai este pic de rusine. In fine, te convingi tu cu vremea!

Fisa aia are si alte rubrici, nu doar ginecologie! Acolo a fost ok, nu te-a mai dezbracat nimeni!?
Altceva...multi obsedati pe aici! Se vede ca e pe aria medicina si nu la auto! Nici nu mai ma mir!

Edited by arab, 29 April 2016 - 10:24.


#59
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Velareya, on 29 aprilie 2016 - 08:52, said:

N-ai înţeles nimic.

Există medici care îşi fac meseria ca la carte (adică te examinează din cap până-n(tre) picioare indiferent că ai 18 ani sau 70)

Asta ai vrut sa spui , nu-i asa ?

Edited by JurasikMan, 29 April 2016 - 10:25.


#60
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
@JurasikMan, da, unii medici te consultă şi între picioare. Se numesc ginecologi. Posted Image (ăia la care probabil iniţiatoarea nu va ajunge niciodată, de bunăvoie)

Edited by Velareya, 29 April 2016 - 10:42.


#61
ruxypuffy96

ruxypuffy96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.04.2016

 arab, on 29 aprilie 2016 - 10:21, said:

Topic la misto!

Initiatoarea ne relateaza doar chestiile asa-zis pudice pentru ea si in rest nimic. Stai fata, sa vezi cand nasti sau ai vreo boala jos, nu iti mai este pic de rusine. In fine, te convingi tu cu vremea!

Fisa aia are si alte rubrici, nu doar ginecologie! Acolo a fost ok, nu te-a mai dezbracat nimeni!?
Altceva...multi obsedati pe aici! Se vede ca e pe aria medicina si nu la auto! Nici nu mai ma mir!

Ce naiba ai vrea sa iti mai relatez Ăźn plus?

Nu ai citit cu atenție, tocmai, ziceam ca la ginecolog a durat 30 de secunde, ortopedul m-a dezbrăcat la chilot în schimb.

Asa cum am zis de la început, la restul a fost ok.

Edited by ruxypuffy96, 29 April 2016 - 10:57.


#62
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 MembruAnonim, on 29 aprilie 2016 - 09:04, said:

Despre ce tara se vorbeste?
In Romania mergi la medicul de familie unde ti se va elibera o fisa medicala, unde va trebui sa semnezi ca nu suferi de epilepsie. Medicul iti ia tensiunea si te trimite la oftalmolog. In rest iti cunoaste situatia. Nu te dezbraca nimeni. Stampile, semnatura si gata examinarea. Asta in cazul in care dai pentru B. Pentru profesionisti s-ar putea sa fie mai complexa examinarea.
Nu-mi amintesc sa fi facut vreodata fisa medicala auto medicul de familie . Este un numar vast de domenii pe fisa si se face numai de dr de specialitate .

 petit_christian, on 29 aprilie 2016 - 09:09, said:

Eu comparam fişa medicală din Ro pt profesionişti, cît şi controlul anual al acestora, cu procedura din Franța.
An impresia că din 19 ianuarie 2013 au devenit mai stricți şi pt B.
In Ro suntem campioni la boli cardiovasculare , diabet , boli psihice , alcolism si altele . Mentalitatea romanilor e cunoscuta ca nu se ingrijesc de sanatate , se duc la medic doar cu o luna inainte de a creste iarba pe ei . Facem accidente cat toata UE la un loc si suntem in stare sa ne urcam la volan cu un picior in ghips , cu tensiune 22 si cu ochii jucand in cap de bautura.
Speranta de viata e alt indiciu In Ro loc 28 , In It de ex loc 2 , Franta loc 4-5 .

In afara de asta pt ca am lucrat in sanatate 8 ani stiu cum se bat doctorii sa isi ia halca lor de pe toti iar statul e bucuros ca are partea lui din taxe .
Apoi judecand obiectiv daca tot platesti pt o lista asa lunga de examene nu vad ce este rau sa iti fie facut un examen profesionist sa stii in ce stare esti .

Mentionez ca sunt profesionist si mi-a cam iesit si mie pe ochi cu fisele medicale dar daca stai stramb si gandesti drept imi poti da dreptate .

Edited by unucelalalt, 29 April 2016 - 11:11.


#63
makiaveli

makiaveli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.01.2007
Si eu daca as fi doctor ortoped/ginecolog si ar veni o pustoiaca de 19-20 de ani sa-mi spuna ca trebuie sa-si faca fisa medicala/control ginecologic i-as spune sa se dezbrace. Acum sincer, ce barbat/doctor ar refuza asa oportunitate. Dar sincer, pe fisa medicala care vine la dosarul pentru permis...unde dracu bifezi controlul ginecologic? E cumva o rubrica la Anexe sau "alte controale benevole"??

#64
ruxypuffy96

ruxypuffy96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.04.2016

 makiaveli, on 29 aprilie 2016 - 12:50, said:

Si eu daca as fi doctor ortoped/ginecolog si ar veni o pustoiaca de 19-20 de ani sa-mi spuna ca trebuie sa-si faca fisa medicala/control ginecologic i-as spune sa se dezbrace. Acum sincer, ce barbat/doctor ar refuza asa oportunitate. Dar sincer, pe fisa medicala care vine la dosarul pentru permis...unde dracu bifezi controlul ginecologic? E cumva o rubrica la Anexe sau "alte controale benevole"??


Uite o postare sincera :)  E, fix asa cred eu ca se gândește întotdeauna....

Nu, nu e benevola, e obligatoriu și ginecologia. Dar repet, acolo a durat 30 de secunde.

#65
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 makiaveli, on 29 aprilie 2016 - 12:50, said:

Si eu daca as fi doctor ortoped/ginecolog si ar veni o pustoiaca de 19-20 de ani sa-mi spuna ca trebuie sa-si faca fisa medicala i-as spune sa se dezbrace.
Bifeaza si stomatolog si restul.

#66
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

 ruxypuffy96, on 29 aprilie 2016 - 10:56, said:

Nu ai citit cu atenție, tocmai, ziceam ca la ginecolog a durat 30 de secunde, ortopedul m-a dezbrăcat la chilot în schimb.

bine ca nu te plangi ca dermatologul ar vrea acelasi lucru!

#67
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
unulcelalat:tocmai ăsta-i şpilul, ochi+tensiune şi preţ mai mic. Unde mai pui timpul pierdut la medic.


#68
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
eu cred ca s-a mers prea departe si se va inchide .

ps: strange bani pt mita, vei avea nevoie .
cat ai fi tu de corecta, politistul va fi de 10 ori mai incorect in mod intentionat .

nu te incapatana,
succes

#69
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu mai vorbiti gratuit de mita , nu ia nimeni mita decat daca te cunoaste si nici atunci . Oricum ar fi ei militienii astia mai au si un pic de constiinta pt ca a doua zi te urci la volan si omori un om nevinovat . Copiii mei au luat din prima far de mita si nevasta-mea la fel , alte cunostinte la fel. Socru-miu a scos carnet la 60 de ani , a dat orasul de vreo 6 ori si a facut ore de scoala pana a fost in stare sa promoveze . Aveam pe atunci pile sa-i dea carnet fara sa-l vada macar militia .
Spaga dau tiganii , cei care dau pt redobandire care au avut carnetul luat pt bautura etc .

O fata de 20 de ani si studenta este suficient de constienta , capabila si are destula mandrie sa ia examenul pe bune . Chiar daca nu iei din prima nu e nici o rusine .

Edited by unucelalalt, 30 April 2016 - 10:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate