Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalare arch linux

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Salut! Am căutat prin documentația Arch linux cum se instalează.. Am încercat in VirtualBox, dar nimic.. Îmi dădea erroare, ori se bloca, ori nu găsea comanda.. Mi-ati putea da voi un tutorial mai de begginers? :-)

Edit: acum vad ca am greșit aria, s-ar putea muta in aria corectă? Mulțumesc,

Edited by qwertyuiop123467890, 27 April 2016 - 22:27.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
https://wiki.archlinux.org/
http://wiki.archlinu...
http://www.rpc-forum...read.php?t=4131
In paginile de wiki vezi Ghidul incepatorilor/ Beginner's guide si Ghid instalare/ Installation guide.
Sa stii ca poti invata Linux pe orice distributie, nu-i neaparat nevoie de Arch, Gentoo, Slackware!

Edited by shogun1, 28 April 2016 - 05:03.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
https://wiki.archlin...ners'_guide

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Cele de mai sus au fost puse intr-un script si astfel s-a automatizat procesul: https://github.com/helmuthdu/aui
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa citesti documentatia !

#5
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
E o serie de 3 clipuri pe youtube, poate daca nu esti inca obisnuit cu lectura lunga de la documentatie...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E1k_H8n-ALo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014

 remyyy, on 28 aprilie 2016 - 09:03, said:

E o serie de 3 clipuri pe youtube, poate daca nu esti inca obisnuit cu lectura lunga de la documentatie...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E1k_H8n-ALo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am incercat si eu o vreme, dar nu se prea potrivea clipul cu realitatea. Pana nu am inteles pe Slackware instalarea, nu mi-a iesit nici la asta..

#7
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.12.2013
Cauta linuxveda Arch pe google . In combinatie cu wikiarch face procesul foarte usor .

#8
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Instalarea facuta de mine pe pc de acasa cu UEFI si folosesti efi ca bootloader.

mkfs.fat -F32 -nEFI /dev/sda1
bash> mkfs.ext4 -LROOT /dev/sda2
mount /dev/sda2 /mnt/
mkdir /mnt/boot
mount /dev/sda1 /mnt/boot/
pacstrap /mnt base
genfstab -U -p /mnt >> /mnt/etc/fstab
arch-chroot /mnt
pacman -S efibootmgr
efibootmgr -c -l /vmlinuz-linux -u "root=/dev/sda2 initrd=/initramfs-linux.img"

AI GRIJA LA DISCURI, CEL MAI PROBABIL VOR FI DIFERITE LA TINE

#9
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Well.. I kind of fucked up.. Mai bine încercăm prima oară în VirtualBox.. Acum merg la un prieten să îmi pun pe stick Linux Mint.. Care e problema? Pai am instalat tot frumos.. Da când sa dau restart să intru în user nu mai merge netul..

Dar mulțumesc tuturor de ajutor..

Ps. Routerul mergea, am conexiune prin fir, la instalare mergea.. Etc, doar după restart nu mai merge...

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
La instalare ai rulat wifi-menu? Ai instalat NetworkManager, wicd sau un alt manager de conexiuni?
Nu mai retin exact, ultima oara am instalat Arch acum vreo 2-3 ani unei cunostinte, dar eu instalam intotdeauna wicd si multe alte pachete (chiar si interfata grafica) chiar in procesul de instalare Arch...
Avand in vedere cat de rapid e procesul poti intala din nou, situatie in care-ti instalezi un manager de conexiuni. Iar daca merge prin cablu poti rezolva si cu wireless-ul, NetworkManager si wicd au clienti CLI, nmcli si wicd-curses, ca interfata grafica n-ai. Citeste pe wiki despre wireless, NM, wicd, samd. Dar poate Mint e mai ''prietenos''.

LE: hai sa-ti spun parerea mea sincera, Arch e pentru cateva categorii de utilizatori, cei ce doresc neaparat sa-nvete Linux serios, cei ce doresc sa-si construiasca sistemul de la 0, cei ce vor ultimele noutati si cei comozi, lenesi, instalezi acum si-l folosesti ani de zile... Dar toate aceste categorii trebuie fie sa aiba cunostinte solide, fie sa fie incapatanati, perseverenti si sa aiba macar cunostinte medii. Eu folosesc Arch de lene, sunt comod.
Din pacate mai este o categorie de useri care vor distributii precum Arch, Gentoo, Slackware din vanitate, un motiv gresit. Iar de-nvatat inveti pe orice distributie, eu cred ca cele mai multe cunotinte le-am capatat pe Mandriva... Posted Image

Edited by shogun1, 29 April 2016 - 18:49.
Completari


#11
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007

 shogun1, on 29 aprilie 2016 - 18:28, said:

Eu folosesc Arch de lene, sunt comod.

SI la mine acelasi motiv. Sunt mare fan Fedora dar imi este o scarba sa reinstalez de n-ai vazut. Dar la munca folosesc Fedora.

#12
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Am încercat systemctl.. Nu merge, driverul placi de net e e1000, mă poate ajuta careva?

#13
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Se pare, ca prin scrierea stickului cu imaginea Arch linux.. L-am făcut write prottected, am reușit să revin la windows printrun hdd care era de rezerva, voi încerca să îmi refac stickul iar după aceea voi reveni la linux..

#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai conteaza prin ce metoda ai instalat....

Pentru netu prin cablu prima oara....

systemctl start dhcpcd

sau enable...ca sa-ti mearga la fiecare restart...cand uiti sa instalezi cate un pachet...
systemctl enable dhcpcd

Sau cum spune si @shogun1 cu manager de conexiuni...

daca folosesti wicd
pacman -S wicd wicd-gtk
systemctl enable wicd

networkmanager...
pacman -S networkmanager network-manager-applet
systemctl enable networkmanager

etc...

Edited by xxvirusxx, 29 April 2016 - 22:23.


#15
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 qwertyuiop123467890, on 29 aprilie 2016 - 21:20, said:

Am încercat systemctl.. Nu merge, driverul placi de net e e1000, mă poate ajuta careva?
Bai omule, io nu-nteleg nimic din ce spui acolo, si nu-i primul mesaj sa-i spun ''ambiguu''. Explica clar situatia:
- ai instalat Arch? ai interfata grafica? ai updatat sistemul si instalat drivere?
- ai net prin cablu? de unde stii ca ai sau nu?
- citeste documentatia aia, explica detaliat procesul, sau explica exact ce si cum; am incercst systemctl... nu-nseamna nimic!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate