Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

cum a fost examenul medical pentru permis

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 unucelalalt, on 29 aprilie 2016 - 00:49, said:

Ca toti sunteti tari raspundeti - de ce iapa nu trage cat calul ?

Ca e constienta ca are un spoiler admirabil si e sub demnitatea ei sa traga.
Mai bine impinge.

Edited by claz, 29 April 2016 - 00:55.


#38
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Iapa are 2 gauri si pierde mai multa presiune .

La intrebarea de mai sus cu roata - Jumatea de sus a rotii se roteste in aceeasi directie cu inaintarea masinii iar cea de de jos se duce inapoi deci jumatea de sus are turatie mai mare .

O sa ne inchida careva dar de acuma tot una . Fata noastra a trecut peste hopul cu aratatul portbagajului , treba rezolvata .

Edited by unucelalalt, 29 April 2016 - 01:01.


#39
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Topic la mişto sau nu, e irelevant.
Dar nu înțeleg ce treabă are ginecologia cu obținerea permisului?

Ca o paranteză. În Ro, la examinarea anuală a şoferilor profesionişti am trecut pe la oftalmolog, ORL, cardiolog, psiholog, ortoped,  neurolog, analize glicemie. Şi cred că am uitat ceva
În F, îmi ia tensiunea şi... atît. La primul control am făcut un test oftalmologic (port ochelari) şi de atunci, pauză.
Examen psihologic la 5 ani.Ce-i ăla? Nu există aşa ceva aici.
În concluzie la ce servesc toate testele astea? La alții se poate fără şi le merge mult mai bine.

#40
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Wtf? Eu cred ca am dat doar oftalmologic. M-a pus sa citesc niste litere de pe o tabla.
Dupa, mi-a pus 2 intrebari (daca sufar de vreo boala, daca am vreo alergie) si ala a fost testul. :)

Edited by baliosss, 29 April 2016 - 02:49.


#41
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Eşti şofer profesionist?
Eu am făcu testele astea în Tm (la două clinici diferite) şi în Severin.
Aici ai normele de procedură.  https://www.untrr.ro...psihologic.html
Că tu ai avut noroc, e altceva. Nu te mai mira, să nu rămîi aşa.
Întrebarea mea rămîne, de ce în Ro se cere aşa ceva, şi în alte țări nu. Oricum, nu seveşte la nimic concret.


#42
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ma miram pentru ca mi se pare ciudat faptul ca se cer atatea. La fel cum dai tu in Franta, l-am dat si eu tot undeva prin Europa. N-am permis romanesc.

Edited by baliosss, 29 April 2016 - 03:49.


#43
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Şi atunci de ce compari mere cu pere?Am scris clar că am făcut testele la Tm şi Severin. Ți se pare că-s oraşe din Bundesrepublikdeutschland?
Carevasăzică, şi în alte țări europene e cum trebuie, nu numai în F.
Poate în Ro maşina se conduce şu cu vaginul, că d3 aia merg mulți ca p..a.
Auzi tu, control ginecologic. Bine că nu a căutat-o şi de hemoroizi.
Chiar nu realizează nimeni absurdul situației?
Chiar aşa de imuni la mizeria sistemului au devenit oamenii?

#44
ruxypuffy96

ruxypuffy96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.04.2016

 claz, on 29 aprilie 2016 - 00:33, said:


Aici ne spune ca e constienta (sau viseaza) ca are fund numai bun de admirat. Si inca mai si exclama ca o deranjeaza asta...
Iar tencuiala asta cu naivitatea si timiditatea... daca suferea chiar asa de tare de naivitate acuta, pana acum se gasea cineva sa o trateze. Doze soc.

Ești răutăcios, gratuit. Da, am Ăźntr-adevăr un fund bun de admirat, chiar dacă Ăźmi e rușine sa ma expun aiurea, nu trăiesc cu ochelari de cal.

Și da, sunt Ăźncă virgina la 19 ani, și nu Ăźmi e rușine cu asta.  Nu pentru ca nu as fi avut ocazii, te asigur .

 petit_christian, on 29 aprilie 2016 - 05:12, said:

Și atunci de ce compari mere cu pere?Am scris clar că am făcut testele la Tm și Severin. Ți se pare că-s orașe din Bundesrepublikdeutschland?
Carevasăzică, și Ăźn alte țări europene e cum trebuie, nu numai Ăźn F.
Poate Ăźn Ro mașina se conduce șu cu vaginul, că d3 aia merg mulți ca p..a.
Auzi tu, control ginecologic. Bine că nu a căutat-o și de hemoroizi.
Chiar nu realizează nimeni absurdul situației?
Chiar așa de imuni la mizeria sistemului au devenit oamenii?

Ca tot vorbești despre alte tari, cred ca și acolo depinde mult de cine dai... După cum v-am zis, m-am documentat săptămĂąni Ăźntregi pe net Ăźnainte sa Ăźmi fac curaj sa merg la spital... Uite o poveste din Italia

http://maneasca.blog...nt-vie.html?m=1

"Ma asteptam la un tricoas de-o parte sa auda plamanii, la vre-un eco la stomac da nici nu imi trecea prin cap ca asta are de gand sa ma lase in chiloti . Mi-a zis clar "do'soara ramaneti in lenjerie intima sutien si chiloti":))))))))

Buna asta jur...care drac de sutien, in gandu meu "fuck iar am comis-o". Ii explic ca nu utilizez obiectul in dotare sperand ca ma lasa imbracata. Nici gand textila jos si la orizontala:))) Nu glumesc si nu exagerez in nimic credeti-ma."


Pana la un punct, cred ca e și normal, asa suntem programați ca oameni. Care bărbat reușește sa refuze sa admire o tipa mișto despuiata cĂąnd are ocazia ușor sa facă asta? Și la medic situația este pur și simplu ideala pentru un mic abuz de putere...

Părerea mea este ca acest gen de abuz de forță se întâmplă mult mai des decât credem, mai ales puștoaicelor, doar ca nu se vorbește despre asta. După ce te duci la un nenea din asta și te dezbracă la fundul gol ca sa te admire, încerci sa uiți cat mai repede experienta și nu o mai zici nimănui. Da, știu, eu sunt un caz special :) Nu am dreptate?

Edited by ruxypuffy96, 29 April 2016 - 07:02.


#45
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Nu e vorba despre cine dai. E vorba despre faptul că aşa prevede legea. Ochi+tensiune. Punct. Că ăştia nu se prea joacă cu procedurile, iar bacşişul se lasă cu brățări.

#46
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

 ruxypuffy96, on 29 aprilie 2016 - 06:36, said:

Părerea mea este ca acest gen de abuz de forță se întâmplă mult mai des decât credem, mai ales puștoaicelor, doar ca nu se vorbește despre asta.

Şi pe ce anume îţi bazezi suspiciunea?

Chiar dacă în situaţia de faţă nu se impunea, un consult presupune anamneză (discuţie cu pacientul) şi examen obiectiv care implică dezbrăcarea pacientului, indiferent de acuzele cu care se prezintă şi specializarea medicului care îl consultă.
Poate ţi-e greu să crezi, dar unii medici îşi iau în serios meseria şi fac totul ca la carte, aşa cum au fost învăţaţi. Cei mai în vârstă o fac din principiu, cei mai tineri o fac, pe lângă faptul că le e impus, pentru a acumula experienţă. Mă îndoiesc că-s mulţi cei care o fac de dragul de a-şi "clăti" ochii. La câţi oameni dezbrăcaţi ajunge să vadă un medic pe parcursul carierei, e greu să-l mai surprindă/stârnească ceva. Aşa cum te-a dezbrăcat pe tine, aşa o va dezbrăca şi pe X-uleasca trecută de 60j de ani.

Dacă te dezbracă nu-i ok, "e libidinos şi lipsit de profesionalism", dpdv al tinerelor care cred că ele ar deţine ceva special, irezistibil. Dacă nu te dezbracă, iar nu-i ok, dpdv al celor trecute de o anumită vârstă. ("nici măcar n-a pus mâna pe mine!" - acuzaţii frecvente, de altfel)

Pe viitor, pentru sănătatea ta, te sfătuiesc să acorzi medicilor puţin credit şi să colaborezi. Habar n-ai câte afecţiuni pot fi depistate în urma unui examen obiectiv.

#47
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 ruxypuffy96, on 28 aprilie 2016 - 22:43, said:

Nu am pile, eu vreau sa iau corect permisul !

....fara tuseu rectal ? Ce permis e ala ? Rusine ! Posted Image

#48
ruxypuffy96

ruxypuffy96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.04.2016

 JurasikMan, on 29 aprilie 2016 - 07:55, said:



....fara tuseu rectal ? Ce permis e ala ? Rusine ! Posted Image

Pai dacă ar fi sa iau de bun ce zice Velareya, probabil ca da, ar fi trebuit sa stau sa îmi bage și un deget în popou.

 Velareya, on 29 aprilie 2016 - 07:54, said:



Şi pe ce anume ĂŽţi bazezi suspiciunea?

Chiar dacă ĂŽn situaţia de faţă nu se impunea, un consult presupune anamneză (discuţie cu pacientul) şi examen obiectiv care implică dezbrăcarea pacientului, indiferent de acuzele cu care se prezintă şi specializarea medicului care ĂŽl consultă.
Poate ţi-e greu să crezi, dar unii medici ĂŽşi iau ĂŽn serios meseria şi fac totul ca la carte, aşa cum au fost ĂŽnvăţaţi. Cei mai ĂŽn vârstă o fac din principiu, cei mai tineri o fac, pe lângă faptul că le e impus, pentru a acumula experienţă. Mă ĂŽndoiesc că-s mulţi cei care o fac de dragul de a-şi "clăti" ochii. La câţi oameni dezbrăcaţi ajunge să vadă un medic pe parcursul carierei, e greu să-l mai surprindă/stârnească ceva. Aşa cum te-a dezbrăcat pe tine, aşa o va dezbrăca şi pe X-uleasca trecută de 60j de ani.

Dacă te dezbracă nu-i ok, "e libidinos şi lipsit de profesionalism", dpdv al tinerelor care cred că ele ar deţine ceva special, irezistibil. Dacă nu te dezbracă, iar nu-i ok, dpdv al celor trecute de o anumită vârstă. ("nici măcar n-a pus mâna pe mine!" - acuzaţii frecvente, de altfel)

Pe viitor, pentru sănătatea ta, te sfătuiesc să acorzi medicilor puţin credit şi să colaborezi. Habar n-ai câte afecţiuni pot fi depistate ĂŽn urma unui examen obiectiv.

Recunosc, nu am văzut 100 de bărbați dezbrăcați ca sa pot spune dacă îți mai dorești sa vezi și pe al 101-lea :))

Insa mi se pare ca te contrazici... Zici ca 'în situația de fata nu se impunea'. Sa înțeleg ca zic bine ca m-a dezbrăcat doar ca sa admire un fund tânăr ?

Apoi zici ca în general tinerele se plâng ca le pune sa se dezbrace, iar cele mai în vârstă ca nici nu le atinge... Pai ce pot înțelege eu de aici, decât ca în mod evident, și medicii cer consult la pielea goala atunci când au și ei un interes personal, ca sa zicem asa. ..  Nu zic bine ce zic?

#49
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

 ruxypuffy96, on 29 aprilie 2016 - 08:30, said:

....

N-ai înţeles nimic.

În primul rând, n-am menţionat nimic de tuşeul rectal.
În al doilea rând, ţi-am explicat ce presupune un consult efectuat corect. Că nu se practică în general înaintea obţinerii permisului de conducere, e altă poveste.

Nu mă contrazic cu nimic. Există medici care îşi fac meseria ca la carte (adică te examinează din cap până-n picioare indiferent că ai 18 ani sau 70) şi medici care, din diverse motive, privesc cu superficialitate partea de examinare clinică, punând accent pe investigaţii.

Ziceam că cel care te-a debrăcat pe tine îşi dezbracă toţi pacienţii, pentru că aşa procedează el, aşa e obişnuit. Dacă pacientele trecute de 60j de ani vor fi foarte încântate de atenţia acordată, cele tinere, neştiind cu ce se mănâncă medicina, îl vor suspecta de intenţii perverse. (menţionasem în postul anterior că acuzaţiile frecvente vin din partea pacienţilor care simt că sunt examinaţi superficial, nicidecum din partea tinerelor care s-ar simţi abuzate, că, până la tine, n-am mai întâlnit niciuna, dar sunt sigură că mai există)

La fel de bine puteai să nimereşti la un medic care să-ţi arunce o privire, să schimbe două vorbe şi apoi să-ţi semneze adeverinţa, gest care ar fi fost apreciat de tine, dar nu şi de altă categorie de pacienţi.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Despre ce tara se vorbeste?
In Romania mergi la medicul de familie unde ti se va elibera o fisa medicala, unde va trebui sa semnezi ca nu suferi de epilepsie. Medicul iti ia tensiunea si te trimite la oftalmolog. In rest iti cunoaste situatia. Nu te dezbraca nimeni. Stampile, semnatura si gata examinarea. Asta in cazul in care dai pentru B. Pentru profesionisti s-ar putea sa fie mai complexa examinarea.

#51
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Eu comparam fişa medicală din Ro pt profesionişti, cît şi controlul anual al acestora, cu procedura din Franța.
An impresia că din 19 ianuarie 2013 au devenit mai stricți şi pt B.


#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Velareya, on 29 aprilie 2016 - 08:52, said:

Dacă pacientele trecute de 60j de ani vor fi foarte ĂŽncântate de atenţia acordată, cele tinere, neştiind cu ce se mănâncă medicina, ĂŽl vor suspecta de intenţii perverse. (menţionasem ĂŽn postul anterior că acuzaţiile frecvente vin din partea pacienţilor care simt că sunt examinaţi superficial, nicidecum din partea tinerelor care s-ar simţi abuzate, că, până la tine, n-am mai ĂŽntâlnit niciuna, dar sunt sigură că mai există)



Eu cred ca, in cazul de fata, acel medic ortoped putea constata usor ca fata are 2 picioare si 2 maini si fara sa o dezbrace.
Ce spui tu nu are legatura cu topicul.

#53
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

 pasilla, on 29 aprilie 2016 - 09:15, said:

Eu cred ca, in cazul de fata, acel medic ortoped putea constata usor ca fata are 2 picioare si 2 maini si fara sa o dezbrace.
Ce spui tu nu are legatura cu topicul.

Da, am menţionat în primul post că nu prea se mai uită nimeni la tine când mergi pentru tot felul de adeverinţe, dar nici în cazul în care se uită nu înseamnă că abuzează de putere. Uite, iniţiatoarei i-a spus că are scolioză (despre care ea nu ştia şi încă pune la îndoială diagnosticul cu toate că medicul n-ar fi avut vreun motiv să-i pună diagnostice din burtă)

Mi-am permis să fac o paranteză să-i explic iniţiatoarei (pe care o terifiază ideea de a se dezbrăca în faţa unui medic şi care lua în calcul renunţarea la permis doar ca să evite situaţia stânjenitoare!) cum se procedează în mod normal când te adresezi unui medic pentru consult, să ştie la ce să se aştepte (pe viitor, că toţi avem nevoie de medici la un moment dat) şi să nu se (mai) simtă abuzată dacă va avea norocul să dea peste medici care să-şi facă treaba aşa cum se cuvine.

#54
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006

 MembruAnonim, on 29 aprilie 2016 - 09:04, said:

Despre ce tara se vorbeste?
In Romania mergi la medicul de familie unde ti se va elibera o fisa medicala, unde va trebui sa semnezi ca nu suferi de epilepsie. Medicul iti ia tensiunea si te trimite la oftalmolog. In rest iti cunoaste situatia. Nu te dezbraca nimeni. Stampile, semnatura si gata examinarea. Asta in cazul in care dai pentru B. Pentru profesionisti s-ar putea sa fie mai complexa examinarea.
Nu mai este valabil de multi ani ce zici tu acolo. Pentru ce induci lumea in eroare ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate