Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Mediasat - Internet prin satelit - Tooway

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Buna ziua tuturor!
Aici as vrea sa aflu pareri despre internet-ul prin satelit, chiar daca este mult mai scump decat internetul prin fibra optica, din pacate doar orasele mari sunt acoperite de RDS si Telekom sau altii. Calitativ cum sta internetul prin parabolica, este patura de nori o problema pentru a stabili link-ul? Se ating vitezele specificate in contract sau sunt maxime care se ating foarte rar sau niciodata, merge mai mereu cu cativa kbps? Ma gandeam la o solutie cu banda nelimitata, ceea ce nu ofera nicio companie prin 3G, cand ti-e lumea mai draga se termina banda si cu 128 kbps nu ti se incarca nici macar FB. 22 mbps down / 6 mbps up / 79 euro trafic nelimitat isi merita banii in conditiile in care nu ai alte solutii fixe sau mobile ?

#2
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Uite ce-ti ofera mediasat http://toowaysat.ro/...rm#rezidentialb
ce am gasit eu, insa fara sa existe in Romania...

60 Euro 25/2,5 mbps contract 2 ani 1000 euro garantie (blocati pe card daca ai credit)
Capping la 300gb/luna, ce depaseste tarifat 10GB/E

Echipamentul costa 17 euro pe luna (contract 2 ani), transportul basca si instalarea e treaba ta ca nu au echipa in tara.

Bonus 2 linii telefonice gratuite, cu 200minute in UE... te costa de te rupe sa le apelezi
_____________
Daca ai curent electric iei 2 giolgai si bagi cu fibra optica pe stalpi sau iei radio prin microunde... ala macar e nelimitat

Edited by Hedonist, 28 April 2016 - 06:30.


#3
opreagabriel10

opreagabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 17.12.2015
Mai ai rabdare cativa ani, ca n-ai murit cu conexiune de pe stickul de date sau telefon.... pana trage RDS-ul fibra optica in mai toata tara. S-ar putea sa te oftici sa-ti tragi parabola cu contract semnat pe 1-2 ani si sa traga fibra optica in fata casei...mai ales ca au anuntat ca principalu lor obiectiv in perioada urmatoare este extinderea si dezvoltarea servciilor pe FO. Sunt foarte imprevizibili la asa ceva si cand nu te astepti... vezi echipele ca instaleaza FO

Edited by opreagabriel10, 28 April 2016 - 06:54.


#4
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Vezi sa nu ! La un coleg de al meu de la serviciu, sta la tara, si are TV cu satelit Digi , 2 receptoare, si net tot cu Digi Stick, si orange ( de pe telefoanele mobile). Fibra optica, e la 400 m. Insa pentru cca 150 case noi, RDS, UPC, AKTA nu se ostenesc, desi se roaga de ei...dar ei nu si nu si buna pace.

#5
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 vafro, on 28 aprilie 2016 - 05:45, said:

in conditiile in care nu ai alte solutii fixe sau mobile ?

Ai incercat sa utilizezi cu o antena pentru LTE pe 800 MHz montata la inaltime? S-ar putea sa iesi mult mai ieftin decat cu internetul prin satelit.

#6
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
Tu vei avea o problema de ordin tehnic mai importanta decat limitarea de trafic sau latimea de banda , anume : timpii de raspuns (MINIM 600ms pana la google.com , ceea ce pentru anumite aplicatii este o limitare serioasa).  Am 2 locatii cu internet satelit de la tooway : bandwith shared cu cap maxim undeva la 256kbps
Probabil ca tot bandwith shared ti se propune si tie si deci, nu mai conteaza ca ai trafica nelimitat .
Da , conditiile meteo sunt o problema .
In principiu, internetul prin satelit este o solutie numai pentru aplicatii critice , de business, SCADA (daca nu ai radio)  si nu pentru 'acasa'.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Eu cred că în principiu oriunde prinzi ceva semnal minim 3G pentru a avea un internet ceva mai convenabil ca pe satelit, cu excepția văilor din zone izolate (sunt și astea, e drept).

#8
opreagabriel10

opreagabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 17.12.2015

 Tudor Popescu, on 28 aprilie 2016 - 07:42, said:

Vezi sa nu ! La un coleg de al meu de la serviciu, sta la tara, si are TV cu satelit Digi , 2 receptoare, si net tot cu Digi Stick, si orange ( de pe telefoanele mobile). Fibra optica, e la 400 m. Insa pentru cca 150 case noi, RDS, UPC, AKTA nu se ostenesc, desi se roaga de ei...dar ei nu si nu si buna pace.

Pai de ce ar trage fibraoptica pentru 150 de persoane mare parte pensionari cu pachetul analogic? Daca in zona aia de care scrii era tineret fii convins ca trageau fbra optica si la 4 km nu numai la 400m. Prioritate au zonele cu abonatii de servicii multiple pe abonament nu "baba leana care vrea acasatv si antenastar pe analogic"... fii convins ca au facut un studiu de fezabilitate si investitia nu a iesit rentabila

Edited by opreagabriel10, 28 April 2016 - 13:15.


#9
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Am facut nenumarate cereri la Telekom si RDS, in zona cartier de vile, doctori, avocati, etc, ... m-am oferit sa le platesc eu 500 m de fibra de la capatul lor de retea, buget lunar pentru Net, TV, Telefonie, 100 euro, au trecut 7 ani si ei in continuare dezinteresati.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Mai bine achiziționezi o antenă LTE. De banii dați pentru satelit, îți faci mai multe abonamente 4G și ai trafic chiar mai mare, viteză mai mare, poți chiar să faci connection bonding cu mai mulți operatori.

#11
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 benis, on 28 aprilie 2016 - 16:15, said:

Mai bine achiziționezi o antenă LTE. De banii dați pentru satelit, îți faci mai multe abonamente 4G și ai trafic chiar mai mare, viteză mai mare, poți chiar să faci connection bonding cu mai mulți operatori.
Se pot tine 3, 4 calculatoare pe un LTE seara cand sunt aglomerate celulele? Un site LTE e la 5 km dupa niste dealuri! Nu cred ca am nicio sansa!

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Momentan viteza nu prea scade sub 10 mbit/s, viteză care nici pe satelit nu e mai mare. Dacă nu ai încă 4G, merge un connection bonding pe 3G. Oricum ieşi mai ieftin şi mai bine, ai şi ceva redundanţă. Experimentul îl poţi face încă de pe acum, cu cartele prepay.

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Daca tot vrei pe satelit macar ia de la alta retea ce ofera trafic nelimitat.

#14
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 LunaCrystal, on 29 aprilie 2016 - 21:10, said:

Daca tot vrei pe satelit macar ia de la alta retea ce ofera trafic nelimitat.
Pai de la astia http://www.mediasat....abonamente.html

#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Skydsl parca au oferta mai buna.

#16
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007

 opreagabriel10, on 28 aprilie 2016 - 13:12, said:

Pai de ce ar trage fibraoptica pentru 150 de persoane mare parte pensionari cu pachetul analogic? Daca in zona aia de care scrii era tineret fii convins ca trageau fbra optica si la 4 km nu numai la 400m. Prioritate au zonele cu abonatii de servicii multiple pe abonament nu "baba leana care vrea acasatv si antenastar pe analogic"... fii convins ca au facut un studiu de fezabilitate si investitia nu a iesit rentabila

Culmea ca nu sunt pensionari ! Sunt oameni intre 25-50 ani...si sunt case noi ! Nu mai sunt cocioabe !

#17
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
E la mine in sat antena Tooway pe un pilon digi, netul e praf, latente peste 850 ms, viteza download/upload sub 0,50 Mbps iar de multe ori e ata de slab netul incat nici nu se poate face testul in aplicatia speedtest by okla si raman contoarele pe 0. Sper totusi intr-un upgrade la acel pilon, din cate am inteles Tooway e o solutie temporara la operatori. Am de asteptat. Cat? Nu stiu.

 opreagabriel10, on 28 aprilie 2016 - 06:53, said:

Mai ai rabdare cativa ani, ca n-ai murit cu conexiune de pe stickul de date sau telefon.... pana trage RDS-ul fibra optica in mai toata tara. S-ar putea sa te oftici sa-ti tragi parabola cu contract semnat pe 1-2 ani si sa traga fibra optica in fata casei...mai ales ca au anuntat ca principalu lor obiectiv in perioada urmatoare este extinderea si dezvoltarea servciilor pe FO. Sunt foarte imprevizibili la asa ceva si cand nu te astepti... vezi echipele ca instaleaza FO
Vor trage fibra optica si la sate? Ai un link exact de unde ai informatia asta despre fibra in toata tara? Multumesc.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
RDS de obicei nu patrunde pe sate si unde a patruns a instalat EoC, nu fibra. UPC oriunde baga nu stiu decat de acelasi coaxial obosit, bun pana in 2009 dar care nu mai e la fel de bun la vitezele gigabit de astazi.

Din pacate la sate doar AKTA e best buy, acolo unde au tras fibra pe stalpi si dau UTP-FTP in casa, Telekom e cu sarmele obosite comuniste, abia s-au apucat de fibrat orasele si nici acolo nu-s gata prea curand.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate