Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gravida, vaccin antitetanos, pro sau contra

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
La 7 luni si jumatate si la 8 luni si jumatate, medicul de familie ne-a spus despre aceste vaccinuri. Sau acesta, intrucat este vorba despre aceeasi compozitie, dar administrata in doua transe.
Am auzit multe despre vaccinuri, atat la TV, cat si de pe la cunostinte sau net. Despre vaccinul din titlu, ce stiti?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
io zic sa fii mai circumspect si cu auzitul si cu crezutul
vaccinul antitetanos se face in situatia existentei suspiciunii de infectare cu tetanos... ca si vaccinul antirabic de altfel...
nu-l faci preventiv, profilactic...
iar daca exista suspiciunea... nu mai conteaza daca e recomandat sau nu pentru gravida!!!... este efectiv in pericol de moarte!!!

Edited by Nero-d, 27 April 2016 - 21:21.


#3
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostNero-d, on 27 aprilie 2016 - 21:20, said:

vaccinul antitetanos se face in situatia existentei suspiciunii de infectare cu tetanos

Quote

Vaccin tetanic / Vaccin diftero-tetanic (dT)
 -administrarea este recomandata in trimestrul II sau III de sarcina, daca au trecut mai
 mult de 10 ani de la ultima doza de vaccin tetanic si/sau diftero-tetanic.

http://www.csid.ro/h...rcina-11594574/

Edited by 0x0c, 27 April 2016 - 21:27.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Eu stiu ca nou-nascutilor li se administreaza vaccinuri, preventiv.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Eu nu am copii, insa sunt constient ca traiesc in capitalism si industria numarul unu este cea farmaceutica. Personal nu sunt de acord cu vaccinurile din ziua de astazi; cand eram flacau lucrurile erau mai corecte, insa acum totul s-a dereglat in scopul profitului. Exista multe materiale pe internet cu probleme aparute dupa vaccin, personal am un prieten care ficasa a devenit autista dupa vaccinurile recomandate (nu in romania, in Olanda, deci se pare ca se practica peste tot). Trebuie sa ne aducem aminte ca o viata sanatoasa inseamna un copil sanatos: alimentatia sanatoasa, mediul sanatos inseamna armonie..restul e gargara. Tot ce este anorganic introdus in fluxul sanguin ucide, aluminiul din vaccinuri duce la autism. Dumnezeu a lasat natura in jurul nostru si a introdus in fiecare planta un remediu daca o consumam, insa Dumnezeu nu a lasat antibioticele si formaldehida in vaccinuri. Vaccinarea ar trebui sa fie un lucru personal, insa industria este foarte perversa si introduce multa dezinformare intre cetateni. Sistemul imunitar este tot ce conteaza, daca te-ai vaccinat de ce-ti mai e firca de mine cel care nu m-am vaccinat? Ti-e frica pentru ca esti manipulat si speriat, n-ar trebui sa-ti pese de mine; eu daca mananc sanatos am un organism sanatos si implicit un sistem imunitar puternic, tu daca mananci parizer si alte jeleuri si porcarii, ai un sistem imunitar varza, daca mai bagi si aluminiu prin vaccin si alte chimicale din antibiotice esti leguma pentru big pharma..pune-ti mintea la contributie, traim in era informatiei si totusi suntem dezinformati la maxim..citeste cartea asta sa vezi cum sta treaba cu afacerea cu boala:

http://www4ro.dr-rat...uxelles_ue.html

Edited by meanman, 27 April 2016 - 22:15.


#6
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostYOUR_GOD, on 27 aprilie 2016 - 22:00, said:

Eu stiu ca nou-nascutilor li se administreaza vaccinuri, preventiv.
Da. Dar nu numai lor. Vaccinurile oferă protecție doar o perioadă de timp. Găsești aici un tabel: http://www.immune.or...d-effectiveness

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Cred ca trebuie sa avem incredere in medici. Si totusi, nu strica putina informare in plus.

#8
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postmeanman, on 27 aprilie 2016 - 22:14, said:

Exista multe materiale pe internet cu probleme aparute dupa vaccin, personal am un prieten care ficasa a devenit autista dupa vaccinurile recomandate
Cum a stabilit relația de cauzalitate?

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Post0x0c, on 27 aprilie 2016 - 22:17, said:

Da. Dar nu numai lor. Vaccinurile oferă protecție doar o perioadă de timp. Găsești aici un tabel: http://www.immune.or...d-effectiveness
Stiu ca nu numai lor. Eu, de exemplu, am ales sa nu fac niciun fel de vaccin. Sincer sa fiu, decizia mea s-a bazat pe un fel de intuitie, generata de necunoastere.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Parerea mea e ca poate sa stea pana dupa sarcina
Dar daca nu trece prin pericole care ar putea sa duca la o infectie cu tetanos...nu cred ca are rost.
In plus de asta e criza majora in toata tara de tetanos...poate are altu mai mare nevoie de fiola aia care a fost taiat de o tabla intr-un accident si ala chiar are risc de infectie

#11
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HAZHtJAEXBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View PostI2O, on 27 aprilie 2016 - 22:21, said:

Noua nu ni s-a dat de inteles ca nu s-ar gasi aceste vaccinuri. Medicul de familie, pur si simplu, ne-a zis ca trebuie facut. Atat.

#13
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006

View Post0x0c, on 27 aprilie 2016 - 22:20, said:

Cum a stabilit relația de cauzalitate?
a devenit handicapata dupa vaccin doar e parintele fetei, sunt mii de cazuri pe internet..

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostYOUR_GOD, on 27 aprilie 2016 - 22:23, said:

Noua nu ni s-a dat de inteles ca nu s-ar gasi aceste vaccinuri. Medicul de familie, pur si simplu, ne-a zis ca trebuie facut. Atat.

Spune-i sa iti faca rost de el.....sa vezi daca iti face fara sa il platesti.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, nu sunt gratuite?!

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostYOUR_GOD, on 27 aprilie 2016 - 22:27, said:

Pai, nu sunt gratuite?!

Sunt,dar in momente de criza le cumperi daca vrei sa iti faci si problema ca nu se gasesc.
Eu am avut un incident cu o pisica turbata si toata familia a trebuit sa faca antitetanos si antirabis,singurul care am facut antitetanos am fost eu ca am fost zgariat ceilalti nu ca nu erau zgariati singura varianta sa il faca trebuia sa il cumpere de la polisano(au si farmacie si clinica in curtea spitalului).
Deci isi dozau antirabisul de atunci(decembrie).
Tu spune-i sa vezi daca iti face rost sa vezi daca iti face,daca iti face e jmecher omu.
La fel si cu antirabisul e criza majora in toata tara,ambele vaccinuri sunt inxistente in romania la ora actuala.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYOUR_GOD, on 27 aprilie 2016 - 22:00, said:

Eu stiu ca nou-nascutilor li se administreaza vaccinuri, preventiv.
Da insa aici e alt caz cu tetanosul.

View Postmeanman, on 27 aprilie 2016 - 22:24, said:

a devenit handicapata dupa vaccin doar e parintele fetei, sunt mii de cazuri pe internet..
Doar povesti de internet (mituri, minciuni, dezinformari).

View Postmeanman, on 27 aprilie 2016 - 22:14, said:

Eu nu am copii, insa sunt constient ca traiesc in capitalism si industria numarul unu este cea farmaceutica. Personal nu sunt de acord cu vaccinurile din ziua de astazi; cand eram flacau lucrurile erau mai corecte, insa acum totul s-a dereglat in scopul profitului.
Si inainte tot pe profit se mergea. Nu conteaza regimul, fara profit economia si implicit bunastarea scad.

Attached File  boli.jpg   140.03K   25 downloads

Edited by andreic, 27 April 2016 - 22:38.


#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View PostI2O, on 27 aprilie 2016 - 22:33, said:

Ok, o sa ma interesez.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate