Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ce solutii sunt pentru ochelaristi de a purta ochelari de soare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1) Operatie nu poti face decat daca miopia stagneaza (cel putin 6 luni). Si daca iti permite grosimea retinei. Pentru asta trebuie control oftalmologic periodic.
2) Lentile de contact + orice pereche de ochelari de soare (normali). Pentru lentile tot trebuie sa treci pe la oftalmolog.
3) Sau ochelari de vedere (daca mai ai reteta) dar rama sa permita clip-on. E un magnet care poate sa fie fie la balama, fie pe saua nazala (eu ti-as recomanda a doua varianta).
Varianta 4 nu exista! :)

#20
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Prin 1990, in special seara cand vroiam sa citesc, imi lacrimau ochii. La inceput mai putin, apoi siroiau. Ma durea ingrozitor si capul. Nu aveam ochelari.
Directia oftalmolog.
Am primit reteta. Am facut ochelari simpli si totul a fost ok. Pana prin 1996. Ziua la serviciu, la condus auto si la activitatile zilnice, nu aveam probleme.
Dar la citit si scris nu ma mai descurcam cu vechii ochelari. A urmat o noua vizita la nenea oftalmologul. Crescusera dioptriile. Nu mult dar suficient sa ma deranjeze.
Alta reteta, alti ochelari. Totul ok. vreo 3 ani. Atunci au revenit vechile probleme. Iar fuga la doctor.
Decizia lui a fost ca-mi trebuiesc doua perechi de ochelari. Una pentru aproape si una pentru normal. Am ajuns ,,fericitul'' posesor a doua perechii.
Le scimbam de la ochi in functie de ce faceam. Asta se intampla de multe, multe ori pe zi.
Prin 2005 a inceput sa ma deranjeze foarte mult, lumina soarelui. Mai ales vara. Oftalmologul meu se pensionase. Acum era unul mai tanar si cabinetul se privatizase. Mi-a facut control, masuratori, comparatii diverse la panou si citit dintr-un caiet special pentru asa ceva.
Mi-a recomandat ochelari progresivi . Imi era teama ca nu ma acomodez cu ei. Am primit gratuit o pereche, adaptata la ce imi era necesar. Cu sticla normala fara nici o imbunatatire.
Au fost perfecti. Dupa 3 luni am facut comanda pentru o pereche de lentile sticla, heliomata si cu anti reflex.
Azi sunt cel mai fericit. Nu ma mai supara soarele (se inchid la lumina, exact ca cei de soare), nu mai schimb de ,,n'' ori pe zi ochelarii, seara la condus auto, farurile nu ma deranjeaza absolut deloc. Dar cel mai important lucru, este ca dioptriile au ramas aceleasi ca acum 11 ani.
Recomand cu raspundere, progresivi heliomati su strat anti reflex (folositor in fata p.c.-ului.
Dar alegerea apartine fiecaruia.
Toate cele bune!

#21
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.03.2010
Clip-on folosesc si eu si ii recomand. Ai mei au prindere magnetica pe nas, iar cand nu folosesc partea pentru soare o pun intr-un toc micut pentru ochelari de citit.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 coricom, on 28 aprilie 2016 - 17:42, said:

Ai mei au prindere magnetica pe nas,

Esti ciborg?

Cu varsta cristalinul isi pierde flexibilitatea. Atunci se impun ochelari de citit, sau faci operatie de schimbare de cristalin.

#23
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.03.2010
He he, as vrea eu sa fiu cyborg sa scap de ochelari! Posted Image
Despre asta vorbesc:

Attached Files



#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 coricom, on 28 aprilie 2016 - 20:55, said:

He he, as vrea eu sa fiu cyborg sa scap de ochelari! Posted Image
Despre asta vorbesc:

Poti, dar trebuie bani

#25
optician

optician

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2016
Raspunsul meu vine destul de tarziu dar este bine de stiut ca se pot comanda lentile de soare cu dioptrii,alegi rama,culoarea si tipul lentilei,si sunt ochelari de soare cu dioptriile tale.Ca si pret ,difera depinde de producator sau tipul lentilei.Aceste lentile pot fii si polarizate(o varianta mai scumpa)si se pot monta si pe rame extracurbate(tot mai scump).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate