Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Despre licenta transport persoane 8+1 locuri

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
zclaudiu25

zclaudiu25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2016
Salutare, doresc sa infiintez o societate comerciala, prin care sa ofer servicii de transport public persoane contra cost, intre 2 sau mai multe localitati din acelasi judet. Pentru aceasta, voi folosi o masina de tip microbuz cu 8+1 locuri.

Intrebarea mea este, deoarece din cate am citit pe internet, parerile par a fi impartite si nu stiu ce sa cred: Am nevoie de licenta de transport persoane, tinand cont ca microbuzul este 8+1 locuri?

Va multumesc!

#2
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Asta ar putea sa te lamureasca: http://www.arr.ro/Fi.../41-0854Bis.pdf

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu inteleg ce vrei sa oferi . Traseele de transport persoane interurbane sunt stabilite de ARR si scoase la licitatie operatorilor de transport care indeplinesc conditiile legii = licenta . Da , si pt 8+1 locuri dacaaa asa este stabilit in caietul de sarcini ca aceasta este capacitatea de transport pe acel traseu ai sansa sa prinzi traseu . Se cheama Operator de Transport persoane contracost .Nu poti obtine cu o singura masina un astfel de traseu pt ca cerintele din Caietul de Sarcini care e biblia unui traseu cere multe altele ( cel putin 2 masini pe un traseu , masina suplimentara pt ore de varf , masina de rezerva , etc , sunt multe kkturi )
   Daca de fapt tu vrei sa transporti niste oameni care nu au stabilit un traseu regulat la dispozitie si nu au pe acele rute cu ce circula activitatea ta nu poate fi incadrata decat ca activitate TAXI si iti trebuie licenta TAXI pe care o poti obtine pt ca 8+1 este autoturism . Normal , daca te incadrezi in lista de conditii .
  Daca vrei sa faci piraterie este cu totul altceva , nu iti trebe nic . Te poate arde Politia si ISCTR desi astia din urma nu prea umbla decat pe trasee regulate date operatorilor peste care se baga piratii ca tine sa zicem si le fura clientii . Oricum ar fi e riscant .

Eu iti spun din pozitia de sofer cu Atestat Transport Marfuri si Persoane care am lucrat in domeniu . Daca vrei legislatie e stufoasa si o poti gasi si singur .
   Confuzia vine de la faptul ca era vorba la un moment dat sa se ceara in lege ca masinile intre 2,4 - 3,5 tone si cele de persoane de 9 locuri sa scoata licenta de la ARR - Atentie - CARE SUNT IN PROPRIETATEA PERSOANELOR FIZICE sau Intreprinderilor care folosesc aceste masini pt TRANSPORT PROPRIU : Ceea ce nu a fost pana acum si inca nu s-a bagat legea .  
  Daca vrei sa faci transport ca persoana juridica contracost pe trasee date de ARR iti trebuie licenta si absolut tot ( atestat profesional ) indiferent de nr. de locuri .

Edited by unucelalalt, 28 April 2016 - 22:08.


#4
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009

View Postzclaudiu25, on 28 aprilie 2016 - 21:02, said:

Salutare, doresc sa infiintez o societate comerciala, prin care sa ofer servicii de transport public persoane contra cost, intre 2 sau mai multe localitati din acelasi judet. Pentru aceasta, voi folosi o masina de tip microbuz cu 8+1 locuri.

Intrebarea mea este, deoarece din cate am citit pe internet, parerile par a fi impartite si nu stiu ce sa cred: Am nevoie de licenta de transport persoane, tinand cont ca microbuzul este 8+1 locuri?

Va multumesc!

Buna ziua! Cum s-a finalizat activitatea pana la urma? (daca puteti raspunde) M-ar interesa ceva similar, respectiv transportul ocazional de persoane din Romania in tari din spatiul UE cu microbuz 8+1 locuri. Rog un raspuns despre procedura si legalitate, daca cunoasteti dvs. sau cineva din bransa. Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate