Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

ce solutii sunt pentru ochelaristi de a purta ochelari de soare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
sebaorgo

sebaorgo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.09.2013
Salutare.
Port ochelari de cand am fost copil si anul acesta mi-a picat fisa ca vreau sa port si eu ochelari de soare.
As vrea sa stiu daca sunt si alte solutii in afara de :
1. lentile de contact -> nu vreau
2. lentile de sticla heliomate -> acum am de plastic si nu sunt multumit de loc de inchiderea lor si nu mai tin minte acum 4-5 ani cand am avut de sticla daca erau mult mai buni la lumina puternica sau nu
3. combinatia veche de ocharil normali + lentile de soare prinse pe aceeasi rama -> nu cred ca e practic ca in cele 8-9 ore ce le petrec la birou + 3-4 acasa sa port lentilele acelea ridicat deasupra ochelariilor.

probabil e doar un vis dar alte solutii care sa fie practice sunt oare ?

mersi anticipat pentru raspunsuri !

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
lentile fotocromatice ?

sau cauta ochelari clip-on sau ceva de genul asta...

Edited by Mihai_3, 28 April 2016 - 14:47.


#3
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Operatiile laser?

#4
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 sebaorgo, on 28 aprilie 2016 - 14:38, said:

Salutare.
Port ochelari de cand am fost copil si anul acesta mi-a picat fisa ca vreau sa port si eu ochelari de soare.
As vrea sa stiu daca sunt si alte solutii in afara de :
1. lentile de contact -> nu vreau
2. lentile de sticla heliomate -> acum am de plastic si nu sunt multumit de loc de inchiderea lor si nu mai tin minte acum 4-5 ani cand am avut de sticla daca erau mult mai buni la lumina puternica sau nu
3. combinatia veche de ocharil normali + lentile de soare prinse pe aceeasi rama -> nu cred ca e practic ca in cele 8-9 ore ce le petrec la birou + 3-4 acasa sa port lentilele acelea ridicat deasupra ochelariilor.

probabil e doar un vis dar alte solutii care sa fie practice sunt oare ?

mersi anticipat pentru raspunsuri !
Lentile de sticla heliomate, antireflex si polarizate daca se poate, sunt bune si vara...

#5
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Lentile de contact(daca ai dioptrii mari merita) si ochelari de soare..

#6
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016
Si eu port ochelari.. insa si lentile de contact atunci cand nu am chef de ei si vreau sa port ochelari de soare sau un film 3D. Nu stiu de ce esti impotriva lor.. eu am all day-n si uneori uit ca le am si am senzatia ca asa vad nativ :))

Nu ai decat sa te operezi daca ai curaj, bani si dipotrii atat de mari incat sa poti

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,912
  • Înscris: 18.12.2007
De ce te chinui cu atatea combinatii? Ai posibilitatea sa iti faci ochelari de soare cu dioptrii, adica lentilele ochelarilor de soare sa aiba dioptrii. Scurt, clar si la obiect.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Orange09, on 28 aprilie 2016 - 14:51, said:

Lentile de contact(daca ai dioptrii mari merita) si ochelari de soare..
1. lentile de contact -> nu vreau

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 sebaorgo, on 28 aprilie 2016 - 14:38, said:

Salutare.
Port ochelari de cand am fost copil si anul acesta mi-a picat fisa ca vreau sa port si eu ochelari de soare.
As vrea sa stiu daca sunt si alte solutii in afara de :
1. lentile de contact -> nu vreau
2. lentile de sticla heliomate -> acum am de plastic si nu sunt multumit de loc de inchiderea lor si nu mai tin minte acum 4-5 ani cand am avut de sticla daca erau mult mai buni la lumina puternica sau nu
3. combinatia veche de ocharil normali + lentile de soare prinse pe aceeasi rama -> nu cred ca e practic ca in cele 8-9 ore ce le petrec la birou + 3-4 acasa sa port lentilele acelea ridicat deasupra ochelariilor.

probabil e doar un vis dar alte solutii care sa fie practice sunt oare ?

mersi anticipat pentru raspunsuri !

iti alegi un model de ochelari de soare care sa-ti placa si sa-ti vina bine.
apoi te duci la optician sa-ti inlocuiasca lentilele ochelarilor de soare cu lentile heliomate cu dioptrii.
ochelarii de vedere cu lentile heliomate nu asigura intotdeauna protectia ochilor, anumite modele de rame nu acopera decat partial zona ochilor, permitand razelor solare sa intre pe deasupra ramei sau din lateral.
http://www.romedic.r...s/articol/13647

Edited by corinadaniela, 28 April 2016 - 15:03.


#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Fix asta vroiam să zic și eu, se pot face ochelari normali cu lentile gri închis sau maro sau ce preferi tu.

#11
sebaorgo

sebaorgo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.09.2013

 AlexEn, on 28 aprilie 2016 - 14:55, said:

De ce te chinui cu atatea combinatii? Ai posibilitatea sa iti faci ochelari de soare cu dioptrii, adica lentilele ochelarilor de soare sa aiba dioptrii. Scurt, clar si la obiect.

daca am inteles bine sa inlocuiesc ochelarii normali cu unele de soare cu dioptrii, dar atunci in 98% cat stau inauntru ce fac ? ca doar nu pot purta ochelari de soare in interior.

"apoi te duci la optician sa-ti inlocuiasca lentilele ochelarilor de soare cu lentile heliomate cu dioptrii." -> asta pur si simplu este ochelar normal heliomat cu rama de ochelari de soare nu ? rama pentru mine nu e asa importanta ca gasesc si normale care sa imi placa ... importante sunt lentilele.

pana la urma din cate inteleg cea mai simpla varinta clara ar fii lentilele de contact sau clip-on ce se poate da jos pe timp petrecut interior ...

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
Schimbare de cristalin

#13
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Evident, lentilele de contact sunt cea mai eficienta solutie. Nu inteleg de ce ti-e frica de ele.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 sebaorgo, on 28 aprilie 2016 - 15:20, said:

daca am inteles bine sa inlocuiesc ochelarii normali cu unele de soare cu dioptrii, dar atunci in 98% cat stau inauntru ce fac ? ca doar nu pot purta ochelari de soare in interior.

"apoi te duci la optician sa-ti inlocuiasca lentilele ochelarilor de soare cu lentile heliomate cu dioptrii." -> asta pur si simplu este ochelar normal heliomat cu rama de ochelari de soare nu ? rama pentru mine nu e asa importanta ca gasesc si normale care sa imi placa ... importante sunt lentilele.

pana la urma din cate inteleg cea mai simpla varinta clara ar fii lentilele de contact sau clip-on ce se poate da jos pe timp petrecut interior ...

depinde ce te intereseaza pe termen mediu si lung.
clip-on trebuie sa ai grija pe unde ii pui, sa nu-i ratacesti sau sa te asezi pe ei din greseala.
lentile de contact + ochelari de soare normali (fara dioptrii) - doar daca ai mai folosit lentile de contact si ai fost multumit de ele.
tot mai practici mi se par ochelarii de vedere cu lentila heliomata, ii poti purta tot timpul anului, la interior si exterior. insa repet, anumite forme/modele de rame pentru ochelarii de vedere nu acopera suficient zona ochilor, razele solare patrund pe deasupra ramei sau din lateral. asa are cumnatul meu, ochelari de vedere permanenti, cu lentila heliomata, insa baiul e ca lentila e relativ mica, are forma usor ovala, isi mai si tine ochelarii pe la jumatatea nasului, asa ca ii intra soarele in ochi intr-o veselie, protectie solara spre 0...

mai adaug ceva : de cand ma stiu, nu vad prea bine la distanta. dar nu e asa suparator pentru mine. de ceva timp a inceput sa-mi slabeasca si vederea "de aproape" (nu mai vad sa citesc de foarte aproape sau sa bag ata in ac).
e clar, am nevoie de ochelari de vedere permanenti , probabil progresivi, sau macar unii de citit.
ei bine, sotul meu are o pereche de ochelari de soare polarizati marca ray-ban, originali (nu mai zic cat au costat...), cu lentila aproape neagra, model aviator nu-mai-stiu-cum (ceva cu carbon).
cand imi pun acesti ochelari la ochi, va jur si nu am interes sa mint, vad perfect la distanta si aproape perfect din apropiere, ca si cum acesti ochelari ar avea dioptrii. nu stiu care este secretul lentilelor ray-ban originale din sticla, dar am constatat ca imbunatatesc calitatea imaginii atunci cand ii pui la ochi. nu cred ca "magia" lor este valabila si pentru dioptrii mari, insa la dioptrii mici, atat cu minus cat si cu plus, sunt grozavi.
asa ca vin si intreb : initiator, cat de mici sau mari sunt dioptriile tale, cu ce semn sunt, sunt la fel la ambii ochi (la valoare ma refer) ?

Edited by corinadaniela, 28 April 2016 - 15:43.


#15
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006

 sebaorgo, on 28 aprilie 2016 - 15:20, said:

daca am inteles bine sa inlocuiesc ochelarii normali cu unele de soare cu dioptrii, dar atunci in 98% cat stau inauntru ce fac ? ca doar nu pot purta ochelari de soare in interior.


ii porti ca o pereche normala de ochelari de soare. In interior ii dai jos si iti pui ochelarii de vedere


 sebaorgo, on 28 aprilie 2016 - 15:20, said:

"apoi te duci la optician sa-ti inlocuiasca lentilele ochelarilor de soare cu lentile heliomate cu dioptrii." -> asta pur si simplu este ochelar normal heliomat cu rama de ochelari de soare nu ? rama pentru mine nu e asa importanta ca gasesc si normale care sa imi placa ... importante sunt lentilele.


Nu sunt lentile heliomate. Sunt lentile colorate permanent, cu dioptrii. Se pot monta pe o rama normala sau pe o rama cu design specific de ochelari de soare. Atentie insa, in functie de dimensiunile ramei si a distantei interpupilara e posibil sa nu se poata monta corect. E recomandat sa iei rama si lentilele din acelasi loc, unde asigura si montajul si sa ai si prescriptia de ochelari la tine cand faci achizitia.


Nu sunt multumit de heliomat sau clip on si vreau ochelari de soare dedicati, pentru ca o forma/dimensiune potrivita ca ochelari de vedere este mult prea mica pentru ochelari de soare, intra prea multa lumina pe langa rama.

Edited by C0pilu, 28 April 2016 - 15:53.


#16
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Eu port ochelari de vreo 30 de ani si pentru multi ani am avut cu lentile heliomate (tenta maro sau negre). De anul trecut am trecut la lentile normale si lentile de soare clip on cu magnet pe balama si nu regret niciun moment trecerea de la heliomate. Lentilele de soare le poti schimba daca vrei - ale mele au venit cu lentile polarizate si sunt super ok.

Attached File  uploadfromtaptalk1461851485162.jpg   49.89K   48 downloads

#17
sebaorgo

sebaorgo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.09.2013

 corinadaniela, on 28 aprilie 2016 - 15:41, said:

asa ca vin si intreb : initiator, cat de mici sau mari sunt dioptriile tale, cu ce semn sunt, sunt la fel la ambii ochi (la valoare ma refer) ?

nu stiu acum exact dar in nici un caz nu sunt la fel, ochiul drept e mult mai slab ca si cel stang, si oricum am dioptrii destul de mari asa ca nu cred ca ar functiona.

@C0pilu
am inteles bine atunci si prefer sa nu fac 2 perechi de ochelari, asa mai ibine port numai partea de clip-on intr-un toc
la dimensiune e adevarat ca sunt si din cele mici si inguste care clar nu sunt potriviti pentru soare dar la mine nu e cazul.

@hydema
incep sa trag cat mai mult spre varianta clip-on, ai putea sa imi dai detalii de genul de unde ai cumparat, cat au costat si eventual cum arata  ? daca e considerata reclama si nu e permis te rog sa mi le dai pe mesaj privat sa nu ne abatem de la reguli.

multumesc inca odata tuturor pentru raspunsuri.

Edited by sebaorgo, 28 April 2016 - 16:28.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,912
  • Înscris: 18.12.2007

 sebaorgo, on 28 aprilie 2016 - 15:20, said:


daca am inteles bine sa inlocuiesc ochelarii normali cu unele de soare cu dioptrii, dar atunci in 98% cat stau inauntru ce fac ? ca doar nu pot purta ochelari de soare in interior.


Se inlocuiesc lentilele unor ochelari de soare cu unele cu dioptrii.
Evident ca atunci cand stai inauntru ti-i iei pe ceilalti.

Eu am cu mine tot timpul tocul ochelarilor de soare si in care ii pun pe cei de vedere cand ii folosesc pe cei de soare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate