Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Blestemele se mostenesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#109
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Buna seara/dimineata!

Am o intrebare/curiozitate despre blesteme.

Se poate ca un om obisnuit, care nu este preot sau persoana cu abilitati paranormale demonstrate sa influenteze viata unei persoane printr-un blestem? Am vazut ca pe acest topic nu s-a mai scris din 2016, dar intrebarea mea este despre acest subiect si am evitat sa deschid topic nou.

Edited by Alex90USA, 21 May 2018 - 00:22.


#110
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,506
  • Înscris: 16.03.2004
Din ce ai scris mai sus, se deduce că preotul are abilități paranormale demonstrate.

#111
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 Villefort, on 28 aprilie 2016 - 14:03, said:

Se da o femeie si un tip. In adolescenta, ea a devenit orfana de mama, apoi, dupa cateva luni de tata, subit, prostesc, lasand o intreaga comunitate gura - casca.

Se stie ca al ei tata a tras multe tepe  la viata lui si i s-au facut farmece sa se-ntample ce s-a-ntamplat.

Acum, femeia poate sa aiba o viata linistita sau blestemul ala se va abate si asupra ei? Mai ales, tipul o va duce bine cu ea, sau insurandu-se cu ea ia si asupra lui blestemul, restul vietii lor fiind un chin?

Rog carcotasii sa stea la distanta. Posted Image
Blestemele se mostenesc? NU.
Conteaza viata ta. Ancorarea in trecut e o prostie. Ce faci, te face.

#112
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Da, blestemele se pot si mosteni daca in viata ta nu ai dobandit abilitatea de a intelege ce este un blestem, cum functioneaza si de ce are efect si in consecinta sa stii sa-l blochezi. Si as spune ca un om care nu a dobandit intr-o viata o asemenea abilitate a cam trait degeaba.

#113
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,506
  • Înscris: 16.03.2004
De unde știi că răul ce ți se întâmplă, este un blestem din strămoși?

#114
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Poate este un rau venit din stramosi, poate este un rau pur si simplu  si asta trebuie analizat.

#115
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Villefort, on 28 aprilie 2016 - 14:03, said:

Blestemele se mostenesc?

Blestemele se mostenesc, da. Mostenirea se imparte in felul urmator:
Sotia decedatului, are dreptul la 50% din blestemele acumulate de decedat pe parcursul vietii.
Copiii decedatului, impart intre ei restul de 50% din blestemele ramase dupa decedat.
E necesara inregistrarea la notariat, si se plateste o taxa pe mostenirea blestemata, in valoare de 2%.
In caz de neinregistrare la biroul notarial in termen de 3 luni de zile de la deces, blestemele intra in proprietatea statului.

#116
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se poate. Pe mine m-a blestemat cineva sa port povara geniului si uite rezultatul : tot ce scriu este pus in rama si căpăta valoare axiomatică.

#117
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@dark: daca unii preoti pot sa faca fapte ce tin de paranormal ( cum se povesteste pe alte topicuri ), asta inseamna ca nu inseamna ca toti preotii au asemenea abilitati. Acelea erau doua exemple de persoane ce pot avea, dar nu au obligatoriu, abilitati paranormale, din ce am citit pe aici.

@Testosteron: sa spui ca un om care nu stie aa identifice si sa blocheze un blestem a trait degeaba, asta mi se pare cam mult. Nu e ca si cum viata ar insemna doar identificare si blocare de blesteme.

Edited by Alex90USA, 24 May 2018 - 21:30.


#118
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,506
  • Înscris: 16.03.2004

 Alex90USA, on 24 mai 2018 - 21:21, said:

@dark: daca unii preoti pot sa faca fapte ce tin de paranormal

Adică escrocherii ieftine, precum deschisul cărții...:lol:

#119
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Da,  vazut un reportaj cu aia. Voi spuneati pe alte topicuri ca unui preoti pot face duhurile rele sa plece din locuinte. ( Nu am nevoie de asa ceva, doar ca de aia ziceam mai sus.)

#120
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,506
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă te referi la cazurile ”emerem” sau ”barbu78”, ei bine, preoții nu au putut face nimic.

#121
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Da, la ei m-am referit. Daca nu preotii i-au ajutat in mod direct sa isi rezolve problema problema, inseamna ca i-au indrumat si s-au ajutat singuri. Din ce am inteles, se rezolvasera.

#122
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 MarianG, on 28 aprilie 2016 - 14:16, said:


rog si eu sa ma lamuriti cum functioneaza un blestem
ce si unde semnez

Distragerea atentiei.
De exemplu: o sa cazi, o sa cazi, o sa cazi, si cand te uti la mine te impiedici cazi si-ti julesti nasu.

 Villefort, on 28 aprilie 2016 - 14:03, said:

Se da o femeie si un tip.
Da, daca se accepta sucesiunea.

Daca copilul are un "feng shui" nu-l afecteaza cu nimic.



#123
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,506
  • Înscris: 16.03.2004

 Alex90USA, on 29 mai 2018 - 09:00, said:

Da, la ei m-am referit. Daca nu preotii i-au ajutat in mod direct sa isi rezolve problema problema, inseamna ca i-au indrumat si s-au ajutat singuri. Din ce am inteles, se rezolvasera.

Nu i-au ajutat cu nimic. I-au dat afară din chilie de la ei, zicându-le să plece cu dracii lor cu tot!

#124
emerem

emerem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.10.2015
Unii preoti sau/si calugari pot scoate entitatile negative din oameni,dar nu vor.E o lupta *pe viata si pe moarte*pe care sufletul preotului o sustine in astral cu entitatea respectiva.Pentru a invinge,preotul trebuie sa fie foarte curat,sa tina post,sa se roage,sa fie aproape de Dumnezeu.De aceea preotii evita luptele astea.Considera ca nu e problema lor ceea ce se intampla cu omul care a venit sa le ceara ajutorul.Cand aveam mari probleme,am mers la o binecunoscuta manastire din Moldova,unde am discutat cu un calugar.I-am explicat despre ce este vorba si mi-a spus ca exista un preot batran la ei care ar putea face asta si ca vor veni miercurea urmatoare la mine ei 3...deci 2 calugari si cel batran.Cand i-am telefonat miercuri mi-a spus ca nu vin la mine pentru ca nu ii lasa staretul si sa ma descurc cum pot.Deci...cam astia sunt sfintii nostri calugari...Nu ma refer la toti...sigur sunt si oameni OK printre ei,dar nu am ajuns eu sa-i intalnesc.
Cat despre blesteme,eu cred ca acestea nu se mostenesc,dar pot fi rostite pentru o persoana si urmasii ei,caz in care ii va afecta si pe cei din urma.Pot fi situatii in care blestemul sa fie rostit ca urmare a unei suferinte provocate  de un pacat grav si atunci vor avea de suferit si copiii celui care a gresit.

#125
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,506
  • Înscris: 16.03.2004

 emerem, on 29 mai 2018 - 10:45, said:

Unii preoti sau/si calugari pot scoate entitatile negative din oameni,dar nu vor.

Asta e o contradicție în termeni, dacă poate scoate dracul, atunci și vrea să facă asta, că dacă nu vrea, atunci pierde acest har imediat.

#126
emerem

emerem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.10.2015
Dark,avem cu totii liber arbitru.Deci este dreptul cuiva de a alege cu cine vrea sau nu sa lupte.Poate....exista si varianta ca vina sa fi fost a mea,atunci.Poate eu mai aveam de chinuit o perioada,de aceea nu au acceptat sa vina.Nimic nu se intampla fara un rost aici,pe Pamant.Oricat am incerca noi sa ne explicam sau sa explicam ceva,adevarul este mai mereu altul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate